Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

silviabn
10. jan 2012

@elise najdi si :Vyhlásenie dobrovoľne poistenej osoby-toto som este vyplnala

elise
10. jan 2012

@silviabn a k čomu vyhlásenie stačilo predsa vypýsať registračný list fyzickej osoby a na danove priznanie si klasickou žiadosťou vypýtať sumár na DNP za rok 2011

jamama
10. jan 2012

@silviabn Dakujem.

angelika_2
10. jan 2012

KTO MI ODPOVIE NA TUTO OTAZKU: tak po lopate
Ak 😕 niekto počíta s tým, že bude mať nárok na dávku v ochrannej lehote, je treba počítať s tým, že ochranná lehota zaniká vznikom nového poistenia.

angelika_2
10. jan 2012

dalej tomu nerozumiem:

Obdobne ako pre materské tieto dva postupy platia aj pre tých, ktorí si platia DNP kôli iným nemocenským dávkam ako je materské, ale treba počítať s tým, že ochranná lehota po zániku poistenia je iba 7 dní.

angelika_2
10. jan 2012

to zn. ze 7 dni mam nato aby som otehotnela???

elise
10. jan 2012

@silviabn ty si nezamestnaná?

angelika_2
10. jan 2012

@elise
žiadosťou vypýtať sumár na DNP za rok 2011
to si mozem vyrobit aj sama? vies nam poradit ako si to vyziadala?

tinara23
10. jan 2012

@euforia01 vybavíš to v jeden deň, vypíšeš odhlášku a od nasledujúceho dňa prihlášku. Len pozor najneskôr tam choď 30.12, lebo prihlášku ti urobia až od nasledujúceho dňa čiže 31.1., aby si to stihla.

angelika_2
10. jan 2012

@tinkaaa
rozumies tam tomu vsetkemu v tom linku co si uviedla? 🙂

angelika_2
10. jan 2012

@tinara23
30.12? nie 30.01 🙂

siss_sz
10. jan 2012

@angelika_2 tu druhu vetu viem, ze PNku ti zo stareho DNP vyplatia, iba ak ochories do 7 dni od zaniku stareho DNP....

tinara23
10. jan 2012

@angelika_2 jasne preklep 😉

elise
10. jan 2012

@angelika_2 môžeš si napísať sama a odniesť na sociálnu poisťovnu alebo doporučene poslať. hore dáš svoje meno prezvisko adresu
adresát sociálna poisťovna

dátum

vec: žiadosť o zaslanie potvrdenia

dovoľujem si vás požiadať o zaslanie potvrdenia ohľadom platenia DNP v roku 2011 v celkovom sumáre na hlavičkovom papiery. potvrdenie vás prosim zaslať v čo najkratšej dobe, potrebujem to ako doklad k ročnému zúčtovaniu dani pre zamestnávateľa . moje rodne číslo je:

dakujem
xy

tinara23
10. jan 2012

@euforia01 30.01. som myslela nie 30.12 😉

silviabn
10. jan 2012

@elise neviem,mne to dala vypisat ked som sa bola po prvy krat zahlasit na DNP ,aj ked som potom davala odhlasku a prihlasku .

silviabn
10. jan 2012

@elise ,zamestnana

elise
10. jan 2012

@silviabn lebo to sa dáva nezamestnaným podpísať🙂

tinara23
10. jan 2012

@angelika_2 k tvojim otázkom, ochranná doba ti zaniká vznikom nového nemocenského poistenia, tzn. že napr. si nezamestnaná a platíš si DNP, DNP si ukončila napr. 31.12., máš nárok na ochrannú lehotu pre materskú ak si tehotná 8 mesiacov a pre PN 7 dní, ak však si v tejto ochrannej dobre nájdeš prácu, tzn. máš nové nemocenské poistenie ochranná doba ti zaniká.

angelika_2
10. jan 2012

@tinara23
nie, som praveze zamestnana, teraz som momentalne na PN u obvodneho, ked sa mi skonci 270 dni z dnp tak v ten den si zrusim pn a dam sa u gyne vypisat na novu nech ma drzi na gyne diagnoze a potom sa uvidi ci neotehotniem ..ale medzi tym si aj napriek tomu ze som na PN pojdem stare dnp ZRUSIT a nasledne si ho aj obnovim

angelika_2
10. jan 2012

@tinara23
konkretne teraz mi ide PN iba zo zamestnania, potom az mi pojde PN z dnp.

angelika_2
10. jan 2012

@tinara23
MYSLIM ze je to tak vsak? 🙂

elise
10. jan 2012

@angelika_2 inak pozor ak zrušíš pn a z DNP sa poistiš z noveho DNP tak budeš mať vyplatene z minima. pn nechaj bežať a z DNP sa dá 3 tždne dozadu spätne vypísať

silviabn
10. jan 2012

@elise pytala sa ma ci som zamestnana a povedala som je ze ano a tu istu otazku sa ma opyala aj pri dalsej odhlaske a prihlaske ,takze nechapem.

poleva
10. jan 2012

@elise skúsim to

silviabn
10. jan 2012

@elise
V Y H L Á S E N I E
dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a dobrovoľne
poistenej osoby v nezamestnanosti

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba*)
Dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti*)

Priezvisko: Meno: Titul:

Rodné číslo:

Adresa trvalého pobytu:

Vyhlasujem, že v súvislosti s podaním prihlášky na dobrovoľné nemocenské poistenie*), dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti*) s dátumom vzniku tohto(týchto) poistenia(poistení) dňa ........................................., nie som k uvedenému dátumu povinne poistený(á) v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ).

Súčasne vyhlasujem, že ak mi v období trvania dobrovoľného nemocenského poistenia*), dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti*) v Slovenskej republike vznikne povinné poistenie v inom členskom štáte EÚ, podám odhlášku z dobrovoľného nemocenského poistenia*), dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti v Slovenskej republike.

Vyhlásenie podávam ako súčasť tlačiva Registračný list FO, ktorým sa prihlasujem na nemocenské poistenie ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba*), na poistenie v nezamestnanosti ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti*).

Dňa: .............................

.................................................
vlastnoručný podpis

presne toto som vypisovala,to co sa tykalo poistenej osoby v nezamestnanosti som preskrkovala

elise
10. jan 2012

@silviabn to je pre mna novinka v prípade zamestnania a ked nechcem platiť balíček ale uvidim vo štvrtok ja🙂

nikita1269
10. jan 2012

Ahojte,som trošku zmätená, ak by ste mi vedeli poradiť. Do 27.2.2012 som na MD, v marci mám naplánovanú operaciu a chcela som ísť na PN- DNP si platím od 12.2010- ak si v januári odhlásim a prihlásim,budem mať nárok na PN ? či bude nutné si najprv platiť 270 dní?

elise
10. jan 2012

@nikita1269 budeš si musieť platiť ale možno by nebolo zle si február zaplatiť ten balíček a ísť na pn na druhý den ako ti skončí matersklá

emogeon
10. jan 2012

@nikita1269 ano budes ale z minim. VZ