Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

michaelka5
30. sep 2011

sak nech si subezne plati stale DNP...az do nastupu na matersku...to bude mat narok na vyssiu matersku urcite...teda len 60% z toho na aku sumu sa poistila v DNP.inak najlepsie ti alebo tej kamoske poradia ked sa pojde informovat konkretdne na socialku...mne presne poradili co a ako. som na RP ale platim si DNP aby som mala narok aj pri druhom dietati na matersku.

06lienocka
30. sep 2011

@sashabb oki a ked si budem potom platit tie balíčky tak ako to potom má byť?dakujem ti velmi pekne za odpoved

maja64
30. sep 2011

ahojte, viete mi poradiť? mám totálny zmatok v poistení. som zamestnaná ale iba na minimálnu mzdu, od júla si platím DNP, a odo dneska mám ďalšie zamestnanie na kratší úväzok. moja otázka je - keďže chcú zrušiť od januára, alebo zmeniť DNP, tak je samozrejmé že si nestihnem 270 dní DNP, iba 26 tt, ale keďže zamestnanie na kratší úväzok bude iba do konca decembra, tak ten ukončený pracovný pomer (aj vtedy keď je na kratší úvazok) sa pripočíta k 270 dňom? lebo som už dostala všelijaké vysvetlenia, a neviem sa z toho vysomáriť. ďakujem za odpoveď.

kkubekova
30. sep 2011

@michaelka5 Ved ona si este stale plati, ale podla tych novych zmien si od 1.1.2012 nebude moct platit DNP a zaroven byt zamestnana.... takze by jej potom, ak porodi neskor nevznikol narok na matersku ani zo zamestnania ani z DNP, teda ak to dobre chapem ja

arieska
30. sep 2011

baby, plati to len v pripadoch, ze by si niekto chcel zacat platit od 1.1.2011?
tzn. ze napriklad ja - pojdem na matersku v marci 2012 a tych 270 dni uz mam zaplatenych. budem dostavat matersku aj z DNP?

gapa
30. sep 2011

@sny
nie vždy sa ráta dávka z predch.kal. roku! ale to nebudem rozoberať.
nerozumiem čo sa pýtaš. Počas poberania materského nemôžeš poberať nemocenské ani ošetronvé. Počas čerpania RD a poberania rodič.príspevku už áno, ak si na toto myslela. tj. môžeš čerpať RD v zamestnaní a z dnp čerpať nemocneské či ošetrovne.

gapa
30. sep 2011

@aninka666
všetko záletí od konkrétnych dátumov, čísel a zákonov. nedá sa ti inak odpovedať. Aj keby si napísala všetky údaje o vetkých nem.poistenia dva roky pred pôrodom (prihlášky a odhlášky), o PTP, a o vym.základoch z dnp a v zamestnaní v rokoch 2010 a aj 2011, nepoznáme zákon v r.2012 (ak by si na md nastupovala až v r.2012) tj. zaručiť ti to nik nemôže

kkubekova
30. sep 2011

@gapa Ahoj, prosim o radu pre kamosku - termin porodu ma 20.4.2012 - od 21.4.2010 do 31.12.2011 bude mat zaplatenych 271 DNP - tak by mala mat vyssiu matersku, ale co ak porodi napr. az 30.4.2012? Teda uz nebude splnat tu podmienku 270 dni 2 roky pred porodom - skumaju to este? Mozu jej uz priznanu matersku vziat? Neviem ci je to podstatne, ale teraz je od 9/2011 zamestnana, zial materska zo zamestnania jej nevychadza, kedze nesplni podmienku 270 dni pred porodom. Vdaka

06lienocka
30. sep 2011

@sashabb ahoj dakujem za vysvetlenie my planujeme babo a teraz som na nezamestnaneckej a platím si tak počkám ten mesiac a potom uvidím nevieš kedy to maju schvalovat?

bobocka
30. sep 2011

@sashabb a co sa stane ak ja si platim od 1.8.2011 dnp z maxima,zamestnana nie som,len som na rp a dajme tomu by som od novembra otehotnela?
alebo ina varianta.platim si dnp od 1.8.2011 a kedze sa ma dnp rusit k novemu roku,tak si ho mam zrusit teraz a pockat do noveho roka s cim vyrukuju?nieze si ja budem 5 mesiacov platit a bude mi to na dve veci?mam to zrusit ci co? este tehu nie som.uz som to tu riesila,no aj tak mam furt otazky,hrozne som nou 😀 ale mame fakt velmi priskrteny rodinny rozpocet a teraz platim dnp skoro 50euri mesacne a ak by mi to malo byt na dve veci a k materskej mi to nepomoze,tak to platit nechcem. 😖

janastanova
30. sep 2011

@gapa ahoj gapa, precitala som si vela stranok dozadu a priznam sa, ze som z toho zmatena a neviem sa v tom orientovat...... zamestnana som od roku 2002 nepretrzite, DNP som od 22.02.2011, termin porodu mam 23.12.2011......neviem, ci mi vyde materska aj z DNP, PRETO TA POPROSIM O RADU, V TOMTO ROKU SPLNIM PODMIENKU 270 DNI, ALE PRE MNA BUDE ROZHODUJUCI ROK 2010? Dakujem 🙂

gapa
30. sep 2011

@janastanova
ak si prihlásená od 22.2., tak ak porodíš najskôr 19.11. (ak dobre rátam), tak ti vychádza tých 270dní. Nástup na md bude najneskôr 11.11., tj. k nástupu na md nebudeš mať splnenú podmienku 270dní, tj. predpokladám ti uznajú nárok na materské z dnp až po predložení rod.listu dieťaťa (ak nemáš nejaké ukončené NP).
Materské
- z dnp, sa ti bude rátať z vym.základov v období od vzniku dnp 22.2.11 do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na md (ak nastúpiš v nov. , tak do 31.10., ak nastúpiš už v oktobri, tak do 30. 9). Samozrejme, podstatné je nemať nedoplatok za toto obdobie
- zo zamestnania sa bude rátať z vym.základov v roku 2010

gapa
30. sep 2011

@kkubekova
ak porodí 20.4.2012, tak sa sleduje obdobie 20.4.2010-19.4.2012 (tj. možno má 272dní, ak robila aj 20.4.), ak je to tak, tak jej to vychádza v prípade, že porodí najneskôr 22.4.2012. Sleduje sa to, podla zákona je postatný skutočný den pôrodu (ak teda konkrétna pracovníčka nespraví najakú chybu, aj to sa stáva). Aj som raz aj uvažovala ako by to bolo, ak by sa takáto osoba prihlásila na dnp po nástupe na md a odhlásila ešte pred , aspon 1den (aby to bolo ukončené np pred pôrodom). V takom prípade, by to do 270dní mali rátať ale výpočet materského by to nemalo ohroziť, lebo sa materské ráta z obd. pred nástupom na md (tj. . Ale toto by chcelo overiť!!!!!!!!!!!!! a to až po novom roku napr. mailom cez poradnu soc.poistovne (nie cez okienko), aby mala odpoved aj na papieri. Lebo hlavne overiť, aby nárok vznikol z toho nem.poistenia pred nástupom na md, lebo v zákone je, že ochranná lehota neplynie, ak vznikne nové nem.poistenie, ale predpokadám, že je to podstatné len do nástupu na md, nie už po nom, lebo nárok vzniká bud ku dnu nástupu na md alebo nevzniká, aj ked dni sa rátajú do pôrodu.

Predpokladám ak ide o uplatnenie z dnp, tak podmienku aspon 26týž. splní do 30.12.2012. A uplatnila by som si nárok aj zo zamestnania, nepíšeš údaje, no možno prirátajú aj dni ukončeného NP k obom. To by som potom sa pýtala tiež cez tú poradnu. Ono je to dosť nejasne vysvetlované a treba aspon skúsiť. Prinajhoršom neuznajú.

ivuss01
30. sep 2011

@gapa ahoj, prosim ta, ak by som sa zamestnala a hned isla na PN tak by som ju mala platenu z minima, kedze podmienku 90 by som nemala splnenu, ale bola by som stale pocas PN nemocensky poistena? a ratalo by sa mi to do suctu dni potrebnych na MD? lebo pokial viem, tak zamestnavatel odbody neplati, ked je zamestnanec PN (myslim od 11 dna) lebo ak DNP od 1.1 zanikne, tak rozmyslam takto ponahanat tie 3 mesiace, co mi budu chybat na narok MD, dufam, ze som zrozumitelna 😅 😕 dakujem

gapa
30. sep 2011

@ivuss01
nemocenské od 11dna sa bude rátať z vym.základu v predchádz. kalend.roku, no nie u toho istého zamstnávatela., náhrada príjmu (prvých 10dní) z vym.základu v obd. od začiatku pp do dna pred vznikom pn (ak nebude prechod rokov v tomto obd.).
Aj počas pn plynie tých 90dní, tj. potom ak splníš 90dní pred nástupom na md a pn bude trvať do dna pred nástupom na md, tak materksé sa bude rátať z toho vym.čo náhrada príjmu myslím.

Ak neuplynie 90dní, tak sa bude rátať z vym.základu v predch.kal. roku, no nie u toho istého zamestnávatela.

No samozrejme toto záleží aj na zákone, či toto bude platiť v čase vzniku pn/nástupu na md, ak ide o r.2012. - je to myslím v § 54 Zákona o sociálnom poistení.

kkubekova
1. okt 2011

@gapa Dakujem za odpoved 😉

ivuss01
1. okt 2011

@gapa dakujem za odpoved, ale ba som ta este poprosila o upresnenie: som stale pocas PN nemocensky poistena? a plati zamestnavatel odvody za zamestnanca ked je PN? dakujem 😉

jajamalka
1. okt 2011

@gapa alebo ktokoľvek ochotný: tiež by som prosila o radu, ak si nájdete čas: od 16.12.2010 som platila DNP z min. vym. základu do 31.3.2011. Potom som to zrušila. Keď som zistila, že som tehotná, opäť som sa prihlásila na DPN a to z rozdielu maxima a vymeriavacím základom zo zamestnania,tak platím od 9.6.2011 doteraz. Termín pôrodu mám 31.1.2012 a ako rátam tak rátam, podmienku 26t budem mať splnenú pred nástupom na materskú, ale niekde som čítala, že podmienka musí byť splnená v kalendárny mesiac,ktorý predchádza mesiacu, kedy vznikol nárok na materské? Tak teraz neviem... 😨 ďakujem moc!

gapa
1. okt 2011

@ivuss01
ak trvá pp, tak si nem.poistená. Poistenie sa prerušuje až po uplynutí 52týž. od vzniku pn.
zamestnávatel odvody nepaltí počas pn.

gapa
1. okt 2011

@jajamalka
to si pletieš dve veci
26týž. musí uplynúť minimálne den pred nástupom na md (nástup na md najneskôr 6týt. pred očak. termínom pôrodu), v tvojom prípade najskôr nástup na md 8.12.2011
a rozhod. obdobie pre výpočet materalého je pri dnp, ktoré trvalo od posledného prihlásenia do nástupu na md viac ako 26týž. v tvojom prípade obdobie od 9.6.11 do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na md. Tj. ak na md nastúpiš v decembri, najskôr 8.12. a nejneskôr 20.12., (pri ptp 31.1.12), je tvoje RO obdobie 9.6.-30.11.2011.
Tiež je podmienkou na vznik nároku na materské z dnp aj to, že musíš mať zaplatené všetko poistené za obd. do konca novembra najneskôr koncom decembra (predpokladám nebudeš sa odhlasovať z dnp pred nástupom na md), resp. toleruje sa dlh nižší ako 5eur.

samozrejme všetky tie dátumy si skontroluj, či som sa nepomýlila.

jajamalka
1. okt 2011

@gapa ďakujem veľmi pekne 😉

pincola
1. okt 2011

Holky jak to mají OSVĆ V ČECHÁCH? Byla jsem se ptát na sociálce a prý to je nevýhodné. Nejvýhodnější je spořit si peníze a pak být bez mateřské, než si platit dobrovolné pojistné a pak dostávat mateřskou. Prý se to nevyplatí. Víte o tom něktárá víc??? Díky holky!

sny
1. okt 2011

@gapa )Ahoj,no mňa zaujímalo,či môžem čerpať to DNP,keby som bola chorá a bola som na rodičovskom,už po tom materskom...Neviem,či si ma pochopila,nemyslela som,keď budem zamestnaná,lebo ja som teraz skončila RD a zanedlho idem zase rodiť.ďakujem

annanatalia
1. okt 2011

ahoj gapa, vadela by si mi poradit? mam narok na PN z DNP som na RD a platim si ho od roku 2009 NEPRETRZITE DAKUJEM

gapa
1. okt 2011

@sny
myslím, že som ti už odpovedala, že počas RD áno. Samozrejme treba splniť všetky podmienky (270dní dva roky pred pn, trvanie np, nemať dlh)

gapa
1. okt 2011

@annanatalia
nárok na nemocenské, ak nepoberáš materské máš, ak ti dnp trvá, splnaš 270dní a nemáš dlh.

annanatalia
1. okt 2011

@gapa Ak tomu rozumiem ked som pred RD POBERALA MATERSKE TAK MAM NAROK?

annanatalia
1. okt 2011

@gapa Prvej otázke som už porozumela a chcela by som sa Ťa opýtať, ak by si mi vedela poraďiť. Mám 2 deti plánujeme s manželom tretie dieťa, ak by sa mi dalo otehodnieť budúci rok, takže by som šla na materskú v roku 2013. Kedy si mám navýšiť vymeriavací základ z DNP na maximum, aby som poberala maximálnu materskú? Teraz som na rodičovskej dovolneke s druhým dieťaťom, RD mi končí v novembri 2013.
Ďakujem veľmi pekne

vulka
1. okt 2011

Práve tu mám na návšteve kamarátku a s radosťou mi oznámila, že je 5-ty týždeň tehotná. A ja na to, že dúfam, že si platí DNP a ona, že nie. Viete mi niekto povedať, že ak by sa nezmenili zákony od nového roka, malo by význam aby si platila DNP( aby mohla čerpať tú krásnu materskú)?

monika_123
1. okt 2011

@vulka tu matersku by dostala iba,ak DNP trvalo aspoň 270 dní v období posledných dvoch rokov pred pôrodom. tak nech si to vypocita podla planovaneho terminu porodu.ci by jej to vychadzalo