Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dindulka
30. máj 2010

tibinka, hmhm takže tak je to, ďakujem za ujasnenie a odpoveď 😉

tibinka22
30. máj 2010

@dindulka
;) nie je zaco, ked viem, poradim 🙂

janulap
30. máj 2010

dobry den,
ja by som sa chcela tiez informovat opat o DNP.Ked chcem poberat matersky prispevok ,tak musim mat zaplatenych 270dni do nastupu na MD??a ked chcem poberat aj ten vyssi rodicovsky prispevok,tak mam kolko a kde platit?Tiez do SP??
A ked budem mat tych 270dni do Sp zaplatenych,mozem sa ako dobrovolny platca potom zo SP odhlasit??Alebo az vtedy,ked by som prestala poberat matersku-po pol roku?Dakujem

janulap
30. máj 2010

@dindulka
Ahoj, takze ak chces mat narok na materske z dobrovolneho nemocenskeho poistenia musis byt poistena dobrovolne 270 dni ku dnu porodu v poslednych dvoch rokoch.

tibitinka...nie poistena 270dni do nastupu na mD??

dindulka
30. máj 2010

janulap, ďakujem za info 😉

tibinka22
30. máj 2010

@janulap
nie ku dnu porodu... zakon o socialnom poisteni bol moj chlebik az kym som nezostala doma tehotna ;)

tibinka22
30. máj 2010

@janulap
malo to byt napisane takto:
nie, ku dnu porodu... zakon o socialnom poisteni bol moj chlebik az kym som nezostala doma tehotna ;)
lebo bez tej ciarky za tym nie to nema vyznam 🙂 sorry ;)

tibinka22
30. máj 2010

@janulap
a samozrejme, ze odhlasit sa nemozes, v case nastupu na MD musi poistenie trvat... tych 270 dni je minimalne....a ak bude narok na matersku davku- to znamena poistne zaplatene v cas a v spravnej vyske, splnene dni, teda tych 270,,,, pocas poberania materskej davky sa poistne do socialnej poistovne neplati.... ale odhlasovat sa nemusis..... az ked materske po pol roku skonci, mozes sa rozhodnut, bud sa odhlasis, alebo znovu zacnes platit a vyuzijes to pre inu davku/ osetrovne, praceneschopnost....

patricia
31. máj 2010

@tibinka22 A čo by sa stalo, keby som napr. po 5 mesiacoch platenia išla na rizikove tehotenstvo? Budem dostavať nemocenské? Ako to je? Môžem si ešte platiť pripoistenie až do pôrodu?? Prosím odpíš ☹

paloolap
31. máj 2010

Gapa dakujem za odpoved.

Viem ze som tam toho napchal co najviac ale chcel som to co najlepsie popisat aby si sa do toho vedela vzit v akej sme situacii. Takze ak by zamarodovala az v roku 2011 a tento rok platime viac menej stale z maxima hoci jeden mesiac marodvala alebo keby marodovla este par mesiacov tak by sa to malo vypocitavat v roku 2011 uz z maxima nie? Taze v pripade materskej bude mat narok uz z maxima na matersku lebo na matersku nastupi najskor 6 tyzdov pred porodom nie? Dufam ze to dobre chapem. Takze mne uz teraz nie je vyhodnejsie ju odhlasit a znovu prihlasit lepsie mi je ostat platit aj keby nahodou zamarodovala tak by nemala vyplacane v tych prvych 26 tyzdnoch od znovuprihlasenie vypocet z minima ale z toho ako jej bolo vypocitane aj teraz za april marodky co nebolo zle lebo vyslo okolo 367€. Dik este za tuto odpoved. Si jednoducho super a paci sa mi ze poradis ludom dakujem a ak by som ta stretol realne tak isto by som ta pozval na poharik alebo na kavu za tychto vela rad co si tu poskytla vsetkym.

tibinka22
31. máj 2010

@patricia

co sa tyka praceneschopnosti na nu mas takisto narok az po 270 dnoch( 9 mesiacoch), cize ak by si si to platila len 5 mesiacov, na vyplatu nemocenskeho by si narok nemala, ale samozrejme platila by si si to dalej a znovu sa budes posudzovat, ked pojdes na matersku....

zuzin78
31. máj 2010

Ahojte holky, chcem sa vas spytat jednu vec, mozete mi prosim poradit.

som DNP poistena z maxima od 12.5.2010, a ak by som bola tehotna v juni 2010 vysla by mi maximalna materska? cim viac vas citam, tym viac tomu nerozumiem.

dakujem velmi pekne.

tibinka22
31. máj 2010

@zuzin78
ak by si otehotnela v juni 2010 a dietatko sa nenarodi predcasne, tak samozrejme, ze stihnes 270 dni nemocenskeho poistenia, ktore su potrebne, aby si mala narok na materske a aj 26. tyzdnov, ktore treba, aby si mala narok na matersku z toho vymeriavacieho zakladu, aky si platis( teda v Tvojom pripade maximalny)....

tibinka22
31. máj 2010

a bebenky pre vsetky : To co tu piseme viacere je vseobecny vyklad zakona, ale kazdy pripad je iny.... najlepsie je skocit do najblizsej pobocky Socialnej poistovne, aj ked som pocula, ze niekedy sa stretavate s neochotou, treba tam behnut, oni sa v systeme pozru a posudia....

zuzin78
31. máj 2010

tibinka 22 dakujem. ja som sa pytala v troch socialkach a na kazdej mi povedali nieco ine 🙄

tibinka22
31. máj 2010

@zuzin78
v troch pobockach si bola?

zuzin78
31. máj 2010

ano, v zamkoch, tam bola pani ako tak, v komarne, no otras a druhy krat ked som sa isla poistit tam bola velmi prijemna mlada holka. ,a v martine, odtial pochadzam 😀

23karma23
31. máj 2010

ahojte,
chcela by som sa opytat ci mam narok na prispevok z dobrovolneho nemocenskeho ak som si zacala platit priblizne v 6 tt tehotenstva. platim si asi od 9.11.2009 z maxima (47,7 E) mesacne a neviem co mam robit lebo v SP mi tvrdia pri kazdej navsteve nieco ine. Raz ze mi priznaju ciastocne davky a potom vraj mi nepriznaju nic. Tak neviem. babo by sa malo narodit 2.jula. Neviem ci sa mi oplati platit si to dalej z maxima ak mi to nepriznaju,alebo ci si mam dat platit z minima. vraj sa da urobit zmena podanim prihlasky kedykolvek.
Ak mi z dobrovolneho nepriznaju k materskej nic, vraj nevznika narok ani na OČRku, ani na osetrovne pocas materskej dovolenky.je to tak? Narok na to vznika vraj az po 28 tyz.materskej, cize po zacati rodicovskej dov.? Uz som z toho cela paf..poradte niekto ako dalej?
Platit si dalej z maxima alebo nie? Dakujem

alexkiss
31. máj 2010

prosim Vas, fakt mi nevie niekto poradit? ☹

janulap
31. máj 2010

Pytam sa este raz 😉

dobry den,
ja by som sa chcela tiez informovat opat o DNP.Ked chcem poberat matersky prispevok ,tak musim mat zaplatenych 270dni do nastupu na MD??a ked chcem poberat aj ten vyssi rodicovsky prispevok,tak mam kolko a kde platit?Tiez do SP??
A ked budem mat tych 270dni do Sp zaplatenych,mozem sa ako dobrovolny platca potom zo SP odhlasit??Alebo az vtedy,ked by som prestala poberat matersku-po pol roku?Dakujem.
P.S.tak keby som napr.chcela otehotniet v septembri,kedy by som si mala cca asi zacat platit?

zuz88
31. máj 2010

Ahoj,
určite ste to tu rozoberali, ale chcela by som sa spýtať... Za rok plánujeme bábätko a chcela by som sa dať dobrovolne poistiť aby som dostávala viac peňazí. Som už 6 rokov zamestnaná v tej istej firme a dufam, že sa to nezmení plat mam okolo 10500 SK v čistom. Čo by ste mi vedeli poradiť aby som dostala čo najviac. Dakujem

smejko26
31. máj 2010

@23karma23 bola si už niekedy v priebehu 2 rokov odo dňa predpokladaného dňa pôrodu dobrovoľne nemocensky poistená? Ak áno, tak nevadí, že si sa prihlásila v 6.t.t. Ale ak nie, tak je to zbytočné platiť. Dobrovoľné nem.p. sa totiž začína paltiť ešte pred otehotnením. Materskú z maxima dostaneš len v prípade dobrovoľného n. poistenia 270 dní v priebehu 2 rokov od pôrodu, pričom sa do toho rátajú aj dni prípadného predchádzajúceho poistenia.

smejko26
31. máj 2010

@janulap,
maximálnu materskú z DNPO dostaneš vtedy, ak budeš v priebehu dvoch rokov pred pôrodom poistená z maximálneho vymeriavacieho základu minimálne 270 dní. Keďže sa odporúča prihlásiť sa v SP ešte pred otehotnením, tak sa prihlás cca 2 mesiace pred otehotnením. Môžeš to urobiť tak, že sa prihlásiš z minimálneho VZ a budeš platiť asi 14 eur a keď zistíš, že si tehu, tak sa odhlásiš a zas o deň-dva sa prihlásiš, ale už z maximálneho VZ. Ale pozor, v prípade, že si najprv budeš platiť z minima a potom, keď zistíš, že si tehu sa odhlásiš a nanovo sa prihlásiš, tak musíš splniť podmienku prihlásenia sa maximálne do 8.t.tehotenstva, pretože musí byť splnená podmienka poistenia minimálne 26týždňov pred nástupom na mateskú.!!!. Ak pracuješ, tak sa poistné vyráta z rozdielu maximálneho alebo minimálneho VZ a mzdy. To podľa toho, koľko chceš platiť. Čiže ak z minima, tak si od minima odrátaš plat a budeš platiť z toho rozdielu. Minimálny VZ je asi okolo 455 eur, maximálny VZ je 1084,55 eur.
Keď budeš tehu, tak si plať a po nástupe sa neodhlasuj, pretože počas trvania materskej dovolenky, čiže 28 týždňov si oslobodená od platenia, ale dni ti plynú. Ak si budeš platiť maximum, tak aj rodičovský príspevok by si mala dostať maximálny. Potom sa pred koncom materskej môžeš odhlásiť, ale nemusíš a môžeš čerpať v prípade PN a očerky.

oplatí sa preštudovať stránku:
www.jozefmihal.blogspot.com/search/label/dobrov... nemocenské poistenie

smejko26
31. máj 2010

@zuz88
ak chceš dostávať maximálnu materskú, tak sa ešte pred otehotnením prihlás do sociálnej poisťovne a plať si. Podmienka maximálnej materskej je poistenie minimálne 270 dní v priebehu 2 rokov pred pôrodom. Keď chceš dostať maximálnu materskú, tak si plať z rozdielu maximálneho základu 1084,55 eur a tvojej mzdy. Ale dôležité je aj rozhodujúce obdobie, podľa ktorého sa bude posudzovať výška materskej. Je to totiž tak, že ak sa prihlásiš v roku 2010 a na materskú nastúpiš až v roku 2011, tak sa ti bude vypočítavať zo sumy zaplatenej z roku 2010. Čiže ak si v roku 2010 budeš platiť z rozdielu maximum a tvoj plat, tak dostaneš maximálnu materskú. Ale ak si začneš platiť z minima, tak sa bude rátať z minima. Dôležité je aj to, kedy sa ti podarí otehotnieť. Otehotnieť sa totiž nepodarí vždy vtedy, keď si to človek praje.
Dobrým riešením je prihlásiť sa z rozdielu min.VZ a platu, platiť pár mesiacov a keď zistíš, že si tehu, tak sa odhlásiš a o deň, dva sa zas prihlásiš, ale už z max.VZ a platu. Ale pozor, vtedy musíš splniť podmienku prihlásiť sa maximálne do 8.t.tehotenstva a platiť si minimálne 26 týždňov pred nástupom na materksú. Do počtu 270 dní sa ti bude rátať aj predchádzajúce dobrovoľné poistenie v priebehu 2 rokov od pôrodu.

oplatí sa preštudovať:
www.jozefmihal.blogspot.com/search/label/dobrov... nemocenské poistenie

janulap
31. máj 2010

smejko,dakujem za odpoved.
Som nezamestnana,a najradsej by som si platila hned od zaciatku,ako sa prihlasim do Sp z toho max.VZ.
Tak potom co?
Jedna baba mi odpisala,ze musim mat splnenu podmienku 270dni do dna poziadania o davku....ta sa kedy ziada?
Tak tym,ze splnim podmienku 270dni DNPO tak automaticky splnam aj popdmienku pre ten vyssi rodicovsky prispevok?

smejko26
31. máj 2010

@janulap,
tak si budeš platiť z maximálneho základu 1084,55. To je 47,70 mesačne. Keď si budeš celý čas platiť z maxima, tak bude jedno, kedy sa ti podarí otehotnieť, vždy ti vyjde maximálna materská. Inak, od 1.7. sa zvyšuje vymeriavací základ, ale neviem, či chceš dovtedy čakať.

citujem z blogu, kt. som ti uviedla: "Nárok na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.
Pozor, ak ste v posledných dvoch rokoch nemali žiadne nemocenské poistenie, musíte sa v SP prihlásiť ako DNPO ešte pred otehotnením! A to preto, lebo podmienkou na získanie materského je, aby ste boli nemocensky poistená aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom.
Tehotenstvo trvá približne 40 týždňov, to je 280 dní - preto zdôrazňujem: ak chcete mať istotu, že materské mať budete, treba sa v SP prihlásiť pred otehotnením.

Ak ste ale v období posledných dvoch rokov pred otehotnením mali nemocenské poistenie - napríklad mali ste zamestnanie, dobrovoľné nemocenské poistenie alebo ste boli povinne poistená SZČO, s prihlasovaním do SP ako DNPO sa ponáhľať nemusíte. Stačí, ak sa ako DNPO prihlásite najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva. (prečo do 8.-ho týždňa si vysvetlíme ďalej).
Na materskú sa pritom nastupuje 8 až 6 týždňov pred predpokladaným dňom pôrodu (de facto môžete na materskú nastúpiť povedzme 4 týždne pred predpokladaným dňom pôrodu, zákon to nevylučuje).

Pozrime sa na to ešte raz z iného uhla pohľadu
1. Ak ste v posledných dvoch rokoch pred pôrodom neboli nemocensky poistená - prihlásiť sa v SP na dobrovoľné nemocenské poistenie treba pred otehotnením a zvoliť si vymeriavací základ najvyšší možný - v súčasnosti (platí do 30.6.2010) je to suma 1084,55 €.

2. Ak ste v posledných dvoch rokoch pred pôrodom boli nemocensky poistená aspoň 2-3 mesiace - prihlásiť sa v SP na dobrovoľné nemocenské poistenie stačí do 8.-ho týždňa tehotenstva a treba si zvoliť vymeriavací základ najvyšší možný, čiže 1084,55 €."

Ak si budeš platiť z maximálneho vymeriavacieho základu, tak budeš mať nárok aj na vyšší rodičovský príspevok.

Citovala som z blogu j.mihála, ešte raz spomínam adresu www.jozefmihal.blogspot.com/search/label/dobrov... nemocenské poistenie
Oplatí sa ju preštudovať, lebo sú tam aj príklady. Keď potom nebudeš niečomu rozumieť, tak napíš.

janulap
1. jún 2010

smejko,dakujem,konecne mam vysvetlene to comu som nechapala 😉 😉 😉
len sa chcem opytat,od 1.7 sa zvysuje vymeriavaci zaklad.To znamena,ze by som uz neplatila tych 47€,ale viac??nevies o kolko by to bolo?pekny dnik,a dakujem 😉

smejko26
1. jún 2010

@janulap, nemáš za čo. Som rada, že som pomohla.
Neviem, o koľko sa zvyšuje ten VZ. Platila by si viac, ale aj by si dostala vyššiu materskú. Mesačná platba sa popočíta ako 4,4 % z vymeriavacieho základu. Možno to bude spomenuté niekde na nete.

janulap
1. jún 2010

..a nevies o kolko viac??Aspon priblizne...akou ciastkou sa to asi zvysuje??Ci to uz bude aj cez 50€ masacne 🙂 ?

andzi
1. jún 2010

@janulap maximálny VZ bude od 1.7.2010 1 116,75 EUR, čiže max. mesačné poistné bude 49,13 €. Kto si platí maximálne poistné teraz, neznamená, že aj od 1.7. začne automaticky platiť viac. Treba si podať odhlášku a novú prihlášku s novým VZ.