Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

veverka84
15. júl 2012

http://www.joj.sk/relacia-noviny/noviny-archiv/... tu je ta reportaz ale akosi som to nepochopila.ja si platim DNP od 9.11.2011 a nastup na MD 8 tyzdnov pre porodom mam 2.8. termin mam 13.9. poistenie mi zanika nejak 27.7.2012 resp budem mat splnenu podmienku tych 270 dni a potom je ochranna lehota 8 mesiacov nechapem co to hovorili ze nesmiem porodit v den terminu ani po nom???ma niekto vysvetlenie?

gabinap12
15. júl 2012

@gapa ..nie nečerpám, ja som RD vôbec nečerpala ale to je iná situácia nebolo to vôbec počas celého obdobia trvania DNP bola som riadne v zamestnaní počas celej tejto doby...hm no uvidíme ako to celé dopadne, no najdôležitejšie pre mňa je aby moje dieťa bolo v poriadku a zdravé, no keď aj nebude materská z DNP vďaka nejakej novinke zo strany štátu budem rada ak svoje dieťa donosím do termínu, ostatné za to nestojí...vďaka za rady, pekný deň prajem...

dany85
15. júl 2012

@gapa nie, nové zakladať nebudem, splatnosť sledujem a termín mám až v novembri takže by to malo byť OK, ďakujem.

veverka84
15. júl 2012

teda 6 tyzdnov pred som sa pomylila nastupujem na MD teraz som na rodicovskej s mladsou

lupena
15. júl 2012

@gapa prosím Ťa vidím, že sa vyznáš tak sa spýtam priamo Teba..🙂 môj malý má 20. októbra 2012 tri roky.. takže predpokladám, že vtedy mi končí aj RD.. DNP mi zaniká 27.10. 2012-začala som si to platiť podľa starého.. nástup na MD mám 9.2.2013 to znamená, že som normálne v ochrannej lehote 8 mesačnej a môžem porodiť kedykoľvek nie? (keďže to mám podľa starého DNP)

mirkave
15. júl 2012

@veverka84 presne o tomto som kecala so sestrou.tiez to nechapem ☹

veverka84
15. júl 2012

@mirkave no neviem z tej reportaze nechape snad nik zajtra budu na socialke riadne nervozni lebo isto tam budu dobre zastupy pytajucich sa mamiciek.mne povedali ze mi to vychadza ked sa to menilo zaciatkom februara tak akoze neviem ci sa nieco meni alebo sa to tyka len niektorych alebo o co vlastne ide.lebo platit im napchavat ich a potom z toho nic nemat to by bola fakt fasa 😠 😠 😠

ivkaaroman
15. júl 2012

Ahojte! Clovek by potreboval byt neustále na internete a sledovať tie ich novelizácie. Som s toho uplne mimo. Moze mi niekto poradiť? Som zamestnaná nepretržite 3 roky a pracujem, DNP si platim od 30.1.2012, termin porodu mam 12.1.2013 tykaju sa aj mna informacie, ktore prebehli v mediach o predcasnych porodoch. Dakujem Vam za radu. Dufam, ze sa nebudu robit nove zmeny k 1.1.2013!

poisonblu
15. júl 2012

@veverka84 ja som to tiez nejak nepochopila, ale pokial ti plynie ochranna lehota, tak by malo byt jedno, kedy porodis, nie? ved kym neporodis, si tehotna...a pise sa, ze narok na materske ti vznika 6 tyzdnov pred porodom, 8 tyzdnov pred porodom alebo v den porodu...tak neviem, o com to tam tocili....

Poistenkyni vzniká nárok na materské

• od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom,
• najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom,
• a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu.

o porode po termine sa tam nepise nic, ale v podstate to by nemalo zavazit, lebo zena ide na MD 6 tyzdnov pred a pobera materske 34tyzdnov bez ohladu na to, kedy porodila, ci v 40tt alebo 42tt....

kviotecek
15. júl 2012

@veverka84 no to znamena za ak ti dr dal termin 23.6 a ty porodis presne na ten termin alebo po nom ziadne peniaze nedostanes
su to debili inac to neivem p omenovat

poisonblu
15. júl 2012

@veverka84 no nasla so mna porade nieco take, ze vraj ked je zena na rodicovskej dovolenke a otehotnie, tak po zaniku DNP jej neplynie ochranna lehota...

poisonblu
15. júl 2012

@kviotecek to je podla mna hovadina, pretoze maloktora zena porodi presne na termin...to by potom mozno polovica zien nemohla vyuzit DNP...

arielax
15. júl 2012

ahoj, takze cakame o 2 tyzdne babatko, manzelka je na rodicovskom s prvym dietatkom - pred tym pracovala, platili sme si DNP, manzelka odniesla vsetky papiere na socialku na vypocet vysky, miesto toho nam doslo oznamenie, ze nemozu vypocitat nic, pokial sa babatko nenarodi - ze ak sa narodi, co najrychlejsie doniest rodny list, tak sme volali do positovne, skoro sme sa pohadali, v poistovni pracovnicka nechcela povedat nic, nechcela sa ani so mnou o tom bavit, pricom s manzelkou som bol na hlasitom odposluchu, ze nie som ucastnik konania adt., proste neustale zahmlievanie - si myslim, ze poistovna nasla nejaku skulinku, aby nemuseli vyplacat, co je podla mna podraz, kedze byv. minister vyhlasil, ze ti, co si uz platia o nic nepridu, ale podla tej reportaze to vyzera, ze vela ludi co platilo pride o narok - koli tomu pisem aj tu, kedze tiez koli tomu hladam nejake informacie

jenny6
15. júl 2012

@veverka84 Veverka ak chceš dostávať peniaze z DNP, nastúpiť na materskú musíš 6 týždňov pred termínom pôrodu. Ja som kvôli tomu volala na sociálku a takto mi to aspoň vysvetlili, že som v ochrannej lehote a tak na materskú môžem len 6 týždňov pred termínom..

jenny6
15. júl 2012

Inak z tých informácii na JOJ som tiež jeleň. To chcú aby ženy rodili skôr??? 😠

gapa
15. júl 2012

@lupena
áno, prerušenie nem.poistenia zamestnanca u teba je ešte pred ukončením dnp, tj. ked ti vznikne nem.poistenie zamestnanca, tak eštte máš trvajúce dnp, čo je podstatné, tj. ochranná lehota ti plynie.

kviotecek
16. júl 2012

@gapa ahoj gapa ak vies mohla bz si nam vysvetlit co to bol za prispevok v joj? zase su v dnp nejake zmeny?

janka9900
16. júl 2012

@arielax ahoj, manzelke este trva poistenie, alebo je v ochrannej lehote?

janka9900
16. júl 2012

@ivkaaroman nie, nemusis sa bat, tyka sa to mamiciek na RD ...

janka9900
16. júl 2012

@ivkaaroman ... ale budes musiet nastupit na MD presne! 6 tyzdnov pred ocakavanym dnom porodu, musis zaplatit v splatnosti poslednu splatku a nemat nedoplatok vyssi ako 4,99€ 😉

veverka84
16. júl 2012

@janka9900 vedela by si to lopatisticky vysvetlit aky je v tom problem?preco matky na rodicovksej?ved predtym nikto nic take nepovedal?ja si platim od 9.11.2011 270 dni budem mat tusim 27-28 jul a potom by som mala byt v ochrannej dobe 8 mesiacov nie?termin porodu mam 13.9. a nastup na MD 2.8. tzn. ze ked porodim 13.9. alebo neskor nemam narok ci celkovo nemam narok pretoze este som s mladsou dcerou v auguste na rodicovskom.v septembri ide do skolky.

janka9900
16. júl 2012

@veverka84 nechapem tomu novemu zakonu 😕 , gapa napisala: "Ak čerpáš rd, tak je podstatné podla terajšieho zákona porodiť po nástupe na md (myslím aspon 1den, sa mi zdá, že ak porodíš v ten istý den, to nevychádza, no neviem na 100%) ale najneskôr v den pred termínom, aby nárok vznikol aj z dnp."

... ak si zamestnana, na rd, pocas ktorej ti skonci DNP, mala by pre teba platit ochranna lehota, ta sa vsak zrusi, ked ti skonci rd alebo prejdes z rd na matersku, pretoze sa ti obnovi povinne nemocenske poistenie u zamestnavatela. u teba je jednoznacne najlepsie prihlasit sa pred skoncenim DNP na cely balik a pojdes na matersku z trvajuceho DNP, cize nebudes mat urcite problem s materskou. prihlas sa aspon jeden den pred skoncenim DNP na balik, staci z min., ale mozes aj z max., kedze ho budes platit len nejaky tyzden, potom mas nastup na matersku, platit ho nebudes musiet, poistenie ti bude bezat a staci ho zrusit poslednym dnom poberania materskej 😉

zuzana612
16. júl 2012

@janka9900
@gapa idem sa vas opytat kedze sa vyznate. Vybavujem si prispevok na starostlivost o staru mamu o ktoru sa staram. Uz ho mam aj schvaleny. Len ma teraz napadlo, ci nebudem mat koli tomu problem s vyplatenim materskej na ktoru by som mala nastupit niekedy v polovici oktobra. DNP si stale platim, cely balik aj ked teraz uz len z minima, ale materska by sa mi mala ratat z minuleho roka kedy som platila maximum. A teraz sa zacinam bat, aby mi v oktobri neprislo rozhodnutie zo SP ze nemam narok na matersku, nakolko poberam prispevok na opatrovanie. Lebo by ma porazilo keby som koli nejakym 80 euram prisla o 700 eurovu matersku 😖

katarinka2010
16. júl 2012

@janka9900 Prosim ta o radu, mam 2,5 ročne dieta..som na RD do 03/2013. DNP si platim od 30.1 2012..platit budem do 25.10.2012. Som v 6tt, s predpokladanym terminom 16.3.2013. Takže ak som spravne pochopila, na matersku možem ist max 6 týždnov pred porodom (pričom mamička presne nevie kedy porodi)..takže ak porodim napr. neskor ako 16.3.2013 tak vlasne pojdem na MD neskor ako 6 týždnov a teda poruši pravidla a matersku nedostanem?
Čo sa toho meškania platby týka tiež som v dvoch platbach meškala (v jednej 10 dni a v druhej 6dni) ..som zvedava ako sa k tomu postavia. Do skončenia budem platit pred dnom splatnosti tak dufam že to bude OK:

katarinka2010
16. júl 2012

Takže na poslednu otazku mi dnes odpovedala pani na socialke..ak som zaplatila za poistenie ešte v danom mesiaci tak je to v poriadku..nesmiem byt v omeškani mesiac a viac...žiadne upomienky nemam ani penale..v dalšich platbach si už dam extra pozor..

janulap
16. júl 2012

@gapa
@janka9900
prosim vas,co sa mysli tym,ze po skonceni DNp,si treba dat pozor,aby v OL nenabehlo ziadne ine nem.poistenie,lebo OL potom zanika?Ake poistenie by to nemalo byt?
Ja som momentalne nezamestnana,na UP,DNP mi konci niekedy cca 7.10.2012 a na MD by som mala nastupit 22.alebo 26.10.2012-neviem teraz presne ,ktory je to datum tych 6tyzdnov pred porodom.Tak na co si mam dat pozor za tych par dni,ked mi skonci DNP a kym neprejdem na MD.Dakujem babulky 😉

janka9900
16. júl 2012

@zuzana612 myslim si, ze materska by mala byt "nadradena" opatrovatelskemu prispevku, cize by si mala prist o 80€ za opatrovanie, ale nie o matersku. ci nie @gapa? 🙂

janka9900
16. júl 2012

@katarinka2010 si zamestnana? ak ano, tak bude lepsie pokracovat v baliku, ak platis DNP viac ako z minima, pretoze ochranna lehota sa ti zrusi prechodom z RD na matersku. meskat nemozes v poslednej splatke, ani jeden den...

janka9900
16. júl 2012

@janulap nemalo by ti vzniknut povinne poistenie zamestnanaca. predpokladam, ze pracu nehladas, kedze coskoro nastupujes na MD, tak sa bat nemusis 😉 hlavne zaplat poslednu splatku v splatnosti a over si, ci nemas nedoplatok 😉

sofik
16. júl 2012

ahojte, poprosím o radu: DvNP si platím od 11.11.2011 a 5.8.2012 mi uplynie 270 dní platenia, od 12.7.2012 som PN - mám nárok aj na marodku z DvNP alebo len zo zamestania? Do koľkých dní od skončenia poistenie treba ísť na PN alebo OČR? Dakujem veľmi pekne.......