Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pandorka27
18. jan 2012

@oskvarka dakujem za odpoved, aha, takze kludne by som mohla ist na PN aj po 26 tyzdnoch platenia DNP? ale vtedy nesplnam podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia, ci v takom pripade to nie je potrebne? a keby som teda isla na PN povedzme v 27.tyzden poistenia, pokracovala by som nadalej v plateni DNP?

pandorka27
18. jan 2012

@spisiacka rozumiem, ale ja si pocas RD mozem zacat platit z max. VZ, lebo vtedy za mna zamestnavatel nemocenske neplati, ci ano? ako sa v pripade RD pocita PN? som sice zamestnana, ale nepracujem, som na RD.

lenka_tomi
18. jan 2012

@ika84 ahoj a chystáš sa na materskú dovolenku?

pandorka27
18. jan 2012

@svirky dakujem za odpoved, avsak, v pripade, ze by som si teda zacala platit DNP, udajne mam narok ist na PN uz po 26.tyzdni platenia DNP. v pripade, ze by som si DNP neplatila a isla na PN, dostala by som nieco zo socpoist? ako sa vypocita PN pocas RD?

mikina123
18. jan 2012

@zuzik1983 ochranná lehota 8 mesiacov je od ukončenia DNP, to znamená, že v čase platenia DNP musíš otehotnieť. Ale keďže terajšie DNP ti končí v apríli a neviem, či je pravdepodobné, že dovtedy budeš tehotná, mala by si teraz v januári staré zrušiť a dať si nové z maxima a máš viacej času na otehotnenie. Pozri príspevky na predchádzajúcej strane.

ika84
18. jan 2012

@lenka_tomi jasneee uz usilovne "pracujeme"

katka9900
18. jan 2012

@oskvarka
@spisiacka
dakujem vam, bodaj by ste mali pravdu 🙂

elise
18. jan 2012

@mima595 mám ho osobne od mihála, som snim v kontakte z tej petičnej akcie, ktoru sme robili.

elise
18. jan 2012

@merry_v ja mám sme kupila som si skusim odfotiť a dám sem

zuzanamatko
18. jan 2012

@blue_eyes ano, odovzdaj to ekonomke.

merry_v
18. jan 2012

@elise
ozaj?? ja som tušila, že sa nájde dobrá dušička 🙂

svirky
18. jan 2012

@pandorka27 mozes marodovat aj pocas platenia 26 tyzdnov,ale budes dostavat,len minimum...a PN na RD sa ti bude pocitat z vymer.zakladu,aky si si urcila(napr.max VZ)...ale ked chces este platit DNP podla stareho,tak to musis stihnut do 31.1.

stojdulka
18. jan 2012

baby ktoré zaujíma ako to bude s platením nového balíčka poistení počas PN
pani Navratilova z hn odpovedala na otázku:
1. je to možné aj počas pretrvavajúcej PN prihlásiť sa k novému balíku aby to neovplyvnilo moju PN a materskú ?
2. nebudem počas PN a neskôr počas materskej platiť ten nový balík, kedže počas poberania nemocenskej dávky budem oslobodená od platenia poistného ?
odpoveď:
je samozrejme možné počas práceneschopnosti prihlásiť sa k novému dobrovoľnému poisteniu a ak budete poberať nemocenské, potom by ste nemali platiť ani poistné.

to znamená že pokiaľ budem na PN a budú mi vyplácať nemocenské tak balík platiť nemusím

elise
18. jan 2012

@merry_v idem to skusiť stiahnuť🙂

merry_v
18. jan 2012

@elise 😉

clauda2010
18. jan 2012

mozem brat nemocenske , som tehotna platim si dobrovolne uz od novembra a termin mam v juli

merry_v
18. jan 2012

@stojdulka
no dúfajme, že to bude tak, lebo možno oni ešte samé nevedia aké zmeny sú schopní ešte povedať. Ale to potom si dať iba mimimalny balík čiže tych 119 eur -lebo sa ti bude ratat zaklad z r. 2011?? nie?

merry_v
18. jan 2012

@clauda2010
novembra 2010 alebo 2011 to je rozdiel 🙂

clauda2010
18. jan 2012

2011

clauda2010
18. jan 2012

@merry_v 2011 MOZEM DOSTAVAT PN A PO PORODE AJ MATERSKU?

merry_v
18. jan 2012

@clauda2010
a chceš teraz ísť na PN? no presne si pozri koľkého si si zakladala DNP a vypočítaj si 270 dní, kedy ti uplynie.

merry_v
18. jan 2012

@clauda2010
ochranná lehota je 8 mesiacov po zániku nemocenského poistenia. kedy ti konci DNP?

janulap
18. jan 2012

@elise podarilo sa ti to ,prosim stiahnut? 🙂

merry_v
18. jan 2012

@janulap
čakáme, čakáme čože tam len popísali 🙂

merry_v
18. jan 2012

@stojdulka
na nové DP (budem si platiť poistné v sume 35,15 % z vymeriavacieho základu). Keď mi lekár potvrdí tehotenstvo, podám si z nového DP odhlášku. Keďže v čase zániku poistného vzťahu budem tehotná, bude mi plynúť ochranná lehota v trvaní 8 mesiacov, v rámci ktorej si budem môcť uplatniť nárok na materské. Nárok na materské vznikne a bude v maximálnej výške.
Stačí si platiť si nový balík poistenia cc 2 mesiace?

Áno. Pri posudzovaní nároku na materské sa skúma, či poistenkyňa bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená aspoň 270 dní. keĎ splní podmienku 270 dní nemocenského poistenia, hoci v rámci nového balíčka poistenia bola poistená iba v mesiacoch február – marec (dokopy napr. 62 dní), nakoľko sa jej do potrebného počtu 270 dní nemocenského poistenia započítajú aj dni ukončeného “starého” DNP. Aj preto nemusíme v súvislosti so zmenami v DNP hovoriť o celkom zbytočne vyhodených peniazoch 🙂

merry_v
18. jan 2012

Dobrovoľné poistenie toho poistenca, ktorému zo zákona zaniklo staré DNP k 1.februáru 2012 a k 1.februáru 2012 sa prihlási na nový balíček poistenia, sa bude považovať za nepretržité.

angelika_2
18. jan 2012

@merry_v
Čo je nepretržité trvanie poistenia????

merry_v
18. jan 2012

@angelika_2
podmienka "26 týždňov nepretržitého trvania poistenia" sa skúma pri výpočte materského. Pozor, netreba si to vysvetľovať tak, že stačí byť poistený 26 týždňov a vznikne mi nárok na materské. “26 týždňov” je ešte podmienka navyše, ktorú je treba splniť, ak nechceme mať materské z DNP v minimálnej výške. 🙂 🙂 🙂

merry_v
18. jan 2012

@angelika_2
Ak nechceme mať minimálne materské, ale maximálne materské, a preto si platíme aj maximálne poistné na DNP, je treba zvlášť splniť túto podmienku:
ku dňu vzniku nároku na materské, čo je spravidla 6, resp. 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu – teda keď nastupujeme na materskú dovolenku, resp. ak pôrod nastane skôr, tak ku dňu pôrodu, musíme byť nepretržite nemocensky poistení minimálne 26 týždňov.