Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariettka27
5. nov 2012

@janka9900 ale aj tak ti ďakujem za odpoveď,si milá 😉

vierka987
5. nov 2012

@janka9900 ahoj Janka,prosim ta ako to presne je? DNP som si neplatila,lebo som bola hlupa a spoliehala som sa na dobre slovo zamestnavatela..,ale teraz som na marodke asi do konca roka. V januari, bz som chcel anastupit na tyzden do prace apotom zase na pn. ak si za ten tyzden zaplatim dnp z maxima,...,mam narok po 270 dnoch na max.nemocensku,resp.,ak by sa nam podarilo otehotniet ,tak aj max.matersku? dakujem Ti krasne

janka9900
5. nov 2012

@mariettka27 😉 dakujem, nemas zac 😉

janka9900
5. nov 2012

@vierka987 ahoj, ak budes stale zamestnana, tak nebudes mat hned narok na PN z DNP, az po 270 dnoch platenia.
co pisala sami51 na predch. strane, tak moznoze bude mat jej kamaratka narok na PN hned po prihlaseni, lebo ma ukoncene poistenie zamestnanca (nie som si ista).
ak sa rozhodnes, ze chces platit 270 dni balik poisteni, tak sa mozes prihlasit uz teraz, pocas cerpania PN z prace, nemusis cakat do januara. po 270 dnoch by si mala max. PN aj matersku 😉 drzim palce 😉

cicuskam3
5. nov 2012

@janka9900 ahoj dakujem pekne za odpoved a dnes som bola z jednou pani ekonomkou a rozpravali sme sa o tomto ako to bude a ze mi zisti ci sa mam vypisat este tento rok na matersku alebo az buduci lebo nevie ci sa mi bude pocitat stare DNP alebo toto nove DNP. Ty nahodou nevies?

janka9900
5. nov 2012

@anaba1 ahoj, je to tak s tymi 90 dnami. mal by stacit aj jeden den u noveho zamestnavatela, ale bolo by to asi velmi "okate" 😅 😒
max. VZ bude 3930€, ale z tejto sumy sa nabudu pocitat davky.... "Nemocenská dávka sa vypočíta aj po 1.1.2013 najviac zo základu daného ako 1,5-násobok priemernej mzdy." ... cize to bude cca z tohtorocneho max. 😉

elise
5. nov 2012

@cicuskam3 ak máš DNP musiž z neho isť na matrsku iba 6 týždnov pred pôrodom ani o dne sklr inak ti nič nedaju

janka9900
5. nov 2012

@cicuskam3 bude sa ti pocitat VZ z tohto noveho poistenia, co si zalozila v marci, ci nastupis tento alebo buduci rok 😉 uvidis, ci sa budu rysovat nejake nepriaznove zmeny koncom roka, ak ano, tak nastupis este tento rok a vsetko bude ok 😉

janka9900
5. nov 2012

@elise ahoj, @cicuskam3 ma aktivne poistenie, moze ist na matersku aj 8 tyzdnov vopred.
@cicuskam3 mas aktivne, ze? 😕 trva ti stale to, na ktore si sa v marci prihlasila, ci nie? 😕

elise
5. nov 2012

@janka9900 ale na DNP sa môže isť len 6 týždnov pred pôrodom poznám pripady kedy išli zo zdravotných dôvodov skôr a nič nedostali hoci mali 270 dni zaplatených

elise
5. nov 2012

@janka9900 ak má DNP a prácu z práce môže isť aj 8 týždnov pred pôrodom ale z DNP nie

cicuskam3
5. nov 2012

@janka9900 Ano mam ho aktivne od 12.marca a od 19.marca som na ryzikovom na PN a termin mam 10.2.2023

vierka987
5. nov 2012

@janka9900 este tolko,ze momentalne som vo vypovednej lehote,cize vo februari uz budem nezamestnana.,cize ak pojdem do prace zhruba an tyzden,cez kt.si zaplatim dnp a potomhned na pn ,s tym ,ze od fenruara som vlastne nezamestnan,tak by som od februara mala mat nemocenske z maxima..,chapem to dobre? 🙂 🙂 🙂 nie som odbornik v legaslative a zakonoch,ale farmacia to je moja profesia..,dakujem ti krasne 🙂 🙂 🙂

cicuskam3
5. nov 2012

@elise takze ked mam termin 10.2. Tak na matersku by som mala ist 31.decembra ak to spravne pocitam to by malo byt tych 6 tyzdnov

cicuskam3
5. nov 2012

@elise ja som 31.1.2012 dala vypoved takze som nezamestnana ale mne nejde o matersku z prace lebo ja som velmi malo zarobila mne ide o max matersku z dnp

elise
5. nov 2012

@cicuskam3 platila si si maximum z DNP ? inak máš nárok aj z práce 🙂

vierka987
5. nov 2012

@cicuskam3 2023..,fuuuha..,slonica nosi slonica dva roky a ty skoro11 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

cicuskam3
5. nov 2012

Zo stareho 22 eur to som si platila od februara 2011 ale to mi automaticky zaniklo a toto nove dnp ktore som si zalozila 12.3.2012 tak iba 7 dni a ano z maxima. A mam teda narok na matersku aj z prace som myslela ze nie. A to mozem dostavat aj matersku z prace aj z dnp?
@elise

cicuskam3
5. nov 2012

@vierka987 2013 🙂 to by som bola pekne dlho tehotna 🙂

lucya89
5. nov 2012

@elise ano v pripade ak si v ochrannej lehote tej 8mesacnej musis ist presne 6 tyzdnov pred ani o den skor ani o den neskor.. ale pokial mas dnp aktivne, co znamena ze ho platis, tak mozes ist aj 8 tyzdnov pred!

elise
5. nov 2012

@cicuskam3 ano z práce máš nárok aj z DNP oni ti to na sociálke potom spočítaju a v sučte vymriavacieho základu (práca - v ochrannj dob + DNP) ti vyrátaju 65% matersku.potom trba odovzdať 2 matrske jednu do práce a druhu na sociálnu poisťovnu. ak by si mala isť na matersku 31.12.2012 tak to že máš DNP z maxima j lpšie isť na MD 01.01.2013 bud sa to rátať rok spätne a to ti lkár posuni trmin pôrodu o den neskôr

elise
5. nov 2012

@cicuskam3 si momntáln pn?

cicuskam3
5. nov 2012

@elise aj ked som dala vypoved tak som v ochranej lehote? No to je fajn. Len je to tak blbo lebo su sviatky a neviem ako bude mat doktor volno ale tak vypise mi to este pred sviatkami a papier na matersku zanesiem este 31.decembra to by na socialnom mali byt. A preco nemozem ist na matersku uz 8 tyzdnov?

cicuskam3
5. nov 2012

@elise ano som od 19.3. Len ja cakam druhe babo kedze o prve som prisla a o mesiac aj pol som otehotnela znovu a doktor ma nechal cely cas na PN

renitri
5. nov 2012

@janka9900 @mariettka27 Baby, ja viem tak, ze ak ta nenajde kontrola doma, nechaju nejaky listocek a ty musis vydokladovat kde si bola (ak si bola napr. u lekara) a ak nevies vydokladovat tak az potom ti to asi zastavia, ne ?

elise
5. nov 2012

@cicuskam3 lebo by ti nič nedali zo DNP, tam maju pokyny (inak aby uchránili štátu peniaze)

elise
5. nov 2012

@renitri môžeš zdokladovať aj bločkom z potravin aj bločkom z lekárne

renitri
5. nov 2012

@elise to myslis teraz ako vazne abo si strielas zo mna ? :D

janulap
5. nov 2012

@cicuskam3
@elise
ak pojdes na MD z aktivneho DNP mozes ist aj 8 tyzdnov pred TP.Ak pojdes z ochranej lehoty,tak len 6 tyzdnov pred TP.Zbezne som presla diskusiu,kedy ti konci DNP a kedy by si mala nastupit na MD?

elise
5. nov 2012

@renitri uplne vážn pýtala som sa a aj som zdokladoval bločkami 🙂