Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sendynka01
19. jan 2013

@zalka aha, to som nevedela..mne konci RD 9.2. Co teda urobit? Pockat do toho 9.2. a potom ist zrusit DNP 10.2. ?

zalka
19. jan 2013

@sendynka01 no daj viac info ... akosi neviem nájsť nič bližšie o tebe. A doteraz na RD platíš si DNP balík?

sendynka01
19. jan 2013

@zalka ano platim si balik..do oktobra po starom z maxima a od vtedy z minima. Podmienku 270 dni mam splnenu a som na zaciatku 4 mesiaca tehotenstva. TTP nemam, pracujem len na dohodu s pravidelnym prijmom. RD mi konci 9.2. Vtedy bude mat syn 3 roky. Som to chcela ist zrusit ked uz to nemusim platit..

zalka
19. jan 2013

@sendynka01 joj neruš DNP ... ty si si platila min. rok z maxima ... a ked si tehotná tak požiadaš o MD z DNP , neruš ty ten balík DNP ... o veľa by si prišla .
Ved na MD pôjdeš len z DNP nie? A navyše už n ebudeš na RD, ked nastúpiš na MD, takže ty neruš DNP ...

sendynka01
19. jan 2013

@zalka este dobre, ze som sem omylom klikla do temy..lebo bud.tyzden mi konci OCR a som to chcela ist zrusit..V marci idem aj tak na PN takze to zaplatim o mesiac dlhsie a pocas PN a potom nastupu na MD a celej MD aj tak neplatim..Takze to zrusim az po skonceni MD.pochopila som to spravne?

zalka
19. jan 2013

@sendynka01 áno presne tak, počas PN a MD neplatíš. A ked pôjdeš na PN, tak nezabudni si pýtať PN aj pre zamestnávateľa na dohodu čo pracuješ, kedže aj z toho poistenia Ti vznikne nárok na platenú PN, ale nie na MD:

sendynka01
19. jan 2013

@zalka toto mi napisali ma moju otazku ohladom zrusenia DNP v mojom pripade zo socialky a ja som to zle pochopila.
Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva je osem mesiacov. Z uvedeného vyplýva, že sa plynutie ochrannej lehoty vzťahuje na poistenkyňu iba, ak jej nemocenské poistenie zanikne v čase tehotenstva. Plynutie osemmesačnej ochrannej lehoty sa vzťahuje aj pre výplatu nemocenskej dávky a ošetrovného. To znamená, že Vám nárok na nemocenskú dávku z dobrovoľného poistenia môže vzniknúť v rámci ochrannej lehoty za predpokladu, ak Vám dobrovoľné poistenie zanikne v čase tehotenstva.

Pripomíname, že plynutie ochrannej lehoty zanikne vznikom nového nemocenského poistenia, ale aj obnovením nemocenského poistenia opätovným nástupom do zamestnania z rodičovskej dovolenky. V prípade, ak Vám pracovný pomer zamestnankyne trvá, odporúčame Vám odhlásiť sa z dobrovoľného poistenia až opätovnom nástupe do zamestnania z rodičovskej dovolenky.

zalka
19. jan 2013

@sendynka01 v podstate nenapísali iné než ja, fakt tebe sa neoplatí rušiť DNP. Mohla by si ak by si nemala dohodu, ale to fakt lepšie je ísť na PN ako to zrušiť . Tak pôjdeš na MD z aktívneho poistenia, a nie je problém 🙂

sendynka01
19. jan 2013

@zalka a ked budem na PN tak prvych 10 dni za mna plati zamestnavatel a potom socialna poistovna vsak? A socialka mi to bude platit od prveho dna aj z DNP a aj sucastne aj z toho nemocenskeho co za mna odvadza zamestnavstel? Ci po 10 dni uz len z DNP?

zalka
19. jan 2013

@sendynka01 no áno 10 dni zamestnávateľ od 11 dňa SP,
z DNP od prvého dňa SP ...

sendynka01
19. jan 2013

@zalka tak to mi bude vychadzat este lepsia PN ako som ocakavala 🙂

zalka
19. jan 2013

@sendynka01 no vidíš aspon čo to sa ti vráti čo si investovala do balíka 🙂

sendynka01
19. jan 2013

@zalka no chvala bozku, lebo mm len kazdy mesiac krutil hlavou kolko tam platim..ale v konecnom dosledku sa mi to aj tak oplatilo 🙂 dakujem Ti za cenne rady 🙂

ireland
19. jan 2013

@zalka ďakujem 🙂 čiže čiste teoreticky: keby som otehotnela teraz a náhodou by som musela zostať PN, tak deň pred nástupom na PN sa prihlásim na DNP?

zalka
19. jan 2013

@ireland ak máš v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia tak áno.

wewe1
20. jan 2013

@zalka Ešte ma napadla taká vec. Tých 270 dní budem mať splnených toho 24.2.2013, keby som existujúce doplnkové zrušila a založila si na druhý deň nové, ale dala by som si vyšší vymeriavací základ a zaplatila by som ešte dva týždne z nového vymeriavacieho základu, a potom išla v polke marca už na materskú, nebola by vyššia? Asi sa to tak nedá, že? A vracajú aj preplatok, keď im dám viac? ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Asi Ti musíme občas pripadať hrozné, keď dávame také hlúpe otázky. 🙂

lubkasungirl
20. jan 2013

baby poradte, pri zmene vymeriavacieho zakladu mam vyplnit aj policko datum vzniku,ktore je vedla vymeriavacieho zakladu - ci len dole sa da datum vzniku zmeny pri podpisoch???????????? 🙂

marianna313
20. jan 2013

dátum musí byť vyplnení aj pri vymeriavacom základe ....🙂

lubkasungirl
20. jan 2013

@marianna313 DAKUJEM 😉

annanatalia
20. jan 2013

@janka9900 prosim ta potrebovala by som sa poradit ohladne dnp. Asi pred mesiacom alebo dvoma si mi poradila, ze ked mi koncilo stare dnp z maxima 8.okt.2012, tak som sa k 5.okt. 2012 prihlasila z celeho balika z mazima., aby sami dnp neprerusilo. Bola som od augusta na pn, az do 24,jan.2013 a od 25.jan. by som mala nastupit na matersku, Staci mi na vybavenie materskej, len papier na ukoncenie marodky a papier so ziadostou o materske? Ja som teraz na RD. a este sa chcem opytat ci sa plati dnp pocas materskej? dakujem

janulllka16
20. jan 2013

@janka9900 preco by sa to ratalo zo 174?

zalka
20. jan 2013

@wewe1 nie nepomôže ti dva týždne daať vyššie VZ, a preplatky vracajú. Tie čo sú naozaj viac ... 🙂

wewe1
20. jan 2013

@zalka Aj som si myslela. 😀 ďakujem si zlatá

luna22
20. jan 2013

Baby dá sa rovno doniesť PN a rovno sa v ten deň príhlasiť?Skončilo mi to 31.1.2012

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
20. jan 2013

@luna22 vyskúšaj to, kolegovi to pri OCR tak prešlo. Ale je to vždy riziko.

luna22
20. jan 2013

@zalka aké myslíš? Že lepšie je jeden deň pred zaplatiť?

zalka
20. jan 2013

@luna22 no ani kolega si nebol istý či mu niečo z DNP príde na účet pri oCR ... ale dá sa to...

luna22
20. jan 2013

@zalka o.k díky moc

janka9900
21. jan 2013

@annanatalia ahoj, ano staci ukoncit PN k 24.1. a doniest na SP ziadost o matersku. ak si zamestnana, tak treba este jednu ziadost pre zamestnavatela. pocas materskej sa dnp neplati, tak ho zrus az poslednym dnom poberania materskej 😉