Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bobjan
12. feb 2011

@gapa takže si od zamestnávateľa vypýtam to potvrdenie, môžem asi až po ukončení PN, však? a potom to všetko spolu, teda aj žiadosť o materské a ukončenie PN pošlem na pobočku SP zamestnávateľa? Áno DNP mi vzniklo počas PP. Čerpem z neho PN. Ďakujem

petasllov
12. feb 2011

ahojte, chcela by som sa opýtať, ako to je s uplatnením si materskej z DNP, 19. februára nastupujem na materskú a chcela by som vedieť, či mi lekár má vypísať dve tlačivá na materskú, jedno tlačivo pre zamestnávateľa a druhé na to DNP? Ako to vlastne je?

kikula13
12. feb 2011

@katka888 ja som platila určite z maximalneho vymeriavacieho zakladu,ale cele tehotenstvo som bola na PN,možno to ovplyvnilo vyšku materskej.

tery29
12. feb 2011

@petasllov ahoj, ano potrebujes 2 tlaciva na matersku - na jednom sa uvadza nazov spolocnosti a na druhom sa uvadza "DNP", jedno tlacivo som poslala zamestnavatelovi na personalne a druhe tlacivo som odniesla osobne na socialku kedze je to v inom meste ako sidlo zamestnavatela. Teta na socialke mi akurat povedala, ze aj tak cakaju na to druhe tlacivo ktore som poslala ale je to takto nutne kedze to musi potrvrdit aj zamestnavatel. 🙂

petasllov
12. feb 2011

@tery29 vďaka, lebo ja mám z tých všelijakých papierovačiek už poriadny chaos.... 😒

tery29
12. feb 2011

@petasllov nie si sama, ja som tiez vselico poplietla aj som bola pytat spat papiere na socialke kym som pochopila co kde....

katka888
12. feb 2011

@kikula13
pises, ze si poberala cca 540-560 eur co nie je podla posledneho max vymeriavacieho zakladu maximum. tzn, resp. mi to nejak vychadza, ze na matersku si nastupila v roku 2010 a vtedy sa ti do uvahy bral vymeriavaci zaklad z roku 2009 a kedze sa meni od jula stale maximalny VZ, tak v roku 2009 si asi mala mesiace s maxim VZ, ktory bol nizsi ako max VZ po juli 2009.
takze ked sa kukneme do tabulky, aky bol maxim VZ v roku 2009 ... tam bolo cca 1003 eur a od zmeny 1085 eur ... cize ak to preratas, vyjde ti to, co ti priznali

takze rpeto, lebo si mala ako rozhodujuce ob do bie rok 2009 😉

sasena033
12. feb 2011

Baby ahojte zdatne v tomto obore.potrebujem este poradit.V marci si zakladam zivnost someste do januara 2012 na RD.planujeme druhe babo ktore by sa malo narodit maj -jun 2012.ako zivnnostnicka som rok oslobodenia od odvodov..takze ked splnam 270dni +26tt DNP z maxima materska sa mi bude pocitat z maxima.nema to vplyv na to ze somSZCO peniazky dostanem.odvody by som mala platit az 1,7.2012 je tak??a este otazka kedze v tom roku co budem osobodena zevraj sa da dobrovolne platit odvody min 9 mesiacov a potom by mi aj z SZCO vyplacali materske aj z DNP ci ako to je,? moc dakujem

miriamr
12. feb 2011

no ale ak spĺňaš 270 dni +26tt DNP z maxima, tak nepotrebuješ si platiť dobrovoľne zo živnosti, pretože viac ako maximum Ti nedajú,

kucminka
13. feb 2011

ahojte,chcem sa spytat ohladne mojej znamej,ako to je ked jej hruby prijem prevysuje ciastku maxima 1116eur,ci sa treba tiez dobrovolne poistit,alebo len pripoistit.Dakujem.

standa82
13. feb 2011

@kucminka ..pokiaľ je VZ vyšší ako 1118 , teda ako maximálny z ktorého je možná dávka, nie je potrebné sa vôbec prihlasovať na DNP.

kucminka
13. feb 2011

@standa82 dakujem.prajem pekny den. 😉

timka6
13. feb 2011

@sasena033
Chcem sa ťa spýtať, zaujímajú ma tie odvody, píšeš, že ako živnostníčka si rok oslobodená od odvodov, od ktorých si oslobodená, aktoré je dobré si platiť ? Tiež uvažujem o ďalšej materskej, a aj o živnosti. Ďakujem a pekný deň...

sasena033
13. feb 2011

@timka6 pocula som ze aj v tom roku co si oslobodena si mozem platit dobrovolne odvody do socialky...do zdravotnej si odvadzas povinne aj ked si oslobodena..ale kedze som DNP z maxima tak vyssiu sumu uz nedostanem 🙂

kaktusik007
14. feb 2011

@sasena033 ide o to, z coho si budes narokovat matersku.... ja som aktualne aj zamestnana v hlavnom pracovnom pomere a aj mam zivnost, so zivnosti samozrejme matersku mat nebudem, prave kvoli odvodom, ale tym ze v praci cerpam rd tak z tohto zamestnania mam na matesrku narok...

k odvodom - ano, si oslobodena, vzdy do 01.07. roku v ktorom podavas zo zivnosti danove priznanie za predchadzajuci kalendarny rok... mozes byt oslobodena aj viacej, ako len rok, zavisi to potom od tvojich prijmov (samotnych prijmov, nie rozdielu prijem/vydavky).
co sa teba tyka, tak zdravotna poistovna mi este neodpovedala, ale malo by to byt tak, ze je moznost byt oslobododena aj od povinnosti platit zdravotne poistenie (preddavky) resp. je moznost platit tieto preddavky v nulovej vyske - tyka sa to ludi, ktori su szco a zaroven za nich plati zdravotne poistenie stat - co su vlastne ludia starajuci sa o deti celodenne (max. na 4 hod. skolka) do 6 rokov veku.. ale toto si zisti vo svojej zdravotnej poistovni 🙂)) - samozrejme v rocnom zuctovani zdravotneho poistenia sa to musi vsetko doplatit, ze ano 🙂 podla prijmov.... ale odvody ako take (preddavky) je mozne neplatit 😉 teda ja to tak mam urcite, ale ja ficim este podla stareho zakona a ako je to podla noveho.... cakam kazdym dnom mail do schranky 😉
@sasena033 vyssie veci pre info 🙂

sasena033
14. feb 2011

@kaktusik007 takze ked teraz o marca budem SZCO prve danove a odvody budu 1.7.2012,? ved zajtra sa chcem spytat do zdravotky ked som na RD a mam zivnost ani zdravotky by som si nemala platit to plati stat nie,??? A TYM ZE MAM dnp Z MAXIMA TEDA budem mat tak zo zivnosti nepotrebujem matersku😉

kaktusik007
14. feb 2011

@sasena033 stat plati, ale od 01.01.2011 je novela, a si povinna si plaitt aj z prijmov szco... natiska sa len otazka, ako sa tvoja zdravotka postavi k preddavkom.... teda ci ti umozni ich platit v nulovej vyske.... ale v konecnom dosledku zaplatit zdravotnu poistovnu z tvojho prijmu zo zivnosti musis aj tak 😉

sasena033
14. feb 2011

@kaktusik007 a uz som z toho jelen ☹ co sa mam teda spytat na zdravotke a co na sociallke..dakujem ☹

vivere
14. feb 2011

ahojte, potrebovala by som vediet, ci je po novom roku nejaka zmena v dnp. konkretne pripad, ked je baba riadne zamestnana, splna 270 dni poistenia zo zamestnania. zistila, ze je tehotna a chcela by si dat DNP. prijem ma cca 550 eur. oplati sa jej to, myslim, ci stiha to obdobie poistenia, to je tych 26 tyzdnov? staci jej poistit sa iba na rozdiel?

kaktusik007
14. feb 2011

@vivere ak ma aktivne nemocenske poistenie, tak potrebuje 270 dni dnp... ak ma predtym uz nemocenske poistenie ukoncene (prisla o pracu, napr.) tak staci 26 tyzdnov

asi sa pytas na prvu alternativu, obavam sa, ze to je uz neskoro... resp.. ide tam o kazdy jeden den...

vivere
14. feb 2011

@kaktusik007 a co v pripade, ze je sice u jedneho zamestnavatela, ale teraz od 01.01.2011 menila miesto, cize podla vsetkeho ma novy poistny vztah zo zamestnania? stale musi mat 270 dni z DNP?

kaktusik007
14. feb 2011

@vivere ano, ved nema skonceny pracovny pomer, je stale u toho isteho.... a aj tak tych 26t plati len v pripade, ze by skoncila pracovny pomer, inak ak je subeh, tak treba 270 dni len z dnp

vivere
14. feb 2011

@kaktusik007 aha tak. dakujem.

aaddeell
14. feb 2011

baby prosim vas vysvetlite mi to ako to je s tymi 26 tt
kamaratka si zacala platit DNP a na to prisla ze je tehotna a ked sme to pocitali tak jej bude chybat 10 dni do 270 dni
co by ste poradili?
da sa to urobit tak ze by sa dohodla so zamestnavatelom a dal by jej vypoved a stacilo by jej platit 26 tt?

mima595
14. feb 2011

@aaddeell - no stacilo, len neviem,c i je velmi rozumne, koncit PP kvoli vyssej materskej....
jednak potom nebude mat narok na podporu a tak.... ved ona bude mat narok na materske zo zamestnania

aaddeell
14. feb 2011

@mima595 lenze zamestnavatel jej plati odvody z minima a so sefom je za dobre takze to je vec dohody, ide len o to aby dostavala tu zvysenu a nechcem jej poradit ziadnu hlupost
takze ako to funguje? teraz si bude platit 26tt DNP a tak da vypoved? a dostane vyssiu matersku?

mima595
14. feb 2011

@aaddeell - no to neviem presne...

77eva
14. feb 2011

Ahojte, viete mi poradiť,ja som od 27.10.2010 na PN .DNP platím od augusta 2008 .Mám počas PN platiť DNP?
Ak nastúpim na materskú, kedy potom podať odhlášku z DNP aby som vyčerpala maximum?

fiona
14. feb 2011

Ahojte, prosim vas nemohli by ste mi poradit kedy vlastne zistim kolko mi budu vyplacat matersku,. Pred otehotnenim som nepracovala, len take brigady, takze od zamestnavatelov nemam vobec platene nemocenske, ale ako nahle som zistila ze som tehotna, zacala som si platit DNP 49 eur, kazdy mesiac, 270 dni mam splnenych 31 marca a termin mam okolo 10 aprila. Kedy vlastne budem vedie kolko budem dostavat, ale co ak sa nieco nedajboze stane a ja porodim este pred 31 marcom?

sny
15. feb 2011

Ahojte,môžete mi prosím vás poradiť?Ak sa tento týždeň dozviem,že som tehotná,ako rýchlo to musím nahlásiť do SP?Ďakujem za odpovede