Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

petronelka1
24. feb 2011

@zuzanajd Napíšem ti ako som to mala ja. Ja som mala termín v januári 2010. V septembri 2009 som mala mesiac PN a poberala som ho aj zo zamestnania aj z DNP. Následne som od decembra začala poberať materské tiež z DNP aj zo zamestnania. Ale ty keď si platíš len DNP, tak budeš aj PN aj materské poberať len z DNP. Ku tej OČR sa ti neviem vyjadriť, to som ešte nečerpala zatiaľ. 😉

petronelka1
24. feb 2011

@aeneas Jasné, tak to by si sa musela informovať. Ja som si menila VZ ešte pred poberaním materského. Keď som si dala odhlášku a prihlášku musela som následne platiť 26 týždňov. Ináč platí ten min. vymeriavací základ. Ja som DNP po ukončení materského ukončila, teraz chcem začať platiť v lete, snáď na bud. rok sa podarí baby. Ja by som to DNP aj tak nevyužila na OČR, malá mi bola za rok chorá len 1x aj to mala nádchu. 😉

aeneas
24. feb 2011

Dakujem za odpoved, drzim prsty nech sa baby vydari anech ti mala dalej tak prekypuje zdravim 🙂

zuzanajd
25. feb 2011

@petronelka1 ale neovplyvni PN nasledne vysku materskeho? a mam si to stale potom aj platit( pocas poberania PN a materskeho)?

hilda216
25. feb 2011

@gapa
velmi pekne ďakujem, tam som uz volala, povedali mi ze pri predpoklade ze bude tehotenstvo prebiehat v poriadku, tak to stihnem a tych 270 dni splnam, kedze sa tie poistenia kumuluju, teda ja by som mala splnat 182 dni platenia DNP do dňa nástupu na MD.

Prajem Vám všetko dobré.

mata71
25. feb 2011

ahojte,Chcem sa spytat,som zamestnana od 2006 r od 8/2010 marodim po operacii,ked skonci marodka pravde podobne dostanem vypoved 😠 ,,,snazim sa otehotniet,aj adoptovat si dieta,,,,ake naroky by som mala pri adoptovanom 0 az 2r,mozem si aj ja platit DNP,,,ako by to bolo materska je len 6mesiacou,,,poradte,,,dakujem za vas nazor 🙂 .....vobec nemam potuchy kolko mesiacou sa pobera prispevok z toho DNP

hilda216
25. feb 2011

@gapa
ahoj , ten trvajúci PP je vlastne pre mna nepodstatny lebo zamestnávateľ nám doposiaľ neuhradil žiadnu výplatu, takže pre mňa sú podstatné len tie posledné dva pracovné pomery, ten ktorý bol od 1.marca-31.mája a ten ktrorý pretrváva a je platený 🙂 do teraz (rozdiel medzi mojim platom a najvyssou sadzbou je moj vymeriavaci zaklad)
A kedze z ukonceneho PP mam 90 dni + 18dni december+31 január+28február+31 marec+ 30 apríl+ 31 máj +30 jún =289 dní a rodím až 22.júla

este raz ti dakujem za ochotu odpovedat.

monika2606
25. feb 2011

Ahojte, ja by som potrebovala poradiť lebo tomuto dobrovoľnému poisteniu moc nechápem. Ide o to že ešte študujem a nie som zamestnaná. Teraz budem končiť a chceli by sme s priateľom hneď bábätko. Tak som sa chcela spýtať či to len stačí platiť tých 270 dní alebo či musím byť aj zamestnaná alebo také niečo? lebo pochybujem že si stihnem za takú krátku dobu niečo nájsť. Možno len nejakú brigádu

deninka14
25. feb 2011

@gapa Ahoj gapa, idem ku tebe na "rady". vidím, že máš veľmi dobrý prehlad o tejto téme.. a mne na každej linke povedia niečo iné.. dosť ma zaujíma aj tvoj názor, tak ti opíšem moju situáciu. Od 30.6.2010 som si začala platit DNP termín pôrodu mám však na 21.3 ... takže toto nesplním, (iba ak by bábatko čakalo ešte min.7 dní) AVŠAK! ja som už asi 7 rokov zamestnaná v jednej inštitúcii, ale od roku 2007 som bola na MD a cca od júla 2007 som bola na rodičovskej dovolenke do 14.10.2009. Od 15.10:2009 som sa vrátila opat do zamestnania a teraz som od 07.02.2011 na MD... myslíš, že splňam tú podmienku iného poistenia v období spätne 2 roky??? na linke soc. poist. mi to jedna baba potvrdila a dalšia mi dala čísla na iné linky a tam mám vraj čakať na vyjadrenia... samozrejme ked som bola osobne v soc.poist. v BB, tak taká "ochotná" pani,nevedela ani o čom rozpravam...a kedže som v zápale nedočkavosti, skúšam všetky DOBRE zdroje informátorov ako si ty??? budem rada, tvojmu názoru... vdaka Denisa

gapa
25. feb 2011

@deninka14
k tomuto sa môžem vyjadrovať ozaj len v teoretickej rovine. Nemám o tom absolútne žiadne konkrétne info, len náznaky v odpovediach zo SP. Tiež samotný záýkon nič takéto nerieši. On hovorí, len že nárok vzniká, ak si bola nem.poistená aspon 270dní dva roky pred pôrodom. Nehovorí priamo o tom z ktorého NP. Aj ked je to myslím v § 58 spmenuté, že nárok sa posudzuje z každého NP zvlášť. A na náklade toho treba splniť 270dní z každého NP zvlášť. Ale ktroré dni NP možno k trvajúcemu NP prirátať zákon nerieši.

Aké dni NP prirátavajú, to je interná záležítosť SP. Na stránkach SP je uvedené, že sa k trvajúcemu DNP môže prirátať "akékolvek ukončené NP".

Podla zákona o soc.poistení § 26 ods.5 sa prerušenie NP zamestnanca sa posudzuje rovnako ako zánik NP a skončenie prerušenia sa posudzuje rovnako ako vznik NP. Jedine pre určenie rozhodujúceho obdobia sa tento § 26 ods.5 nepoužije, v prípade splnenia podmienky 270dní možno tento § 26 ods.5 použiť, nie je v zákone uvedené, že by sa nemohol.
Na základe takétohoto chápania by tebe zaniklo jedno poistenie dnom nástupu na RD cca 7/2007 a nové vzniklo v den po ukončení RD 15.10.2009.

Ale či aj obdobie od začiatku prerušenia NP do ukončenia NP možno považovať za UKONčené NP???
Podla § 49a ZoSP aj obdobie prerušenia NP z dôvodu čerpania RD ráta do 270dní pre nárok na materské. A tuto podla mna už záleží od interných usmernení SP (tak ako aj o Ukončenom NP sa hovorí len v ich výkladoch).
Ak by sme velmi chceli, tak by sme ho mohli považovať za obdobie nejakého "ukončeného NP" ak podla § 26 jedno NP zaniklo den pred nástupom na RD a ráta sa aj obd. RD...

Ale toto je už na mna príliž. No osobne by som sa na to nespoliehala. Ja bývam zväčša radšej skeptická, lebo odo mna predpokladám maminy chcú skôr také 100% rady a toto nie je ten prípad, čomu by som ja verila.

Ale sama budem zvedavá, ako dopadneš. Ak ti to v prvom kole neuznajú, tak sa skús odvolať, za to nič nedáš a skúsiš.
TAk daj potom vedieť, ak budeš chcieť, ale najlepšie aj s údajmi.
Prajem hlavne zdravíčko tebe aj bábätku
🙂

gapa
25. feb 2011

@deninka14
ak si nastúpila na RD v 7/2007 a porodila by si druhé dieťa napr. v 2/2009, tak si myslím, že dni od cca 2/2007-7/2007 by sa dali prirátať, lebo vtedy NP trvalo a končilo nástupom na RD. Ale tvoj prípad je iný.

monikajj
25. feb 2011

Ahoj gapa.Pekne ťa prosím o radu.Posudková lek.mi ukončila maródku,vraj somdoma a poberám rodič.prísp.a môj stav nie je akútny-je to možné??Mám si nechať PN,keď mi skončí RD(jún).Myslím,že doteraz mamičky poberali aj niekoľko rokov súbežne PN a RP.Začala som platiťDNP kvôli tomu,že nemám zamestnanie a mám ochorenie.Platila som si DNP od r.2009 a to 18 mesiacov,z toho 6 mes. z maxima.V novembri som začala maródovať,nedávno mi zrušili PN.Môžem si od 1.3. znížiť vymer.základ,aby som do júna neplatila veľa?Z čoho mi potom vypočítajú dávku,z minulého roku?Ja viem o tom,že PN sa nemá brať len s dôchodkom...ˇˇDakujem vopred za tvoj čas a radu.

petronelka1
25. feb 2011

@zuzanajd Výšku materského PN ti neovplyvní. Sú to 2 rôzne dávky. Aj keby si poberala PN do konca tehu, potom podávaš nové papiere - novú žiadosť o poberanie materského, kde sa ti všetko nanovo prepočíta a prehodnotí. Počas PN a materskej sa DNP neplatí. Skús sa ešte opýtať gapy, tá sa lepšie vyzná, ale malo by to takto byť, ako som ti písala. Mne PN materskú neovplyvnilo. Dokonca keď som zistila, že som tehu (jún 2009), dala som odhlášku a následne prihlášku so zvýšeným VZ. Potom som v septembri mala mesiac PN a v decembri 2009 som začala poberať max. materskú už zo zvýšeného VZ. 😉

ejaeja
26. feb 2011

ahojte už som tu pisala a teraz ma dakto skusenosť s tym že neskor im došla platba za DNP za januar posielala som im to benkingom až 8.2. tak si myslim že im došlo až okolo 10.-11.2 bolo im vyplatene očr za januar diki poradte čo stym ešte som nedostala nič

andrejkam
26. feb 2011

@ejaeja no ak platis na poslednu chvilu treba radsej zajst na SP a tam zaplatit v pokladni.... 😒

maggiore
26. feb 2011

Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu, začala som si doplácať DNP do max. výšky a zaujímalo by ma, či sa myslí 270 dní pred plánovaným, alebo skutočným pôrodom? Ak totiž napr. budem mať predpokladaný termín 26.novembra, šesť týždňov pred ním nastúpim na materskú a ten 270. deň bude 24.novembra no a náhodou porodím už 22.novembra, budem mať nárok na plnú materskú? a dá sa vôbec priplácať, už keď som na materskej? Vopred ďakujem za odpoveď. 🙂

ejaeja
27. feb 2011

@andrejkam lenže som to nemohla vykonať nemala som sa jak dostať lebo som bola z chorymy deťmi a tak som to urobila benkingom ale neviem či mi tie peniaze pridu či nie inak stale chodim osobne ale len teraz sa mi to skomplikovalo

tekvicka17
27. feb 2011

Prosím, poraďte mi. Platím si mesačne dobrovoľné nemocenské pripoistenie 20 eur. Som zamestnaná a neviem, či to má zmysel a aké to má vôbec výhody. Malá nebola poriadne chorá. Neviem ani ako to funguje, ak dieťa ochorie, alebo ja ochoriem, mali by mi niečo platiť z tohto dobrovoľného pripoistenia? Teraz ale nastúpim na materskú zo zamestnania a vlastne mi bude vyrátavaná materská z platu. Neviem teraz, či ho mám zrušiť , alebo ho platiť ďalej. Poraďte mi, prosím. Ďakujem.

andrejkam
27. feb 2011

@ejaeja asi by bolo lepšie keby si sa zašla poinformovať na pobočku...držím palce

beruska113
27. feb 2011

Ahojte, baby je to tak, že od 1.1.2011 je potrebné aj pri OČR splnit podmienku 270dni platenia DNP? Som na MD. díky

ejaeja
27. feb 2011

@andrejkam dakujem zajdem tam

ejaeja
27. feb 2011

kto mi vie poradiť som na RD som DNP a chcem si dať predlžiť RD lebo mame zdravotny problem bolo mi povedane z prace kde som robila že moju poziciu zrušili ale miesto nemohli lebo som na RD chcem sa spitať lebo ked skončim RD zrejme dostanem vypoved možem sa dať pripoistiť na Dobrovolne poistenie v nezamestnanosti ked už mam DNP a plati sa to plynule alebo je to ovplivnene ked čerpam očr alebo pn proste kedy sa to neplati .Dakujem

veronique_1
27. feb 2011

Viete mi, prosim, poradit? Planujeme druhe dieta. Chcem sa DNP. Na matersku s prvym dietatom som nastupila v auguste, 6 tyzdnov pred porodom. Predtym som nebola DNP, matersku som dostala len podla odvodov od zamestnavatela. Kolko dni si musim platit DNP a kolko pred pocatim sa nan prihlasit, aby som dostala matersku?

kloranebb
27. feb 2011

Gapa prosim porad mi. Do jula 2010 som si platila DNP spolu viac ako 270 dni. Potom som sa odhlasila. Som na RD a stale mi trva pracovny pomer. Rodim 6/2011. Budu mi ratat matersku aj z platu aj z DNP? Mam sa este pred porodom prihlasit na DNP?

gapa
27. feb 2011

@kloranebb
predpokladám, že DNP trvalo súvisle 270dní do 7/2010. Ak áno a pred nástupom na MD sa na DNP prihlásiš a zaplatíš v splatnosti!!! poistené a nemáš nedoplatok, tak nárok na materské z DNP rátané z minima získaš.
Ak bude trvať k nástupu na MD aj prac.pomer, tak aj z neho nárok na materksé budeš mať.

petronelka1
27. feb 2011

@tekvicka17 Ak ti zo zamestnania nevychádza max. materská, tak ja by som do DNP nerušila a platila ďalej. Pretože keď budeš platiť ďalej, materská sa ti vyráta aj z DNP aj zo zamestnania a takto môžeš získať max. materskú. Ku tej OČR z DNP, vlastne to funguje tak, že keď je malé choré, tak si popýtaš lekárku, aby ti vystavila papiere a z DNP ti vyplatia to OČR. Ja som na rodičovskej dovolenke a tiež mi malá za tých 13 mesiacov nebola poriadne chorá, nemyslím tým nádchu, takže som po skončení materskej (ktorú mi vyrátali aj zo zamestnania aj z DNP) som DNP zrušila. Teraz chcem cez leto začať zasa platiť, na budúci rok by sme chceli skúsiť ďalšie baby. 😉 Snáď som ti poradila.

petronelka1
27. feb 2011

@maggiore pokiaľ ja viem, tých 270 dní musíš mať splnených pred nástupom na materskú dovolenku. Takže tých 6 týždňov pred 26. novembrom. Veď materskú začínaš dostávať nástupom na materskú dovolenku a nie dňom pôrodu. 😉

rrenata30
27. feb 2011

poradi mie niekto? od jula 2007 som bola na materskej z trvaleho prac.pomeru na polovičný uvazok. poberala som materske 6 mes.z DNP a z VZ zamestnavatela. teraz som na rodičovskom planujeme 2 dieta. z čoho mi bude vyplácane materske ak by som porodila v roku2012? a ak chcem vyššiu matersku aká max.výška naDNP je niekedy tam boli stropy pre vyplatenie max. výšky materského je to aj teraz aby som zbytočne neplatila.DNP si platím stále stačí mi ho zvýšiť niekedy pred pôrodom alebo aj tu musím splniť podmienku 270 dni?

rrenata30
27. feb 2011

@veronique_1 musíš byť poistená 270 dní pred nástupom na materskú

kloranebb
27. feb 2011

@gapa Predpokladala si dobre. Dakujem za odpoved. Nerozumiem len jednemu, ze preco mi budu ratat matersku z minima (z DNP).... platila som si rozdiel medzi hrubou mzdou a maximalnym vymeriavacim zakladom. Vies mi to v kratkosti vysvetlit prosim?