Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

spisiacka
27. jan 2012

@lucka23 nebude sa platit v case cerpania, aspon u nas take info...

lucka23
27. jan 2012

@spisiacka dakujem za odpoved. no pojdem to v pondelok aj k nam na soc. preverit. a nevies mi este povedat ci ked sa teraz prihlasim na ten balik ale z minima tak ci sa to tiez bude brat ako nepretrzite platenie? alebo musim ponechat max. vymeriavaci zaklad aky som mala doteraz?

spisiacka
27. jan 2012

@lucka23 no tak to neviem, opytaj sa na SP. Aj ked tam co ti povedia tak tiez nie je 100%ne.... kedze mna sa dnes pytala pri registracii ze naco to je dobre.... takze asi tak

vaneska83
27. jan 2012

@sashabb dakujem za tvoju radu..

nikolino
27. jan 2012

Ahojte potrebujem poradiť dievčatá,prihlásená na dnp som od 17.5.11 všetky platby som robila vždy do 8.dňa v mesiaci z tohoto DNP som sa odhlásila 5.1.12 a znova prihlásila k 9.1.12 niesom tehu ale ak by som zostala tehu napr.v polovici februára 2012 budem mať nárok na maxi.materskú + pn a očer. ako to prosím je.Som zamestnaná a platím si ten rozdiel.

lucka23
27. jan 2012

@spisiacka jasne opytam sa ale prave preto ze nie vzdy som u nas na soc. dostala pravdivu odpoved chcela som najprv vediet aj nazor tu. kazdopadne dakujem.

zitaje
27. jan 2012

@nikolino podla mna ano 🙂

baby este raz sa opytam, neviete mi niekto poradit? Asi rok som si platila dnp z minima, teraz som sa odhlasila a vzapati prihlasila z maxima. Hned na to som isla na ocr. Z akej sumy mi budu vypocitavat ocr, z toho minima? Mam vobec narok na ocr, alebo az po tych dalsich 26 tyzdnoch, ci 270 dnoch, ci ako to je?
Vdaka 🙂

janulienka1
27. jan 2012

@domeli čiže môžem sa odhlasiť a prihlasiť a počas tých 270 dní čerpať PN,OCR kedže si už dlhšie platim DNPO?Teda ked sa nanovo prihlasim do 1.2 a napr.1.3 pôjdem na PN tak mi vznikne nárok na PN DaKUJEM.

emaria
27. jan 2012

mozno to niekomu pomoze,odpoved zo sp,sestra si to plati,ale este nie je tehotna.
Želáme Vám dobrý deň.

Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe toto poistenie automaticky zo zákona zanikne 31.1.2012. Uvedené sa však nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré sa na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásia do 31.01.2012. Ako uvádzate vo Vašom podaní, Vaša sestra si dobrovoľné nemocenské poistenie platí už viac ako rok, a preto jej dobrovoľné nemocenské poistenie automaticky dňa 31.01.2012 zanikne. Ak však podá v Sociálnej poisťovni odhlášku z dobrovoľného nemocenského poistenia a napr. nasledujúci deň sa opätovne prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie, najneskôr však do 31.01.2012, dobrovoľné nemocenské poistenie si bude môcť platiť podľa aktuálne platnej legislatívy, najdlhšie však do nadobudnutia 270 dní od posledného prihlásenia. To znamená, že ak sa Vaša sestra opätovne prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie napr. dňa 30.01.2012, toto poistenie jej zanikne dňa 25.10.2012. Ak Vaša sestra do uvedeného dátumu otehotnie, nárok na materské jej z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikne v rámci osemmesačnej ochrannej lehoty.

V takom prípade môže Vaša sestra najneskôr otehotnieť do 25.10.2012 a nárok na materské jej vznikne. Výška materskej sa určuje z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý je určený od 01.01.2012 v sume 339,89 €, ak dobrovoľné nemocenské poistenie fyzickej osobe trvalo do nástupu na materskú menej ako 26 týždňov. Z uvedeného vyplýva, že ak Vaša sestra otehotnie napr. v máji 2012, stačí aby si platila dobrovoľné nemocenské poistenie od posledného prihlásenia na toto poistenie po dobu 26 týždňov. Po uplynutí 26 týždňov a následnom zrušení dobrovoľného nemocenského poistenia, si môžete materskú uplatniť v rámci ochrannej lehoty.

Výšku vymeriavacieho základu si fyzická osoba určí sama. Minimálny vymeriavací základ je určený od 01.01.2012 v sume 339,89€ a maximálny vymeriavací základ je s účinnosťou od 01.01.2012 v sume 1153,50€. Sadzba poistného na dobrovoľné nemocenské poistenie je do 31.01.2012 vo výške 4,4% z vymeriavacieho základu. To znamená, že ak sa Vaša sestra prihlási na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu, bude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie mesačne v sume 50,75 a materskú bude dostávať v sume okolo 720€ na mesiac.

Ohľadne preplatku, ktorý mohol vzniknúť Vašej sestre na dobrovoľnom nemocenskom poistení, Vás môže informovať jedine pobočka Sociálnej poisťovne, v ktorej je Vaša sestra nemocensky poistená.

S pozdravom



Informačno-poradenské centrum
Odborný poradca

evulkamt
27. jan 2012

Dievčence len pre info,balík na DNP po novom keď ho chcete z maxima mesačne to vychádza skoro 1000eur,dala som si to rátať na SP,kdože už na to bude mať.

janulienka1
28. jan 2012

@emaria Dá sa odhlásiť aj elektronický?

katrenka111
28. jan 2012

baby može mi gynekoloh zmenit datum nastupu na MD a termin porodu o 3dni neskor aj ked mi povodne napisal žiadosť o MD normalne 6tt pred porodom???
Ide o to že mi chýba 1-2dni do splnenia 26tt platenia DNP z maxima....

katka9900
28. jan 2012

ahojte baby, nemate nahodou skusenost s tym, ked je na prihlaske uvedeny vyssi max. zaklad? znamej do prihlasky napisali na socialke maximum 1155€, nie 1153.

sunset
28. jan 2012

Vie mi niekto poradit? nie som si celkom ista. Ak som bola na DNP prihlasena od decembra 2011 a teraz sa odhlasim a prihlasim k 31.1.2012, mozem si zmenit vymeriavaci zaklad po takom kratkom case?

v555
28. jan 2012

@evulkamt jedine pán najmúdrejší pán MIHÁL 😀 😀 😀 😀

xenia23
28. jan 2012

@sunset , ak si zacala platit teraz od decembra tak tak este nemas splnenych tych 270 dni ak ich budes mat tak sa ti zrusi automaticky ked ich splnis. a dala si si hned z toho najvyssieho maxima?

sunset
28. jan 2012

@xenia23 nie, najprv som si dala nizsi v decembri a teraz to rusim a od 31. si chcem dat maximum. len neviem ci sa to da. ci netreba cakat 6 mesiacov

xenia23
28. jan 2012

@zitaje myslim ze az ked splnis tych 26 tyzdnov, budes mat narok z maxima na PN aj OCR-ku, dovtedy len z minima
ja som sa tiez bola odhlasit a prihlasit nanovo a tam mi vravela ze ak pojdem na PN po febbruary tak mi budu ratat najprv z minima a az ked splnim aspon tych 26 tyzdnov tak potom z maxima, ale este si to over preistotu.

xenia23
28. jan 2012

@sunset ale myslim ze tebe staci dat len zmenu z minima na maximum, to si sa nepytala na socke?

xenia23
28. jan 2012

@emaria je to tu pekne napisane 🙂

prunee
28. jan 2012

Zienky, viete mi poradit? Este som si nikdy DNP neplatila, teraz od februara sa s manzelom zacneme snazit o dietatko, tak ci by som sa este mala dat do toho 31.1. poistit, ci sa mi to oplati? A potom tiez, ze z akeho vymeriavacieho zakladu, ked moj hruby plat je 700 €? Tam by bol ten rozdiel z 1153, 50 - 700, cize moj vymeriavaci zaklad by bol 453,50 €? A potom by som dostala max. matersku? Prosim poradte, ci sa mi to takto oplati, nevyznam sa v tom, a neverim, ze by mi na SP poradili. Dakujem vam 🙂.

kocica43
28. jan 2012

@prunee ahoj.ak sa od februara bude snazit, tak na snazenie mate 9 mesiacov ak do tych 9 mesiacov otehotnies tak potom ti nastane ta ochranna doba tych 8 mesiacov. Ta ze ked si to budes platit tak potom budes mat tu najvyssiu matersku. Myslim si, ze sa to este oplati. A ten rozdiel je tych 453 ako pises. Ja by som si dala vymeriavaci zaklad 500. preplatok ti aj tak vratia ked si on poziadas.

prunee
28. jan 2012

@kocica43 Dakujem krasne za vysvetlenie, a prajem vela zdravicka! 🙂

domeli
28. jan 2012

@janulienka1 áno, vznikne, ale pozor: dávka bude rátaná nie z VZ, ktorý je uvedený v prihláške, ale prvých 26 týždňov iba z minima (to je akoby "daň" za predĺženie "lacného" spôsobu platenia DNP ešte "po starom"). Až po 26 týždňoch DNP bude PN, OČR či materské vyplácané z VZ, ktorý je uvedený v prihláške

domeli
28. jan 2012

@sunset dá sa to. Iba ak by si robila zmenu by bolo potrebné čakať 6 mesiacov. Pri odhlásení a opätovnom prihlásení môžeš VZ základ v pohode zmeniť na taký, aký chceš, lebo tým vlastne zakladáš nové DNP (do 31.1. ešte podľa starých pravidiel).

domeli
28. jan 2012

@vaneska83 ako je to v prípade inv. dôchodcov a ich PN pri DNP, to neviem. Malo by to platiť rovnako ako pre všetkých, ktorí sú DNP. Ak je mamina PN od septembra a jej PN nebude ukončená ani k 31.1. doktorom, tak stále by jej mala byť vyplácaná PN z DNP. Ale to je iba moja domnienka, takže sa spýtaj iných múdrych hlavičiek 🙂

nanku
28. jan 2012

@sunset zmena sa da iba 1x za 6 mesiacov. radsej by so sa odhlasila a znova prihlasila z toho maxima

prunee
28. jan 2012

Co je to ta ochranna doba 8 mesiacov? 🙂

jersey2
28. jan 2012

Ahojte, tiež by som vas chcela poprosit o mensiu radu...citam to tu stale, ale niekedy sa vase nazory akosi rozchadzaju...chcela by som len vediet ci tych 270dni platenia musim mat splnenych pred porodom alebo pred nastupom na matersku/6-8tyzdnov/? Dakujem pekne:D

tinara23
28. jan 2012

@jersey2 270 dní musí byť splnených do pôrodu