Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sasena033
16. sep 2011

@ketere dakujem ...no ja som len zacala zo zivnostou takze som rok oslobodena od SP platenia...ale idem ju pozastavit...takze sna d nebude problem. 🙂

gapa
16. sep 2011

@poki10
ak nezmenia § 57 ods.1c a ods.2 a nebude nejaké prechodné ustanovenie, tak predpokladám áno, lebo pôjde o novú prihlášku (nikde som nenašla, aj ked som nehladala, či nebude nejaká výnimka)

dzudka
16. sep 2011

Tak to je svinstvo ze odznova plynut 26tyzdnou ked to platim od r. 2009 a na matersku mam ist na konci januara a ked to pomenia tak nebudem mat skoro ziadnu matersku sviniari 😠

tinara23
16. sep 2011

@dzudka včera tu dala jedna kočka vyjadrenie od sociálky, takže uvidíme čo schvália. Ja tiež idem na MD apríl, takže tiež 26tt nestihnem, DNP platím 3 roky, ja dúfam, že tam dajú aspoň takéto prechodné ustanovenia:

ahojte kočky... takže práve som dostala vyjadrenie zo sociálnej poisťovne... V návrhu novely zákona, ktorý by mal platiť od 1.1.2012 je nasledovné: DNP by sa malo k 31.12.2011 automaticky zrušiť... ale je tam zároveň, že pre všetkých poistencov DNP platí 8-mesačná ochranná lehota.. to znamená, že kočky, ktoré nastúpia na materskú v období tejto ochrannej lehoty, čiže do 31.8.2011 budú mať vyplatené materské aj z poistenia DNP.. Ďalšou podmienkou na vyplatenie materskej z DNP bude, že poistenkyna musí splniť podminku 270 dní do 31.12.2011, POZOR, nie do dňa pôrodu, ak napríklad bude rodiť v júli 2012, pretože k 31.12.2011 DNP zaniká. Ale ešte nie je nič schválené..

evulilik
16. sep 2011

opäť sa ku Vám zamiešam...@tinara23 znamená to teda že ak ja si platím DNP od 1.6.2011.. a termín pôrodu mam 8.4.2012.. čo mi vychádza na vyše 270 dni , tak nedostanem tu vyšiu materskú ??

tinara23
16. sep 2011

@dzudka tu odpovedal Mihál koncom augusta jednej kočke na nástup na materskú v januáry 2012. Tak uvidíme.
http://www.cas.sk/clanok/205130/minister-prace-...

Dobrý deň, rada by som vedela aký dopad bude mať novela zákona, ktorá má platiť od januára na výšku mojej materskej, ktorá by mala začať 8.1.2012, keď si už roky platím dobrovoľné nemocenské poistenie a zároveň som zamestnankyňou. Bude sa vypočítavať z oboch základov? Prípadne nebolo by pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú dovolenku ešte v tomto roku...napr. 31.12.2011? (endr)

Odpoveď Mihála: Budete mat narok na materske z oboch poisteni.

tinara23
16. sep 2011

@evulilik podľa toho čo tam je napísané, tak ak ku koncu roku nemáš splnených 270 dní, tak asi nie. Ale netreba sa podľa mňa ešte nad tým vzrušovať, nič nie je schválené a hádam nebudú takí chrapúni 😠 aj keď človek nikdy nevie 😒

evulilik
16. sep 2011

@tinara23 no ta parada... a kedy sa o tom bude hlasovať.. to náhodou nevieš.. až tak to nesledujem.. ani o tom DNP by som nevedela keby že tu na kona nechodím... ale ked to zrobia ta su riadne svine .. tak to nech nám vrátia peniaze spät !!!!!!!! 😠 😠 😠

tinara23
16. sep 2011

@evulilik neviem kedy, ale tu som tuším čítala, že nejak v novembri. Ja sa to snažím sledovať, lebo potom musím niečo vymyslieť 😕

gallina
16. sep 2011

ahojte, viete mi poradiť čo má obsahovaž žiadosť, ak chcem požiadať o vrátenie preplatku z DNP? Komu ju konkrétne adresovať? platila som si najvyšší VZ a zároveň som bola aj zamestnaná. Teraz som nastúpila na MD a chcela by som požiadať o vrátenie preplatku. ďakujem....

lucka227
16. sep 2011

@tinka9075
@atiatko ahojte 🙂 takze samozrejme,zamestnavatel nebol schopny odniest prechodku na socialku.Lebo som to poslala 25. a im to prislo zevraj 2. nasledujuceho mesiaca 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 takze je to vlastne moja chyba aj socialky aj vsetkych naokolo.lebo maju vela roboty,a 1200 vyplat a "az" 12 PN 😀 😀 😀 😀 😀 som sa aspon pobavila,si myslim ze viaceri budu dakovat. 😀 😀

atiatko
16. sep 2011

@lucka227 no mojka, takže tu bol problém 😠 V SP Ti dávku ako som už bola písala spätne doplatia, "len" vydržať s euráčmi až do budúcej výplaty,že? 😒 Pri ďalšej prechodke by som už spravila tak, ako Ti to tu už niekto poradil, že to tak robí - obidva originály odovzdať v SP a kópiu dať do zamestnania - keďže sú takí "šikovní" iba by som im oznámila, že im predkladáš kópiu pre ich evidenciu a originál si odovzdávaš sama ... prajem Ti, aby si už nemala viackrát takéto problémy .... 😉 krásne tehulkovanie 🙂

lucka227
16. sep 2011

@atiatko jej dakujem,jasne,len to aj tak budem musiet posielat do BA lebo tam mam zamestnavatela a predstav si,oni mi to hned navrhli spekulanti.Tak som povedala ze ziadne posielanie,faxnem im to a nech ma maju radi 😀 tak tebe este krajsie snazilkovanie 😀 😀

atiatko
16. sep 2011

@lucka227 😉 páá

dzudka
16. sep 2011

@tinara23 dakujem ja to platim od 2/2009 ale teraz som od 31jula dala odhlasku z minima a od 1.8.dala prihlasku nanovo s najvyssim vymeriavacim zakladom cize do nastupu na matersku budem mat splnenu podmienku 26tyzdnou ale inak platim vlastne nepretrzite od 2/2009

monka9999
16. sep 2011

@gapa prosim ta od dna založenia do terminu porodu mam255dni.čo s tym?!asi mi to nevychadza.

gapa
16. sep 2011

@monka9999
asi ťažko porodíš od 15dní neskôr (a den pôrodu sa neráta). Nepíšeš aké máš ostatné nem.poistenia v obd. cca 12/2009 do pôrodu

paula123
16. sep 2011

@poki10 Ďakujem pekne tak podľa toho čo píšeš by mi to malo vydať, len neviem či k tým 26týž čo som platila maximum pripočítajú ešte tie dni čo som robila, aby som to mala dokopy 270dní. Lebo som mala minimálku.

megan999
16. sep 2011

@poki10 ja som ten navrh pochopila tak, ze ak ho schvalia, tak ak si zamestnana, tak sa nebudes moct pripoistit. vyuzit to budu moct len nezamestnani a aj sadzba sa tam meni-nebude 4,4% ale nejaky cely balik 19%... nechapem preco to chcu zmenit... ☹

michaelapillarova
16. sep 2011

@ursula5 dakujem za odpoved a este som sa chcela spytat, potrebujem vymeriavaci zaklad od mzdovej uctarky? a co jej mam povedat? za ake obdobie to potrebujem?

ursula5
16. sep 2011

@michaelapillarova nepotrebuješ od mzdárky, pozri na pásku výplatnú tam by si mala mať VZ na NP, nepotrebuješ za obdobie podľa toho akú máš výplatu ak Ti moc kolíše hore dole tak si urč taký aby si mala vždy spolu 1116,75 vymeriavací základ dokopy zamestnanie + DNPO napr. VZ na NP 600 (mzda) + 490€ DNPO, to čo budeš platiť navyše Ti vrátia raz za rok keď si podáš žiadosť o vrátenie poistného pri súbehu robí sa to vždy keď sú odvody za december už v SP takže najskôr začiatkom februára 😉

monka9999
16. sep 2011

@gapa bola som zamestnana aj teraz som.išla som na PN z roboty ked som to už mala založene. 😅 som na rizikovom.neviem ake info ti mam ešte dat.opytaj sa ma konkretnu vec

gapa
16. sep 2011

@monka9999
napíš začiatok, koniec každého nem.poistenia cca dva roky pred očak.pôrodom (vrátane dnp) a pravdep. termín pôrodu

poki10
16. sep 2011

@paula123 ved ano...ak mas prac. pomer ukonceny tak sa ti dni nemocenskeho poistenia (ukonceneho) prirataju k DNP...

poki10
16. sep 2011

@megan999 no to som z toho vycitala aj ja, ale ostatne je pre mna spanielska dedina 😀 dnes som volala na ustredie ohladom jednej zalezistosti a chcela som si znizit VZ, lebo aj tak mi platia stale z minima a povedali mi aby som neznizovala, ze buduci rok mi uz budu normalne platit z aktualneho VZ co si platim...tak som sa jej pytala, ze aky to ma vyznam, ked aj tak to budu rusit(somna RD)...odpoved bola, ze rusit sa nebude urcite, len pribudnu nejake nove obmedzenia...a asi sa to tykalo prave povinne nemocnesky poistenych osob 😢
ale aj som sa pytala, ci nebudem muset platit od noveho roka viac a povedala ze nie...a blizsie info vraj budu podavat az v decembri, teraz sa to stale meni...

lubkasungirl
16. sep 2011

Citajte baby odpoved ministra Mihala:
Chcem sa spýtať ako tu bude s vyplácaním materskej, ak na ňu nastúpim v decembri toho roku a zároveň si platím DNP.. Termín pôrodu mám v januári 2012. Počula som, že od nového roka sa chystajú zmeny? Budú sa ma ako čerstvej mamičky týkať? Ďakujem. (jamalka)
Mihal:
Narok na matersku samozrejme budete mat a ak to schvali parlament, aj Vas sa bude tykat planovane zvysenie materskej v prepocte o 9% a jej predlzenie o 6 tyzdnov. Na materskej tak budete celkovo 40 tyzdnov (co je o 2 mesiace viac, ako tomu bolo este v roku 2010...)

gapa
16. sep 2011

@lucka227
takže jednu prechodku dáš do LM, jednu pošleš poštou do Ba soc.poistovne doporučene? a nafaxuješ zamestnávatelovi?

lucka227
16. sep 2011

@gapa ano ano ale musis sa dohodnut so zamestnavatelom,musi mat poznacene ze dostane len kopiu.A posiela sa vzdy tam,kde sidli zamestnavatel

gapa
16. sep 2011

@lucka227
ja som tiež robila tak, že od lekára som ihned šla dať prechodku prefotiť, potom do SP zamestnávatela, kde som originál odovzdala a na kopiu si nechala potvrdiť prevzatie soc.poistovnou. To som neskôr dala zamestnávatelovi. Ale posielať poštou je to už drahšie, ale tiež sa mi aj to stalo, ked som nestíhala, že som poslala do SP poštou doporučene.

nella1
16. sep 2011

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi... precitajte si to podla toho bude DNP od r. 2012 v keli.....