Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

andrejkag
28. feb 2011

ahojte poradí niekto?
DNP si platím od 15.1. 2010 z min. 6.7. 2010 som sa odlásila a 7.7.2010 prihlasila z maxima
od 1.11.2010 som bola PN a dostávala som pnku z min. lebo som nemala splnene 26 týždňov, Pnka mi dnes končí zajtra nastupujem do práce
1.2. 2011 som bola požiadať o zmenu zníženie na minimum kedže sa nam nedarilo otehotnieť, dodnes mi ale neprišlo žiadne rozhodnutie.
kedže dnes som zistila že som tehotná taky by som bola rada ak by mi nekto poradil či budem mať nárok na materskú z maxima, predpokladany termín pôrodu je 6.11.2011
budu mi rátať to posledné prihlásenie 7.7.2010 z maxima???
nechcela by som niečo zanedbať 😉 a prísť o peniažky
ĎAKUJEM

zuzin78
28. feb 2011

ahojte holky,
chcela som sa vas spytat, v piatok som nastupila na MD a som aj DNP poistena, nam v marci este platit DNP alebo uz nemusim? teraz som uhradila februar 2011.
dakujem

penelope10
28. feb 2011

@katkak88 no podmienku splnis az po uplynutí 26 tt od noveho poistenia, teda 26 tt od 1.3.2011 😉 ked chces matersku z DNP tak si musis aj pocas PN pekne platit 😉 to predchdzajuce dnp sa ti bude pocitat do 270 dni splnenia DNP pre vznik naroku.

katkak88
28. feb 2011

@penelope10 neviem, či si ma správne pochopila............ja mám splnenú podmienku 270 dní...............tých 26 týždňov mám mať splnených do nástupu na materskú...........................ja to budem mať skor...............ja som len chcela vedieť, nakoľko som sa dočítala, že počas pn sa neplatí dnp ale sa započítava....či je to tak alebo nie...............

ludike01
28. feb 2011

Ahojte...ak uz mate to DNP normalne vyplatene tych 9 mesiacov, tak pocas PN, alebo materskej uz nemusite platit...Len treba ist na socialku a tam Vam vypocitaju ten zostatok za mesiac ci ako sa to vola a potom uz nemusite nic platit. Ja som si platila 9 mesiacov po 21 eur od marca po december a v januari mi este vyslo zaplatit 6 eur...tak dufam ze som Vam aspon trosku pomohla

penelope10
28. feb 2011

@katkak88 aha uz vidim, ty si po odhlaske v 2010 si zacala platit DNp z max. Vz, ano po splneni podmienky 26 tt toho noveho (teda trvajuceho NP) mas narok na nemocenske a aj davku nemoc. z DNP a ked cerpas neplatis poistne a doba sa ti zapocitava do naroku na materske 😉

pami2
28. feb 2011

@katka888 nespravodlive je napr. to, ze by mi chybali 2 dni do 270 dni-malo by to byt tak, ze ak mi uplynie 270 dni pred terminom, kt. mi stanovi lekar, mozem si narokovat-konkretne moj pripad
@penelope10 nakoniec som si zavolala do soc. poistovne a a teta mi povedala, ze ak pred terminom porodu uz mam nejake ukoncene zamestnanie ( do 2 rokov), tak sa mi do 270 dni moze zaratat aj to. ja som zamestnanie ukoncila v aprili minuleho roku ( je to teda do 2 rokov pred porodom), takze ak nahodou nesplnim 270 dni DNP, tak sa mi tam mozu zaratat aj dni z tohto ukonceneho zamestnania.

penelope10
28. feb 2011

@pami2 no vidis super 😉

tinara23
28. feb 2011

@vbc22 môžeš to aj prerušiť, avšak pred nástupom na MD, alebo PN musí byť nepretržite 26tt a spolu aj so zrušeným DNP 270 dní poistenia za posledné dva roky.

katka888
28. feb 2011

@pami2
no vidis, nejaka spravedlnost sa najde 😉

rianka7
28. feb 2011

vidim, ze tu riesite aj PN, a casto sa tu asi opakuju otazky, ale aj tak by som potrebovala poradit. som nezamestnana a platim si DNP. od 28.4.2010 do 18.8.2010 som platila minimum. od 29.10.2010 platim maximum. ked som dobre pocitala 4.4.2011 mi uplynie 271 den. mozem teda po tomto datume vyuzit PN? dostanem to minimum, kedze 26 tyzdnov splnim tusim az v maji? kolko to vychadza na den, ako si to vypocitam? aky je postup, ked chcem ist na PN, treba mat nejaky papier zo socialky? doktor ma vypise, ak nemam nejake vazne problemy? ak je ta moznost, chcela by som to vyuzit, kedze nemam ziadny prijem 😒 tiez tu citam, ze pocas poberania davky sa DNP neplati, ale ked nebudem mat splnenych 26 tyzdnov predpokladam, ze si to musim platit pocas PN, ked chcem maximalnu matersku.

irenea
28. feb 2011

@penelope10 a nerata sa mi tam ukoncenie PP k 31.1.2010? to bol predchadzjuci PP, potom som bola dva mesiace na UP od 1.4.2010 mam novy PP

petronelka1
28. feb 2011

@tekvicka17 Počas PN sa DNP neplatí. Pýtaj si na mzdovom, aký máš VZ. Ja som pýtala, pekne mi dali vytlačené, koľko odvodov som odviedla na nemocenskom, vyrátali mi aj VZ. Max. materská na tento rok je 60 % z max. VZ 1116,75 Eur - 670,05 Eur/mesiac. A tých 20 eur si menila tak, že si si dala zmenu, ale si dala odhlášku a prihlášku???

petronelka1
28. feb 2011

@tekvicka17 http://www.socpoist.sk/materske/1293s tu máš všetko popísané. 😉

petronelka1
28. feb 2011

@zuzin78 ahoj, nie neplať. Keď si na materskej, tak sa DNP neplatí. Len bacha, keď ti skončí materská, musíš buď začať opäť platiť, môžeš to využiť na OČR, alebo odhlásiť sa. Keď si od piatka na MD, tak si mala zaplatiť len za 24 dní z februára. Ale to nevadí. Ostatné peniaze budeš mať ako preplatok, aj ja som zaplatila tiež pre istotu za celý mesiac a mala som len za 7 dní z decembra. Tak tam mám preplatok, veď sa nestratia. 😉

veronique_1
28. feb 2011

@gapa
Gapa, prosim, porad mi. Planujeme druhe dieta a chcela by som mat maximalnu matersku. Staci, aby som bola poistena za posledne 2 roky 270 dni aj s prestavkami medzi tym. Najprv by som si platila minimum a ked zistim, ze som tehu, tak by som sa odhlasila a na druhy den prihlasila a uz si platila maximum 26 tyzdnov?

maggiore
28. feb 2011

@petronelka1 to máš síce pravdu, ale ak porodíš predčasne a ešte nie si na materskej, tak ti začína materská dňom pôrodu - je to síce, zriedkavé, ale stáva sa .... no a hlavne som sa pýtala preto, že v samotnom zákone je, že pred pôrodom a tiež som si myslela, že pred materskou .... tak som z toho trochu jeleň ... ale idem tam napísať, že čo mi odpovedia .... ak sú z toho neni aj oni jeleni 😉

sny
28. feb 2011

Ahojte,akurát som bola dnes v SP,len ma niečo zaujímalo,tak som sa tej panej-inak veeeľmi milej na naše pomery-ohľadom DNP,ktoré si platím od oktobra.Chcela som vedieť,kedy mám znížiť,ale ona vraj nech to ešte nechám a keď splním tých 270dní nech idem na PN hocikedy. 🙂 Ale my chceme mimi,dúfam,že sa už zadarí,tak preto platím.Ak by som teraz vraj otehu,tak môžem ísť na rizikové alebo PN už od 1.8.do konca tehu a tie vychádzky môžu byť celodenné,lebo vraj tehu nie je choroba 😀 Tak som sa tomu veľmi potešila,peniažky na mimi sa naozaj zídu každému,takže vôbec neváhajte a keď máte dobrého gyndoša tak sa dohodnete 😉

bzucinka2
28. feb 2011

@klementina super, dobre vediet , dakujem za info 🙂

tekvicka17
28. feb 2011

@petronelka1 nedávala som odhlášku a prihlášku, pokračujem ďalej, akurát som znížila sumu

red_kika
28. feb 2011

ahojte baby,prosim vas, poradte mi. Kedy, pri akych podmienkach si mam zacat platit DNP? myslim, kedy sa mi to oplati. Su tam nejake platove hranice alebo nieco ine? Vobec tomu nechapem a chcem sa dostatocne skoro "poistit".
dakujem vam

jamama
28. feb 2011

Neviem prečo,ale som zneistela koľko mám zaplatiť DNP za februar 2011.Platím si z minima 14,47 a vo februari som bola 6 dni na OČR.Mam počítať ako v mesiaci s 31 dnami?čiže mam zaplatiť poistenie za 31-6 dni očr to je za 25 dní?Skuste mi niekto konkretne napísať sumu,ktorú mam zaplatiť.Ďakujem.

petronelka1
28. feb 2011

@tekvicka17 tak to ti budú brať ako rozhodujúce obdobie minulý rok čiže rok 2010, dobre si urobila. 😀

petronelka1
28. feb 2011

@maggiore Tak to je len malé percento žien, ktoré porodia pred nástupom na MD. Ja som prenášala 9 dní, takže toto nepoznám. 😀 Ja som si 26 týždňov pred nástupom na MD dávala odhlášku a následne prihlášku, aby som dostávala max. materskú a tých 26 týždňov sa mi rátalo do nástupu na MD. No mne na soc. poisťovni tvrdili, že 270 dní do nástupu na MD, keď nestihneš smola. A prečo riešiš predčasný pôrod??? Vieš, to je už riziko, preto by som si začala platiť pár mesiacov pred otehotnením a nie na poslednú chvíľu. Veď tie peniaze sa ti počas poberania MD vrátia.

maggiore
28. feb 2011

@petronelka1 veď hej, ja som si to už začala priplácať, pre istotu a je mi tiež jasné, že je to malé percento žien, čo porodí tak skoro, to som sa len zamýšľala, že prečo je v tom zákone písané pred "pôrodom" ... každopádne, presne ako hovoríš, radšej začať skôr, nech je tých 270 čím skôr splnených 😉

yannka
1. mar 2011

Baby aj ja mám otázočku... 😖
Platím si DNP,podmienky mám splnené som na PN od 7.2., mesačne si platím cca 35e, trvalý príkaz mám 4tému.... kedže som na PN, včera som bola zaniesť prechopdku na soc.poist., som sa pýtala pani, či netreba vyplniť nejaký formulár, že počas PN som oslobodená od toho platenia..., ona mi povedala že nie, že stačí zrušiť príkaz v banke, ak to bude dlhšia materská....
URČITE stačí iba neplatiť počas PN? ..nerada by som sa oblafla... ĎAKUJEM dámy 😀

tehulka14
1. mar 2011

@yannka jednoducho neplatií počas PN🙂 lebo ak to zaplatíš potom musíš žiadať o vrátenie preplatku a to ti vrátia,ale už zdanené 😠

silvuska267
1. mar 2011

Ahojte aj ja mam otazku prosim skuste mi poradit.som DNPpoistena od 2.11.2010 na MD by som mala nastupit 28.4.2011 k splneniu 26 tyzdnov mi chyba 5 dni. DR mi povedal ,ze TP mi posunut uz nemoze ale ze by ma mohol nechat na PN az do TP ,ktory mam 9.6.a isla by som na MD az narodenim dietata vznikol by mi potom narok na max.matersku ???270dni budem mat mala som pred tym poistenie.dakujem za odpovede minule som tu nasla baby ,ktore pisali,ze boli PN az do porodu a teraz to neviem najst

gapa
1. mar 2011

@veronique_1
podla teraz účinného zákona je to tak, ako píšeš. MOžno prirátať aj dni ukončeného nem.poistenia v obd. dva roky pred skutočným pôrodom. A ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týž. od prihlásenia na dnp ale najneskôr 6týž. pred pravdep. term. pôrodu a nemáš nedoplatky v SP, tak by sa materské z dnp rátalo z nového vym.základu.

Ale uvidíme, či nedôjde k nejakej zmene od r.2012.

megan999
1. mar 2011

@gapa ahoj gapa, prosim porad mi . citam vsetky temy, ale odpoved na moje otazky som nenasla. ak by sa nam podarilo a otehotnela by som bud.mesiac a termin porodu by bol v januari, cize na MD by som nastupila uz v decembri, rozhodujuce obdobie na vypocet vysky materskeho za december by bol rok 2010, ale od januara by mi uz vypocitali z roku 2011???ci to len raz mi vypocitaju na cele obdobie MD?? som zamestnana od 1.5.2009 ale v roku 2010 som bola skoro mesiac na PN a tympadom sa mi priemerny VZ velmi znizil... ci sa pocita aj ta ciastka co som dostala od SP do vymeriavacieho zakladu? takisto si platim dnp od 14.1.2011. dakujem Ti