Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

silviabn
21. jan 2012

@peta268 ak sa v čase 8 mesačnej ochrannej lehoty nezamestnáš,čiže ti nevznikne nové nemocenské poistenie,tak teba sa to netýka,čiže ak nastúpiš na ďalšiu materskú v 8 mesačnej lehote ,tak ju dostaneš z DNP.

peta268
21. jan 2012

@silviabn dakujem ti velmi pekne. Toto som chcela pocut 🙂

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 ok tak teda urcite sa idem prihlasit teraz v pondelok a platit si budem tych 50 eur !!!! a keby ze som otehotnela teraz v marci napriklad uz by som mala vyssiu matersku ???? a termin by bol niekedy v decembri 2012 ????? ja ti z celeho srdca dakujem za odpoved sedela som tu vcera do 3,00 hod !! rano

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 ja som si platila od jula 2009 do decembra 2011 a zrusila som si to neuvazene teraz ked je to posledna sanca chcem sa prihlasit znovu a preto tie otazky ohladom planovania ked ssa mi to stare poistenie uz nezaratava :((((

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 a prepac za mozno debilne otazky ale ja fakt potrebujem vasu pomoc 🙂)) cim dalej si myslim ze chapem tym menej :((( nastup na md znamena ked sa babo narodi alebo dnom kedy som tehotna ???
dakujem za pomoc :*

adrikanatasa
21. jan 2012

@jana201 nástup na MD býva väčšinou 6 týždňov pred očakávaným pôrodom

jana201
21. jan 2012

@adrikanatasa vdaka 🙂

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 ja mám opačný problém!! ja som teraz na MD (skončila mi 16.1) a bojím sa, že sa mi dotoho zarátajú aj dni keď som bola ešte tehu s malou.... síce mi povedala, že nemali by no keď to stále menia tak som jeleň...
- platila som do 3.5. 2011 odvtedy nie som poistená.

- teraz by mi to mali počítať ako nové poistné a tie dni predtým by nemali brať do úvahy tak dúfam 😀

- ak sa prihlásiš teraz do konca januára (napr. v pondelok je ideálne), tak by som ti radila otehotnieť najskôr na konci februára začiatkom marca (aby si mala rezervu aspoň tie 3/4týždne) ak by si totiž porodila skôr ako ti uplynie 270dní platíš tiež zbytočne to pozor!!! do nástupu na MD (cca 4-6týždňov pred pôrodom musíš mať uhradených 270dní!!!!!!) neponáhľaj sa toľko, že hneď otehotnieť v ten istý mesiac ako sa poistíš!!! nááááhodou porodíš o týždeň alebo o 2týždne skôr a budeš mať len rodičák!! TO SI DAJ POZOR!!

- máš dosť času na otehotnenie. Vyššiu materskú začneš poberať až od nástupu na MD (ja som mala nástup na MD 3.5. 2011 a prvá materská mi bola vyplatená ešte pred pôrodom cca 3dni)

- nemôžeš počítať tých 270dní do dátumu pôrodu, ale do dátumu NÁSTUPU NA MATERSKÚ čo je o 4-6týždňov skôr!! BACHA NA TO!!

- ak by si otehotnela v marci 2012, tak máš termín pôrodu cca november/december možno aj december/január (koniec decembra) (podľa toho kedy otehotnieš či na začiatku či úplne na konci marca) ale to je v pohode, lebo porodiť musíš najneskôr v tom máji/júni 2013 to je posledný termín pôrodu..... kopa času nestresuj :-P

- ja som sa prihlásila včera (20.1) a začneme sa snažiť najskôr v tom februári/marci.... treba si nechať aspoň tie 3/4týždne pre prípad predčasného pôrodu (nikdy nevieš čo sa stane) a musíš mať splnených 270dní to je základ 😀 pohoda

- v pondelok sa choď prihlásiť a nechaj tomu voľný priebeh (ešte tie 2-3týžne by som si dávala pozor a potom v kľude) - tiež osobná skúsenosť (pri synovi sme sa snažili každý deň a trvalo mi 6mes, kým som otehotnela) pri dcére sme sa snažili každý 2-3deň a trvalo mi to 2mesiace takže tiež treba v kľude bez stresu a hlavne nie moc často 😀 😀 😀

adrikanatasa
21. jan 2012

@vani tá 8mesačná ochranná lehota sa vzťahuje len na nezamestnané alebo aj na zamestnané? zaujíma ma či by sa vzťahovala aj na mňa po uplynutí tých 270 dní keďže som aj zamestnaná

jana201
21. jan 2012

ja ta milujem !!!!!! toto som potrebovala pocut !!! :D dakujem ja ti dam vediet ako to prebieha teda nasledovne kroky :
1. prihlasim sa v pondelok 23.1.2012
2. 270 dni budem mat splnenene 19.10.2012 cize pôrod mi musi vyjst az po tom oktobri to je hlavne uz ci porodim december 2012 to uz nevaaadi a by to aj mozno vyslo nie ??
a tehotenstvo v takom pripade môze byt aj napriklad april vsak ?? 🙂))) ja ta mam chut vystiskat !!!! dakujem

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 nástup na materskú je 4-6týžňov pred dátumom pôrodu (otehodnela som v septembri a mám rodiť v júni) - môj príklad:

- v septembri som otehotnela a podľa menštruácie mi vychádza termín pôrodu na 15.6
- už si v 8mesiaci a ak nemáš zdravotné problémy, tak ideš na MD od 3.5 (ešte si tehotná, no už začínaš poberať materskú - to je pre pracujúce ženy, ktoré robia do konca tehotenstva - predsa žena v 9mesiaci nebude chodiť do práce ) - preto sa ide na materskú skôr ako porodíš väčšinou 6týždňov pred dátumom pôrodu (niekedy aj 4týždne napr. ak má vysoký tlak, rizikové tehu, alebo ak musí ležať v nemocke či iné zdravotné problémy...)

TERMÍN PôRODU - znamená, že v ten deň by si mala pravdepodobne rodiť
NÁSTUP NA MATERSKÚ - 6týždňov pred dňom pôrodu

máš rodiť napr. v decembri 2012 (dátum pôrodu je napr 14.12. 2012) na materskú však ideš skôr to je cca 1.11. 2012 (6týždňov pred termínom pôrodu)

- takže do toho 1.11. 2012 musíš mať uhradených 270dní TOTO JE LEN PRÍKLAD, V TVOJOM PRÍPADE BUDÚ INÉ DÁTUMY, len som chcela bez ťažkého počítania vysvetliť tých 6týždňov 🙂

jana201
21. jan 2012

🙂)))) dakujem no a posledna otazka dajme tomu ze sa nebude darit a neskôôôôôôôôôôôôôôôôr ano a termin pôrodu bude az niekedy januar - februar 2013 je tam ta lehota nie ??? tych osem mesiacov

ja ti z celeho srdca dakujem si poklad 🙂

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 ak budeš mať splnených 270dní po 19.10.2012 , tak ešte počítaj 6týždňov a potom môžeš porodiť, no môžeš porodiť aj v janurári, februári, marci, apríli, máji. a ak správne počítam tak najneskôr v tom júni (júl by som už neriskovala)

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 ale ak mi chceš niečo napísať, potom klikni pod moju odpoveď na "odpovedz", inak mi neblikne tá červená jednotka hore na upozornenia a budem si musieť čítať všetko, kým nájdem tvoju otázku 🙂

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 a to fakt vychzadza materska pri platenie tej najvyssej sumy 50 eur ... materska az okolo 800 eur ??

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 ty si zlaticko 🙂)) a este ma napadla otazka ked mi maly marodoval a platila som si 20,40 eur tak pri marodovani mi vyslo 50 eur na 10 dni ako to je pri plateni vyssej sumy teda tych 50 eur ???

cicimon
21. jan 2012

@jana201 max materska by mala byt 750e - ak sa nemylim

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 tých 8mesiacov je preto ochranná lehota, lebo ak si platiteľ DNP a skončilo ti 270dní (ešte nevieš, že si tehotná a si napr v 2mesiaci) tak si chránená a to znamená, že do 8mesiacov porodíš (preto budeš mať nárok na materskú)

- hovorím ja by som sa tak hrozne do tehuľkovania nehnala hneď od prvého dňa je na to kopec času 🙂 máš na to 9mesiacov, to je dosť dlhá doba na otehotnenie.

- plať si DNP a nestresuj, čím viac sa budeš snažiť rýchlo, rýchlo tým pomalšie to pôjde - kľud máme na to dosť času, hlavne v kľude nestresovať sa :-P panikáriť treba v lete 🙂))

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 tak základ pre vyššiu materskú je cca 1150e

matematika 1150 / 100 11,50 * 65% = cca 747eur + 21eur detské prídavky

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 ne ne rychlo 🙂)) ja by som tak ten april.... nie este teraz ze hned zajtra :DDD aj ked prve babo bolo hned na prvy krat tak radsej trosku nesôr :DDD aby to zasa nevyslo tak 🙂))))

vani
21. jan 2012

@adrikanatasa nikde sa nepíše, že by to malo platiť len pre nezamestnané, aspoň som to nikde nevidela....

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 no a ta suma by mi chodila pol roka a potom by sa to znizilo ??? as i na aku sumu

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 všetko záleží na vymeriavacom základe, ktorý si určíš

- max je 1153,50eur - toto je základ, z ktorého sa vypočítavajú odvody (4,4% - 50e)
- taktiež materská 65% (doteraz to bolo 60%) oni to chcú zvýšiť myslím ešte na 70% ( no od januára 2013 - teda pokiaľ zase nezačnú habkať a škrtiť rozpočet, no taký by mal byť plán ) - no my budeme skromné a budeme počítať len tých 65% 🙂

- vtedy je to ako odpoveď vyššie cca 750e + detské 21e + pôrodné (ak to tiež nezrušia) - toto teraz neviem, no ja som teraz v júni dostala aj to pôrodné cca 800e? neviem presne tú sumu no na SKK to bolo tuším 25 000SK

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 toto ti budú platiť cca 34týždňov ale tiež to chcú predĺžiť na neviem koľko týždňov no cca do 10mes veku dieťaťa to vychádzalo (to by som teraz klamala, to budem riešiť až keď budem tehu) teraz mi ide skôr o to ako mať na tú materskú nárok.. no a klesne ti to potom na 194 eur + detské prídavky 21eur /mes

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 aha ok a na prilad keby ze som si platial tych 50 syn/dcera by mi marodoval chodila by mi aj marodka eeste na tych napriklad 10 dni ??

ked ta vyrusujem napis mi uz si mi aj tak dost pomohla !!!!! 🙂

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 mne skončila MD teraz 16.1. 2012 a vyplatené budem mať vo februári, zároveň som si požiadala o rodičák to je tých 194e (toto sa poberá do 3rokov veku dieťaťa) a takže od 17.1 som na RP (vyplatené mi bude 16dní MD + plná suma RP) - to preto, lebo oni počítajú MD podľa dní (na 1deň mi to vychádzalo cca 21eur) ale RP nedelia, tam to berú takto

- je jedno v ktorý deň ti začne RP oni ti vyplatia celý mesiac (ak ti začne 1.2, tak ti vyplatia 194e ak ti začne 30.1 tak ti vyplatia tiež celý mesiac) to je jediná posledná výhoda, potom už si len na rodičovskom príspevku a nedostaneš nič viac len 194RP + 21 detské prídavky

jana201
21. jan 2012

@lilyen2011 ved hej dobre by bolo byt tehu v tom aprili a aby ta md vysla a potom ostatok neskôr :.......🙂

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 toto je jediná otázka, na ktorú ti neviem odpovedať (ja som doma už 3roky, takže nerobím a na PN som nebola, som na RP, toto sa musíš opýtať niekoho, kto má skúsenosť s marodkou)

- ja ti viem povedať, len čo, kde a o koľkej 😀 ohľadom MD a RP marodku tak to si netrúfam 🤐

lilyen2011
21. jan 2012

@jana201 jasné, to je hudba budúcnosti 🙂 toto máš prvé tehu?

jana201
21. jan 2012

ne ako marodku zo zamestnania 🙂) ja som tiez este nerobila ale ked si plati dnp tak ked dieta chore tak na ocr a tie papiere dr vypise a pridu peniaze z choorby dietata pri 20.40 eur co som platila dnp mi chodilo na 10 dni 50 eur a ja sa pytam pri vyssom plateni