Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubkasungirl
25. jún 2014

dalsi nonsens - akekolvek moje otazky adresovane cez kontaktny formular SP su nezodpovedane,zakazdym ich posunu - teraz napr ustrediu metodiky vyberu poistneho... babenky... vyzera to tak,ze ani oni sami na SP nevedia,co ako s tou novelizaciou.... 😒

roberta31
25. jún 2014

@lubkasungirl nie že to tak vyzera,ale tak to aj je !!! 😠

lubkasungirl
25. jún 2014

😒

livika2014
25. jún 2014

Ahojte maminy, poraďte mi prosím, ak poberám od marca materské na MD z DNP aj z povinného ako zamestnanec, tak od 1.7.2014 budem mať materské už len z povinného? a či bude mať na to nejaký vplyv fakt, že si naďalej platím DNP. Vopred ďakujem

tulipanikdiddlina
25. jún 2014

@zalka @roberta 31 Dievcata prosim Vas, nakolko som asi x-ta v poradi, co ma vtom total misung, je to aj pri zamestnaných zenach, ktore sa prihlasili na dnp teraz v juni a predtým poistene na dnp neboli, ze im dnp plati aj po 1.7.2014? Az dokym im neuplynie doba platenia 270 dni? Ak je to tak, staci mi nato len odpovedat ANO. (nakolko vo forach a poradach sa pise, ze zamestnane zeny, ktore sa teraz prihlasili na DNP, este spadaju do "stareho" systemu)

zalka
25. jún 2014

@tulipanikdiddlina ANO, lebo môžu si uzavrieť ešte DNP v súbehu s povinným poistením podľa starého, po novom už nebudú môcť

tulipanikdiddlina
25. jún 2014

@zalka vďaka 😉

zalka
25. jún 2014

@tulipanikdiddlina rado sa stalo

oskvarka
25. jún 2014

@zalka uf zaujimave ale aj tak som to nepochopila.. ze ked nastupim na matersku v nejaky den tak v ten den uz mam ukoncene prerusenie a tym padom v ten den nastupu uz niesom poistena a nemam narok na MD z tohoto poistenia ?... ci ako?... a kedy by som narok mala .. uz nikdy ?..
lebo potom v tomto odkaze sa pise stanovisko ministerstva aj navratilova to pise tak ze narok mas...
http://blog.etrend.sk/lubica-navratilova/ad-nej...

Stanovisko ministerstva:

V treťom prípade nám nie je jasné, čo chcela autorka povedať tým, že rovnako platí tvrdenie v prvom bode, keďže ide o úplne iné prípady. Ak je dobrovoľne poistená osoba k 1. júlu 2014 na rodičovskej dovolenke a má z tohto titulu prerušené povinné nemocenské poistenie, nie je v súbehu a ďalej môže byť DNP. Ak otehotnie počas rodičovskej dovolenky a pred pôrodom jej skončí rodičovská dovolenka a vznikne jej povinné nemocenské poistenie, zanikne je DNP avšak keďže je tehotná vzťahuje sa na ňu 8 mesačná ochranná lehota a vznikne jej nárok na materské z DNP (obdobne ako v prvom prípade).

Moje stanovisko:

Možno, že text, ktorý som zverejnila nie je dostatočne presný, ale tvrdenie MPSVaR má vážne trhliny. Ide o to, že pokiaľ je poistenkyňa na rodičovskej dovolenke, jej dobrovoľné nemocenské poistenie trvá a nárok na materské jej počas trvania rodičovskej dovolenky vznikne. Tam niet sporu. Ale ak porodí po skončení rodičovskej dovolenky, tak dňom skončenia rodičovskej dovolenky skončí aj prerušenie povinného nemocenského poistenia a podľa §26 ods..5 zákona 461/2003 má skončenie prerušenia rovnaký účinok ako vznik nemocenského poistenia. Podľa §32 toho istého zákona ochranná lehota sa skončí ak vznikne nemocenské poistenie. V deň, kedy nastúpi tehotná žena po rodičovskej dovolenke jej začne plynúť ochranná lehota, ktorá ale aj v ten deň zanikne, lebo vznikne nové nemocenské poistenie. A teda nemôže mať nárok na materské z dobrovoľného poistenia.

V tom je problém.

oskvarka
25. jún 2014

@livika2014 materske sa ti nemeni rozhodnutie o vyplacani uz mas bude rovnaka vyska do konca MD ... a to ze si platis DNP si asi myslela ze si poistena nie?... lebo na MD si oslobodena od platenia... vpliv to bude mat ak si uz v kuse poistena 270 tak ti poistenie zanikne ... ak nie tak zanikne uplinutim 270 dni... oplati sa ti prihlasit a odhlasit pre 1.7. aby tvoje poistenie mohlo trvat este do konca MD a potom kludne aj pocas RD len pozor na to lebo to uz treba platit ked si na RD

zalka
25. jún 2014

@oskvarka vieš čo ani srnka už netuší ... ale majú chyby v tom zákone

lucya89
25. jún 2014

@oskvarka narok bude vtedy,ked porodis skor ako v den porodu,staci den skor.Socialka bude sledovat ci si 6tyzdnov pred porodom bola dobrov.poistena. cize s vyplacanim materskej pockaju kym dodas rodny list a podla toho bud zamietnu matersku z dnp alebo spatne vyplatia. Aspon podla mna to tak bude,lebo podobne to bolo v roku 2012(ak sa nemylim v roku).no vtedy ked prebiehali tie zmeny! Vychodisko v tomto je dohoda s gynekologom o datume nastupu na MD. Cize posunut termin porodu,ktory sa vypisuje na socialku.
@zalka

petula239
25. jún 2014

ahojte, pozerala som spravy a nerozumiem tak sa pytam prosim vysvetlit ako debilkovi lebo mam v tom taky misung ako neviem. moja situacia:

momentalne na rodicovskej dovolenke, ktora konci 17.augusta, pred porodom som si platila dobrovolne nemocenske a tak som aj poberala zvysenu matersku. momentalne sa pokusame o dalsie babo, kedy bude neviem, mozno skor mozno neskor, pytam sa, oplati sa mi poistit na DNP teraz do konca juna? ked chcem neskor poberat vyssiu matersku alebo nie, ak ano, kolko budem platit mesacne, ako dlho? dakujem

alexandra09
25. jún 2014

Ahojte. Pozrite si dnesne noviny na markize, riesia tam dnp. 😉

alexandra09
25. jún 2014

A verte vsetkemu co pise zalka, ona tomu celemu rozumie viac ako sam pan Mihal. 🙂

zalka
25. jún 2014

@alexandra09 netáraj hlúposti 😝 😠

oskvarka
25. jún 2014

@lucya89 nebolo to s tym spetnym vtedy treba len ked si nemal 270 dni a oni ti to ratali do porodu az ci si splnil podmienku?.. toto som nepocula este.. moc tomu nerozumiem koli ktorej podmienke je to dobre?

oskvarka
25. jún 2014

@lucya89 ci to potom den nastupu na matersku z DNP bude iny ako dennastupu na normalnu matersku... lebo mne to pri tomto tehotenstve neriesili a porodila som o 5 dni neskorej takze na MD som nastupila 6tyzdnou a 5 dni pred porodom .. ale tak ja som bola poistena uz vtedy ale poistovala som sa len v den nastupu na MD vtedy... to ako ze keby nahodou porodim skorej ale uz pocas MD tak by mi materske z DNP nedali?.. to sa mi nezda ved oni ani rodny list k tomu nepytali dodatocne priniest..

oskvarka
25. jún 2014

@petula239 a na RD si kolko? a neplatila si si DNP vobec pocas RD?

lucya89
25. jún 2014

@oskvarka to sa tykalo nastupu na md pocas ochrannej lehoty. A viem,ze tam bol predtym s tym problem.ja som to neriesila,lebo som nebola ten pripad. A rodny list sa vzdy doklada po porode na socialku,aspon u nas to ziadaju. Ked si sa vtedy prihlasila v den nastupu nebol problem lebo v den nastupu vzniklo povinne poistenie i dobrovolne cize nemalo sa ti co zrusit. Problem bol vtedy,ked niekto bol v ochrannej lehote. Lebo v den nastupu na matersku uz vlastne nebol dobrovolne poisteny. Viem,ze to baby nejak riesili a myslim,ze mali rozne datumy nadtupu na matersku,ale to si treba este zistit. Pripadne @zalka mozno poradi blizsie. Odomna to bola len taka pripomienka.treba sa este uistit.

marysia
25. jún 2014

@zalka Mám otázočku. Teraz som zamestnaná, už som si platila v r. 2012 DNP 270 dní. Plánujem otehotnieť (je otázne, či sa nám to podarí 🙂... Je pre mňa výhodné prihlásiť sa na DNP do toho 30.6.2014, aby to bolo ešte po starom? Sorry, ak sa pýtam na nejaké samozrejmé veci, ale mám toho guláš, hoci som to už toľkokrát čítala.

zalka
25. jún 2014

@marysia no teraz by si musela platiť aj počas prípadnej PN a počas 270 dní by si musela otehotnieť

petula239
25. jún 2014

@oskvarka nie, len som poberala tych 660 eur a ked osm sa isla opytat ci sa netreba odhalsit povedali ze nie ze to automaticky tak neviem, uz to bolo davno

marysia
25. jún 2014

@zalka čiže platila by som a ak by som do 270 dní neotehotnela, tak sú to vyhodené peniaze... ale ak by som otehotnela, tak by som mohla mať vyššiu materskú?

rachel978
25. jún 2014

@oskvarka Ja som ten istý prípad ako @livika2014. Nastúpila som na materskú zo zamestnania aj z DNP 5.6.2014 a doteraz mi neprišiel ani výmer ani nič. Predpokladám, že výmer príde do mesiaca od nástupu ale teraz nechápem, to budem dostávať materskú aj zo zamestnania aj z DNP celú dobu, keď mi k 30. 6. 2014 zrušia DNP, kedže 270 dní mám, ta budem naďalej z toho dostávať materskú z DNP?

Ja čím viacej to čítam tým viacej sa zamotávam. Už som volala aj na sociálku oni nemajú ani šajnu ako to bude. Nemám s tým nič nerobiť, čiže ani prihlasovať ani odhlasovať?

mariro
25. jún 2014

@zalka to vazne koncime k 30.6. z DNP??? ja som naposledy robila zmenu v auguste 2013.To mi pozastavia aj vyplacanie PN kedze momentalne som na PN?

blcha76
26. jún 2014

@zalka Ahoj. Ja som momentálne v takej situácii, že DNP si platím už cca 3 roky. Chcem sa ťa spýtať ak mi vieš poradiť prosím:
Momentálne som tehotná a termín pôrodu by som mala mať 27.02.2015 takže na MD by som mala nastúpiť cca od januára 2015.
1. Keďže DNP mi k 30.6.končí mám sa z neho odhlásiť alebo mi skončí automaticky?
2. Budem mať nárok na materské z DNP keďže ochranná doba je 8 mesiacov?
Prípadne je ešte niečo potrebné, čo by som mala urobiť?
Veľmi pekne ďakujem 🙂 .

blcha76
26. jún 2014

@zalka Ešte som zabudla napísať, že som aj zamestnaná! Ďakujem. 🙂

barborka49
26. jún 2014

@zalka Dobrý deň, chcela by som sa opýtať nasledovnú otázku. Som zamestnanec aj DNP. Momentálne som na materskej dovolenke a poberám materské zo zamestnania aj z DNP. Prihlásená som na DNP cca od 20.2.2014 s tým, že 270 dní mi uplynie niekedy v novembri, pričom momentálne poistné neplatím keďže som MD. Chcela som to využiť tak, že ak by sa mi podarilo do 15 mesiacov otehotnieť (2. dieťa), tak by som sa len poistila tesne pred vznikom nároku na materské a mohla by som poberať dávku aj zo zamestnania aj z DNP ako teraz. Ak dobre rozumiem toto sa už nebude dať? Čiže tam mám len tú možnosť, že počas tej 8 mesačnej ochrannej lehoty t.j. od decembra 2014 do júla 2015 by mi už musel vzniknúť nárok na materské, teda otehotnieť by som musela ešte do novembra?A čo sa mi zmení ak sa zajtra odhlásim a v pondelok prihlásim na DNP? Ďakujem za odpoveď.

zalka
26. jún 2014

@marysia presne tak ako si to napísala ...