Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lenkamarkusova
1. jún 2010

ahojte.chcem sa spytatbola som zamestnana 4 roky.doplnkove si platim len od februara 2010.termin mam v juli 2010.odteraz od 10.juna budem vypisana na materskej dovolenke.chcem vediet ze ci mi tu vyssiu matersku vyplatia uz teraz v juni alebo si musim najskor pekne doplatit celych 9 mesiacov/co by mi vyslo az do nejakeho oktobra/? lebo fakt neviem ako to je kedze sa mi tie mesiace prekryvaju.dakujem.

mucinka15
1. jún 2010

Ahojte, potrebovala by som poradiť, lebo už mám z toho miš-maš... Chcela som si znížiť DNP, keďže už som tehu /14.tt/ a platím si DNP od mája 2009 z maxima... čítala som, že sa dá po 6 mesiacoch znížiť, tak som sa tak rozhodla, že však načo budem platiť teraz 44,10 € mesačne, keď môžem menej, aj tak sa mi to bude rátať len z minulého roka.. aj jedna baba tu na MK mi napísala, že sa to dá, len si mám dať pozor, aby ma neodhlásili a znova neprihlásili.. no tak som tam dnes naklusala a pani za okienkam ma celý čas presviedčala, že to tak nejde bez nového vstupu a že to mám potom zbytočné, lebo by sa mi rátalo len toto nové prihlásenie.. tak prosím baby, ako to je? 😒 😒 dá sa to aj bez nového vstupu alebo nie a niečo som zle pochopila? za rady vopred ďakujem..

smejko26
1. jún 2010

@janulap, andzi má pravdu. Myslela som to tak, že keby si sa prihlásila až 1.7. tak by si platila viac, pretože ten max. VZ bude vyšší. Keď sa prihlásiš teraz z maximálneho VZ, tak budeš platiť 47,70

andzi
1. jún 2010

@lenkamarkusova ak si DNP platíš len od februára 2010 a nemáš iné ukončené nemocenské poistenie, tak z DNP nárok na materskú mať nebudeš, dostaneš len materskú zo zamestnania.

andzi
1. jún 2010

@andzi ešte som chcela dodať, že doplatiť za spätné obdobie sa to nedá, to by bolo príliš jednoduché, to by si doplatil každý....

andzi
1. jún 2010

@mucinka15 samozrejme, že "pani za okienkom" chce, aby si dostala čo najnižšiu materskú a platila čo najvyššie poistné. Na tom ma nič neprekvapuje. Takže radšej sa pani za okienkom nič nepýtaj a vypýtaj si len tlačivo - Registračný list fyzickej osoby a tam hore zaklikneš políčko ZMENA (nie prihláška alebo odhláška). Tlačivo vyplníš s novým VZ, teda tým minimálnym. Pokiaľ porodíš ešte v roku 2010 tak tvoje rozhodujúce obdobie bude obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca roku 2009 a z tohto základu ti vypočítajú materské. Hlavne si daj pozor na to, aby si urobila zmenu, nie odhlášku a novú prihlášku. Držím palce. 🙂

smejko26
1. jún 2010

@mucinka15, nedaj sa odradiť žiadnou tetuškou na sociálke. Vypýtaj si registračný list fyzickej osoby a zaškrtni tam zmenu. V žiadnom prípade sa neodhlasuj!!!!!! Veď už dlho si platíš a zmenu si už môžeš urobiť. Ak si podáš zmenu teraz v júni, tak ti bude platiť až od začiatku júla.
Ale ešte si predtým pre istotu over vyrátaj, kedy pôjdeš na materskú. Dôležité je určiť si rozhodujúce obdobie. Ak nastúpiš na materskú ešte v roku 2010, tak rozhodujúcim obdobím bude máj 2009-31.12.2009, kedy si si platila z maxima. Čiže dostaneš maximálnu materskú- Ale ak na MD nastúpiš až v roku 2011, tak rozhodujúcim obdobím bude rok 2010 a v tom prípade bude lepšie, keď si budeš naďalej platiť z maxima. Lebo ak si znížiš poistné, tak materské bude nižšie ako keby si si platila stále maximum.

mucinka15
1. jún 2010

Ďakujem veľmi pekne za info, na materskú nastupujem 14.10. 2010, tak mi to napísal doktor.. takže asi zajtra tam zas nabehnem a už sa radšej fakt nebudem nikoho nič pýtať.. som zostala z toho zaskočená, čo mi hovorila.. tak som bola z toho mimo, lebo sa v tomto nevyznám, tak som si myslela, že som fakt niečo doplietla... takže sa naozaj nemusím báť, že budem mať nižšiu materskú, keď si to teraz dám znížiť? a ešte jednu otázočku - dokedy si mám dnp platiť, aby som mala materskú? do dňa kedy mi začne alebo ešte aj počas materskej alebo ako to je? toto tiež neviem...

janulap
1. jún 2010

baby,dakujem 😉

gregi11
2. jún 2010

Ahojte baby. Chcem Vás poprosiť o radu. DNP si platím od 1.7.2009 z maxima. Chcem s spýtať , keď si podam zmenu VZ od 1.7.2010 a vzniknem mi PN napr. v auguste z čoho ju budú počítať. Veľmi pekne ďakujem za radu. Pekný deň.

andzi
2. jún 2010

@gregi11 ak si podáš žiadosť o zmenu, tak tvojím rozhodujúcim obdobím bude obdobie od 1.7.2009 do 31.12.2009, teda ten VZ z ktorého platíš teraz. Ak si však podáš k 1.7.2010 odhlášku a novú prihlášku, tak tvojim rozhodujúcim obdobím bude obdobie od 1.7.2010 do dňa vzniku nároku na dávku (nemocenské), teda ten vyšší VZ. Síce nesplníš podmienku 270 dní trvania nového nemocenského poistenia, ale dni ukončeného nemocenského poistenia sa ti pripočítajú a nárok na PN budeš mať z najvyššieho VZ.

zuzuula
2. jún 2010

ahojte baby chcela by som Vas pekne poprosit o radu, od sept 2008 do decembra 2009 som bola zamestnana, od januara 2010 som nezamestnana, od aprila 2010 si platim DNP, snazime sa mat babo, a nakolko som mala teraz nejake zdravotne problemy, doktor mi povedal ze budem zrejme od zaciatku tehotenstva na PN. Preto sa chcem opytat ako sa mi bude ratat PN, zrejme este nie z toho dobrovolneho, pocula som ze by mi stacilo sa na par dni zamestnat s max VZ, ale nechapem ako mi to vyrataju napr iba z 3 dni? DAkujem moc za radu 😀

sonnya
2. jún 2010

necitala som celu tuto temu, tak ak ste to tu rozoberali prosim napiste mi kde a precitam...
ja som bola DNPO do aprila 2008, kedze babo sme este neplanovali tak som sa odhlasila, teraz uvazujeme nad tym, ze by sme sa zacali snazilkovat asi od septembra a mne vrta v hlave ako s DNPO, teoreticky podla platneho zakona by mi stacilo zaplatit si teraz 3 mesiace z minima a potom ked by sa zadarilo tak sa prihlasit z rozdielu, ale vrta mi v hlave to, ze sa coraz viac rozprava o tom ze od januara by sa mal menit zakon a DNPO by bolo len pre SZČO co nemaju povinnost a pre tych co nie su zamestnany. Keby sa tak stalo tak ja by som uz nemala s toho DNPO nic a zbytocne by som to platila....
Co by ste robili v mojom pripade?

lazika1
2. jún 2010

Baby neviete mi poradit? Som zamestnaná, ale momentálne som na rodičovskej dovolenke. Ako je to teraz s nemocenským poistením? Som momentálne nemocensky poistená? Mám nárok na PN? Platím si DNP. Dakujem za odpoved.

andzi
2. jún 2010

@sonnya zbytočne polemizovať o tom, čo ak DNP zrušia...a čo ak nie? Veď to, čo bude nevedia ani politici, nieto ešte my obyčajní ľudia.
@lazika1 ak si platíš DNP tak nemocensky poistená si a či máš nárok na PN neviem posúdiť, dala si málo údajov, ak si platíš poistné min. 270 dní pred vznikom nároku na dávku, tak áno.

janulap
2. jún 2010

baby,ja zas neviem ☹ ..tak tych 270dni musim mat splnenych do porodu alebo do nastupu na MD(6-yzdnov pred porodom)??
Jedna baba mi napisala,ze musim mat splnenu podmienku 270dni do dna poziadania o davku-TO ZNAMENA CO?????....a kedy sa ziada?tych 6 tyzdnov pred porodom,ked by som nastupila na MD,alebo,az ked bysa babatko narodilo?

zuzuula
2. jún 2010

janulap, to musis mat tych 270 dni, ked chces nastupit na MD tych 6 tyzdnov pred porodom

andzi
2. jún 2010

@janulap do dňa pôrodu, na 100% ! Tak hovorí zákon. Žiadosť o materské si podáš hneď ako nastúpiš na MD, ale o dávke rozhodnú až po narodení dieťaťa a doručení rodného listu dieťaťa.

fodorka
2. jún 2010

ahojte ja sa chcem spytat som na materskej no planujeme druhe dieta.predtym som bola iba na urade prace ciz enezamestnana a tak sa chcem spytat uz som si zaplatila druhy mesiac do socialky z maximalneho vymeriavaceho zakladu a tak teraz to musim platit az do porodu?to viem ze 270dni musim mat platene ale ci musi byt z tohto maximaa lebo ako to je?

andzi
2. jún 2010

@fodorka nemusíš z maxima, ale z akého VZ si budeš platiť, takú materskú dostaneš.

lucka84
2. jún 2010

baby neviete mi poradit?som DNPO a na matersku nastupujem tento mesiac.ako dlho mi toto poistenie na materskej budu vyplacat?niekto vravi ze pol roka,niekto ze rok.

fodorka
2. jún 2010

andzi ja viem ze nemusim ale ja chcem tu najvyssiu.len to osm myslela ze ci tu sumu musim po celych tych 270dni platit alebo ked to po 6mesiacov znizim tak co?

fodorka
2. jún 2010

a po pordoe to mozem hned zrusit?

smejko26
2. jún 2010

@lucka84, materská sa vypláca 28 týždňov

smejko26
2. jún 2010

@fodorka, pri výpočte materskej je dôležité rozhodujúce obdobie. Keď si napr. teraz v roku 2010 začneš platiť z maxima a na materskú pôjdeš v roku 2011, tak sa ti bude počítať z r. 2010. Ale ak nastúpiš na md až v roku 2012, tak rozhodujúcim obdobím bude rok 2011. Keby si si po 6 mesiacoch zmenila poistné na minimum, tak by si dostala minimálnu materskú.
Dobrým riešením je prihlásiť sa z minima, platiť tak 2-3 mesiace a keď zistíš, že si tehotná, tak sa odhlásiš a o 1-2 dni sa zas prihlásiš, ale už z maxima. Do potrebných 270 dní sa ti budú počítať aj dni, ktoré si platila z minima. Ale musíš dávať pozor, aby si sa stihla prihlásiť maximálne do 8.týždňa tehotenstva a musíš splniť podmienku platiť si z nového poistenia minimálne 26 týždňov pred odchodom na materskú.

michaelag
2. jún 2010

Ahojte kocky....vidim, ze ste tu vsetky strasne znale problemu a ja potrebujem poradit a vediet, co a ako....
Planujeme mat potomka a verim, ze coskoro sa nam to podari....v piatok idem na IVF....
No a kedze som este nemala dieta a vobec som nikdy nemala potrebu riesit problematiku materskej, rodicovskej atd., tak ma ani len nenapadlo, ze co a ako treba mat, aby som dostavala co najviac penazi pocas doby, co budem doma s dietatkom, detickami, pretoze predpokladam, ze budeme mat dvojicky (prinajlepsom 🙂 ).
U mojho zamestnavatela som zamestnana uz 2 roky a 2 mesiace, to podla mojich vypoctov je cca. 250 prac. dni v roku 2009 a 209 prac. dni v roku 2008 - vsetko ciste dni bez sviatkov. Tento rok asi budem mat odpracovanych 125 dni.
Neplatim si DDP, zamestnavatel za mna plati vsetky odvody.

Prosim vas strasne moc o radu, co mam este spravit aby som nic nezameskala a aby bolo vsetko tak, ako ma byt a aby som pocas materskej netrela biedu a aby som mohla cerpat vsetky mozne prostriedky....
Prosim o radu este raz...
Velmi pekne dakujem 🙂

smejko26
2. jún 2010

@michaelaeg, ak nie si dobrovoľne poistená, tak materskú dostaneš len z povinného poistenia. Ale ak chceš vyššiu m., tak sa prihlás v sociálnej poisťovni čo najskôr. Vypýtaš si registračný list fyzickej osoby a ten vyplníš. Ako vymeriavací základ si zvoľ rozdiel z maximálneho VZ 1084,88 eur a tvojho hrubého platu. Mesačne budeš potom platiť 4,4 % z výslednej sumy.

preštuduj si blog.
www./jozefmihal.blogspot.com/search/label/dobrovoľné nemocenské poistenie

pimma
2. jún 2010

ahojte 🙂
kedy sa mozem odhlasit z dobrovolneho poistenia, ked som sa prihlasila 5.1.2010? musi to byt presne k 5.6.2010? zatial sa nam nedari otehotniet a uz budem mat vyplatenych 5 mesiacov,tak rozmyslam,ze sa odhlasim. dakujem za rady 🙂

smejko26
2. jún 2010

@pimma, odhlásiť sa môžeš kedykoľvek. Ale ľahšie sa ti bude rátať koľko máš zaplatiť keď sa odhlásiš v posledný deň mesiaca. A ešte jedna rada, keď zistíš, že si tehu, tak sa zas prihlás z rozdielu maxima a platu ak robíš, ak si nezamestnaná, tak z maxima. Ale musíš to stihnúť maximálne do 8. týždňa tehotenstva, aby si bola poistená minimálne 26 týždňov pred odchodom na materskú.

pimma
3. jún 2010

smejko... som zamestnana a doteraz som si platila z rozdielu maxima a platu,ako pises. dakujem pekne za rychlu odpoved 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂