Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

hedka17
15. nov 2011

@milena35 pozeram, ze sa do toho vyznas chcem sa opytat vcera mi koncila MD kedy mi radis ist na PN? Citala som nieco o 7 dnoch ale neviem ci som si to s niecim nepomylila.Ci to mam uplne jedno a na PN mozem ist len z DNP? kedze som na RD(zajtra ju idem vybavovat)

oliverka
15. nov 2011

Premýšľam nad tým, ako prejaviť nespokojnosť s pripravovanou novelou. Nerobím si ilúzie, ako na základe našich protestov zmenia pripravované opatrenia, ale uráža ma, ako populisticky sa v médiách prezentujú Mihálove návrhy typu "dobrá správa pre mamičky," príp. "mladé rodiny nemôžu doplatiť na pád vlády" a pod. To si fakt myslia, že sme na hlavu padnuté? Koľkým zrušenie DNP poriadne skomplikuje život? Mne určite a to poriadne! Platím si ho poctivo dlhé roky, tak nech mňa a všetkých ostatných, ktorí úplne legálne využili zákonom ponúkané možnosti, dnes milý Mihál neprezentuje ako špekulanta, na ktorého si on hrdinsky posvieti a tým zachráni rozpočet Sociálnej poisťovne. Pevne verím, že zvíťazí zdravý rozum a SaS si dobré spočíta duše, ktorých by si pred marcovými voľbami na smrť pohnevali.
PS: Navrhujem, aby sme zoštylizovali list, ktorý každá individuálne odošleme MIhálovi napr. mailom. Keď nič iné, aspoň budem na seba hrdá, že som sa ozvala a nenechala so sebou nejakým politikom len tak zametať.

katka9900
15. nov 2011

@oliverka ved to, on radil v minulosti zenam, ako ziskat vyssiu matersku a ako bolo dobre, ked to mohla vyuzit jeho zena. dnp vyhovovalo vsetkym tam hore, ked mohli pekne vyuzit vsetky vyhody poistenia, teraz ked sa o tom dozvedeli aj "obycajni" ludia, tak to treba zrusit. a mihal je zachranca celeho socialneho systemu 😠

milena35
15. nov 2011

@katka9900 Mam pocit,ze toto neplati pri dobrovolnom poisteni...a mozno sa mylim....

milena35
15. nov 2011

@hedka17 Ak ti vcera skoncila MD...mozes ist na peenku do 7dni.....ja som to presne takto spravila,nakolko som mala super plat....a RD som si normalne vyvavila,co znamena dostanes peenku a aj RODICAAAK....super nie? si tehotna?

zuzanamatko
15. nov 2011

milena35 Potrebovala by som poradit,som nezamestnaná od 01.02.2011 si platim dnp z minima,ale 3.11.2011 som sa prihlásila z maxima,a ja by som si chcela platit aj od 1.februara po novom tých cca 136€, potrebovala by som vediet ci sa my bude rátať potom pn,ocr,alebo materská z maxima od mája ked mi uplynie tých 26 týždnov.Este by som potrebovala vediet,ci tieto podmienky by pre mna platili aj keby som bola dobrovolne nezamestnaná.Velmi pekne dakujem za odpoved.

katka9900
15. nov 2011

@milena35 urcite plati 🙂

oliverka
15. nov 2011

@katka9900 Veľmi dobre si to pamätám, ako na www.porada.sk pekne individuálne radil. Ale to by nevadilo, keby teraz z tých, ktorým pomáhal, neurobil div že nie nenažrancov a špekulantov, ktorým treba klepnúť po prstoch. Mne vôbec nevadí, že sa o tejto možnosti dozvedeli aj "obyčajní ľudia" - veď aj oni museli prispievať mesačne do systému cca 35 € navyše a pritom nemali garantované, že na 100 % z neho tie peniaze zasa získajú. Dá sa otehotnieť na chlp vtedy, ako si predstavujem? Alebo ísť na PN, kedy sa mi zachce? Ja si nepamätám, kedy som bola na PN-ke, aj keď som si platila DNP. Nie som druhotriedny občan, ani špekulant, tak nech sa Mihál neprezentuje na náš úkor ako hrdina - spasiteľ!!!

lias
15. nov 2011

Myslím že by bolo fajn poslať takéto listy nielen Mihálovi ale najmä do médií, kde je táto novela prezentovaná iba v dobrom svetle ako super výhodná. To by ľuďom viac otvorilo oči a viac by sa protestovalo. 😉

hedka17
15. nov 2011

@milena35 mozem vediet preco prave do 7 dni? Dakujem za odpoved nie nie som tehu skoda 🙂

milena35
15. nov 2011

@hedka17 TO je ochranna lehota po zaniku povinneho nemocenskeho poistenia...bola skratena z 42dni na sucasnych 7dni.....a na materskej si bola nemocensky poistena,tak peenka sa ti bude pocitat platu,z akeho sa ti pocitalo materske...akurat len 55%,,,,,,,,,,,,,,

hedka17
15. nov 2011

@milena35 takze keby som sla potom uz dostanem len z DNP? A este jedna vec ked si budem davat vypisovat PN tak len ako dobrovolne poistena osoba?

milena35
15. nov 2011

@hedka17 ak mays splnenu podmienku 270dni z obidvoch poisteni..tak budu 2peenky....po 7dnoch uz len z dnp...

zoja
15. nov 2011

@gapa, alebo niekto viete mi povedat , ze ak som na pn cely mesiac , ci mi pride aj tak rodicovsky?? Pn mi zacala 28.10 a neviem kedy si ju mam ukoncit , aby som on neprisla, nieco sa mi mari, ze uz teraz podla tohto zakona co je tak mozem byt pn aj cely mesiac vkuse a o rodicovsky nepridem, dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeem

milena35
15. nov 2011

@zoja o rodicak neprides.....kludne mozes byt peen.........................AAAA...pre vsetky kocky...asi ta novela neprejde...podla spravania Milkosa..chce byt za pekneho do volieb..aj za cenu provizoria...... 🙂 🙂

hedka17
15. nov 2011

no pytam sa preto lebo sa mi moc teda nechce zaniest PN do roboty a kedze je to prevadzka na financne to poslat nemozem, malo by to byt na predajni kde som robila nie? Lebo tam je taka zvlastna veduca a bude po mne ako blba pozerat ked im zanesiem PN pocas materskej.

milena35
15. nov 2011

@hedka17 Na toto ti neviem odpovedat,ale asi tej veducej...a nech si cumi..je to zakonom dovolene...nerobis nic protipravne............

mariynka
15. nov 2011

fakt si robia co chcu ☹ ☹ ☹ tak platime dalej,abo co???ci zbytocne vyhodime dalsie eurace?neviem co robit ☹ platim si od 1.6.2011 ☹ ☹ ☹

milka24
15. nov 2011

ahojte,vie my niekto poradit ako sa tieto mihalove zmeny tykaju mna??mam v tom totalny chaos..DNPO som od 05/2009 a DPVN si platim od 08/2011.momentalne som na RD z rocnim dietatom a vsetko si platim z maxima.na matersku dovolenku som nastupila ako nezamestnana..viete mi poradit??mam si to platit??ci zrusit DPVN??niesu to zbytocne vyhodene peniaze??dakujem

stejja9
15. nov 2011

Ahojte baby, KTO MI VIE PORADIT? Som na RD, mala bude mat v jan.2012 - 2 rocky, som zamestnana. Planujeme druhe bábo. Ako sa mi vypočita materská, ak by som isla z jednej na druhu - z hrubeho prijmu? Este len teraz v novembri som sa pripoistila v dnp, ale neviem ci som neurobila chybu kvoli tym nejasnostiam a zmenam.... Dakujem vsetkym velmi pekne za odpovede.

milena35
15. nov 2011

@milka24 Momentalne si na tom tak ako ja...ak prejde ten navrh..tak by zmena pre nas nemala nastat,nakolko sme povinne dochodkovo poistene statom,ako osoba starajuca sa o dieta do troch rokov..a platime si dnp a dpnv....len ma zaujima,z akeho vym. zakladu si platis dpvn..

zuzanamatko
15. nov 2011

@zuzanamatko Potrebovala by som poradit,som nezamestnaná od 01.02.2011 si platim dnp z minima,ale 3.11.2011 som sa prihlásila z maxima,a ja by som si chcela platit aj od 1.februara po novom tých cca 136€, potrebovala by som vediet ci sa my bude rátať potom pn,ocr,alebo materská z maxima od mája ked mi uplynie tých 26 týždnov.Este by som potrebovala vediet,ci tieto podmienky by pre mna platili aj keby som bola dobrovolne nezamestnaná.Velmi pekne dakujem za odpoved.Prosím o rada

milka24
15. nov 2011

@milena35 dakujem,hned mi je lahsie,celi den som mala tymto zamestnanu mysel a dost ma to stvalo,platim si z maxima t.j.59.56 e mesacne

milka24
15. nov 2011

@milena35 vymeriavaci zaklad z 2978 eur

rainbow0508
15. nov 2011

@stejja9 Ahoj! Ak pojdes na MD tak, ze mala este nebude mat 3 rocky, bude sa Ti to ratat z predpokladaneho hrubeho prijmu. A ak by si sla na MD az po jej 3 rokoch, aj tak. To DNP by som uz neriesila...chystaju sa od noveho roka zmeny....mozno by bolo dobre pockat, kedze si este nic neplatis. Inak by to mohli byt zbytocne vyhodene peniaze.

milena35
15. nov 2011

@zuzanamatko ) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

zuzik1983
15. nov 2011

ahojte, nechce sa mi dozadu citat, ci ste tu nahodou uz to tom to nepisali.
platim si dnp z maxima,od 1 augusta a podla tohto neviem, ci budem mat narok na tu zvysenu matersku, na matersku by som mala ist cca niekedy v juni, podmienku 270 dni budem mat splnenu niekedy koncom aprila
http://www.pluska.sk/ekonomika/slovenska-ekonom...
ale nechapem tuto cast: "Povinne poistená osoba bude môcť podľa návrhu ministerstva využiť možnosť len dobrovoľného dôchodkového poistenia. Povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO zrejme dostane možnosť využiť len dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti."
tak baby co sa vyznate, poradte mi prosim.dakujem

zoja
15. nov 2011

@milena35 dakujem )) takze ju ukoncim presne 30.11. super

zuzik1983
15. nov 2011

keby sa ten zakon nemeni, tak by som mala, ale teraz neviem, ked ked je tam pisane len o vyuziti dochodkoveho poistenia a poistenia v nezamestnanosti.
teraz som nezamestnana, pred nastupom na matersku mi skoncila poracovna zmluva

milena35
15. nov 2011

@zuzik1983 J e este predcasne o tom premyslat..uvidime ci to prejde....ak by aj nahodou preslo...tak...si na RD...nezamestnana...platis si dnp....dochodkovo si poistena statom..dufam,ze si na to nezabudla....tak od 1.2.2012 sa prihlasis z minima na nezamestnanecke co je asi 7e..neviem presne ,no budes to platit do nastupu na matersku......a bude to ok....ale teraz sa este netrap...a uzivaj si tehu..pa pa pa vsetkym-