Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

angelika_2
18. nov 2012

@olinka166 ďakujém,a lekar ma vypise na MD coskoro. Odovzdam papier zamestnavatelovi vraj on to nahlasi soc.piostovni. Len to neviem, ci to musim nahlasit aj zdravotnej poistovni. vieš mi poradit?a potom aj ukončenie MD musím nahlásiť zdravot. poistovni? a ked prejdem na RP tam sú zas ake postupy? dakujem 😉

angelika_2
18. nov 2012

a ešte ma napadlo, nesmiem zabudnuť si potom podať prihlášku na SP podla bydliska, aby som bola počas starostlivsoti o dieťa (od narodenia) dôchodkovo poistená štátom?.Toto treba vybaviť do 45dní od narodenia dieťaťa, lebo inak už nebudem poistená odo dna pôrodu ale až odo dna podania prihlášky? ďakujééém

moon1979
18. nov 2012

@artemmiss
@lussi2
pocas MD je možné mať uzatvorené DNP z balíka, od platenia ste oslobodené ... po nástupe na RD je potrebné znova pokračovať v platení, alebo si ho zrušiť ... odporúčam poistiť si najneskôr deň pred nástupom na MD ...

lussi2
18. nov 2012

@moon1979 ešte jednu radu prosím. Nebude to nesko deň pred nástupom na matersku? Veď to musi byť tych 270 dní pred otehotnením aby som splnila tu podmienku? Ďakujem 🙂 .

magdalenka80
18. nov 2012

Zienky rozhodnutie o vyske sumy PN z DNP vam doslo zo SP po akom case? ja uz som skoro mesiac na PN a este mi nic nedoslo ☹

elise
18. nov 2012

@magdalenka80 ja som začala pn 28.112011 a došlo mi rozhodnutie okolo 20.01.2012

artemmiss
18. nov 2012

@moon1979 viem,ze som oslobodena od platenia pocas pn a materskej,no ide o to,ze ja prejdem rovno z pn na matersku (ku31.12. ukoncenie pn a 1.1. nastup na matersku)ak sa pojdem prihlasit 2.1.,tak sa to bude dat alebo sa prihlasim este 31.12. ked odnesiem ukoncenie?dakujem

memma
18. nov 2012

a preco sa chces prihlasit den pred nastupom na matersku?

moon1979
18. nov 2012

@artemmiss
neviem, či počas plynutia MD je možné uzatvoriť poistenie, to fakt netušim

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
19. nov 2012

@evamarek77
to dobrovolné by si musela platiť 270 dní čo nestíha. Nemôže švagriná nastúpiť na 1 deň do práce, a čerpať ten deň dovolenku a potom ísť na PN až do nástupu na dalšiu materskú?

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
19. nov 2012

@evamarek77
No bohužial musí mať splnenú podmienku 270 dní z každého poistenia z ktorého žiada o materskú, 26 týždňov v jej prípade nepomôže.
Zamestnávateľ jej môže pomôcť, k vyššej materskej. Kedže nástup bude mať v roku 2013 tak VZ sa jej bude brať z roku 2012 a kedže teraz nemá príjem tak sa bude brať predpokladaný plat. A kedže je doma tri roky a mzda pred troma rokmi bola 420 eur.. tak zamestnávateľ môže napísať, že predpokladaný VZ za rok 2012 bol oveľa vyšší a aj materská bude vyššia. Alebo môže požiadať zamestnávateľa o nástup do zamestnania, napr. 31.12.2012 čerpať dovolenku a zamestnávateľ jej môže dať odmenu .. bude mať VZ vyšší aj materská bude potom vyššia. A od januára by bola zase na RD alebo na PN. Možností je ale záleží aj od jej zamestnávateľa či chce pomôcť.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
19. nov 2012

@evamarek77 no minimálne 90 dní z nového zamestnania, a nemôže byť počas toho na PN teda čosi také chcú schváliť. No treba premyslieť poriadne možno aj @gapa bude mať dáky dobrý nápad.

moon1979
19. nov 2012

@zalka uz len mať takého ústretového sociálne orientovaného zamestnávatela 🙂

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
19. nov 2012

@moon1979 veru súhlasím, musel by byť dobrý zamestnávateľ.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
19. nov 2012

@evamarek77
Nepoznám podmienky predlženého rodičovského, či by sa to dalo napísať na mng. teda ak by bolo platené, takže s tým naozaj neviem poradiť ani pomôcť.
Ako na PN môže ísť hned ako sa zamestná ale ak schvália ten zákon, že budú sledovať či ozaj z tých 90 dní nového poistenia bolo aj toľko platených tak jej PN nepomôže.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
19. nov 2012

@evamarek77
už platí nový zákon vyše roka , a treba mať zamestnanie 90 dní aby bola PN a materská platená z hrubej mzdy z toho zamestnania.
UVažujú ale o novelizácii, lebo mnoho ľudí si našlo "zamestnanie " z maximálnou mzdou a šli na PN na druhý deň, tým pádom PN mali minimálne ale po 90 dňoch mali maximálne materské a to sa Mihálovi nepáči, tak chce zmenu aby z tých 90 dní bolo aj platené 90 dní, tak som to myslela tým novým zákonom čo sa chystá.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
19. nov 2012

@evamarek77
No ale to by musela dať zamestnávateľovi výpoved, nárok na 2 materské jej nevznikne. Nedosiahne dni poistenia. Mohla by mať materské od 1 zamestnávateľa, z predpokladaného VZ.
Alebo ak by dala výpoved tak materské od 2 zamestnávateľa zo skutočného VZ, ale materské z oboch mať nebude. A ak by neskončila u 1 zamestnávateľa PP tak od 2 by jej nárok ani nevznikol.

Hovorím počkaj aj na to čo napíše @gapa. 🙂

mariettka27
19. nov 2012

@magdalenka80 ahoj, som na tom rovnako,čakám už mesiac a nič...som zvedavá kedy prídu nejaké peniažky aj,čo si myslia,že budeme žiť zo vzduchu? 😒

dnpo
19. nov 2012

pozerala si na ucte?niekedy pridu peniaze skor ako rozhodnutie

mariettka27
19. nov 2012

pozerala,nič neprišlo ešte....do konca týždňa snáď niečo príde...

magdalenka80
19. nov 2012

AHojte, platila som si od konca januara DPN, 20.oktobra mi skoncilo a 22.10. som nastupila na PN. Som zamestnana, platila som si z max.vymeriavacieho zakladu. Dnes mi dosla Pn zo SP. ale len nejakych 70€. Ako sa to pocita? al. dojde mi este jedna davka?

renitri
19. nov 2012

Baby..dnp si platim stale, uz mam splnenych 270 dni, uz aj na PN-ke som bola, aj mi peniazky prisli za 10/2012, este cakam za 11/2012... A Chcem sa spytat, ak by som sa teraz zamestnala, co by sa zmenilo? Platila by som si menej ? do oktobra som si platila z max VZ a teraz platim z min VZ tych 119,45...a kebyze sa zamestnam, bolo by to menej? A ked by som sla na matersku buduci rok, ovyplvnila by mi nova praca vysku materskej? Abo mam radsej ostat nezamestana a robit na dohodu, ako doteraz az kym neotehotniem a pojdem na matersku?