Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
23. júl 2011

@juliett99 ak ti pracovný pomer stále trvá, tak by si mala nárok na materskú ako si mala teraz, takže ak by si si ešte priplácala DNP ( ak nezrušia od budúceho roka) tak by si mala nárok na max. materskú čo je 650€

juliett99
23. júl 2011

@lucia.kl Lucka nie uz nemam. Mala som pracovny pomer na dobu urcitu a ked mi koncila zmluva tak ju uz so mnou nepredlzili. 😒

lucia.kl
23. júl 2011

@juliett99 takže potom aby si mala nárok na ďalšiu materskú by si si musela platiť DNP, za posledné dva roky sa dá prirátať čo si bola poistená k DNP - to znamená, do kedy ti trval PP... ak to nebolo za posledné dva roky, tak musíš splniť 270dní poistenia a 26tt pred nástupom na materskú...
hádam si ma pochopila..

juliett99
23. júl 2011

@lucia.kl
velmi pekne dakujem ano pochopila. No mne PP skoncil este v roku 2009 takze by som si mala zacat platit ked chceme babinko.. a co sa tyka kocikoveho aj nato je narok pri druhom dietati?

lucia.kl
24. júl 2011

@juliett99 hej na kočíkovné je nárok aj pri druhom a treťom dieťati...

juliett99
24. júl 2011

@lucia.kl este raz velmi pekne dakujem moja za cenne rady. prepac ze som otravovala . Mas krasne deticky prajem hlavne vela zdravicka 🙂

prahaxx
25. júl 2011

ahojte, prosím Vás o pomoc, potrebovala by som vediet, ci sa da odhlaska a prihlaska urobit kedykolvek, alebo az po polroku od poslednej zmeny VZ - ďakujem

lucia.kl
25. júl 2011

@prahaxx zmena sa dá robiť až po pol roku ale ako je to s prihláškou a odhláškou neviem...

majka21
25. júl 2011

Ahoj@lucia.kl, ešte sa opýtam takto. Do 28.2 som bola zamestnaná na minimálnej mzde, z toho sa robili odvody na nemocenské. Od 1.3 som nezamestnaná a od polovice marca si platím DNP z maxima.
V septembri mám dostať poslednú podporu v nezamestnanosti a chcela by som sa dať potom na PN.
V sociálnej poisťovni mi bolo povedané, že po 26.týždňoch DNP budem mať nárok na maximálnu PN. Môže to tak byť? A neovplyvní to potom nejako výšku materskej? A ako dlho si musím platiť DNP?
Vopred ďakujem za odpoveď, lebo ja mám z tohto celého španielsku dedinu.

lucia.kl
25. júl 2011

@majka21 tebe sa ukončené poistenie z PP prirátava k 270dňom, takže naozaj ti stačí platiť si 26tt aby si mala nárok na maximálnu materskú a aj PN ku. ak pôjdeš na PN už po skončení tej doby 26tt tak budeš mať maximálnu PN ak ešte skôr, tak budeš mať PN z minima (alebo priemeru predchádzajúceho obdobia - toto neviem na 100%) a po uplynutí tých 26tt sa PN ukončí a začne znova....
hneď ako ti priznajú PN z DNP už ho platiť nemusíš, výšku materskej to nijak neovplyvní, lebo doba PN sa ráta do doby poistenia, takže ti poistenie stále trvá... z DNP sa odhlásiš až po skončení MD alebo si len znížiš na minimum aby si mohla využívať DNP aj počas RD na PN a OČR

fordemirka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrejkag
25. júl 2011

@lucia.kl ahoj prosím ťa poradíš mi?
svokra momentálne poberá podporu + vdovský, v máji ukončila marodku po roku pred tým pracovala, nikdy si neplatila DNP a teraz by chcela, musí platiť tých 270 dní aby mala nárok z DNP? lebo nejaka známa jej vravela že jej stačí 3 mesiace platiť lebo je v ochranej lehote 2 rokoch od prepustenia, 😖 je také niečo??? alebo zo zamestnaním to nemá nič spoločné??

alebo švagrina si platí len 3 mesiace DNP a od augusta by mala ísť na marodku lebo nemajú prácu je zamestnaná 5 roky v tej istej firme, tiež musi splniť tých 270 dni platenia DNP?

ĎAKUJEM

lucia.kl
25. júl 2011

@fordemirka ahoj. dá sa DNP využiť počas RD ak si na PN alebo máš chodé dieťa či iného člena rodiny a potrebuješ ho ošetrovať... minimálny VZ pre DNP je 329€ z čoho by sa platilo mesačne 14,50€ a PN ka by mohla byť pri celom mesiaci okolo 180€ ( zhruba 5,83€ na deň) keby sa po materskej urobila iba zmena, tak by sa PN aj OČR rátali z minulého roka a ak si ten platila napr. maximum, tak by si mala až do konca roka nárok na max. Pn aj OČR a budúci rok z priemeru tohoto roka... čo sa týka dalšej materskej, tak by ti stačilo potom do 6najneskôr 8tt si urobiť odhlášku a nanovo prihlášku do maxima ( ak si stále zamestnaná, tak len rozdiel medzi max. VZ a tvojou hrubou mzdou) a zas by bola materská maximálna - (netuším aké novinky nás čakajú od nového roka a hlavne čo z dievčatami, čo si už platia...)
výška poplatku na DNP po MD je stále rovnaká ako bola pred nástupom na MD bez teba s tým nič neurobia, takže ak chceš zrušiť alebo urobiť zmenu, tak treba ísť na sociálku, ak to chceš nechať, tak len začneš znova platiť...

lucia.kl
25. júl 2011

@andrejkag no treba si zrátať koľko dní za posledné 2 roky bola nemocensky poistená - tieto sa jej prirátajú do 270dní, takže ke´d si začne platiť DNP tak na to aby splnila podmienku 270dní jej stačí si doplatiť tento rozdiel, ale ak by bola na PN bude dostávať len z minima, až po platení si 26tt jej bude všetko vyplácané z nového VZ ktorý si zadala pri zakladaní DNP ( tu je podmienka, že ak napr je na PN skôr ako je uplynulo 26tt a PN trvá stále v kuse a tých 26tt už uplynulo, tak treba ukončiť PN a začať znova... príklad: ide na PN 5.10. a PN trvá až do 31.12. podmienku 26tt splnila 1.11. tak musí 2.11. Pn ukončiť a od 3.11. začať novú aby sa jej rátala už z nového VZ)
čo sa švagrinej týka, tak na to aby dostala PN aj z DNP by musela splniť podmienku 270dní, nakolko ju nesplní, dostane PN len zo zamestnania ale poistné na DNP musí dalej platiť... o PN z DNP si môže požiadať až po uplynutí 270dní...

andrejkag
25. júl 2011

@lucia.kl a prečo švagrine nestačí tých 26 týždňov ked je ešte vždy zamestnaná???
svokra nikdy predtým neplatila DNP a jej stači doplatiť ten rozdiel ??
prepáč že ťa otravujem ale mam v tom chaos

lucia.kl
25. júl 2011

@andrejkag pretože svokre sa do dní DNP priráta ukončené poistenie zo zamestnania... švagriná stále pracuje a preto sa jej to nemôže zrátať - nemá ukončené nemocenské poistenie. - ona má nárok na Pn z práce čo svokra nie...

andrejkag
25. júl 2011

@lucia.kl jáááj Ďakujem za vysvetlenie
a keby že švagrinu prepustia tak by jej to tiež stačilo??? lebo ešte nevie čo s ňou bude či marodka alebo ich prepustia

lucia.kl
25. júl 2011

@andrejkag v takom prípade by spňala 270 dní...

fordemirka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenjak
25. júl 2011

ahojte ja si neviem rady s tym, ako to je ked si zaplatim pat mesiacov min potom sa odhlasim a nanovo prihlasim a zaplatim maximum ako sa mi bude pocitat ocr prip pn? ma to zmysel, alebo ????

lucia.kl
25. júl 2011

@lenjak ak sa odhlásiť a nanovo prihlásiš, tak budeš musieť platiť minimálne 26tt aby si mala PN a OČR z maxima, ak by si bola PN alebo OČR skorej ako uplynie toto obdobie, tak ti bude rátané len z minima...

lenjak
25. júl 2011

@lucia.kl a keby som isla pocas tych 26t na pn a brala minimum, mohla by som si doplatit a novu max cerpat po 26 tyzdnoch?

l.s
25. júl 2011

Caute baby neviete nahodou ako to je ked si uz rok platim DNP z maxima a teraz som sa dozvedela ze som tehotna a zrejme budem musiet ist na PN ze ci mozem cele tehotenstvo byt PN a kolko asi budem dostavat PNku a ci ked budem tak dlho na peenke ci budem mat narok ja na matersku , M omentalne som na predlzenej neplatenej materskej.

lucia.kl
25. júl 2011

@lenjak ak by si išla počas tých 26tt na PN, tak myslím, že doplácať nemusíš, tá doba na Pn by sa mala rátať do doby poistenia... ale overila by som si to na poradni soc. poisť. po uplynutí tých 26tt potom treba ukončiť PN a začať nanovo, inak by si nemala nárok na tú vyššiu...

lucia.kl
25. júl 2011

@l.s ahoj. keďže už máš splnené všetky podmienky, tak môžeš byť kludne celé tehotenstvo na PN ke, ak si si platila z maxima, tak by si mohla dostávať cca 600€ - podla dlžky mesiaca a nijako to neovplyvní materskú, doba Pn sa ráta do doby poistenia, takže by si potom dostávala aj maximálnu materskú ( poradím, na materskú nastúp až 6tt pred termínom..nie skôr. je to výhodnejšie) akonáhle ti priznajú PN už nemusíš poistenie platiť... a taktiež celú materskú nemusíš, ...

l.s
25. júl 2011

Jeej dakujem to som rada. Ale mne sa zda ze pokial budem poberat tak musim aj platit nie??

lucia.kl
25. júl 2011

@l.s nemusíš platiť ak ti priznajú PN - vtedy si od platenia oslobodená a platí za teba štát... platiť by si musela, len ak by ti ju nepriznali....

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti:

*
v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské,
*
od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,
*
v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.

l.s
25. júl 2011

Straaasne moc dakujem 🙂

andrejkam
25. júl 2011

@prahaxx odhlásiť a následne prihlásiť sa môžeš kedykoľvek 😉

sssimi
25. júl 2011

Ahojte. Taká rýchla otázka. Pani si začala platiť od januára 2011 DNP, V októbri 2011 ju čaká oprácia krčových žil. Má už vtedy nárok na vyplácenie PN z DNP? Alebo až v roku 2012?