Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
17. mar 2013

@rachel978 no veru .. ešte by sa dalo ... mať iné zamestnanie alebo dohodu s pravidelným príjmom .. kt. by trvala 270 dní .. potom sa dá po skončení dohody prihlásiť na DNP a vznikne nárok na PN aj z DNP a tým pádom aj na MD z DNP .. lebo dni ukončeného 2. zamestnania alebo dohody sa pripočítajú k DNP ..

rachel978
17. mar 2013

@zalka
čiže by som mala terajšie zamestnanie a ešte aj napr dohodu s pravidelným príjmom v hocijakej výške?

zalka
17. mar 2013

@rachel978 áno ... ale muselo by ísť o dohodu s pravidelným príjmom lebo len z tej sa platia odvody na nemocenské poistenie ...

rachel978
17. mar 2013

@zalka
tú dohodu by som vedela zriadiť, len viem, že výška by bola napr. 100,- príjem, tak odvody by z toho boli tuším 35,3% tak nejako.
Tak skončím dohodu a potom sa prihlásim na DNP z rozdielu maxima a môjho vymeriavacieho základu, tak to stačí na maximálnu materskú?

zalka
17. mar 2013

@rachel978 no ak otehotnieš až po 9 mesiacoch tak áno ... ak by si otehu skôr .. tak by si nestihla z DNP byť poistená 26t .. aby si mala MD z DNP z maxima ...

rachel978
17. mar 2013

@zalka
Dakujem zalka.
A mysliš, že by som mohla byť aj na dohodu u toho istého zamestnávateľa kde mám TPP?

zalka
17. mar 2013

@rachel978 ale áno ... s inou pracovnou náplnou samozrejme.

rachel978
17. mar 2013

@zalka
ok Ďakujem

zalka
17. mar 2013

@rachel978 rado sa stalo.

petrolejka82
17. mar 2013

@zalka jasne, teraz mi je to jasne, dakujem krasne za vzacne rady 🙂

petrolejka82
17. mar 2013

@zalka este jedna varianta ma napadla: keby som za teraz hoci nie som tehu zamestnala na PP s prijmom 780€ , PP by trval 90 dni, nasledne by som sa nahlasila na neplatene volno. V momente, ked otehu by som si sla nahlasit DNP a nasledne ak by sa dalo, by som sla na PN. Len teraz neviem, ci by som si pomohla s tou PN. Stale by bezalo aj poistne SZCO.

zalka
17. mar 2013

@petrolejka82 hm... no tak tým by si nič nezískala lebo neplateným volnom si zrušíš poistenie ... a tam je OL 7 dní ... takže len zbytočne by si 90 dní platila v zamestnaní odvody.

petrolejka82
17. mar 2013

@zalka zrusi sa poistenie aj napriek tomu, ze pracovny pomer bude nadalej trvat? tak uz nebudem vymyslat dalsie scenare 😉 , dakujem mockrat

zalka
17. mar 2013

@petrolejka82 no zamestnanie bude trvať ale ked budeš na neplatenom volne tak poistenie sa preruší ... a nárok na PN počas neplateného voľna nevznikne ...

oskvarka
18. mar 2013

baby mam otazku momentalne som v ochrannej lehote z DPO takze ak nastupim necakane na matersku (bez toho aby som sa stihla prihlasit - napr pradcasny porod) tak mam narok na matersku aj z DPO (ak prebehne vsetko normalne tak sa prihlasim den pred materskou lebo aj tak mam narok len na minimalnu) otazka znie ak uz nastupim na matersku porodom a par dni po nastupe sa budem chciet ist preca len na DPO nahlasit (situacia ak som to nestihla spravit pred) aby mi plynuli dalsie dni poistenia som aj tak oslobodena od platenia ?.. ak mi vlastne davku vypocitavali este z predchadzajuceho poistenia lebo som bola v ochrannej lehote ?.. nie je problem to ze toto uz bude nove poistenie ?... dakujem vam za rady ...

zalka
18. mar 2013

@oskvarka to neva že bude nové poistenie ... , budeš dostávať MD z DNP ... tak DNP počas MD neplatíš .

oskvarka
18. mar 2013

@zalka super.. v to som tajne dufala 🙂 diki

zalka
18. mar 2013

@oskvarka akurát ked píšeš že si v OL ... si zamestnaná a máš OL z DNP? DNP ti skončilo min. rok?
Ak áno tak sa prihlás aj teraz na 7 dní na DNP potom to zruš , vznikne Ti nová OL .. z vyššieho VZ .. tj. MD bude vyššia o 35 e oproti minulého roka ... ale samozrejme ak si stále zamestnaná.

oskvarka
18. mar 2013

@zalka viem ja som totiz otehotnela az v novembri ako naschval az mesiac po tom ako mi skoncilo poistenie (ktore som mala z maxima - co nebolo sice o moc viac ako minimum ten doplatok ale preca platila som si 2 roky skoro po 20 eur mesacne a vyuzila som to raz - teda bola som raz chora aby som sa spravne vyjadrila...a aj to bolo minuli rok na jar a vtedy som mala narok len z minima kedze som sa v januari odhlasovala a prihlasovana)... takze prave dnes som skoncila 13 dnovu PNku podas ktorej som bola poistena cely cas.. dnes som si to bola zrusit lebo mi dnes konci PN ;)

zalka
18. mar 2013

@oskvarka no technicky malo aspon 1 den ostať poistenie ale nič sa nedeje ... ak si bola poistená tento rok z minima .. tak si v OL a kedykoľvek do nástpu na MD pôjdeš na PN alebo očr nezabudni žiadať 2 papiere lekárov.

oskvarka
19. mar 2013

@zalka no ja som sa poistila den pred PN takze budem platit jeden den poistneho .. planovala som 2 dni ze v pondelok uz pojdem do prace ale doktorka ma dala az od utorka tak budem len jeden den platit..... velmi si ma potesila ze si to mozem aj potom zacat a budem oslobodena.. aj ked teda rozhodne neplanujem rodit predcasne.. ale clovek veru nikdy nevie...

zalka
19. mar 2013

@oskvarka no hej človek mieni , život mení ... radšej mať info viac ako menej ... príjemný den.

jajamalka
19. mar 2013

baby, mám takú dilemu. Som na RD a naskytla sa mi možnosť vrátiť sa do pôvodného zamestnania už skôr, ale nechcem na plný úväzok, skôr len tak na 3 dni v týždni. Tým pádom by som mala menší plat ako predtým, ale zas prilepšenie k rodičáku. Len otázka znie, ak plánujeme druhé bábo, oplatí sa vôbec zamestnať, ak sa mi materská bude rátať z tejto nižšej mzdy? ďakujem za prípadnú odpoveď. dúfam, že som bola zrozumiteľná 😅

zalka
19. mar 2013

@jajamalka áno z nižšej mzdy sa bude rátať MD ... resp. ak Ti dajú dohodu ... teda novú zmluvu a odpracuješ 270 dní tak sa MD bude rátať zo zamestnania predpokladaný príjem a z tejto novej dohody ..
akurát prídeš o dôchodkové poistenie čo teraz za teba platí štát zo sumy cca 500 e ... budeš sa musieť z toho odhlásiť po začatí dohody.
A tiež ak by sa rozhodli ťa prepustiť .. tak ti podpora bude rátaná z tejto dohody.

jajamalka
19. mar 2013

@zalka vďaka zalka. 🙂 takže ak tomu dobre rozumiem, ak budem pracovať na dohodu a tá moja pôvodná zmluva bude pokračovať, po odpracovaní 270dní sa nová materská vyráta z príjmu čo som mala pred touto RD + príjem z dohody? idem sa do práce dohodnúť, čo a ako, tak nech som vyzbrojená informáciami😀

zalka
19. mar 2013

@jajamalka áno .. ak budeš pracovať na novú zmluvu bude to tak ako píšem ... ak ti prerobia starú dodatkami tak potom si skôr ublížiš ako pomôžeš.

jajamalka
19. mar 2013

@zalka ešte raz vďaka, si veľmi milá, že takto radami pomáhaš ostatným.Keby si bola bližšie, už ti nesiem čokoládu. 😉

kvetkak
19. mar 2013

Ahoj zalka, prosím ťa ja mám taksito na teba otázku. Praccujem 8 rokov u jednej štátnej frimy a z tohosom bola 2x na MD. Pracujem treaz od novembra 2011 v kuse. ak by som plánovala tretie bábätko môže m si začať paltiť dobrovoľné poistenie? to by som potom dostávala vyššiu materskú? a ko to je ak by som ja neviem v 4mes. išla na PN tam platí potom podnik dokedy? Ďakuejm nejako som na tie veci pozabúdala. ĎAkujem 🙂 🙂 🙂

zalka
19. mar 2013

@jajamalka rado sa stalo ... 🙂

zalka
19. mar 2013

@kvetkak no dobrovolné sa moc nevyplatí, z minima 393e treba platiť mesačne 130,27 eur ... a MD z toho je 255 e ...
a zamestnávateľ platí 10 dní PN, od 11 dňa platí SP.