Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
17. feb 2012

@renka5 pozri odpoveder pre martineruška aj s tým upozornením,na čo si dať pozor

mariro
17. feb 2012

@gapa @mima595 prosim ta o tvoj nazor, teraz idem zo Socialky,bola som sa prihlasit na balicek od 1.2.2012 a pani na socke mi vravi,ze sa nemozem prihlasit,lebo ze zo zakona mam poistenie do 18.3. a este jej nejde aj system 😉 .Pytam sa jej ze preco,ze ona teraz narychlo nevie,lebo nema zositok a kolegina nevie ale ze by ma mohla prihlasit od 1.2. a uvidi....jako mam dost,ze sa mi ohlasi telefonicky...Co teraz??? Mozem sa prihlasit alebo nie? a ak nie co mam do marca platit po starom? alebo aky postup bude.
Mne ide o to ze chcem mat nepretrzite poistenie.
Dakujem.

poisonblu
17. feb 2012

@mariro no ty si si mala poistenie zrusit v januari a zalozit nove..ja myslim, ze to s tou nepretrzitostou platilo len pre tych, ktorym poistenie skoncilo automaticky 31.1.2012

mariro
17. feb 2012

@poisonblu a co teraz???

gapa
17. feb 2012

@mariro
podla zákona, ak by ti zaniklo dnp 31.1. zo zákona (že máš splnených 270dní od posledného prihlásenia najneskôr dnom 31.1.), tak ak sa prihlásiš ktorýkolvek februárový den, môžeš sa prihlásiť aj so spätným dátumom. Ak by si sa prihlásila v takom prípade od 1.2., tak sa bude považovať dnp za nepretržité.

podla mna ty nesplnaš podmienku, že ti zo zákona zaniklo dnp 31.1., tj. nemôžeš sa preto prihlásiť so spätným dátumom, najskôr odo dna kedy prídeš na SP. Ale ak by si sa prihlásila na nový balík počas trvania starého dnp, napr. od 17.3. (ak ti staré zo zákona zanikne 18.3, tj. aby trvali aspon 1den súbežne.), tak podla toho, čo písal p. Mihál, tak podla dohody SP a ministerstva (nie podla zákona), by sa ti malo dnp považovať za nepretržité. Ale to si treba overiť. A zbytočne by bolo mať to súbežne staré aj nové dnp tak dlho (17.2.-18.3.). No ako to bude s platením??? "asi" treba platiť oboje, ak nepresahuješ maximum.

Takže podla mna ozaj nemôžeš spätne sa prihlásiť, najskôr odo dna, kedy tam prídeš.

mariro
17. feb 2012

@gapa cize do marca platim po starom a od 18.3. sa prihlasim na balicek novy? a bude to nepretrzite?

gapa
17. feb 2012

@mariro
nie ak dnp končí 18.3. a prihlásiš sa najneskôr od 18.3. (aby dnp trvalo súbežne 18.3. aj po starom a aj po novom), tak podla toho čo písali, by to malo byť ako nepretržité. Ale nechci odo mna záruku. Ked to nie je v zákone, treba to dobre overiť. Aj ked už aj cez poradnu sp tak odpovedali.

ale aby sme sa rozumeli, ak dnp ti zanikne DNOM 18.3. (tj. ak 18.3. je 270ty den) a by si sa prihlásila s dátumom od 19.3., tak sa to JEDNOZNAčNE za NEPRETRZITé NEPOVAžUJE!!!!!!!!

mima595
17. feb 2012

@renka5 - suhlasim s @gapou - pravdepodobne nemaju tvoju PN spracovanu...oni maju teraz asi fakt kopec roboty, a kedze na rozhodnutie maju 60 dni, tak si musime pockat..radsej zaplat viac, aby si nemala nedoplatok, co naviac zaplatis, bude sa ti viest ako preplatok...

napr. mne tento mesiac preplatili iba zostatok OCR z decembra, januarove mi nepreplatili...ked som tam dnes volala /lebo posielam postou doklady, ci to tam maju/...tak vravela, že ma to, ale nestihla to spracovat...dokonca že už mali 2 vyplatne terminy v januari..a tak dalsiu OCR mi poslala v tom, ale PN že absolutne nestiha....

a kedže ja som aj DPvN a akosi som ratala, že Murphyho zakony funguju, tak som zaplatila presne, kolko mam platit, vobec som nebrala ohlad na OCR a Pn...lebo kvoli takej blbosti by som mohla prist o podporu...

mima595
17. feb 2012

@mariro
@gapa - ja suhlas s Gapou, snad len doplnim, že tu bola na fore jedna baba, ktorej 270 dni uplynulo 8.2. a chcela sa prihlasit na balicek, aby ho mala nepretrzity...
ona bude taky asi skusobny kralik, ci to bude ako nepretrzite alebo nie.....

mariro
17. feb 2012

@gapa uhm rozumiem,ona vravela ,ta pani na socialke,ze to mozno pojde aj od 1.2. ze zisti,som jej duplovala ze to chcem nepretrzite,cize ak to pojde prihlasit 17.3. tak to musi ist aj od 1.2.,nie?
Ja som momentalne PN do konca februara,takze s platenim problem nie je.Marec si zaplatim ako povedia...

mima595
17. feb 2012

@mariro - ale podla mna ta neprihlasia od 1.2...lebo na teba sa nevztahuje ta vynimka v zakone, že staci sa prihlasit do 29.2. s adtumom prihlasky 1.2.
teba, ak, tak zaeviduju dnom podania prihlasky.....

mariro
17. feb 2012

@mima595 a k akemu datumu ju prihlasili?

mima595
17. feb 2012

@mariro - este nenapisala nic konkretne..ci ju prihlasili, k akemu datumu, ci o ma nepretrzite....

mb
17. feb 2012

ahojte baby som na PN ako tehotna,takze mi plynie 8 mesacna lehota.Pridu mi peniaze naraz aj z DNP aj z normalnej marodky?Alebo to bude rozdelene?Vcera mi prisli peniaze na ucet a podla mojich vypoctoch je to len z DNP.Este mi pride ta druha PN?Marodimlen kratko a je to moja prva PN,takze neviem ako to vyplacaju.Vdaka

kata2882
17. feb 2012

ahojte, mam infosku od znamej zo socialky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
neviem ci uz to tu niekto pisal.......

kto mal splnenych 270dni z DNP ma narok na PN, OCR z minima este 2 roky🙂

mariro
17. feb 2012

@gapa @mima595 takze teda sa prihlasim k 17.3. a bude to akoze nepretrzite...a platit bude do 18.3. po starom?Mam v tom chaos.

renka5
17. feb 2012

@mima595 dakujem 😀 ja som si 2 roky platila nepredržite DNP a pocas nastupu na PN v 23.12.som bola neredržite DNP a pocas PN to bolo 27.1 som sa odhlasila a znovu prihlasila 😕 PN budem mat vyratanu zo stareho DNP? už tomu nerozumiem

mima595
17. feb 2012

@mariro - podla vyjadreni Mihala by to tak malo byt....kym ti neuplynie 270 dni, platis po starom...po uplynuti 270 by ti poistenie zaniklo...ak by si chcela nepretrzite, musis sa prihlasit este pocas trvania stareho poistenie..teda akože si len doplatis dochodkove a v nezamestnanosti najlepsie 16.3.
ale kedže to vyslovene v zakone nie je uvedene, že aj taky postup bude stacit na to, aby poistenie bolo nepretrzite...na 100% to povrdit neviem

ale kedže ty si k 31.1 nesplnila 270 dni poistenia, na teba sa podla mna nevztahuje ten paragraf, že sa možes prihlasit do 29.2 a poistenie sa bude ratat ako nepretrzite.....alebo sa mylim?????@gapa...hlavne tato posledna veta, ci je to OK

mima595
17. feb 2012

@renka5 - ano zo stareho

gapa
17. feb 2012

@kata2882
ale ta doplníma poopravím, že v prípade, že pn/očr vznikne neskôr ako 7dní po ukončení dnp (teda po uplynutí ochrannej lehoty, tak
to aj tak platí LEN
- ak vznikne pn/očr do 460kalend. dní od ukončenia dnp (teda nie do 2rokov), ktoré trvalo 270dní bez medzery
- a LEN v prípade, že sa nanovo prihlásiš z balíka dobrov.poistenia najneskôr v den vzniku pn/očr
- a dávka bude rátaná LEN z MINIIMA

mariro
17. feb 2012

@mima595 no veru ta pani mi chcela spravit tak,ze by mi tie dve poistenia nahlasila a nemocenske az potom....tak hadam to tak pojde....uvidime,sama som zvedava

gapa
17. feb 2012

@mima595
už som to písala na predchádzajúcej strane, že túto podmienku nesplna, tj. to, čo je v zákone sa na nu nevzťahuje a nemôže sa podla zákona prihlásiť so spätným dátumom.

ale ak je možné súbežne poistenie 1den, tak by malo byť možné byť súbežné aj mesiac.

aha, ty poberáš nemocenské, tak asi nemusíš platiť žiadne, počas poberania nemocenského. No to je velmi nešťastné riešenie podla mna, ako to vymysleli, je to taká skrinka plná otázok teraz, v prípade súbehu oboch dnp, lebo to zákon nerieši.
@mariro

luna22
17. feb 2012

@gapa ahoj tak ak mám všetko splnené 270 dní tak do 460 kalendarných dní môžem ist na očr, pn a vždy sa prihlasím, keď mi začne Pn či očr a potom sa odhlasím?Nový balík nemám, ale dám si ho, keď pôjdem na pn a očr?

gapa
17. feb 2012

@luna22
áno, tak.

mariro
17. feb 2012

@gapa ale v podstate teda ak plati subeh,nebudem to silit,prihlasim sa teda k 17.3. a uvidime ako to budu brat,sama som zvedava.
@gapa @mima595va inak dakujem vam za super rychle reakcie,lebo skoro som zinfarktovala od bezmocnosti a nevedomosti 🙂 ,uz som kludnejsia

mima595
17. feb 2012

@mariro - a ja sa spolieham na teba, že nam das vediet, ako to naozaj je...lebo toto, co ti radime, este nie je overene v praxi....ty budes medzi prvymi lastovickami

kata2882
17. feb 2012

@gapa dakujem🙂 mne to bolo povedane,tak vseobecne.....dik,ze si to doplnila podrobne.... 😉

luna22
17. feb 2012

@gapa tak to by bolo super, veď to nemôžem stale robiť a nič im nepošlem, len oni mne.

mariro
17. feb 2012

@mima595 no dufam ze to vyjde tak ako chceme 🙂 ,planujem totiz bambino a ja by som bola ihned na rizikovom a teda potrebujem mat RO z roku 2011,preto potrebujem nepretrzite aby to bolo.
Urcite dam vediet. 🙂 ako sa SP zachova.

gapa
17. feb 2012

@luna22
ak sa nezmení zákon, tak sa to tak dá. Ale samozrejme netreba sa zabudnúť aj odhlásiť potom, inak po ukončení poberania nem.dávky by bolo treba platiť.