Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mazula
21. sep 2012

@janka9900
ďakujem pekne za odpoveď.Skúsila by som sa teda pripoistiť do konca roka, skúsim možno tehu klapne.Len som sa chcela ešte opýtať, ako to je, asi 2x som zaplatila až 2 dni po splatnosti,môže to vadiť?Niekde som totiž čítala že áno

renitri
21. sep 2012

@janka9900 ahoj,dakujem za odpoved 🙂 Este mam jednu sancu to stihnut a otehotniet dovtedy....Takze ak nestihnem otehotniet do kym mi neuplynie 270 dni DNP, cize 13.10, tak sa mam znovu prihlasit na novy balik (a tiez z maxima?) od 12.10 aby to nebolo prerusene a ist na PN-ku.. A pocas PN nemusim nic platit? A ked otehotniem pocas PN bud zrusim DNP a bude mi plynut 8 mes. OL v ktorej nastupim na MD abo budem na PN az do materskej...
A otazocka, kebyze si dam nove DNP a dam si maximalny VZ mala by som mesacne platit z neho dost vela oproti staremu, a kebyze som na tej PN tak to nemusim vobec platit? A este by som aj ja dostala nejake euricka za to ze som PN ??? A kebyze si dam minimalny VZ, malo by to vplyv ma matersku ked doteraz som mala z maxima a teraz by som mala z minima ? Dakujem 🙂

janka9900
21. sep 2012

@silvuskaa nie, nemusis mat novu PN 😉 a si na rizikovom? si zamestnana?

dany85
21. sep 2012

@janka9900 prosím ťa ak môžeš a vieš ... 😅 som PN z DNP, na materskú z DNP nastupujem 14.10. normálne 6 týždňov pred termínom. No 14.10. vychádza na nedeľu, poradňu mám 9.10. Predpokladám že ma vtedy doktor vypíše na materskú k tomu 14.10. Stačí potom papiere zaniesť na Sociálku v pondelok 15.10. ? 😕

janka9900
21. sep 2012

@mazula nevadi, ak si zaplatila neskoro v minulosti. vadilo by to, ak by ti v tom mesiaci, ked si meskala, koncilo poistenie alebo by si chcela ist na PN, OCR, matersku. plať uz v splatnosti 😉

janka9900
21. sep 2012

@dany85 asi staci, neviem 😅 nemozes ju tam radsej zaniest uz toho 9.10.? napis radsej spravu pre vsetky baby, isto sa najde taka, co s tym ma skusenost 😉

dany85
21. sep 2012

@janka9900 môžem, len neviem či to nebude vadiť keďže do toho 14.10. budem ešte na PN...

janka9900
21. sep 2012

@renitri ano, prihlasit na balik 12.10., poistenie bude nepretrzite. ist na PN, pocas nej sa neplati nic. PN budes mat od 3. dna cca 20,8€/den.
je jedno, aky si das VZ, ak budes stale na PN a nebudes platit, lebo VZ za dni, ked budes PN sa nebude ratat do VZ pre vypocet davky.
ale ak sa poistis z max. a nebudes PN, musela by si platit 405€.
ak sa poistis z min. a nebudes PN, tak budes platit 120€. matersku by to ovplyvnilo, lebo na buduci rok by sa pre vypocet materskej bral priemer VZ z tohto roka- teda max. aj min.
tak najlepsie byt PN, kym neotehotnies, prajem ti aby to bolo cim skor 😉

janka9900
21. sep 2012

@dany85 preco by to vadilo? vsak im tam mozes 9.10. zaniest koniec PN-ky aj ziadost o materske, nie? PN budes do 13.10. a na matersku pojdes 14.10. 😉 aspon si to vybavis jednou cestou, ked pojdes od doktora 😉

dany85
21. sep 2012

@janka9900 neviem, len pre istotu sa pýtam 😉

mirreckall
21. sep 2012

ahojte, vieme mi niekto poradiť, v októbri mi končí DNP, všetko mám v poriadku, som tehu... treba zaniesť pred skončením na SP nejaké potvrdenie o tom, že som tehotná? alebo to riešiť až pred nástupom na MD, ale to bude až niekedy v novembri... ďakujem

janulap
21. sep 2012

@janka9900 ahoj,tiez ma zaujima to co dany85.Ked na MD nastupujem 20.10.kedy najskor mozem zaniest papier do SP?Ked by som zaniesla uz koncom tohoto mesiaca,to je asi dost skoro,ze? 😕

silvuskaa
21. sep 2012

@janka9900 ano som na rizikovom, a som aj zamestnana cize by mi malaist PN z DNP a aj od zamestnavatela ze?

wingsseven
21. sep 2012

@janka9900 ahoj Janka, už som sa ťa prednedávnom pýtala, preto sa opäť obraciam na teba. Som v podobnej situácii ako reitri. Chem sa kontrolne spýtať, či tomu rozumiem správne. DNP mi končí 18.10. všetky podmienky na PN mám splnené, platím si z maxima. Zatial sa mi nepodarilo otehotnieť, DNP som si platila hlavne kôli prípadnej materskej nakoľko som nezamestnaná. Čo je najlepšie urobiť? Viem, že ak materskú chcem, musím byť do 18.10. tehotná.Ak sa mi to nepodarí, co je najlepsie urobiť? Mám ísť na PN? Ak by som bola PN napr. od 1.10. a toto PN by trvalo aj po tom 18. 10(kedy je zánik DNP zo zákona) a napr. koncom oktobra by som otehotnela, alebo koncom novembra.....pričom to PN by mi stále trvalo- mala by som nárok na materskú? či to sa treba prihlásiť na ten nový balík? ale kedy? vobec tomu nechápem. Bola som aj v SP a pán mi tam povedal, že keby sa aj prihlásim na ten nový balík, tak si to musím platiť daľších nových 270 dní, nakoľko je to už uplne iné, nové poistenie, ktoré nič spoločné nemá s tým teraz zanikajúcim. Nepýtala som sa ho ale ako by to bolo, keby pred ukončením tohto DNP som PN (dlhodobejšie ) a počas tohto PN otehotniem. Neviem, či mi rozumieš, neviem sa už ani vyjadriť 🙂 Dakujem sa reakciu.

renitri
21. sep 2012

@janka9900 Dakujem ti moc pekne 🙂 uz tomu rozumiem lepsie 🙂 Nechcela som sa ist informovat do soc.poist. lebo tam ma odbiju neochotou, resp. odrecituju zakon, ktoremu nerozumiem, a aj tak mi neporadia :D
Tak najlepsie bude ak si dam nove DNP aby som to mala nepretrzite a budem na PN kym neotehotniem a zaroven nebudem musiet nic platit, dokonca mi budu platit oni..🙂 Dufam, ze sa zadari coskoro 🙂) Este raz ti moooc dakujem 🙂

matula55
22. sep 2012

@janka9900 dakujem..este sa chcem opytat, ked mi v oktobri konci tych 270 dni platenia DNP automaticky mi zanikne, mam im hned dokladovat papier ze som tehotna aby som bola v OL? alebo az ked si zacnem vybavovat matersku resp. PNku?
Dakujem Ti velmi pekne 😉

ludmilaka
22. sep 2012

@silvuskaa Silvus, ja si tiež myslím, ale baby tu na koňovi ma úplne domýlili. Napísala som tej známej, jej segra robí v sociálke a v pondelok sa na to pozrie. Dám ti vedieť....

janka9900
22. sep 2012

@silvuskaa ked si ziadala PN aj od zamestnavatela, tak ano, mas narok z dnp aj zo zamestnania 😉

lenkaga
22. sep 2012

ahojte, niekde som tu citala, ze vraj ked nastupujem na matersku v ochrannej lehote 8 mesiacov, musim nastupit presne 6 tt pred predpokladanym terminom porodu, ale nikde inde som to nenasla. Mozete mi prosim napisat zdroj, kde je to napisane? A ak nastupis co i len jeden den skor alebo neskor, tak mi nedaju matersku z DNP???

janka9900
22. sep 2012

@wingsseven ahoj, ked ti zanika 18.10., tak by si sa mala prihlasit od 17.10., aby bolo poistenie nepretrzite, teda nebudes musiet splnit dalsich 270 dni, ani 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia. 26 tyzdnov by si musela splnat, keby si sa prihlasila od 19.10.
keby si bola PN a poistenie by ti zaniklo, nemala by si narok na matersku ani na dalsiu pn. poistenie musi trvat aspon do doby, kym otehotnies.
uz mas splnenych 270 dni poistenia v dvoch rokoch, ked chces ist od 1.10. na PN?
najlepsie by bolo, keby si sa prihlasila od 17.10., bola PN, neplatila by si vtedy za poistenie a pocas PN by si otehotnela 😉

janka9900
22. sep 2012

@renitri presne ako pises, nemas zac 😉 drzim palce 😉

janka9900
22. sep 2012

@matula55 hned im nemusis nic dokladovat, az ked budes ziadat pn alebo matersku 😉

zlatat
22. sep 2012

ahojte kočky chcem sa vás spýtať na jednu vec - potrebujem si to len overiť, skontrolovať, či to chápem správne ...

DNPO si platím už 4 roky - koncom januára som si ju rýchlo zrušila a hneď na druhý deň sa znova prihlásila z maxima - zo zákona mi končí 22.10.
Od konca augusta som na PN ( vtedy som ešte bola tehotná, no potom som potratila ), gyndoš ma na PN nechá minimálne do konca októbra - neviem, či bude ochotný mi ju ešte potiahnuť, ale počítam s tým, že asi veľmi nie. 😖 Plánujem 21.10. prejsť na balíček z minima aby som mala poistenie nepretržité a aby som mala nárok na PN aj MD ak sa nám ešte podarí otehotnieť.

8.10. mi končí RD a teraz moja otázka ... môže mi PN z DNPO trvať naďalej a do zamestnania len odnesiem papier, že som od 9.10. na PN?
Nebude problém, že dátum vzniku PN nebude rovnaký - pre DNPO a aj pre zamestnávateľa? Alebo ako to vyriešiť?
Dúfam, že som to aspoň trochu zrozumiteľne napísala.

matula55
22. sep 2012

@janka9900 dakujem Ti velmi pekne za rychle odpovede 😀

silvuskaa
22. sep 2012

@ludmilaka ok diky 😉

wingsseven
22. sep 2012

@janka 9900 dakujem ti za rýchlu odpoved. až teraz som sa dostala k PC. Janka ano mám splnenú podmienku 270 dní, nakolko si to platím už asi 4 roky a v januari som to zrušila a druhým dňom opäť prihlásila (ako veľa z nás). Čiže na PN by som už mohla ísť. Len ma metie či ten balik môže nejako nadväzovať na toto terajšie DNP (kedže tam ja navyše aj to dochodkové a tak).čiže či je to ozaj tak, že počaas tej PN si deň pred ukončením uzatvorím ten nový balik z maxima a bude to na seba nadväzovať a bude tam možná tá materská ak teda otehotniem. Vieš, pýtala som sa na to v soc. poisťovni a ten pán mi tvrdí, ye to tak nefunguje (neviem, či tomu nerozumie alebo ma chce zavádzať)

uzovicka
22. sep 2012

Zienky, ktore ste uz na PN aj z DNP, kolko vam to vyslo na mesiac, ta PN-ka? Myslim take, ktore ste si doplacali do maxima, teda je to pocitane ako z maximalneho vymeriavacieho zakladu?? Komu uz prisli peniaze za cely mesiac, kolko to bolo?? Dakujem

matilda1
22. sep 2012

@lenkaga ahoj inac toto by zaujimalo aj mna🙂

lenkaga
22. sep 2012

@matilda1 hm, len zatial mi nikto neodpovedal 😒

mariro
22. sep 2012

@uzovicka teraz.mi.prislo.615€