Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
26. aug 2010

@denisap ..keďže si stále zamestnaná, musíš aj v DNP splniť podmienku 270 dní poistenia.

lubica69
26. aug 2010

@denisap ako píše standa podmienku 270 dní DNP treba splniť či zamestnaná si alebo nie

standa82
26. aug 2010

@standa82 ..keby si bola nezamestnaná a pred tým by si bola pracovala, tak by ti k DNP pripočítali aj dni z ukončeného nemoc.povinného poistenia,l stačilo by ti splniť 26 týždňov (ale musela by si mať už 270 dní).

standa82
26. aug 2010

@denisap ..keby si bola nezamestnaná a pred tým by si bola pracovala, tak by ti k DNP pripočítali aj dni z ukončeného nemoc.povinného poistenia,l stačilo by ti splniť 26 týždňov (ale musela by si mať už 270 dní)

petrikaa1
26. aug 2010

@lubica69 to sa zaratava obdobie 2 roky dozadu od nastupu na MD a za to obdobie mam 270 dni nemocenskeho poistenia, pretoze pre mna sa tieto 2 roky vlastne rataju od 29/08/08 do 29/09/10 - ked som robila tj. od 29/08/08 do 11/02/09 a potom dni od kedy som DNP tj. 25/02/10 do teraz

bubulka722
26. aug 2010

Ahojte kočky! Ešte jedna otázočka: v polovici septembra mi vzniká nárok na DNP, som rizikovo tehotná na PN a neviem, či mám tento mesiac, teda do 8.9. zaplatiť plnú platbu na DNP, alebo len polovicu. Tak sa mi zdá, že sa to platí spatne, takže by som teraz mala ešte zaplatiť normálne a nasledujúci mesiac len alikvotnú časť z mesiaca. Ako to je presne?

lusiaaa
27. aug 2010

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu!
Ja som si platila DNP od decembra 2009 do maja 2010. Potom som poistenie zrusila. Teraz si chcem zacat platit nanovo ked otehotniem. Ked splnim tych 26 tyzdnov platenia DNP tak sa chcem spytat, ze kedy mozem znovu to DNP zrusit. Ci az po porode alebo mozem po tych 26 tyzdnoch, aby som mala narok na matersku z DNP. A od kedy by som vlastne mohla ist na matersku?
dakujem

dolina
27. aug 2010

Ahojte kočeny🙂 Len Vás chcem upozorniť, že nová super vláda chce výhody DNP zrušiť, tak tie, ktoré chcú len teraz začať, nech si to rozmyslia, či do konca roka stihnú splniť podmienky pre vznik nároku na vyššu nemocenskú dávku 😎

standa82
27. aug 2010

@lusiaaa ..DNP ti stačí zrušiť až po poberaní materskej, lebo počas poberania, tj počas polroka DNP neplatíš. Na materskú môžeš nastúpiť až po 26 týždňoch platenia.

mariro
27. aug 2010

@bubulka722 -cavko, zaplatit musis tak ,aby si mala splnenych 270 dni, ak budes mat zaplatenych par dni naviac, vratia ti to ked poziadas o preplatok.A ked budes na PN uz ako poberatleka aktivna z DNP tak predsa platit nemusis.Takze do 8.9. cela cast a potom si vyrataj podla datumu kedy ti zacina obdobie cerpania PN z DNP alikvotnu cast.A prever si ci nemusis prerusit PN a zacat novu odo dna platnosti DNP,teda jeho cerpania, kazda socialka a tetula na nej sa k tomu stavia inac. 🙂

mariro
27. aug 2010

@petrikaa1 - to ti fakt zaratali obdobie pracovne v zahranici do nasho poistenia? Cize ako keby si si platila a pracovala na SK? To je zaujimavy fakt.Mas to urcite potvrdene?

denisap
27. aug 2010

baby a keby som si zacala platit DNP teraz ked som uz tehotna 6 tyzdnov, co by mi to bolo platne?

mariro
27. aug 2010

@denisap - potrebujes to platit 270 dni, tolko zhruba trva i tehotenstvo, takze by si tych 270 dni do porodu teda zrejme nestihla.Platne by ti to bolo keby si platila aspon z minima, s tym ze by si to vyuzila potom na rodicaku na pripadne cerpanie PN a OCR a v dalsom pripade na dalsiu matersku.Zalezi od teba co vlastne chces a co planujes do buducnosti.

mnamko
27. aug 2010

@mariro takže ja to tiež nevyužijem začala som si to platiť teraz 23.8. v 5tt takže čo s peniazmi ktoré by som si tam ďalej šetrila ostanú štátu alebo to mám zrušiť

denisap
27. aug 2010

ale potom v akych pripadoch treba splnat podmienku 26 tyzdnov?

mariro
27. aug 2010

@denisap - 26 tyzdnov by ti stacilo ak by si bola teraz nezamestnana a mala v priebehu 2 rokov dozadu nejake ukoncene NP,teda ak si pracovala aspon 4 mesiace.Vtedy by ti stacilo len 26 tyzdnov platenia.Nepisala si nic konkretne takze neviem aky je tvoj pripad.

sarafortuna
27. aug 2010

dievčatá a nie je tá podmienka 270dní v zmysle, že v uplynuloých 2rokov si poistenec platil nemocenské poistenie aspoň 270 dní aj prerušovane? čiže kto bol zamestnaný, tak podmienku automaticky spláňa, nie? či mám zlé info...?

mariro
27. aug 2010

@mnamko - popis situaciu v akej si,ci pracujes, si nezamestnana atd.Od toho sa odvija dalsi sled moznosti.

sarafortuna
27. aug 2010

26 týžňov musí byť v kuse platené DNP aby bol nárok na čerpanie... ak tomu dobre rozumiem...

denisap
27. aug 2010

ja som to tiez tak pochopila , aj som to pozerala na inom portaly

mariro
27. aug 2010

@sarafortuna - spravne, spocitavaju sa ukoncene NP,preto pisem , ze treba objasnit situaciu kazdej z bab co sa na to pyta,lebo je to individualne ,vzhladom k tymto informaciam, ktore su dolezite pri posudzovani , ci sa oplati alebo nie DNP ak su uz tehotne. 😉

mariro
27. aug 2010

@sarafortuna - ano v kuse treba 26 tyzdnov platit, ale musis mat splnenu podmienku v spolocnom sucte 270 dni

denisap
27. aug 2010

@mariro kedze ja zostavam stale zamestnana tak nemozem splnat tu podmienku 26 tyzdnov, ale 270 dni?

mnamko
27. aug 2010

@mariro ja pracujem stále ,3rok mám s.r.o. ale som v nej ako zamestnanec ,platím si aj zdravotné aj sociálne

mariro
27. aug 2010

@denisap - narok z prace mas ,tam mas splnenych 270 dni, ale ak by si chcela z DNP, tak tam takisto potrebujes 270 dni, scitovalo by sa ti to iba v pripade , ze by si bola nezamestnana .Skratka nemas co spocitat kedze si zamestnana, tvoje NP stale trva, nie je ukoncene, tym padom ho nemozes spocitavat s DNP.

sarafortuna
27. aug 2010

@denisap, ide o 2 pomienky, ktoré musia byť splnené súčasne.... ak si zamestnaná tak 270 dní spľňaš... druhú splníš ak si budeš minimálne tych 26 týžďnov DNP platiť... vymeriavaci základ bude potom počítaný z roku 2010 ...

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/dob...

tu je to vysvetlené, len ideme do rizika, že či sa to nezmení... hoci ako tu už niekto písal..tak spätne by sa akékoľvek novinky nemali dotknúť tých, ktorý si už DNP platia a začali s tým v čase "starých podmienok" - ale kto nám to zaručí? 😅

mariro
27. aug 2010

@mnamko - plati to iste co som napisala denisap

sarafortuna
27. aug 2010

citujem tu stránku..."2. Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia." - posledná veta ale nehovorí o DNP alebo o NP... 😅 😅 , čiže zamestnanec automaticky platí nemocenské...nie? 😕

denisap
27. aug 2010

no teraz som taka rozpoltena 🙂 je to tak ako hovori sarafortuna alebo mariro ?😒

sarafortuna
27. aug 2010

zase citát:
"RO, teda obdobie, z ktorého sa vypočítava výška dávky, je dané ako predošlý rok (rok predchádzajúci roku, v ktorom sa začína výplata dávky).

Ak však DNP začalo počas predošlého roka, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca predošlého roka.

Ak DNP začalo počas roka v ktorom sa začína výplata dávky, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP po koniec mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom sa začína výplata dávky."

čiže ak ste doposiaľ boli zamesnané a dáte si DNP a budete ho platiť 26 týžňov, tak vašim vymeriavacim základom bude nie priemer za rok 2010, ale VZ pre DNP... čiže sa to oplatí ak ste teraz otehotneli...
ale kto bol na rodičovskej z iným dieťaťom a poistí sa včase ked už je tehu... tak riskuje, že 270 dní nesplní - predčasný porod a pod...
aspoň mne to dáva takýto zmysel z tej stránky...

správne kočky? či sa mýlim?