Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

misi31
3. jún 2012

:( ..v sucasnosti som zamestnana 2 mesiace, takze mam odvadzane nemocenske, predtym som bola evidovana na urade prace, kedze do konca roku 2011 som pracovala v prahe (vtedy bolo za mna odvadzane v CR). A este plus studujem, neviem ci to nejak zavazi ci nie :/
..ale dakujem za odpoved 🙂

gapa
3. jún 2012

@gapa
aj dni ukončeného pp/nem.poistenia v zahraničí eu (teda aj čr) sa berú, ak spadajú do obdobia dva roky pred pôrodom, len si treba vybaviť potvrdenie, tuším E104 alebo možno z čr stačí aj iné potvrdenie? zo soc.poistovne??? neviem.

gapa
3. jún 2012
misi31
3. jún 2012

Prepacte chcem sa len utvrdit ci spravne rozumiem, ze ak od Januara 2012 do aprila 2012 som bola evidovana na urade prace, a od aprila 2012 do dnes som zamestnaná, splnam narok na pripoistenie pre vyšší matersky príspevok? o aku sumu mesacne sa jedna?

liz_lemon
3. jún 2012

@misi31 vyska materskeho je predsa podla toho, aky mas hruby prijem, a nie podla toho, ci sa plati nemocenske poistenie
ked ma niekto min. mzdu, tak nemoze ocakavat materske ako niekto, kto zaraba max VZ (1153,50)

mariro
3. jún 2012

@gapa aha,takze DNP som naposledy zakladala nove v 2011 jun z max...tento rok som od 1.2.2012 z minima tore stale platim,k,neviem ci sa to berie ako nove,malo by to byt ake nepretrzite,ci? Ale ak by aj,tak nejaky zaklad mi daju z prace ,naposledy som mala okolo 800€ v hrubom.Tak co by bolo vhodne teda,aky postup pre MD,ci zotrvat tak ako to je?Mysela som ze by som si tym aj buduci rok uz poistila ale teda spravim to potom asi az v 2013 ked budem na MD z max a potom ,v auguste nejaku platbu a spravim zmenu na minimum.Ako sa to potom pocita,pripadna OCR ci PN,priemerom?
Dakujem.

misi31
3. jún 2012

@liz_lemon moja otázka sa týkala, aka je mesačná suma odvodov na DNP...
viem ze sa materska počíta zo mzdy (a moj zarobok bol ten uvedeny max. ked uz to tu rozoberame)

liz_lemon
3. jún 2012

@misi31 tak ked mas max. mzdu, nemusis si platit DNP
DNP sa plati z takeho VZ, aky si sama urcis, ten kto pracuje plati z rozdielu medzi mzdou a max VZ

michaelapillarova
3. jún 2012

@petraslov dakujem, ale asi nedostanem vela, mesacne som si platila 25 eur

gapa
3. jún 2012

@mariro
takže platíš teraz balík z minima, ak som dobre rozumela. Je na tebe, či to urobíš, ako si plánovala, no ukončiť pn skôr. Alebo to nechať tak, ked nástup na md aj tak je v r.2012, tj. vym.základ je aj tak rok 2011, teda ak posledné prihlásenie na dnp bolo 6/2011 z maxima do 31.12.2011 + zamestnanie z cca 800eur, tak to máš maximum.
Ale taraz ma napadá. Ak by si sa tesne pred nástupom na md prihlásila na balík z maxima, no nebola na pn!!! tada nepoberala nem.dávku a zaplatila nejaký den aj poistné, tak potom po 6mesiacoch môžeš dať zmenu na minimum a v r.2013 sa ti dávky budú rátať z vym.základu od posledného prihlásenia do nástupu na md. a tebe vlastne ak máš zo zamestnania 800eur a z dnp bude z minima cca 340eur (ak si dobre pamätám minimum), tak je to v sumáre dennýáklad cca 1140:30= 38 čo je tuším viac ako maximum???

petraslov
4. jún 2012

@michaelapillarova ja som si platila 20 eur mesačne a keď som bola PN alebo na OČR, dostávala som okolo 8,50 na deň

petraslov
4. jún 2012

@michaelapillarova a aspoň niečo kvapne navyše k RP, keď už je ten taký biedny, nie?!

mariro
4. jún 2012

@gapa a co teda bude lepsie spravit,urobit to maximum uz pocas PN,alebo az tesne pred nastupom na MD?
Ja som myslela ze RO sa pocita posledne nove...i ked by bolo toho roku....Matersku budem mat v podstate maximalnu v oboch pripadoch,teraz mi ide o ten rok 2013....nechcem spravit chybu...co bude najlepsie?

gapa
4. jún 2012

@mariro
v podstate, podla terajších zákonov je to jedno, len by som si dala pozor na platbu v splatnosti a teda treba tú pn ukončiť ešte nejaký čas pred pn. A dá sa aj ten postup, čo si písala ako úplne prvý, ak ti vlastne stačí materské z dnp z minima (to som si predtým neuvedomila, taký prípad, resp. asi až potom si doplnila vz v zamestnaní), teda ukončiť pn len nejakých pár dní pred md, teda netreba už v novembri.
Vo všetkých prípadoch teda zapltiť v splatnosti a aby si teda neporodila skôr, ako ukončíš pn alebo odhlásiš sa a nanovo prihlásiš. Je to už na tebe, či jednoduchšie už teraz to vybavovať, či v prípade ak by nebola pn súvislá a bolo by treba platiť, či radšej počkať.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
4. jún 2012

@evamarek77
počas trvania prac.pomeru sa bude brať ako vym.základ z dnp len rozdiel maxima a tvojho vym.základu za daný kalendárny mesiac, tj. ak bude vymzáklad 330eur, tak 1153,5 minus 330 a vznikne ti na dnp preplatok, ktorý neskôr písomne požiadaj vrátiť. Ak ti bude trvať dnp k nástupu na md alebo bude trvať ochranná lehota z neho, tak nárok ti vznikne aj z dnp a aj zo zamestnania (ak splníš 270dní a nebude nedoplatok).

všetko záleží od dátumov konkrétnych odkedy dokedy budú trvať nem.poistenia, z akého vz, kedy je pôrod a nástup na md.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michaelapillarova
4. jún 2012

@petraslov no, tak super aspon nieco

mariro
4. jún 2012

@gapa a co este jedna moznost,ze by som sa prihlasila na balik z maxima v januari 2013 pocas MD,ta mi skonci 9.8.2013,potom zaplatim par dni a spravim zmenu z minima...budu davky pocitane takisto z maxima,ci?

jajabajaja
4. jún 2012

Ahojte-viete mi poradit ako si vypocitat denny vymeriavaci zaklad? DNP som bola od oktobra 2010 az do zrusenia 31.1.2012. Mesacne som si odvadzala 24,30 a xvilu 24,33-co by malo byt vymeriavaci mesacny zaklad 553eur. Poziadala som si o matersku a v rozhodnuti mi prisiel denny vymerivaci zaklad len 14,1314 eur-pricom ked som si ho ratala ja vychadza mi cez 18 eur. Kde je chyba?Ja som ratala ako rozhodujuce obdobie rok 2011. Pricom v roku 2011 som bola PN od 4.2 do13.2. a od 26.9.2011 az doteraz. /Takze som to ratala ako 4687,33 eur /257 dni-co mi vyslo 18,238....Robim nejaku chybu ja?

ivuss01
4. jún 2012

ahojte, ako sa da dosiahnut max md? z maxima som si platila od 1.7. 2011 a zaniklo mi 25.3.2012, v ochrannej lehote som nastupila na pn, ak by som otehotnela az neskor, ako by mi bola ratana md? dakujem

annie6
4. jún 2012

Viem, ze to uz tu bolo vela krat, ale ako mam poziadat o preplatok? Staci ked tam zajdem a mi daju nejaky papier, alebo ako? dAKUJEM 😉

jajabajaja
5. jún 2012

@annie6 ja som to dvakrat urobila ako pises. Bola som tam osobne, vypisala ziadost o preplatok a nechala ho na podatelni. Pricom tento rok odo mna nic dalsie nechceli. Rok predtym chceli aj vypis kolko som im za cely rok odviedla na poistnom. Ved ked pojdes osobne, povedia ti.

datanka
5. jún 2012

@annie6 na vacsine pobociek,ti daju uz predtlacene tlacivo,ktore len vypises.aspon u nas to tak je.nejaka kocka tu sice spominala,ze si ziadost musela napisat sama,ale to ti povedia na pobocke.do mesiaca mi prisli peniaze

gorilka167
5. jún 2012

@gapa Ahoj Gapa chcela by som Ťa poprosíť o radu. Už dlho si platím DNP som zamestnana chcem sa opýtať ako by som mohla využiť DNP......napríklad či je možnosť ak u zamestnavateľa čerpam dovolenku lebo mám choré dieťa či by som si mohla dať vypísať Očr z DNP.....alebo čo by som mohla ešte využiť, aby sa mi aspoň zlomok vrátil toho čo tam odvadzam...Ďakujem za Tvoj čas a cenné rady....

valika_val
5. jún 2012

ahojte, chcela by som sa cosi opytat, ale predpokladam, ze na @gapa mame vsetci milion otazok a casu je malo 😒
je tu niekto, kto je zaroven na rodicovskej dovolenke, plati si DNP podla stareho zakona (dala som odhlasku a prihlasku v januari tohto roka) a zaroven je tehotny a ide na PN?
potrebovala by som poradit ohladne tejto kombinacie...

gapa
5. jún 2012

@gorilka167
podla mna toto ide (v zaemstnaní dovolenka a z dnp očr), ale napísala by som na poradna@socpoist.sk aby si to mala aj od nich overené. (ak napíšeš, tak daj vedieť 🙂

jahody11
5. jún 2012

@valika_val ja poberam rodicak, som na PN z DNP a som tehotna, a v jan. som dala odhlasku a aj prislasku 😀

gapa
5. jún 2012

@mariro
ak od 10.8 do 31.8 z max a od 1.9. z min, tak len ak vznikne pn v 9/2013 tak bude z max. lepsie su tie druhe 2 verzie

gapa
5. jún 2012

@evamarek77 nárok z dnp na materské by si mala. Ale bud z minima (ak od nového prihlásenia do nástupu na md neuplynie viac ako 26týž) alebo z nového vym.základu, ak uplynie aspon 26týž. a budeš platiť aspon 1den v rozhod.obodbí.