Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

papuka
14. feb 2012

@roberta31 ano chodi mi to spolu v jednej sume, ale vidíš teraz ma napadlo, že je to možno preto, lebo ja nie som zamestnankyna ale SZČO, alebo teda neviem prečo

katkarv
14. feb 2012

@gapa ahoj,prosim o radu 🙂 Od 4/2010 som DPN z minima,ale odhlasila som sa a prihlasila z maxima 18.8.2011 od 6.12.2011 som PN na rizikovom a poberam nemocenske z minima kedze nemam od noveho prihlasenia 26tyzdnou splnenych,tie splnim az 16.2.2012,moja otazka je ci sa mi po 16.2.2012 zvysi PN z maxima same alebo by som mala prerusit PN a ci dostanem materku z maxima kedze 16.2. uplynie tych 26tyzdnou a na matersku pojdem 7.3.2012 a bola som predtym PN z minima,pocas PN som si DPN neplatila.Dakujem

mima595
14. feb 2012

@katkarv - nezvysi sa ti automaticky...musila by si ukoncit staru PN a nanovo ist na dalsiu PN

katkarv
14. feb 2012

@mima595 cize ak ju neukoncim nic sa nestane,PN bude nadalej z minima a budem ju mat do 6.3. a 7.3. pojdem na MD tak MD budem mat z maxima aj ked som si pocas PN neplatila?

mima595
14. feb 2012

@katkarv - ak si zaplatila aspon 1den z maxima..co predpokladam, že ano...tak budes mat anrok z maxima, aj ked si pocas PN neplatila

katkarv
14. feb 2012

@mima595 ano platila som z maxima od 18.8.do 5.12. takze je to v poriadku?Lebo niekde pisu ze pre istotu platit a potom poziadat o vratenie preplatku,no nechapala som kvoli comu.

mima595
14. feb 2012

@katkarv -to bude OK...držím prsty pri porode 😉

renka5
14. feb 2012

@mima595 ahoj prosim ta vedela by si mi pomoct? ja som na PN od 23.12.a platila som si DNP dva roky a ku 25.1 .2012 som sa odhlasila a znovu prihlasila na stari balicek.Teraz ked som stale na PN by som si mala platit to nove DNP? A teraz este budem zo stareho dostavat peniaze?

mima595
14. feb 2012

@renka5 - ked si na PN, platit nemusis...a pokial ti trva PN, tak aj budes dostavat peniaze

renka5
14. feb 2012

@mima595 dakujem ti 😀

rianka7
14. feb 2012

kocky prosim vas, som na PN. s malym musim ist tento aj buduci tyzden k lekarovi. keby mi prisla kontrola, budem mat z toho problem? keby to riesili, tak im staci odniest papier od lekara. ako to je, daju mi potom peniaze? a keby prisli pocas vychadzky tak by nemal byt problem vsak?

gapa
14. feb 2012

@katkarv
je to ok , súhlasím s mimou. Platiť odporúčajú tým, či nevedia, či splnia 270dní do pôrodu.

elise
14. feb 2012

@rianka7 nahlás to svojej doktorke kam ideš alebo si daj vyšetrenie maleho subežne s tvojou kontrolou

jenny6
14. feb 2012

Baby, je rozdiel byť PN a byť vypísaná na rizikové? Mám v tom trocha chaos 😉

dzudka
14. feb 2012

@gapa dakujem ti moja velmi pekne uz som na to prisla aj inde....
dakujem este raz uz len cakat na rozhodnutie ktore mi este neprislo 😉 ale verim ze pride dobre

mirellka
14. feb 2012

Ahojte,PROSÍM VÁS O RADU,písala som už minule no žiadna priama odpoveď,čím viac si o DPN čítam tým väčší chaos mám.Moja situácia je : DPN som platila od apríla 2009 vo výške 30,80€
od 26.01.2012 som PN
30.01.2012 som DPN zrušila
31.01.2012 som sa prihlásila ešte k starému DPN na 50€
pracujeme na bábätku ako by to bolo s materskou keby otehotniem teraz v marci ? Ochranná lehota trvá 8.mesiacov tam sa už nezmestím a z nového poistenia ešte nebudem mať v čase žiadosti o materské 270 dní.
Ako by mi počítali nárok na materské v mojom prípade?Ak by som mala nárok na mat.tak z ktorého poistenia by mi išlo,zo starého alebo z toho novšieho? a v prípade PN .. viem že som ju začala ešte v ochrannej lehote tak viem že by som ju mala dostať vyplatenú zo starého poistenia a však ak by som PN prerušila koncom februára a začala maródovať na inú diagnózu u toho istého lekára z čoho by mi vypočítali nemocenské???
Ďakujem za každé vyjadrenie aj za radu !

tinara23
14. feb 2012

@mirellka tým, že si sa odhlásila a prihlásila máš čas na otehotnenie do 270 od tohto nového poistenia. čiže cca to vychádza do 25.10.2012. Poistenie sa ti po dovršení 270 dní zo zákona automaticky ruší a ak budeš dovtedy tehotná, tak bude pre teba platiť ochranná lehota 8 mesiacov. Na maximalnú materskú máš nárok po splnení podmienky nepretržitého poistenia 26 týždňov z tohto nového poistenia, čiže od 31.1.2012 musíš splniť 26 týždňov a máš nárok na maximum, dovtedy na minimum. Tým, že si išla na PN skôr ako si DNP zrušila, tak PN budeš dostávať z predchádzajúceho poistenia. Ak zrušíš PN napr. teraz vo februári, tak na PN máš nárok (270 dní máš dávno splnených) avšak bude z minima, nemáš splnených 26 týždňov od tohto nového poistenia.

mirellka
14. feb 2012

@tinara23 niekde som čítala že za nepretržité poistenie sa považuje vtedy keď máš pred vznikom nového poistenia zaplatené viac ako 270 dní čo mám ale vraj to nové poistenie musí byť už balík po novom.Ja som si dala ešte to staré poistenie....Ďakujem ti za odpoveď

zuzanamatko
14. feb 2012

Ahojte, som na PN-ke prisla mi kontrola a nebola som doma, bola som u doktorky, na kontrolu,ze im mam dat na socialke do troch dni vediet,preco som nebola doma.

tinara23
14. feb 2012

@mirellka nepretržité by bolo, keby si ho nerušila a poistila by si sa na nový balík. Tým, že si sa odhlásila a prihlásila, to nepretržité nie je, ale 270 dní sa ti ráta aj zo zrušeného, jediný problém je s tou dobou 26 týždňov, že ju musíš splniť, aby si nemala z minima dávku.

mirellka
14. feb 2012

@tinara23 super i tak si ma potešila,takže i keby sa stalo že už teraz som tehu tak je to v pohode.O materske by my vyšlo v auguste žiadať a 26 týždňov budem mať zaplatených v júli.Trošku som sa zľakla že platím to ako blbec 2 roky a keď to chcem konečne využiť tak by som nemala nárok alebo len z minima ale ak je to tak ako si mi to vysvetlila tak je to v pohode.Ďakujem ti moc za vysvetlenie ! 🙂

mimusa4
14. feb 2012

nájde sa niekto kto odpovie mne? písala som včera je to na predošlej strane..dakujem

mirkakn1
14. feb 2012

ahojte, chcela by som sa spytat, ako je to so mnou. od 4.10.2011 som DNP a som momentalne nezamestnana, pracujeme na babatku, este nie som poistena 270 dni a nezrusila som to, takze doplatim do juna a keby sa mi podarilo otehotniet, co mam robit dalej, aby som mala narok na materske? dat si ten novy balik, alebo? poradte 😵

datanka
14. feb 2012

@mirkakn1 nie,nemusis si davat novy balik,poistenie ti zanikne po 270dnoch a uz ho platit nemusis.matersku budes mat z dnp.len aby si v case zaniku poistenia bola tehotna.tj.do toho juna.ak budes tehotna,tak dalej nerobis nic 🙂 len ziadost o materske,ked ta vypise dr.zanesies na socku

rianka7
14. feb 2012

@elise vdaka 😉 ja som doktorke povedala, ze musim ist s malym, ale nepovedala som jej kedy presne 😒

mirkakn1
14. feb 2012

@datanka dakujem velmi pekne za radu 😵

hencidlo
14. feb 2012

@gapa mam na teba prosbu, chcem ta popytat o radu, skoncila mi teraz PN, DNP som si doteraz platila po starom, ale podmienku 270 dni mam uz davno splnenu, ked sa teraz prihlasim na DNP spätne od 1.2 tak si uz budem platit sumu z toho noveho balika vsak? Ale neviem ako to teraz je, malo by sa to povazovat za nepretrzite poistenie, no len neviem ako dlho to musim platit. Pytam sa pre to, ze ked by som zistila, ze to nebudem zvladat platit, ci to mozem kedykolvek ukoncit, alebo je tam nejaka lehota, ako dlho sa to musi platit. vopred dakujem 😉

spisiacka
14. feb 2012

@zuzanamatko ahoj a to to nechali nejaky papier v schranke ze boli na kontrole?

gapa
14. feb 2012

@hencidlo
tak to je ozaj už teraz drahé, z minima cca 120eur mesacne.
ak sa prihlásiš od 1.2., tak sa to bude považovať za nepretržité, lebo ti podla toho čo píšeš zaniklo dnp 31.1.2012

ak nebudeš vládať platiť, tak sa treba odhlásiť, no odhlásiť sa nedá spätne ale najskôr dnom, kedy prídeš podať odhlášku a do toho dna treba všetko zaplatiť.

zuzanamatko
14. feb 2012

@spisiacka nie dali mi ho do dverí,takze som ho zbadala hned ked som vyšla z výtahu.