Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
21. dec 2011

@laua presne ako pises... ak sa odhlasis na novo prihlasis tak budes moct platit este do oktobra cca po starom.. t.j. tych 270 dni spominanych v novele...
do tej podmienky 270 dni za posledne 2 roky sa ti samozrejme zaratavaju vsetky aj predchadzajuce platenia takeze v pohode...
a ak este niesi tehotna tak ak sa aj teraz prihlasis a odhlasis tak podmienku 26 tyzdnou (cca 6 mesiacou) tiez stihas aj keby nahodou otehotnies tento mesiac (myslim januar)... (teda jedine ze by si porodila nejako extremne skoro a to ani neviem ci sa da...)
hlavne ak zistis ze si uz hned tehotna (myslim december) tak uz si to radsej nerus .. radsej sa daj vo februari vypisat na PN pocas tehotenstva a zaloz si ten novy balicek od februara..(koli tej nepretrzitosti aby sa ti neprerusilo tych 26 tyzdnou) ale to len ak by nahodou ale potom by sa ti nejako komplikovane vyrataval ten VZ.... (ale to je vynimocna situacia... )

a teraz kukam ze uz som ti pisala tak nic :D

kris1109
21. dec 2011

@poisonblu Takže ešte raz : začali by sme pracovat na bábetku tak v januári,a vtedy by som si to šla zmenit na to maximum,a teda stihnem všetky podmienky dodržat pokial by som porodila?dakujem pekne za odpoved.

oskvarka
21. dec 2011

@laua kam si nedala odhlasku musis platit..je jedno ci mas splnene podmienky... daj si na to pozor lebo ak mas nedolatky na poistnom nemusia ti poslat davky,.. (v pripade nedoplatku viac ako 5 €) .. a ty si spominala ze si pracovala... ak bol tvoj pracovny pomer ukonceny automaticky sa ti do 270 dni za posledne 2 roky zaratava ak nebol ukencieny a stale trva budes mat subeh a tym padom akoby dva naroky jeden z prace a jeden z DPN ktore by si si mala teda platit nie maximalne ale len z rozdielu.. mnaximalne minus hruba mzda priemerna...
ale vyska davky sa ti vzdy rata podla aktualneho poistenia (pripadne posledneho skonceneho ak si z tohoto poistenia v ochrannej lehote) teda do vysky davky sa to zaratavat nebude teda to co ti skoncilo predtym.... (t.j ak sa odhlasis a prihlasis z max. vymeriavacieho zakladu tak mas len dve moznosti ako ti budu vyplacat davky bud z minima (kym nebudes mat splnenych tych 26 tyzdnou) alebo z toho zakladu na ktory si sa ako posledny prihlasila- t.j. z maxima..ked splnis podmienku... - to vyratavanie roznych vymeriavacich zakladou sa riesi podla mna len u tych co si poisteni nerusili ale si v priebehu jeho trvani menili jeho zaklady...)

oskvarka
21. dec 2011

@kris1109 no neviem trosku risk to podla mna je prehlasovat sa uz ked vies ze si tehotna... lebo to uz si vecsinou v 3-5 tyzdni a tym padom by sa ti mohlo stat ak by si nebodaj porodila predcasne je tu podmienku na 26 tyzdnou nepretrziteho platenia z posledneho prihlasenia nestihnes (mala pravdepodobnost ale je)ale ak by ste zacali pracovat az v case ked sa prihlasis a odhlasis tak to uz je velmi minimalna sanca ze to nestihnes 😉 - ale teoreticky aj to je mozne...

oskvarka
21. dec 2011

@kris1109 totiž to 26 tyzdnou nepretrziteho platenia musis splnit uz v den nastupu na matersku a ni ev den porodu aspon ja to chapem podla tych clankou na soc. poistovni.... tak ale ak to nieje pravda nech ma baby opravia... (lebo jedine o 270 dnooch sa pise ze maju byt splnene do dna porodu...)
citujem useky zo stranky socialnej poistovne :
nárok na materské len z minima a nie z max. vyme základu má:
"■dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky"
"•dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr)"
ale teda ista si niesom ale ja to tak chapem...

mimkaa2607
21. dec 2011

@oskvarka Ahoj .... chcem sa ťa opýtať....moja kamoška sa chce isť nahlasiť na DNP....dá sa to ešte?...či už prihlášky neberú ...

oskvarka
21. dec 2011

@mimkaa2607 mali by brat podla stareho systemu do 30.1 (teda ak tento den nevychadza na vykend... )
potom uz len podla noveho na cely balicek od 1.2

mimkaa2607
21. dec 2011

@oskvarka dakujem...lebo mi pisala, ze sa chce ist prihlasiť ... tak som jej slubila, že jej to zistim 🙂 a moze sa stat, že by ju nechceli prihlasit na DNP?

martinkatinka
21. dec 2011

@oskvarka - ty to máš riadne naštudované 😀

oskvarka
21. dec 2011

@mimkaa2607 no teoreticky .. ak budu mat dovolenky alebo co ale treba sa tlacit netreba sa nechat odbyt.... (pokial teda nebude urad zatvoreny :D:D...)v tom pripade by som nerozbijala dvere ale pockala kym nebude po sviatkoch :-P

oskvarka
21. dec 2011

@martinkatinka no len ja a zakony to neide dokopy.. takze dakedy motam piate cez deviate,.. ale tak vari snad z toho daco bude 🙂

ivcek
21. dec 2011

@mimkaa2607
ahoj - ja som bola minuly tyzden a v pohode....🙂

silvinka666
21. dec 2011

@oskvarka ano, mas pravdu, tych 26 tyzdnov na max matersku musi byt splnenych pred nastupom na matersku...takisto ako aj 270 dni, ale to uz za posledne 2roky, nie nepretrzite... a nastupn na MD je 6-8 tyzdnov pred datumom porodu...

oskvarka
21. dec 2011

@silvinka666 no 270 dni za posledne dva roky prave ze urcite staci len dnom porodu (to som si ja nemyslela ale minule som tu jednu babenku trochu zostresovala lebo som jej povedala toto a jej to tym padom nevychadzalo a ja som jej napisala ze nedostane tu max. matersku... ale baby ma nastastie rychlo opravili... a potom som to nasla aj na strankach socialnej poistovne...)

citujem zo soc. poistovne stranky :
•dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom

inak baby tie zakladne veci su celkom dobre na slovenskej poistovni povysvetlovane a to ja zakony moc nemusil

😝

mimkaa2607
21. dec 2011

@oskvarka dakujem za odpoved :-*

mimkaa2607
21. dec 2011

@ivcek dakujem :-*

branki
21. dec 2011

ahojte, mozte mi jednu vec objasnit, a to konkretne lehotu 26 tyzdnov, napr. prihlasim sa v januari na stare poistenie este a podari sa mi otehotniet az niekedy v maji, lehota 270 dni mi konci v oktobri, nastup na matersku je niekedy v januari priblizne, takze doplatim si do oktobra poistenie, ale nestihnem si platit 26 tyzdnov do nastupu na matersku? je to tak, ci sa vlastne vztahuje na mna ochranna lehota, ako to je ? dakujem v tejto jednej veci nemam jasno

silvinka666
21. dec 2011

aha, ano? tak v podstate je to logicke, ale 26 tyzdnov musi byt teda pri nastupe na MD?

poisonblu
21. dec 2011
poisonblu
21. dec 2011

@branki vztahuje sa na teba ochranna lehota

branki
21. dec 2011

aha oki dik, takze vlastne, vsetky, ktore sa prihlasime do konca januara mame cas otehotniet do konca oktobra priblizne a potom nam vlastne poistenie zanikne a bez ohladu na to ci splname 26 tyzdnov alebo nie, dostaneme max.matersku. ked som dobre pochopila, no to by bolo super

petronelka1
21. dec 2011

@oskvarka Ahojte baby, vidím, že sa dosť vyznáte. Prosím, skúste aj mne poradiť, ako som vlastne na tom. DNP som si platila pred 1 materskou od augusta 2007, v decembri 2009 som začala poberať max. materskú. Po skončení materskej v júni 2010 som DNP zrušila, momentálne som na rodičovskej. Teraz 20. augusta 2011 som si začala znova platiť po 30 eur mesačne, keďže mám trvalý pracovný pomer. Chystáme sa napojiť druhú materskú, o bábo sa chceme začať snažiť v marci, apríli. Keď dobre rátam, tak by 270 dní som mala splniť 20. mája 2012. Rozumiem to dobre, že kebyže požiadam v ochrannej lehote (t.j. niekedy v novembri, decembri 2012) o materské, budem ho dostávať aj z DNP, teda max. materskú?? Prosím, chápem to správne???

oskvarka
21. dec 2011

@branki ved ale jasne ze budes mat 26 tyzdnou ked si to budes platit este 270 dni... lebo 26 tyzdnou je preca menej ako 270 dni 😉 ... lebo tych 26 tyzdnou nema byt do nastupu na matersku ale moze byt aj 26 tyzdnou nepretrziteho posledneho poistenia s tym ze ty potom budes v tej 8 mesacnej lehote toho posledneho poistenia v ktorom si tuto podmienku splnila takze mas narok ;)

oskvarka
21. dec 2011

@petronelka1 ak do 20 mája otehotnies dostanes max. matersku ale ak sa chcete zacat snazit az v marci mozno by sa ti este oplatilo raz sa odhlasit a prihlasit aby ti trvalo poistenie este do oktobra a nie len do maja lebo ak sa vam nepodri otehu na prvy sup (teda za tie 3 mesiace cca) tak uz nebudes mat narok na max. matersku

petronelka1
21. dec 2011

@oskvarka Vďaka za odpoveď. Uvidíme, Natálka sa nám podarila na prvý šup. 😉

emaria
21. dec 2011

baby, ak sa niekto neviete rozhodnut co dalej,tak ako ja,tak vam mozno toto pomoze,odpisali mi to zo socialky.

Výpočet nemocenských dávok závisí od odvodov poistného, ktoré dobrovoľne nemocensky poistená osoba odviedla do Sociálnej poisťovne v rozhodujúcom období. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet nemocenskej dávky je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na výplatu nemocenskej dávky, prípadne obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na výplatu nemocenskej dávky. Ak sa dňa 01.02.2012 prihlásite na komplexné dobrovoľné poistenie snižším vymeriavacím základom, dobrovoľné nemocenské poistenie sa bude chápať ako nepretržité. Ak Vás lekár uzná za dočasne práceneschopnú kedykoľvek v roku 2012, prípadne by ste ošetrovali člena rodiny taktiež kedykoľvek v roku 2012, rozhodujúcim obdobím pre výpočet nemocenských dávok bude obdobie roka 2011. To znamená, že ak si od 01.02.2012 zvolíte pre dobrovoľné poistenie minimálny vymeriavací základ, celý rok 2012 budete dostávať nemocenské dávky v maximálnej výške, nakoľko si v roku 2011 platíte dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu. Ak Vás však lekár uzná za dočasne práceneschopnú, prípadne budete ošetrovať člena rodiny v roku 2013, nemocenské Vám bude vyplatené v minimálnej výške, nakoľko si v roku 2012 budete platiť dobrovoľné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu.

jetokuko
21. dec 2011

@racik ďakujem moja za odpoveď.A ešte by som sa chcela opýtať keď sa mi bude znova rátať tých 270dní,budem si platiť iba čisto nemocenské?či celý balík? a po uplynutí 270dní budem mať nárok na vyššiu materskú?

racik
21. dec 2011

@jetokuko ak si tu zmenu urobis v januari tak plati vsetko ako doteraz - PN, OCR a materska. Ak porodis v roku 2012 tak sa materska vyrata z VZ v roku 2011 a ak sa ukonci tento balik ktory si v januari urobis, co bude v oktobri, tak si mozes do 8 mesiacov uplatnit narok na matersku a to uz z VZ roku 2012

veonka
21. dec 2011

@hemetre no ten článok ma nepotešil, tam píšu že od 1.1.2012 to prihlásenie nebude na dnp možné. Tak ako to teda bude od 1.1. či od 1.2 ? som z toho jeleň fakt.
Baby čo robíte v sociálnej posiťovni alebo tam máte kamošky, poradte ! prosím. Ja neviem čomu veriť, ale strašne nerada by som prepásla šancu odhlásiť sa a prihlásiť znovu.