Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

erikamilos
27. júl 2012

@gapa, ahojky, nevedela by si mi prosím ťa poradiť. Mne skončilo DNP 22.7.2012, ale už 21.7.2012 som sa prihlásila na celý balík z maxima (nemocenského), od 23.7.2012 som nastúpila na materskú. Teta na sociálke mi vypočítala, že za tých 22 dní mám zaplatiť 57,33 euro, čo som už uhradila. Ale keď som tam bola tento týždeň, bola tam iná pani a tá mi povedala, že budem musieť zaplatiť ešte vyše 100 eur za júl, lebo že oni ešte nemajú nič o tom, že som od 23. na materskej, tak sa bojím aby som tam nemala k 8.8.2012 akože nedoplatok a nepriznali mi max. materskú. Myslíš že to treba zaplatiť pre istotu a potom žiadať radšej preplatok? Dík za akúkoľvek odpoveď.

anjelik007
27. júl 2012

@erikamilos a prečo si sa prihlásila na celý balík a nie iba na dôchodkové a v nezamestnanosti?, lebo predpokladám, že si chcela ísť na materskú nie v ochrannej lehote ale z plynúceho DNP.

cristi
27. júl 2012

@oskvarka @gapa ahojte,chcela by som opat poradit...dnes som sa dostala k informacii,ze sa mi obnovenim preruseneho nemocenskeho poistenia,ktore je pocas RD, skonci ochrana lehota z DNP nastupom do prace a tym padom stracam narok na materske davky z DNP...Teraz som na RD a cakam druhe dieta.Ide o to,ze DNP mi zo zakona skonci 25.10.2012 a RD mi konci 21.10.2012. 22.10.2012 mam nastupit znova do prace.Gapa ,ty si mi raz pisala,ze je to pre mna velmi dobre,ak mi DNP trva dlhsie ako RD.Len som nevedala z akeho dovodu a co to pre mna znamena...a co pre zmenu pre mna vyplyva,ak by sa mi DNP ukoncilo este pred nastupom do prace, po skonceni RD.Som za tychto okolnosti v ochrannej lehote alebo uz nie,ak nastupim do prace aj pocas trvania DNP.Dakujem za odpoved 🙂

jaruska74
27. júl 2012

@janka9900 dakujem ti velmi pekne za ochotu 🙂 som rada ze si mi potvrdila moje informacie, lebo komunikovat na urade s tymi zenami je straaaaaaaaaaaaasne tazke, ona o koze a ja o voze, asi tak vyzera nasa komunikacia 😀 takze necham to tak a v pripade ze budem chciet ist na ocr/ pn budem to riesit potom. a ked sa prihlasim na balik to budem musiet v ten mesiac zaplatit 112 eur? ci ako to teraz je s tym balikom?

janka9900
28. júl 2012

@jaruska74 😀 nemas zac 😉 ked sa prihlasis na balik, zaplatis len za dni, ktore budes poistena a nebudes poberat davku 😉 (cca 120€/pocet dni v mesiaci*pocet dni, kedy si bola poistena a nepoberala si za ne davku 😉 )

gapa
28. júl 2012

@majka100
ak chceš maximálnu materskú z dnp, tak okrem podmienky aspon 270dní nem.poistenia v obd. dva roky pred pôrodom musíš splniť aj podmienku trvania dobr.poistenia aspon 26týž. pred nástupom na md, tj. musíš byť prihlásená aspon 26týž. pred md. Materské sa bude v takom prípade rátať z vym.základu v rozhod. obodbí.
Toto aspon platí podla terajších zákonov.

gapa
28. júl 2012

@matula81
stačí platiť z rozdielu a na md nastúpiť najskôr PO 26Týž. od prihlásenia na dobr.poistenie. Predpokladám nebude v zákone nejaká zmena.

matula81
28. júl 2012

@gapa dakujem za odpoved.A este sa chcem opytat,keby som sa prihlasila par dni pred nastupom na MD z min vymeriavacieho zakladu,cize tam by som nesplnala 26 tyzdnov iba 270 dni v predchadzajucich 2 rokoch,ci by sa mi to nepriratalo k materskej,ktoru budem mat vypocitanu z predpokladaneho vym. zakladu.Cize to by bolo nejakych 350 z prace plus este z toho minimalneho vym. zakladu.Alebo tato varianta plati iba vtedy ked je niekto nezamestnany a nemal by ani tu minimalnu matersku?

matula81
28. júl 2012

@gapa Alebo keby som nasla nejakeho znameho kto by ma zamestnal(aj popri tom mojom trvalom pracovnom pomere) jasne len na papieri par tyzdnov predtym nez nastupim na MD.V takomto pripade su teraz ake kriteria?Aj v tomto smere menili nieco?

gapa
28. júl 2012

@matula81
z každého poistenia zvlášť treba mať 270dní, ale dni ukončeného nem.poistenia sa môžu prirátať.

matula81
29. júl 2012

@gapa Takze toto s tym prihlasenim na balik z min. ymeriavacieho zakladu by mohlo fungovat?Potom by mi to vychadzalo s pripocitanim dni z toho nem. poistenia,ktore mi zaniklo 31.januara?A myslis,ze by teda zratali tie 2 vym. zaklady a mala by som spolu (350+ nieco okolo 200) cize okolo 550eur?Alebo si to myslela s tym zamestnanim pred nastupom na MD?

erikamilos
29. júl 2012

@anjelik007 je to tak ako píšeš, nemocenské ostalo, len na dôchodkové a nemocenské som sa prihlsila a chcela som ísť z plynúceho DNP a aby sa mi rátali aj dni počas materskej

emogeon
29. júl 2012

@gapa ahoj prave pises ze podmienka na max. matersku je 270 dni a 26 tt pred nastupom na md... moja otazka je podmienka aj porodit az 42 dni cize 6 tyzdnov po26t nie skor?..dakujem

miska_zv
29. júl 2012

Ahojte baby, čo sa do toho vyznáte 🙂 Potrebujem sa opýtať, len tak predbežne na info. Mám 22 rokov, počas školy som otehotnela, v máji 2010 som maturovala, v decembri 2010 som rodila, medzitým som nikde nepracovala. Takže na syna od začiatku dostávam 190 euro. Práve sa rozhodujeme, či mať alebo nemať druhé dieťatko a dosopeli sme k názoru, že by sme ho aj chceli ALE, teraz príde OTÁZKA 🙂 Možem od štátu dostať ešte niečo navyše na druhé dieťatko, kým moj syn dvŕší tri roky? Lebo by sme chceli aby sa narodilo, budúci rok v lete, aby sa aj syn adaptoval a potom od septembra pojde do školky. A z mužovho platu a 190 euro na prvého syna by sme asi ťažko 4 vyžili, aj keď dalo by sa.. Ja by som si platila aj niečo navyše, aby som dostávala aj nejakú normálnu materskú. Poraďte mi. Ďakujem

ludka77
29. júl 2012

Baby prosím vás platím si DNP 27.8 to bude 270 dní a od nejakého 1.9 sa dám vypísať na PN (som rizikovo tehotná, bola som už aj v nemocnici a teraz doma len ležím) od 20.7 som dobrovoľne nezamestnaná lebo mi skončila RD a na úrad práce sa na 1 mesiac nahlásiť neidem. Keď mi dr. dá papiere o PN kam ich mám pozanášať??? do sociálnej poisťovne a ako dobrovolne nezamestnaná aj do zdravotnej?? - to je všetko???? ďakujem za odpoveď

beti1
29. júl 2012

ahojte, chcem sa poradiť... DNP som si začala platiť 24.1.2012 z rozdielu max. mzdy a platu čo mi vyšlo len tých 14,97, lenže medzitým firma kde som pracovala ukončila so mnou prac.pomer a tak som na UP. Chcem sa spýtať mám si zmeniť sumu na max./ tehu nie som, ale využila vy som to na PN alebo OČR./ a ako sa mi to bude vyrátavať z podpory tiež je to 50%???? vďaka za odpoveď 🙂

oskvarka
30. júl 2012

@cristi no je to presne o tom co si napisala ak by ti DNP skoncilo skorej ako RD tak by ti vlastne RD skoncilo uz pocas ochrannej lehoty a tym padom by ti ju zrusilo tuto ochrannu lehotu... toto ale prave pri trvani DNP este nieje problem takze je dolezite aby ti to vychadzalo tak ako si napisala = je potrebne aby ti RD skoncila este pocas existencie poistenia t.j. aby si vtedy uz nastupila do prace a vzniklo ti (teda zacalo prebiehat prerusene) poistenie zo zamestnania.... potom ti o par dni kludne moze skoncit DNP ale kedze si tehu si automaticky v ochrannej lehote...
.. skratka ide len o to ze uz prebiehajuca ochranna lehota zanika vznikom (alebo ukoncenim prerusenia) ineho poistenia, ale vznik noveho poisenia ani ukoncenie prerusenia nema ziadny vpliv na existujuce DNP...

alenkaorava
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ludka77
30. júl 2012

@alenkaorava DNP budem mať splnených tých 270dní 27.8 a automaticky mi ho zrušia, som rozmýšľala že by som išla na PN až 1.9 ale asi máš pravdu dostanem potom aj pár peňazí za ten august. asi pôjdem hneď toho 28.8. a na materskú idem 8.11. (to viem že 7.11 mi ukončí PN a vypíše MD)

hhenike
30. júl 2012

Ahojte, sice sa to netyka DNP, ale isto mi poradíte. Teoreticky, ak by som bola uz 5 rokov nepretrzite zamestnaná u toho istého zamestnavatela s hrubou mzdou prevysujúcou maximálny VZ a od 8/2012 by som bola PN a na MD by som nastupovala 1/2013, akú by som mala materskú? (viem, ze rozhodujúcim obdobím by bol rok 2012, lenze ako by ovplyvnilo tych 5 mesiacov PN vypocet materskej? Dakujem

oskvarka
30. júl 2012

@hhenike pokial by tvoje zamestnanie pretrvavalo stale aj pocas tej PN aj pocas MD tak by to neovplivnilo nijak... mala by si max. PN aj max. MD... dokonca by nevadilo ak by ti aj zamestnanie skoncilo ... pokial by to nebolo skorej ako otehotnies... zmeny ti moze sposobyt len RD ale neviem presne ake..
max. MD je 750 eur alebo tak nejak

alenkaorava
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ludka77
30. júl 2012

@alenkaorava viem ako je platená PN, ale dík aj tak

elian
30. júl 2012

@oskvarka prosím ťa tá ochranná lehota po skončení DNP - ešte po starom - tých 7 dní.....to sa ráta ako pracovné dni či aj víkendy?
A ešte mám jednu otázočku 270 dní mám splnených Dnp mi teda skončilo ....nie som v pracovnom pomere, pred narodením dcéry som bola na úrade práce a teraz poberám len rodičovský príspevok a to presne do 25 augusta na materskú by som mala byť vypísaná 27 augusta......dúfam, že ten jeden deň mi neovplyvní ochrannú lehotu z DNP ???a budem si musieť asi za ten jeden deň zaplatiť zdravotné poistenie???? ďakujem

beti1
30. júl 2012

@elian a nedá sa dohodnúť s lekárom, nech ťa vypíše už 26.8. ?????

lauraa82
30. júl 2012

@gapa Ahoj Gapa, som tu nová a ešte sa tu nevyznám, preto prosím prepáč, ak si už náhodou niekomu odpovedala na daný problém. Chcela by som Ťa poprosiť o radu. Som od 1.apríla 2012 nezamestnaná, som evidovaná na úrad práce. Do 31.3.2012 som bola zamestnaná 6 rokov. Od mája som tehotná, v marci 2013 mám termín pôrodu. Neviem, ako mi to teraz bude vychádzať s materskou, prípadne, či viem niečo urobiť ,aby som mala materskú a aj trošku vyššiu... Viem, že tam boli podmienky niečo s poistením 270dní... len sa v tom moc nevyznám. Preto Ti budem veľmi vďačná za Tvoju radu.
Ďakujem

pamaja
30. júl 2012

DNP mi konci 22.10.2012, podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho platenia mam splnenu 3.8.2012. Temin porodu 24.12.2012. Ak pojdem na PN od 4.8., budem musiet platit dnp aj pocas pn (otazka). Ak viete, poradte mi prosim aj nasledovne, budem vdacna:
Pocas celej doby sucasneho DNP platim presne 50 eur mesacne. Predchadzajuce dnp som platila cca 15 eur mesacne.
1. ak si sucasne DNP zrusim 4.8.2012, z coho mi bude pocitana materska v
ochrannej lehote, zo sumy 50 eur mesacne alebo sa to zjednodusene povedane spriemeruje 15 eur
a 50 eur, alebo
2. mi bude materska pocitana zo sumy 50 eur mesacne len vtedy, ak dnp
budem platit do 22.10.2012 (budem to musiet realne zaplatit aj vtedy, ked budem na pn, alebo nie)
Dakujem za odpoved

diane87
31. júl 2012

@pamaja ahoj. Ak pojdes na PN, tak si od platenia poistneho oslobodena ale poistenie nadalej trva.
Vyska materskej sa pocita z vymeriavacieho zakladu ktory mas terajsi, teda uvedeny v novej prihlaske (za predpokladu ze mas aspon 26 tyzdnov zaplatenych z tohto VZ - co budes mat - inac by si dostala PN z predpokladaneho VZ, co je minimalny VZ).
Nechapem preco by si si mala rusit DNP??? Nic nerus, lebo nedostanes matersku. Aby si mala narok na matersku alebo PN musis mat trvajuce poistenie. Nic sa nebude priemerovat, dostanes z najvyssieho zakladu matersku.

Predpokladam ze toho 4.8. uz budes mat poplatenych 270 dni aby si sla na PN, zaroven budes mat 26 tyzdnov noveho poistenia, teda aj PN bude z noveho vyssieho VZ.

diane87
31. júl 2012

@gapa Ahoj 🙂 Chcela by som sa Vas spytat jednu vec. Som zamestnana a bola som na PN, ci sa tie dni PN rataju do tych 270 dni zasadnych kvoli materskej. Dakujem krasne za odpoved.

oskvarka
31. júl 2012

@elian ratajú sa podla mna kalendárne dni.... s tvojou otazkov ti neviem poradit lebo ty si sice na rodicovskom prispevku ale niesi na rodicovskej dovolenke s prace ( ak by si bola s prace mala by si jednoznacne problem ktory si mala riesit este skorej ako ti skoncilo DNP.. t.j ukoncit rodicovsku dovolenku skorej ako ti skonci poistenie aby ti rodicovska dovolenka neskoncila au cez ochrannu lehotu a to by ti ju zrusilo) tvoj pripad ale asi taky nebude kedze nemas prerusene ziadne poistenie.. ale ista si niesom neviem ako funguju poistenia ked si na urade prace.. tak dufam ze pre teba toto neplati ale ista si niesom... ale ak aj by to platilo aj pre teba tak teraz uz s tym nic nespravis... skus sa opytat gapa ..