Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
8. aug 2014

@timka112 rado sa stalo

11riki60
13. aug 2014

@zalka prosim ta ako sa prejavi platenie DNPO na vyske ID ,teraz po novom ked ked od 25.10.2012 poistena na cely balik DNPO od 1.11,2012 som bola na PN do 30.3 2013 potom som sa hned odhlasila - 25.12.2013 som sa opat prihlasila a od 27.12.2013 som na PN poistenie trva vyzera to ze pojdem na ID myslis ze budem mat nejaky uzitok z platenia DNPO,kedze som viac bola na PN ako platila ?platila som zo sumy 500e,srdecna vdaka 🙂

zalka
13. aug 2014

@11riki60 tak možno to trošku ovplyvní výšku .. ale len máličko

11riki60
13. aug 2014

@zalka waw ty si rychla,ja len ci nebude este mensi ako keby som nebola poistena kedze tam bolo malo platene a viac bola PN ,tak si ma ukludnila 🙂 krasny zbytok vecera a este raz velke dakujem

zalka
13. aug 2014

@11riki60 hm.. už to neovplyvníš, lebo si prihlásená bola ale vždy lepšie je byť na PN a neplatiť .. ako nemať dosť dní poistenia podla z ákona aby mohol byť ID vyplácaný

11riki60
13. aug 2014

@zalka tazko je ked sa v tom clovek nevyzna a na SP ti nikto neporadi ako to urobit lepsie ,hlavne aby nebol nizsi ako bez poistenia 😒

zalka
13. aug 2014

@11riki60 to sa nedá tak jednoducho vyrátať, ani ja to nedokážem

11riki60
13. aug 2014

.no uz bude ako bude, ja len ci to nezrusit ,ale asi to uz necham tak 😖 tak aspon male modre odomna kedze neviem sa ti inac odvdacit papa

mima66
14. aug 2014

@zalka ahoj zalka,zas ta idem otravovat...taka trosku divna otazka. Ak si chcem zacat platit DNP kvoli PNke a pripadnej materskej musim vziat cely balik,alebo mozem len kombinaciu NP a DP? Momentalne som nezamestnana,tak neviem ci PvN ma pre mna zmysel? A ak si dam vymeriavaci zaklad tych 1207,50 bude rovnaky pre vsetky poistenia v baliku,alebo mozem mat na DP zaklad nizsi? A ake percenta sa potom platia z jednotlivych poisteni,ktore su v baliku? Dakujem ti velmi pekne za odpoved a trpezlivost!

zalka
14. aug 2014

@mima66 stačí NP a DP, platí sa 33,15% za tieto poistenia z VZ

mariamayi
22. aug 2014

Dievčatá prosím Vás o radu, resp. Vašu skúsenosť... Dal Vám Váš ošetrujúci gynekológ PN v tehotenstve, ak nepracujete, ale poberáte rodičovský príspevok? Som na začiatku tehotenstva po prechádzajúcom rizikovom a vlastne som 8 mesiacov po prvom cisárskom. Mohla by som ísť na PN iba z DNP?Ďakujem za odpovede.

roberta31
22. aug 2014

@mariamayi Ano,dala mi bez problemov.Ist na Pn len z DNP neni problem,ved preto ho mas 🙂.Zalezi na dr.,ci je ochotny.drzim palce

petrulla
22. aug 2014

ahojte, možno by ste mi vedeli poradiť (hlavne sa spolieham na fundované odpovede , ktoré dáva GAPA) 🙂
Mám 2 ročnú dcéru, poberala som na ňu materské a teraz som na rodičovskom. No manžel prišiel po 15 rokoch o prácu ( teda bol dlhodobo nemocensky poistený a nebol na nejakej dlhodobej PN). Od 01.05.2014 je na urade práce a poberá dávku v nezamestnanosti. Ja zvažujem, že by som nastúpila do práce a manžel na materskú. No vraj tým, že bol/je na urade práce, tak nebol nemocensky poistený a pri nástupe na materskú musí byť nemocensky poistený (aby mu vznikol narok na MD). Je možné, aby sa dobrovolne nemocensky poistil a tým mu vznikne nárok na materské ? Prípadne ako dlho pred nástupom na materskú by musel byť dobrovolne nemocensky poistený - aby mal na materskú narok?

gapa
22. aug 2014

@petrulla ak bol v kuse do 30.4.2014 nem.poistený aspon 270dní, tak aj keby sa zaevidoval po 460kalend.dnoch, tak má dostatok dní nem.poistenia na nárok na materské (treba ich aspon 270 v období dva roky pred prevzatím starostlivosti), no dalšou podmienkou je, ako píšeš, byť nem.poistený v den požiadania o materské alebo byť v ochrannej lehote po ukončení. Ak by sa zamestnal na prac.zmluvu alebo napr. na dohodu s nemocenským poistením (to je podstatné!!!) a potom požiadal o materské (a napr. ukončil dohodu- tam priznávam nemám zistené, ako to je, ak trvá dohoda aj po požiadaní o materské, lebo čerpať md pri dohode myslím nejde, čo som naposledy čítala), tak sa bude rátať z predchádz. kalendárneho roka k roku požiadania o materské (ak tam má aspon 90dní plateného nem.poistenia zamestnanca, ale nerátajú sa dni u toho istého zamestnávatela ako je to nové nem.poistenie, teda ak by nemal tých 90dní, tak sa ráta z minima).
Ak ale mal napr. minim. mzdu, tak to jednoduchšie dosiahne prihlásením sa na dobrovolné poistenie a nástup na md môže byť aj hned druhý den po prihlásení, no treba v splatnosti zaplatiť poistené za dni pred požiadaním o materské. Ak by chcel z dnp vyššie materské, tak by sa musel prihlásiť z vyššieho vym.základu a muselo trvať dnp pred požiadaním o materské aspon 26týždnov a to by bolo drahé, ak by to platil (neplatí sa počas poberania nemocnského z dnp, ošetrovného),

zuzinkazuzu
23. aug 2014

Chcem sa opytat dufam ze mi budete vediet pomoct. OD 14.4.2011-do 19.12.2011 som bola na materskej a potom rodicovska dovolenka od januara 2012 do maja 2014 a potom som rodicovsku dovolenku predlzila (starostlivost o dieta do 6rokov veku dietata neplatene) a to kym pojde do skolky 2.septembra 2014. Momentalne som v 7tyzdni tehotenstva a chcem sa opytat ked si budem platit dobrovolne nemocenske poistenie vyssi vymeriavaci zaklad povedzme 500€ cize mesacne budem platit 175€ ci je to realne v mojom pripade pripoistit sa DNP a od septembra by som isla na nezamestnanecke kdeže mala ide do skolky, stiham aj tych 270 dni?

petrulla
23. aug 2014

@gapa dakujem moc za info. A v prípade, že by sa nezamestnal a bol stále na urade práce a dobrovolne by sa minimálne nemocensky poistil na napr. mesiac ( a zaplatil by ho ešte pred požiadaním )a potom požiadal o materske? Mal by naň nárok? A z čoho by sa mu vyratavalo , nie za príjem v predchadzajúcom kalendárnom roku?

slavka1307
25. aug 2014

Dobrý deň. Prosím o pomoc pre moju mamu. Chce dať výpoveď v práci, potom chce ísť na úrad práce na 6 mesiacov s poberaním podpory a 12.8.2015 bude mať vek na odchod do predčasného dôchodku. Viete mi niekto pomôcť a poradiť ako mať čo možno najvyššiu podporu a aj dôchodok ? Nemyslím maximálnu podporu, na tú určite nárok nemá. Ďakujem.

zalka
25. aug 2014

@slavka1307 pri podpore sa berie priemer za dva roky, na vyššiu podporu by musela 2 roky viac zarábať aby ju mala vyššiu,
a čo sa týka dôchodku tak tam sa berie priemer zárobkov od roku 1984 tuším, takže za pár dní vyšších odvodov jej to veľmi dôchodok nenavýši...
a odporučujem mame, dať výpoved najskôr 31.12.2014 a nemarodovať tento rok , lebo sa jej ešte prípadný dôchodok zníži.. a tiež doporučujem sa ísť informovať na SP, či jej vôbec predčasný dôchodok výjde lebo mnohý ani na predčasný dôchodok ísť nemôžu, lebo nesplnia podmienku minimálnej výšky dôchodku 1,2 nás. životného minima čo je dnes tento rok niečo okolo 238 eur .

alexis14
9. sep 2014

Ahojte. Chcem sa spýtať ohľadne známeho, ktorý konči v práci v ktorej ma odrobené skoro 4 roky na normálny PP. Ma aj zdravotné problémy.Chcem sa spýtať, či ovplyvní prípadna PN po ukončení PP výšku podpory v nezamestnanosti, na ktorú by mal nárok. Neviem, či sa to obdobie / PN výška / započítava k vymeriavacím základom k odrobeným mesiacom za posledné 2 roky.Neskôr by si chcel požiadať aj o ČID. Ďakujem za odpoveď.

zalka
9. sep 2014

@alexis14 nie PN nijako neovplyvní výšku podpory ...

alexis14
10. sep 2014

Ďakujem..... 🙂

alexis14
10. sep 2014

Ešte sa chcem spýtať, že keď známy dostal pracovnú zmluvu na začiatku PPna dobu určitú na 1 rok s trojmesačnou skúšobnou dobou a už tam pracuje 4 rok. Žiadnu novu zmluvu mu nedali . Keď chce odisť zo zamestnania, či sa naňho vzťahuje nejaká výpovedná lehota, alebo môže odisť kedykoľvek.Ďakujem..... 🙂

zalka
11. sep 2014

@alexis14 tým, že mu nedali zmluvu a pracuje tak má na dobu neurčitú už zmluvu, takže pre neho platí tiež výpovedná lehota ak dá výpoved tak má 2m výpovednú lehotu. Ak sa dohodne môže odísť skôr.

zuzanamatko
11. sep 2014

Potrebovala by som poradiť, či sa môže poberať materská a v tom istom čase pracovať u zamestnávateľa od ktorého sa mi vypocitala aj materská, ďakujem

zalka
11. sep 2014

@zuzanamatko čítaj http://www.socpoist.sk/aktuality-ucelove-uzatvo...
ale na dohodu by si hádam mohla ...

alexis14
12. sep 2014

Ďakujem....za ochotu odpovedať.....prajem všetko dobre v živote.... 🙂

lusidy
13. sep 2014

Dobrý večer, prosím vás to už nie je možnosť si dobrovoľne priplácať, aby som dostala vyššie materské??? ďakujem za odpoveď

liz_lemon
13. sep 2014

@lusidy nie je to mozne, ako subeh dobrovolneho a povinneho nemocenskeho poistenia, takze ak si nezamestnana, mozes si ho platit

lusidy
14. sep 2014

@liz_lemon som nezamestnaná a ak si ho budem platiť tak budem mať vyššie materské alebo je mi to na nič??? ďakujem

liz_lemon
14. sep 2014

@lusidy hlavne budes mat materske, lebo bez platenia dobrovolneho by si dostala po porode rodicovsky prispevok
ak uz si tehotna, tak je to zbytocne, lebo to uz nestihnes