Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

maminka142
13. feb 2012

Ahojte dievčata, prosím vas akosy to nemôžem nikde najsť, ako je to po novom 😕 Ak si niekto nikdy neplatil DNP a teraz by si chcel platiť ten novy balik, tak viete mi napísať ako to bude? Že napríklad minimum je vyše 100e a potom ked splni podmienku kolko dostane? A čo z maxima?
Davali to kedysy tu tabulku v spravach, ale som si to nezapamätala 😒 Vopred ďakujem 🙂

Alebo nejaky link na to vie mi niekto dať? 🙂

janulap
13. feb 2012

@maminka142 platis z minima 120€ a dostanes tusim 220€,neviem,ci sa ti to oplati,ked RP je 190€ 😕

maminka142
13. feb 2012

@janulap no ale ja som to mala na mysli platiť si kvôli PN-ke 😉

katarina104
13. feb 2012

ahojte, môžem sa opýtať, ako to je z babami čo si DNP boli v januári zrušiť a založiť ešte v januári 2012 nanovo? majú na otehu 270 dní? a potom ochranná lehota ? alebo ako to je?ďakujem

tinara23
13. feb 2012

http://udalosti.noviny.sk/politika/12-02-2012/s...

a čo čakali, že ľudia, tam nechajú peniaze, ktoré do systému roky dávali ? 😠 😖

katarina104
13. feb 2012

@tinara23 veď majú veľké zisky, potvory 🙄

rianka7
13. feb 2012

kocky prosim vas, som na PN. s malym musim ist tento aj buduci tyzden k lekarovi. keby mi prisla kontrola, budem mat z toho problem? keby to riesili, tak im staci odniest papier od lekara. ako to je, daju mi potom peniaze? a keby prisli pocas vychadzky tak by nemal byt problem vsak?

oskvarka
13. feb 2012

@martina1001 ked si tehotna mas ochrannu lehotu 8 mesiacou an ja PNku takze ak by si sa aj odhlasila ako tehotna by si mohla ist na PN a mala by si narok....

oskvarka
13. feb 2012

@henky no ked tam mas rozsiel 10 sni tak ti to spravi asi nejake 70 centou nedoplatok.. takto si spravys asi 1.5 eura preplatok.. mas to jedno to nieje moc vela ja som sa prihlasovala a odhrasovala 30 a 31 a ten jeden den som zaplatila po starom este aj ked by som mala po novo t.j. budem tam mat nedoplatok 7 centou... hadam ich to nezabije..

domeli
13. feb 2012

@luciferko162 DNP a zamestnanie z môjho citátu má takýto súvis: ochranná lehota po zániku DNP je 8 mesačná. Ak však počas ochrannej lehoty vznikne iné poistenie - teda napríklad nástupom do práce (či už novej alebo prerušením či ukončením rod. dovolenky a návratom do starej práce, alebo vznikom živnosti, alebo všelijako inak), ochranná lehota končí týmto dňom - teda dňom nástupu do práce. Lebo zamestnávateľ Ťa pri nástupe do práce nahlasuje SP na poistenie a teda tým pádom by Ti ochranná lehota zanikla a aj nárok na materské z DNP.

adka_praha
13. feb 2012

@domeli zanikla by aj vtedy, ak by som skoncila RD a isla naspat na urad prace? 😕 asi hej, ze? ci?

mima595
13. feb 2012

@adka_praha - u teba to zavisi od oho, ci ti este trva Prac. pomer....ak ti pred predchadzajucou materskou PP netrval a teda momentalne necerpes rodicovsku dovolenku v praci, ale len poberas rodicovsky prispevok, tak v otm pripade sa ochranna lehota neprerusi....
ak ti vsak PP trva, po ukonceni rodicaku dostanes vypoved a tak pojdes na UP, tak vtedy ano, ochranna lehota sa rusi....

adka_praha
13. feb 2012

@mima595 netrva, som len na rodicaku... dakujem... 😉

mima595
13. feb 2012

@adka_praha - tak potom to mas OK...len pocas OL neuzatvaraj ziaden PP, ani na kratku dobu, neotvaraj si zivnost, nemaj OCR dlhsiu ako 10 dni...o je asi vsetko, co znamena vznik noveho nem. poistenia

adka_praha
13. feb 2012

@mima595 dakujem 😵 😵 😵

jana201
13. feb 2012

vedel by mi niekto poradit ci si mozem uplatinit na danove aj z platenia dnp ?? za rok 2011 aj v pripade toho ze som na rd ??? veeeeeeeeeeeeeeeelmi vas prosim o radu :((

maminka142
13. feb 2012

@oskvarka prosím Ťa nevedela by si aj mne poradiť, čo som písala vyššie? Ako je to po novom? Kolko sa platí balik a kolko po splnení dostane poistenec? Ďakujem 🙂

oskvarka
13. feb 2012

@maminka142 z minima je to nejako ze platis 119 a dostanes minimalnu PNku z DNP co je cca 220 eur mesacne.. t.j. nic moc... ale rovnako nevyhodne to je ak aj platis z maxima... platis 400 eur priblizne... a dostavas 750 eur mesacne .... s tym ze mozes platit aj viac ako 400 ako som to splavne pochopila na tom informacnom letaku socialnej poistovne ale to uz by si mala len vysie zaklady tych ostatnych poisteni (v nezamestnanosti a dochodkoveho... lebo pri nich moze byt aj vesi VZ... ale s tym ze matersku vzdy dostanes maximalne 750 eur...)

maminka142
13. feb 2012

@oskvarka no ja som sa pýtala ohladom PN-ky 🙂 Ale to by asi malo byť to iste však? A ďakujem 😉

oskvarka
13. feb 2012

@maminka142 to iste len dostanes este menej vyplatene lebo PNka je len 25 percent prve 3 dni a 55 ostatne dni takze to vychadza cca 180 eur mesacne... (materska je 65 percent)..
t.j. teraz uz sa nad nejakym maximom asi neoplati uvazovat a ak mas dost dni treba pospekulovat a prihlasit sa len tesne pred PN dostavat PN z minima a byt poisteny pocas celej PNky.. (ak budes cerpat DNP budes oslobodena od platenia)

maminka142
13. feb 2012

@oskvarka Ďakujem si poklad 😉 Ja osobne som sa odhlasila a nanovo prihlasila 27.1 😉 A snaď sa mi podarí otehotnieť do toho oktobra 🙂 Toto som potrebovala vedieť pre sestru, lebo ju čakaju same operacie a bude dlho PN a bola zvedava, či sa to ešte nejako da platiť a či sa to vôbec ešte oplatí 🙂
Ešte raz moooooc ďakujem 😉

danamm
13. feb 2012

Ahojte , chcela by som Vas poprosit o radu. DNP som si platila od 7/2010 z rozdielu(hrubej mzdy-max.vym.zaklad).Teraz by som sa chcela prihlasit spätne od 1.2. na ten novy balicek.mam si zvolit rovnaky vymeriavaci zaklad ako som mala predtym(450,0€) alebo si mozem dat novy vym.zaklad(ked mi teraz rozdiel zo mzdy vychadza 350,00€?cize by mi stacilo platit na ten balik z minima) stale som zamestnana,chcela by som otehotniet co najskor. pricom by som isla hned na PN.Dakujem velmi pekne za radu 🙂

basika
13. feb 2012

prosim o radu, čítala som niekoľko strán dozadu, ale nanašla som odpoveď na moju otázku, jedná sa o kamarátku:

Platí si DNP aj má nemocenské zo zamestnanania splnila 270 dní, zistila koncom januara, že je tehotná, stále pracuje. Keby sa teraz dala na PN...čo sa stane? Akú PN dostane? Podľa VZ akosi platila? Je v ochrannej lehote aj na poberanie materskej? TErmín má 9.9.2012

simi81
13. feb 2012

@basika a skončilo jej dnp zo zákona 31.1.2012 ak ano tak aby mala pn z dnp sa musela prihlásiť do 7 dní a na materskú má ochrannú lehotu 8 mesiacov čo by mala stihnúť kedže sa chodí skor ako porodíš. a ohladom tej pn to mi povedala pani na sociálke že sa ráta začiatok pnky a lehota je 7 dní takže neviem najhoršie že ani oni moc nevedia.

basika
13. feb 2012

@simi81 takže čo som stihla prečitať aj inde, pokiaľ by bola PN do 6.2. teda do 7 dní čo bola v ochrannej lehote pre PN, tak by dostávala PN dávky podľa VZ ktorého platila. Čo sa týka materskej, tak je v ochrannej lehote 8 mesiacov, tak aspoň materskú bude mať dobrú. Tak som to pochopila z tohto:

2. Osoba, ktorá bola pred 1. februárom 2012 dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní a nechce byť poistená aj naďalej

Každému, kto bol pred 1. februárom 2012 dobrovoľne nemocensky poistený najmenej 270 dní, od 1. februára 2012 dobrovoľné nemocenské poistenie automaticky zaniká. Ak takáto osoba nebude chcieť byť dobrovoľne poistená aj po 1. februári 2012, po uplynutí ochrannej lehoty stráca nárok na nemocenské dávky z
dovtedajšieho dobrovoľného nemocenského poistenia.

Ochranná lehota je 7 dní po zániku nemocenského poistenia, v danom prípade to znamená do 7. februára vrátane. Pre poistenkyne, ktorým dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne v období tehotenstva, je ochranná lehota 8 mesiacov. Nárok na dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia uplatnený v ochrannej lehote má poistenec aj vtedy, ak má súčasne stále trvajúce povinné nemocenské poistenie.

to je na tejto stranke:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/15/dobr...

basika
13. feb 2012

@simi81 a teraz vlastne už nemusí za február platiť DNp? Keď bude žiadať o materské, bude musieť dokladať niečo ak áno čo? Nejaké potvrdenie, že včase zrušenia DNP bola už tehotná?

simi81
13. feb 2012

@basika tú pn v 8 mesačnej lehote neviem ja som tej pani nespomínala že som tehotná takže neviem mne povedala že ak som mala začatú pnku do 7.2. tak sa mi ráta z dnp pokiaľ neskončí alebo sa nepreruší.
a to potrvrdenie neviem však oni majú v systéme že si platila dnp a platiť už nemusí automaticky sa jej to zrušilo 31.1.2012..

basika
13. feb 2012

@simi81 to rozumiem s tou PN. 8 mesačná ochranná lehota to je na požiadanie o MD, čo kamarátka spĺňa. ĎAlšia ale vec je, že ona má zmluvu v práci do 31.3.2012, ak zistia, že je tehotná pochybujem, že jej predlžia. Čo by ste radili? potom? RAdšej sa dať na PN, niekedy v polovoci marca až do nástupu na MD? Aký nárok by mala potom na MD, ak by bola od 1.4. na úrade práce?

simi81
13. feb 2012

@basika tak na toto ti neviem odpovedať