Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

olinka166
13. jan 2014

@zalka môžem poprosiť o radu... DNP som zrušila v 10/2013 mala som z maxima, teraz som sa prihlásila na DNP a hneď v ten deń mám aj PN... 270 dní mám splnených, z čoho sa mi bude rátať PN? dakujem,

lesik
13. jan 2014

Caute konikarky 🙂 Babulky,som na PN,zalozene DNP cca styri dni pred nastupom na PN...Chodim do centra asistovanej reprodukcie,tak som si povedala,ze PN si zvysim o sumu z DNP.Posudkova lekarka volala mojmu gynekologovi,ci mal dovod ma vypisat na PN.No a ten jej velmi pekne vysvetlil,ze budem podstupovat umele oplodnenie,takze diagnoza nie je urcite vymyslena 🙂 Hm,ako keby som si vymyslela dotycnu diagnozu,ze nemozem pocat dieta a centrum v Bratislave navstevujem iba tak zo spasu a robi mi radost,ze podstupovala hormonalnu liecbu a ine vysetrenia...Babulky,stretli ste sa aj vy s takymto postupom zo strany posudkovej lekarky?Ci len ja som im padla do oka?Vdaka.

zalka
13. jan 2014

@olinka166 z minima, až po uplynutí 26t môžeš mať PN z maxima .. alebo z toho z akej výšky sa prihlásiš.

olinka166
13. jan 2014

@zalka ďakujem

zalka
13. jan 2014

@olinka166 rado sa stalo

montycek
13. jan 2014

@lesik chcem sa ta spytat, aky ma vplyv DNP zalozene
4dni pred PN? Budes poberat PN uz z toho DNP.
Moc dakujem za odpoved

lesik
13. jan 2014

@montycek Ano,presne tak.PN z DNP bude minimalna,218 eur.Este mi neprisiel vymer zo soc.poistovne,ale hadam to bude tak.

susinka1007
13. jan 2014

@zalka mam tam na paske nemocenske 0,81 je to 110 kalendarnych dni

vladenka29
13. jan 2014

Chcem poprosit o radu. Je mozne este vyuzit dnp, ktore mi skoncilo 15.10.2012? Termin porodu 3.9.2014. Rozmyslala som o baliku poistenia teraz, tak na 10 dni a zrusit ho - platila by vtedy ochranna doba 8 mesiacov? Mozno je to blbost ale co ked... Este dodam, ze mam TPP, takze som poistena aj 'povinne'.

zalka
13. jan 2014

@susinka1007 tak na to aby si mohla poberať materskú alebo PN z DNP .. tak potrebuješ ešte 160 dní poistenia .. tj. platiť si viac ako 5 mesiacov čo sa mi moc nezdá .. napíš mi začiatok a koniec skončenia dohody ... dátumy ...

zalka
13. jan 2014

@vladenka29 určite nestačilo poistiť sa na 10 dní ... to ak by si sa poistila teraz tak by si musela byť poistená do nástupu na materskú teda do pôrodu aj to neviem či si to nepremeškala o den abo dva ...

charlize
14. jan 2014

@zalka ahoj, prosim o radu, vopred velmi dakujem. Platim si DNP, aby vysla Max materska, uz mam vsetko splnene, momentalne som tehotna na PN. Ked si chcem teraz zmenit VZ na tohtorocne Maximum, staci podat tlacivo so zmenenym VZ? Moze sa to aj pocas PN?

Dakujem velmi pekne 🙂

zalka
14. jan 2014

@charlize môže sa to aj počas PN zmeniť ... akurát ak nezaplatíš aspon 1 den poistenie z toho vyššieho VZ tak budú ci rok sa bude rátať z minima

charlize
14. jan 2014

@zalka a ked nastupim na matersku tento rok v maji/juni? By bolo lepsie prerusit PN trebars pred nastupom na MD este par dni, zaplatit a potom by to bolo tohtorocne maximum?

zalka
14. jan 2014

@charlize ak si tento rok bola stále na PN tak áno stačí to tak urobiť ...

zika20
14. jan 2014

awoj ja mam dcerku kt.chodi do skolky beriem na nu este Rodicak do marca a od oktobra pracujem v hrubom zarabam 350 eur je to sice malo ale som rada ze som si nasla aspon to chceli by sme dalsie dieta rozmyslame v juli toho roku vies mi prosim ta vypicitat kolko by sme mali platit poistne aby som mala potom vyssiu matersku.ako to vlastne je , vypocitaju matersku aj s platu alebo len z toho poistneho co budeme platit.a kam sa mam prihlasit ked chcem zacat platit?

charlize
14. jan 2014

@zalka dakujem velmi pekne!

zalka
14. jan 2014

@charlize rado sa stalo

roberta31
14. jan 2014

@lesik ahoj.Ja som bola tento pripad.Odovzdala som po matetskej 2 pn-ky v 7 dnovej ochrannej lehote.po 3 tyzdnoch si ma predvolala posudkova a povedala,ze to na podnet tej pani,co ma na starosti pn-ky.

lesik
15. jan 2014

@roberta31 A ako to prosim ta skoncilo?To si mala normalne s posudkovou lekarkou pohovor?Vdaka.

bubo780
15. jan 2014

@zalka ahojky.. hladala som diskusiu ohladom DNP a natrafila som aj na tuto.. vsimla som si, ze tu robis "poradcu".. 🙂 mozem mat aj ja nejaku otazku? do soc. poistovne sa totizto tento tyzden asi nedostanem.. :(

zalka
15. jan 2014

@bubo780 no pýtaj sa 🙂 ak budem vedieť rada poradím

bubo780
15. jan 2014

@zalka dakujem.. 🙂 dlhe roky som si platila DNP kvoli materskej, ale nedarilo sa otehotniet.. kedze sa potom zmenil zakon a baliky poistenia, moje DNP zaniklo v oktobri 2012.. teraz by som si to chcela uzavriet znovu.. ak si dobre pamatam, na to, aby som mala narok na preplatenie PN alebo na tu matersku, je potrebne mat poistenie min 270 dni za posledne 2 roky (co podla pracovnicky poistovne mam).. v minulosti som bola na PN a poistenie som si platila aj pocas trvania PN (co som vraj nemusela a na konci mi potom vysiel dost vysoky preplatok).. rada by som vedela, ci je to stale tak - ak si teraz uzavriem nove DNP z urciteho zakladu a nahodou pojdem na PN (viem, ze sa mi bude pocitat z minima, kedze tam bolo prerusenie a z noveho zakladu az po 6 mesiacoch) - ale je mozne po nastupe na PN "prestat" platit (ako to bolo vtedy), alebo je potrebne platit cely cas? dakujem za odpoved.. snad som to napisala dost zrozumitelne..

zalka
15. jan 2014

@bubo780 áno počas PN nemusíš platiť odvody, a kedže ti zaniklo DNP v oktobri 2012 tak máš najvyšší čas založit poistenie .. lebo bez poistenia môžeš byť len 15 mesiacov tj. 460 dní ... a ak ti zaniklo DNP začiatkom oktobra tak to už nestíhaš, ak 26.10.12 tak ešte stíhaš ..

bubo780
15. jan 2014

@zalka ano, presne tak, zaniklo 26.10.2012 (to bol ten posledny termin - vtedy sa dalo pred 1.2.2012 zrusit a nanovo zalozit).. takze ak si co najskor zalozim nove, a teoreticky cca o mesiac pojdem na PN (alebo zistim, ze som tehotna - a vtedy budem musiet ist na PN), dnom zacatia PN by som mohla prestat platit?

zalka
15. jan 2014

@bubo780 áno presne tak . a ešte stíhaš sa poistiť ... 🙂 a ak pôjdeš na PN tak zaplatíš len tie dni čo si na PN nebola ... počas PN platiť nemusíš.

bubo780
15. jan 2014

dakujem krasne, velmi si mi pomohla.. vazim si to.. ak by som v buducnosti nieco potrebovala, mozem sa este pytat? 🙂

zalka
15. jan 2014

@bubo780 kludne 🙂 a rado sa stalo

bubo780
15. jan 2014

@zalka aaa, ja otrava.. este jedna otazocka.. len pre istotu - ak si uzatvorim nove DNP (tak ako sme pisali vyssie - pojdem hned v pondelok, 270 dni tym padom budem mat), napr. vo februari pojdem na PN (alebo zistim, ze som tehotna (co by potesilo viac) a pojdem na PN) - PN pojde z minima.. DNP si dnom vzniku PN prestanem platit - ak vsak na PN budem musiet zostat do konca tehotenstva, ako to bude s MD? pojde uz zo zakladu, ktory si teraz zvolim, alebo je tam potrebne nejake prerusenie PN, doplatok a nastup na MD? (snad nepisem velmi popletene 🙂 )

hruveop
15. jan 2014

Ahoj... viete mi prosím poradiť - asi zase ty @zalka 🙂 platím si DNP z minima (som SZČO). keby som chcela zrušiť DNP platené z minima a začať platiť z maxima, pre lepšiu MD, je maximálny VZ teraz 4025€? čiže nejakých cca 1300€ mesačne? nie som si istá, či to rátam správne 🙂
Ďakujem