Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
20. sep 2011

@katarina104 čítala som, že plánujú nejaké prechodné ustanovenie, pre tie, ktoré porodia tuším do 31.8.2012. Pokiaľ máš splnených 270 dní do 31.12.2011, tak by si mala mať nárok na materské z DNP.

veronicka1901
20. sep 2011

Katarina104: A preco si ho platis dva roky v kuse, ked ti staci mat zaplatenych 270 dni? Ja som si zaplatila 300 dni, teraz som odhlasena a pred nastupom na matersku sa musim opatovne prihlasit, aby som mala narok. Sleduju sa dva roky spatne od terminu porodu, aby si mala zaplatenychy tych 270 dni.

marek1960
20. sep 2011

Dobry den, chcem Vas poziadat o radu a vysvetlenie novopripravovaneho zakona, lebo uz mame vtom naozaj chaos.
Manzelka je teraz na RD, pracovny pomer jej stale trva, ale planujeme este jedno dieta, takze plynulo prejst MD - RD -MD ... Chcela by sa este dobrovolne pripoistit, lenze teraz mame dilemu, ci to vobec ma vyznam, ak od 1.1.2012 ma byt zmena, alebo by to boli teraz zbytocne vyhadzovane peniaze.

Rozumiem tomu spravne, ze ak by sa teraz poistila z urciteho VZ a platila 4,4% tak po novom roku by to bolo tych 19% z VZ? Alebo by sa jej to co zaplati do konca tohto roka vobec neratalo a musela by platit v novom roku znovu inu sumu a znova od zaciatku by jej plynulo tych 270 dni?

Neviem ci som to napisal zrozumitelne, mame vtom naozaj chaos. Teraz sa naozaj zide kazde euro, lebo RD sami dobre viete, ze je fakt almuzna, tak nechceme zbytocne platit ked to vyznam mat nebude. A v SP sa nenajde nikto kto by Vam naozaj nezistne poradil.

Vopred dakujem za odpovede.
Marek

elizabeth1011
20. sep 2011

ahoj este raz...som podobny pripad ako marekova zena. platila som si dnp z max a mala som podla toho matersku,teraz som na rd a chceme druhe babo,ale az koncom buduceho roka. bude sa aj mna tykat tato zmena?ak sa nemylim,tak teraz je to tak ze ak ide zena z RD na MD mala by mat rovnaky vymer ako pri prvej MD...???

elizabeth1011
20. sep 2011

@lucia.kl dakujem pojdem do soc pytat peniazky spat 🙂 ale ked som sa tam pytala,tak tetka za okienkom mi povedala,ze ak nechcem platit mam si to zrusit...

lucia.kl
20. sep 2011

@elizabeth1011 počas trvania materskej dovolenky a ak ti bola dávka materské platená z DNP netreba platiť a poistenie ďalej trvá - platí za teba štát... počas RD už ale treba platiť zas, tu ak by si nechcela platiť tak by si sa musela odhlásiť...

gapa
20. sep 2011

@elizabeth1011
počas poberania nem.dávok (materského, nemocneského, ošetrovného) z dnp nemusíš poistné na dobrovolné poistenie (a to ani dobr.poist. v nezam, príp. dobr.dôch.poistenie). A pri poberaní materského z ktoréhokolvek nem.poistenia netreba poistné platiť (aj keby si materské z dnp nepoberala, ale len zo zamestnania, tak to aspon teraz SP vysvetluje, lebo zákon nie je jednoznačný). A pri očr od 1.1.2011 zatial platí, že pokial si na očr z dnp, tak prvých max. 10dní platiť dobr.poistné nemusíš, len musíš očr odniesť na soc.poistovnu.

v ostatných prípadoch platí, že treba platiť a ak nechceš platiť, tak sa treba odhlásiť. Pri dobr.poistení neexistuje prerušenie, len odhlásenie alebo obdobia, kedy dobr.poistenie trvá, len nie je povinnost platiť (vid vyššie)

lucia.kl
20. sep 2011

@elizabeth1011 to čo sa pýtaš predtým, tak rovnaký VZ na MD by si mala iba ak by sa jednalo o MD zo zamestnania,

lucia.kl
20. sep 2011

@veronicka1901 na to aby si dostala materskú z DNP ti musí poistenie plynúť pred nástupom na ňu minimálne 26tt, takže ak si teraz neplatíš, tak nesplníš túto podmienku a materské z DNP nedostaneš.. takže si urobila obrovskú chybu... nestačí len tých 270dní...

gapa
20. sep 2011

@lucia.kl
možno veroncka1901 stačí materské z dnp z minima?

lucia.kl
20. sep 2011

@gapa aj to je možné...

nelly3
20. sep 2011

no som dost sklamana z toho, co bude v roku 2012, ja osobne si platim od 01/2011, bola som na IVF+KET, zatial som neotehotnela, platim si to aj z toho dovodu, aby som aspon na zaciatok mala lepsiu matersku nakolko moj plat je nizky, no a nic z toho asi nebude, tozvie kedy otehotniem, ach joooo, je to smutne 😔

gerdusha
20. sep 2011

baby,
budem mat o mesiac 270 dni, co si platim dnp. kedze sa mi stale nedari otehotniet a ako citam, chystaju sa od 1.1.2012 zmeny v dnp, myslite, ze si to platim uplne zbytocne?? mam pokracovat alebo to zrusit, co myslite?

gerdusha
20. sep 2011

@nelly3 ,

zda sa, ze sme na tom UPLNE rovnako...

luciferova
20. sep 2011

ak spravne citam a chapem, rozumny zamestnany clovek, ktory si to chce platit z vlastnych zarobenych penazi, tak zbytocne. vyplyva mi, ze je to len pre nezamestnanych. a tu sa spekulacie nekoncia, lebo vacsina nezamestnanych (myslim nasich tmavych spoluobcanov) ani robit nechce a ked si to bude nejaka sikovnejsia romka krasne priplacat, na co by aj sla robit, vsakze 😉 nejake to je pre mna nelogicke....

kavaapalma
20. sep 2011

@gerdusha to by fakt zaujimalo aj mna,lebo tiez si to platim uz tri roky a este sa nam nepodarilo...
lebo z toho vyjst co oni vlastne povedia neviem,raz ze ano a raz ze nie...som zmatena 😖

kavaapalma
20. sep 2011

a som pracujuca.......

gerdusha
20. sep 2011

no co, ak to fakt tak bude, tak nam asi nic ine nezostava, len zostat v decembri /prip. aj v novembri/ na PN...viem, keby to bolo take jednoduche...

tinoka
20. sep 2011

@sevzuz Ja som bola vcera odovzdat papier na matersku a tam mi zenska povedala to co som pisala a zacala mi ratat predbeznu matersku z alikvotnej ciastky poistenia co som si platila, to ona mi povedala ze nemam vyplatenych celych 270dni - esteze som robila predtym ako som si to zacala platit (asi sa mi aj to zarata aby mi vyslo) . No som zvedava ako a co mi vyrataju, dufam ze som neplatila nadarmo.

darinkazv
20. sep 2011

@tinara23 no, tak to bude gol. lebo ja budem mať k 31.12.2011 len 236dní DNP. ale porodím v apríli. ma šľahne, keď mi bude chýbať 34dní. a platím si to a peniaze do vzduchu ☹ no nestačila by podmienka, že porodiť do 31.8.? je to celé na hlavu ☹

jasminet
20. sep 2011

teraz nechapem... aby som mala narok na matersku aj z dnp aj zo zamestnania musim mat 270dni do 31.12.2011 a porodit do konca augusta, alebo ked som zamestnana tak nemam narok na matersku z dnp, ci ako?? 😕 😅

sevzuz
20. sep 2011

@jasminet myslim ze presne tak to baby vysvetluju 270dni do konca roka a porodit do konca augusta, ale to je podla navrhu zakona este nikto nevie ako to naozaj schvalia🙂

darinkazv
20. sep 2011

@jasminet áno. do konca roka 270dní splnených. aj povinné aj dobrovoľné. mne bude chýbať 34 dní DNP, ak to takto schvália ☹ ma šľak trafí. 😒 sme s tým počítali, že nám to bude pekne vychádzať, keď budeme mať malé. a teraz nám to riadne rozpočet rozhádže ☹

adika11
20. sep 2011

@ludinka , ďakujem za odpoveď, ale to je tiež zaujímavé, že ťa na úrade o takejto veci ani nikto neinformuje, a nechá ťa platiť len tak, a kedy sa má ten zákon schvalovať?Čo je teraz najlepšie spraviť????

kukucg
20. sep 2011

@darinkazv ano aj nam a poriadne.... ale este stale dufam ze to neschavlia takto, aleebo ked sa bude dat poistim sa zas od januara, aj ked uz budem asi musiet vsetky tri... neviem fakt, uvidim 😒

darinkazv
20. sep 2011

@kukucg keby aspoň to spravili, že max. pôrod do 31.8. nie ešte aj to, že do konca roka mať už 270dní splnených. ja už mám teraz 270dní splnených. ale len povinného NP. dobrovoľné budem mať len 236dní na konci roka ☹ keby sa dalo, tak ja sa aj na všetky tri tiež poistím. ale to by som asi musela byť nezamestnaná, lebo zamestnanému človeku sa to nebude dať ☹

kukucg
20. sep 2011

@darinkazv no ja mam len &dnp takze ak to bude takto tak nedostanem nic 😒 takze ja sa potom asi poistim na vsetky tri nech sa mi nazbiera tych 270 aspon..... ale najradsej by som bola keby nejak lepsie domysleli tu ochrannu lehotu... mali sme napisat nejaku peticiu 😅 😅 😅 😅 😅

darinkazv
20. sep 2011

@kukucg ale tak ty ak máš len dnp, tak teba sa ten nový zákon až tak netýka, že by sa ti zrušilo. len sa asi budeš musieť pripoistiť aj s tými ostatnými dvomi. horšie je to pre zamestnaných. že nebudú mať možnosť si doplácať. ak by som si ako zamestnaná mohla doplácať, tak kľudne budem ešte do pôrodu doplácať za všetky tri. je mi to jedno. lenže tento nový zákon hádže polená pod nohy zamestnaným ľuďom ☹

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz