Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

caterine
22. jan 2012

@gapa možeš poradit aj mne ja som podobny pripad ako silvuskaa, na dnp sa idem prihlasit 30.1.2012 , 270 dni mi uplynie 25.10.2012 a RD mi konči 29.10.2012 tiež by som chcela do prace nastupit s pnkou, bolo by to možne alebo nie... mohla by som si tu pn dat dajme tomu od toho 24.10.2012 vyšla by mi max. materska z dnp alebo nie..... bola som aj na socpoist ale tam mi ešte k tomu nevedeli nič povedat

dori2
22. jan 2012

@datanka takze najcerstvejsie info: zeny, ktore su zamestnane a zaroven DNP panikaria pre toto: hoci si my dve platime z maxima, preplatok nam vratia- cize sme si kvazi neplatili z maxima. ale do maxima sa nam pocata hruby plat- co znamena, ze to maximum mame dosiahnute, ale z dvoch nezavislych poisteni. treba vsak mysliet na podmienky: v oboch poisteniach musis byt poistena po 270 dni. ak toto splnas ku dnu vzniku naroku na davku, potom ju mas v pnej vyske, ale vymeriavaci zaklad sa ti spocita z tych dvoch poisteni. pri dnp treba dodrzat vsetky klasicke podmienky... 🙂

annie6
22. jan 2012

@mima22 ahoj, treba to stihnut sa prihlasit najneskor do 31.1 a mozes si este platit po starom 270dni, pocas ktorych treba otehotniet a mala by vyjst materska 😉

mima22
22. jan 2012

aha dobre dakujem ti pekne

bobocka
22. jan 2012

@mima22 dnp v starej podobe uz nebude.k 1.2.2012 bude sucastou balicka s nezamestnaneckym a dochodcovskym.no ten kto sa rozhodne dnp si platit a prihlasi sa do konca januara 2012,tak bude platit dnp za starych podmienok max po dobu 270dni od vzniku poistenia.ak zena v tom obdobi otehotnie,teda pocas tej doby platenia si dnp 270dni,tak jej vznikne narok na matersku,lebo po doplateni 270dni bude v 8mesacnej ochrannej lehote.ak v tej ochrannej lehote na matersku nastupi,tak jej bude ratana z jej vymeriavacieho zakladu dnp 🙂 ak planujes mimi,tak si chod dnp zalozit a zacni platit a budes mat cca 8-9 mesiacov na snazenie sa a materska ti vyjde 🙂

jarulda
22. jan 2012

@mima22 v skratke ak sa chystas otehotniet tak do oktobra 2012 tak sa mozes este do konca januara prihlasit na DNP podla starych pravidiel. Podrobnejsie info o podmienkach najdes ked precitas par stran dozadu v tejto diskusii. alebo rovno tu http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/15/dobr...

mima22
22. jan 2012

a este sa chcem opytat ked si to budem platit tych 270dni a ked byvam s malou na ocerke tak budem dostavat aj s tade peniaze?

gapa
22. jan 2012

@rivatha
ale ty ak si nezamestnaná nečerpeš rodič.dovolenku, len poberáš rodič.príspevok. To je rozdiel!!! Len zamestnanec čerpá RD.TEbe sa nem.poistenie neprerušuje počas poberania RP.

gapa
22. jan 2012

@caterine
ty si iný prípad. Je podatatné by ti trvalo dnp v čase ukončenia RD, inak ti nárok z dnp nevznikne.
Podla terajších info ak neskkončíš RD pred ukončením dnp (aj to môžeš, požiadaj zamestnávatela o ukončenie RD tak, aby ti skončilo dnp až v čase po ukončení rd.
Alebo sa prihlás na balíček poistení ale ešte s dátumom, kedy trva pôvodné dnp, tj. napr. 269tym dnom dnp. Je to tu už rozoberané.

rivatha
22. jan 2012

@gapa Jasne, rozumiem uz. Dakujem 🙂 Jaj, cim viac citam a nahliadam tu, tym menej viem 😀 Pred MD a cast doby RD som bola zamestnana, preto sa mi to pletie. Teda ak aj po skonceni RD ostanem nezamestnana a budem v ochrannej lehote, je to ok, vsak? Ak by som sa ale zamestnala, ochranna lehota sa mi skonci. Spravne, vsak?

caterine
22. jan 2012

@gapa dakujem možem ti poslat IP odpovieš mi prosim???

zuba
22. jan 2012

baby prosím vás kde na nete má sociálna poisťovňa odhlášku a prihlášku z dnp - neviem to tam nájsť

zuba
22. jan 2012

už to mám

caterine
22. jan 2012

@gapa ak požiadam o skoršie ukončenie RD čo mam robit potom... do prace som po RD už nechcela nastupit, chcela som ist na pn ak by som už bola tehotna... porad mi prosiiiiiim

patresko11
22. jan 2012

ahojte chcem sa opytat kedysi som si platila dnp ale hned po materskej som to zrusila...keby som si to dala do 31.1.2012 keby som si zacala platit a chcela by som ist na ocr so synom tak sa to ako vyplaca?

pralinkaaa
22. jan 2012

baby a počas RD sa dá ísť aj na OČRku? Nechápem prečo sa ma vždy na to lekárka pýta...myslím, že nie, ale tak ma napadlo čo?
A ked mi vyprší RD a budem tehu tak môžem?

anika11
23. jan 2012

@pralinkaaa mozes ist na ocr aj cez RD,ak si platis dobrovolne poist.,tak ti to normalne zaplatia.skoda,ze si to skor nevyuzivala..

zoja
23. jan 2012

@smarti ak sa prihlasis z minima toho noveho balika 119eur mesacne, tak ocr a pn sa ti cely tento rok bude pocitat z VZ, ktory si mala v r. 2011, cize z maxima 😉 , ak sa neprihlasis tak ochranna lehota do 7.2 na ocr, pn a rata sa ti tak isto maximum

zoja
23. jan 2012

@smarti som presne taky isty pripad ako ty, tiez zvazujem odhlasit a prihlasit sa vsak v priebehu januara na minimum a cerpat aspon nejaku ocr v pripade ochorenia dietata , lebo ak sa prihlasis z maxima tak prvych 26t mas platene len minimum a ten zbytok do 270dni maximum, co nie je bohvie ako vyhodne pre nas, ak by som si vsak neplatila zaroven s DNP aj tych 26t DPvN v minulom roku, tak by som si platila vsak minimum po novom(119eur), len mne by to prave ovplyvnilo vyplatenie podpory, ak by som rozviazala pracovny pomer po ukonceni RD, nechcem to riskovat , takze pre istotu to poriesim prihlaskou a odhlaskou este po starom a len DNP

stitch30
23. jan 2012

Ahojte! Som zamestnaná od roku 2003 nepretržite od 1.novembra 2011 som si začala platiť DNP ale keďže je zmena v zákone tak som rozmýšľala že sa odhlásim a od 31.1.2012 znova prihlásim . Chceli by sme sa začať snažiť na dieťatku v júly . A moja otázka je či sa mi vlastne oplatí prihlásiť na DNP od 31.1.2012 či ho vôbec budem môcť využiť ak by sa nám podarilo otehotnieť do toho 25.10.2012. A či sa bude dať poprípade aj PN čerpať . Ďakujem .DNP si doplácam do maxima VZ .

oskvarka
23. jan 2012

@janulap no ak nastupi do prace v ochrannej lehote tak ochranna lehota zanika a uz ako by ani nebola DNP.. ale zase ak by potom o par mesiacou mala ist na matersku a splna podmienku 270 dni tak moze aspon spravit to ze sa prihlasi na minimalny balicek potom tesne pred nastupom na MD a zase ma narok na minimum..

oskvarka
23. jan 2012

@anaba1 plati to z cohgo si sa prihlasila posledny raz... ostatne sa ti rata len do poctu dni .. nieje to prevda staci ti 26 tyzdnou od posledneho prihlasenia a budes mat narok na taky VZ ako si sa naposledy prihlasila (ak teda uz splnas podmienku ze mas 270 dni poistenia za posledne dva roky - co mas lebo presne ako pises rata sa tam aj to predchadzajuce do tych dni.. ale len do dni..)

lenka_tomi
23. jan 2012

@ika84 veď práve preto mi kamoška čo robila na sociálke poradila, že musím zrušiť živnosť. Keď sú tieto zmeny aktuálne, vznikajú rôzne informácie a nie všetky sú správne, najlepšie je asi sa informovať priamo v sociálnej poisťovni, ale to človek musí natrafiť na nejakú normálnu ženskú a nie na starú ufrflanú ženskú.

anjelik007
23. jan 2012

kočky poprosím o radu, ale len tie čo sa tomu rozumeju a nie si len myslia. Som v 4 týždni tehotenstva a dobrovolné som si začala platiť od 2.11 2012, ale chcela by som sa dnes odhlásiť a zajtra prihlášiť aby som mala vyšší vymeriavací základ. 26 týždňov nepretržite stihnem, lenže neviem ako je to s tými 270 dňami. Tie by som splnila iba v tedy ak by sa mi to rátalo od 2.11, ale ak sa mi to zasa začne rátať od zajtra tak to nesplním. Tak neviem či sa mi 270 dní zrátava, či nie, lebo sestra vraj na porade čítala, že ked si to dám od zajtra 270 dní sa znova načítava. Inak ja by som mala mať splnených 270 do nástupu na materskú, lebo idem z rodičovskej na matersku. Dakujem

jana201
23. jan 2012

@racik teda od toho aprila byto bolo idealne potom

jana201
23. jan 2012

@lilyen2011 tak kolko je potom vyssia materska keeby ze som si platila tych 50 eur mesacne ??? kazdy tu pise inac :(

anjelik007
23. jan 2012

@jana201 max materská je 65% z max. vymeriavacieho základu a to je 1153 eur a samozrejme vraj záleži od mesiaca kedy nastupuješ na matersku, ja by som mala v septembri a ten ma 31 dni, tak budem mať menej ako žena, ktorá nastupuje na mateskú v mesiaci s 30 dňami.

anjelik007
23. jan 2012

@jana201 teda bud z 1116,75 zaminuly rok alebo 1153 za tento rok

jana201
23. jan 2012

aha takze potom byto vychadzalo nieco okolo 640 ?? Alebo ako vlastne ?? a velka vdaka za odpoved ja rozmyslam ci ist tam a prihlasit sa

jana201
23. jan 2012

@anjelik007 no kebytak mne by sa pocitalo z toho roku uz lebo dnes by som sa dala na tu poslednu moznost tych 50 pripoistit ,,,