Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katie.2906
21. jan 2012

@janulap Este koncom decembra, tuším 27.12.

lilyen2011
21. jan 2012

@janulap tak napísala to takto :

dievčatá,niektoré ste to dobre nepostrehli,ale tie ktoré ste momentálne ma rodičovskej dovolenke(čiže zo zamestnania,čiže vám stále trvá pracovný pomer) a plánujete ísť na ďalšiu MD zo zamestnania aj z DNP, počas tej ochrannej lehoty 8 mesiacov,tak nárok z DNP vám už nevznikne, lebo nástupom na MD zo zamestnania vám vzniká nemocenské poistenie zamestnanca.Ochranná lehota sa ruší vznikom nového či už dobrovoľného alebo povinného nemocenského poistenia !!!

- veď podľa mňa sa ide na MD naraz od zamestnanca aj od SP tak prečo by to malo zaniknúť??

lilyen2011
21. jan 2012

@silvuskaa veď hovorím, že to bude obe odrazu a nevidím žiadny dôvod, prečo by to nemalo byť vyplatené aj od SP! je to jedna poistná udalosť.... nie 2 rôzne jedine ak by bola situácia že sa ide na PN a potom sa preruší a ide sa na MD vtedy zanikne nárok ale ak je to jedna poistná udalosť bez skončenia žiadna ochranná lehota nemôže zaniknúť to je blbosť podľa mňa

lilyen2011
21. jan 2012

@zuzik1983 no super daj potom vedieť nové info, lebo tu sa asi za chvíľu rozdelíme na 2tábory červený a čierny 😀

janulap
21. jan 2012

@lilyen2011 pockaj,skopirujem ti nieco:

majolenka11 @oskvarka ahoj mala by som na teba jednu otazočku,
ja som sa k 17.1.2012 odhlasila a k 20.01.2012 prihlasila na DNP, čize ešte po starom,si to budem platit.
som momentalne na dohode, a zmenilo by sa niečo pre mna ak by som sa zamestnala na TPP?
malo by to vplyv na matersku?
vdaka za odpoved.

oskvarka @majolenka11 no ak by si to stihla este pocas poistenia tak nie ak az ked ti poistenie dojde a zacne ti ochranna lehota tak hej.. nastupom na TPP by ti podla mna zanikla ochranna lehot atak pozor na to takze na TPP najneskorej do oktobra ist

zuzik1983
21. jan 2012

@lilyen2011 ved ja si pojdem len to jedno zrusit a zacat nove.a to ste tu pisali viacere, ze je tak lepsie urobit.ja necitam tuto diskusiu, len ked som vyzavinacovana.preco 2tabory? 😕

janulap
21. jan 2012

@katie.2906 ja v januari...ak by ti nieco prislo,daj mi prosim vediet.

silvuskaa
21. jan 2012

@lilyen2011 no a pokial by mi vychadzalo ist na MD az po skonceni RD, cize by som mala nastupit ale na 1mesiac do prace, dalo by sa to riesit PN? myslim tie dni medzi RD a MD by som bola na rizikovom......

katie.2906
21. jan 2012

@janulap OK. Jasné. 😉

5petruska
21. jan 2012

Ahojte... citam tu tieto Vase prispevky ale nikde sa neviem docitat, ze ked si budem platit novu sadzbu dobr. poistenia, tak kolko dostanem ked ostanem na PN alebo na OCR.. neviete mi povedat ako sa to pocita po novom? Lebo som teraz na materskej a platila som si maximum 27€ mesacne a matersku mam 650€ tak sa to oplatilo, alebo som bola na PN detto... a teraz by som si platila z maxima co je cca 900€ ako som sa docitala a to co dostanem 2000€ mesacne?????? to je blbost nie? oplati sa to este vobec??

skajkaze
21. jan 2012

Ahojte baby,prosím Vás o radu,od februara si budem platit balík poistenia z minima,doteraz som si platila DNP z MVZ,cca 3roky,chcem sa spýtať,či v prípade PN sa mi bude počas roka 2012 vyplácať z vymeriavacieho základu,ktorý som mala v roku 2011,čiže z maxima?Ďakujem

lilyen2011
21. jan 2012

@janulap veď to áno, keď sa chce zamestnať to je iná vec ako keď je stále u jedného zamestnávateľa to je úplne iná situácia...

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 takze ked sa mi narodi babatko tak ja by som uz nemala byt na rd ?? kedze syn bude mat 3 roky v decembri ?? a narodilo by sa mi druhe este pred jeho dovrsenim troch rokov ako to potom je?? budem môct poberat tu vyssu md ked sa prihlasim este abudme platit tych 50e ?? to stale vychadzaju na povrch nove skutocnosti ma urve !!! :D

datanka
21. jan 2012

@sloto nestaci sa zamestnat za vyssi plat na mesiac.musis aspon na3mes.

datanka
21. jan 2012

@5petruska po novom nie je max.900,ale okolo 450.a dostanes 750materske!nie 2000 🙂 ak budes plat.min.je to 120 a budes dostavat matersku 220 😉

katkaapetko
21. jan 2012

ahojte citam tuto temu ale stracam sa 😒 pochopila som ze to dobrovolne pripoistenie sa rusi...spravne... 🙂
riesim dilemu:este som nikdy nepracovala a momentalne som zacala studovat externe a nedari sa mi najst pracu tak rozmyslam aj o babatku...oplati sa mi vobec zamestnat aj ked urcite za minimum a potom otehotniet alebo sup do toho hned teraz 😉 poradte mamicky co je lepsie???vobec nemam pehlad ako to funguje....

silviabn
21. jan 2012

@lilyen2011 @janulap tým,že ideš z rodičovskej dovolenky na Materskú dovolenku ,ti vznika nemocenské poistenie a vzniknutím nového nemocenského poistenia či už dobrovoľného alebo povinného(čiže u zamestnavateľa) sa ti RUŠÍ ochranná lehota !!!!!!!!!!!

annie6
21. jan 2012

@katkaapetko tak to už je na tebe,...ak chceš riesit babatko v blizkej buducnosti, tak sa ti oplati este poistit najneskor do 31.1 a budes mat 270dni na otehotnenie

silviabn
21. jan 2012

@lilyen2011
Čo to presne znamená, že ochranná lehota zanikne, ak v priebehu jej plynutia vznikne nové nemocenské poistenie?
Príklad:

Marcela je na rodičovskej dovolenke, ktorá jej má skončiť 1.marca 2012. V súčasnosti je tehotná, nástup na ďalšiu materskú dovolenku má 15.mája 2012. K 31.januáru 2012 jej zo zákona zanikne DNP, ktoré si platila od roku 2010. K 1.februáru 2012 začne Marcele plynúť 8-mesačná ochranná lehota. Nakoľko 2.marca nastúpi po rodičovskej dovolenke do práce, čím sa jej vznikne nové povinné nemocenské poistenie, ochranná lehota jej preto zanikne a nárok na materské zo "starého" DNP jej nevznikne.

Je pre Marcelu nejaká alternatíva?

Marcela si po zániku "starého" DNP podá od 1. do 29.februára 2012 prihlášku na nové komplexné poistenie - prihlási sa nielen na dobrovoľné nemocenské poistenie, ale aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

Po nástupe do práce (2.marca 2012) si Marcela podá odhlášku z nového poistenia, čím jej začne plynúť nová ochranná lehota (8 mesiacov). K 15.máju 2012, kedy nastúpi na materskú dovolenku, si uplatní nárok na materské aj zo zamestnania, aj z dobrovoľného sociálneho poistenia (v ochrannej lehote) a bude poberať materské z oboch poistení, z povinného aj z dobrovoľného. Marcele síce nové poistenie trvalo iba mesiac, avšak do nároku na dávku sa jej započítalo aj ukončené pôvodné DNP, čím splnila podmienku pre vnik nároku na materské: byť aspoň 270 dní nemocensky poistená v období 2 rokov pred pôrodom.

sloto
22. jan 2012

@datanka preco na 3 mesiace?

katkaapetko
22. jan 2012

@annie6 teda ak by som chcela da sa este pripoistiti do konca januara a potom do tych 270 dni musim otehotniet?
a kolko alebo podla coho sa plati to pripoistenie ked som nezamestnana?
dakujem

datanka
22. jan 2012

@sloto to neviem,tak to zevraj je,ked som sa na to pytala.tiez som to tak chcela urobit,lebo robim za min.mzdu a zbytok mi dava na ruku 😖

datanka
22. jan 2012

@katkaapetko plati sa 50,75e.musis si na soc.vyplnit ziadost a uviest tam max.vym.zaklad a s toho sa vyrata tato suma.mozes platit aj menej,ale viac nie

nellinka1
22. jan 2012

@gapa Ahoj! Chcela by som sa spytat, som tehotna a vypisana od 16.1.2012 na rizikove PN. Som zamestnana a doplacam si DNP do maxima nepretrzite od 12.11.2010, takze aj PN mam vyplacanu z DNP. Vela tu bolo popisane o te ochrannej lehote. Aj mne 1.2.2012 sa automaticky zrusi DNP a zacne mi plynut ta ochranna lehota. Na PN budem az do nastupu na matersku, t.j. do 1.6.2012. Budem mat teda aj matersku pocitanu zo zamestnania + z DNP. Nenarusi sa mi ta ochranna lehota, ked z PN nastupim na MD?
Aj pocas PN mam prerusene nemocenske poistenie zamestnanca, ci nie? Lebo ak ano, tak nastupom na MD mi vznikne nove nove nemocenske poistenie a rusi sa mi tym ochranna lehota. Dost ma poplietlo, ako tu baby pisali ohladom toho, ked su na RD a trva im TPPa nastupom na MD sa im rusi ochranna lehota. Mozes mi to prosim vysvetlit? Mam teda prerusene nemocenske poistenie zamestnanca a nastupom na MD mi zanikne ochranna lehota alebo nie. Na PN budem az do MD, do prace uz nenastupim. Dakujem pekne. 🙂

silvuskaa
22. jan 2012

@silviabn a pokial by som ja hned po RD nastupila na PN az do nastupu na dalsiu matersku? Cize by som nepotrebovala ochrannu lehotu.....Mala by som narok na dalsie materske z DNP? Alebo co mam vlastne urobit pokial chceme druhe dieta a maly ma v sept.3roky? Dakujem za odpoved 😉

peggi
22. jan 2012

Ahojte. Od zajtra musím nastúpiť na PN kvoli rizikovému tehotenstvu. Som na rodičovskej dovolenke do februára 2012. DNP si platím z maxim.vymer. základu od apríla 2011,teda podľa mojich výpočtov nárok na PN z DNP by som už mala mať či nie? Na PN už budem musieť zostať až do MD. Budem mať nárok z toho istého DNP aj na materskú dovolenku ak budem predtým čerpať PN? A ešte jedna otázka. Od januára 2012 sa vraj zvyšoval max. vymeriavací základ. Mám zaplatiť za január 2012 sumu ako doteraz tých 49,13 e. alebo podľa nového max.vymer.základu?Ďakujem vopred za vaše odpovede.

silvuskaa
22. jan 2012

@peggi to by aj mna zaujimalo 😅

zuzana612
22. jan 2012

@peggi budes mat narok aj na max. matersku. A zaplat len tolko kolko si platila doteraz, lebo keby si si chcela zvysit vymeriavaci zaklad, tak by si musela ist do soc. poistovne a poziadat o zvysenie. Oni to automaticky nezvysuju

merry_v
22. jan 2012

@stojdulka
takže pripoistením na nový balíček mi poistenie ostane nepretrzite ale mi zanika ochranna lehota??? ja som chcela ist hned po skonceni 270 dni z DNP na PN- hodit sa na PN a zalozit novy baliceek ale ochranna lehotaa mi zanika?????

lilyen2011
22. jan 2012

@jana201 to je takto... môj syn mal 2roky a bola som na RP

- ty si POVINNÁ ísť pred nástupom na MD na ÚPSVaR a podať OHLÁŠKU z RP
- nikto ti to tam nepovie, pokiaľ to nespravíš, tak oni ti budú vyplácať aj RP aj MD, no keď prídu na to, že si sa dobrovoľne neodhlásila z RP, tak budú od teba tieto peniaze vymáhať späť.

- ja som mala nástup na MD od 3.5. 2011 (stále som bola na RP so synom)
- keď som už mala v ruke papier, že som od gyn. vypísaná na RP, išla som na úrad a podala odhlášku z RP ku dňu 3.5.2011 (za máj t.j 1.5 a 2.5 - som dostala plný RP - ono stačí keď máš v tom mesiaci RP hoc len 1deň a oni ti vyplatia plnú sumu RP)

- takže to vyzeralo takto - som ohlásená z RP ku 3.5. 2011 od 3.5. 2011 začínam MD - v júni 2011 mi vyplatili RP za obdobie 1.5-2.5. (plnú sumu)
od 3.5 - konca mesiaca MD (to sa počíta podľa dní - mne to vychádzalo cca 21e/deň) teraz to bude tuším 25e/deň

- to budeš riešiť až keď budeš mať v ruke papier o tom, odkedy máš nástup na MD

- NEMôŽEŠ POBERAŤ SÚČASNE MD AJ RP!!