Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nika147
3. jún 2010

ahojte, chcem sa opýtať ako to funguje...som zamestnaná ale od septembra/2009 som na PN....od októbra/2009 si platím DNPO z maxima (47,70 e,-) ...vo februári som otehotnela...a 270dní mi uplynie presne posledný júnový deň...pani na sociálnej poisťovni mi povedala, že keď chcem máť nárok na dávky z DNPO tak musím ukončiť PN a začať naraz PN aj DNPO v jeden deň u lekára, pretože vraj nemôžem mať napr...PN začínajúcu dňa 12.09.2009 a DNPO od 1.7.2010...
....ďakujem, keď mi niekto napíše, či má niektorá podobnú skúsenosť...

adka70
3. jún 2010

ahojte baby.
od augusta 2009 si platim DNP z max vym.zakladu,kedze som bola do aprila nezamestnana,tak som si platila sama 47,70 a od aprila som zamestnana. Platim si to teda uz tych 270 dni,v oktrobri mam termin. Tety v socialnej poistovni,ze si mam uz platit rozdiel medzi VZ a hrubou mzdou. Teda z tohto rozdielu 4,4 %. Matersku budem mat maximalnu,kedze sa mi berie VZ z roku 2009, dobre mi tie tetuse poradili aby som si platila az kym nastupim na matersku. Viem ze potom mi bude DNP nadalej plynut ale pocas materskej platit nemusim. A este by som chcela ist na PN,musim si vypytat od doktora 2 papiere pre ziadost o nemocenske? Jeden normalne,ako vzdy a druhy aby mi vyplacali aj z DNP? Dakujem.pekny dnik

misiatko1
3. jún 2010

Ahojte,rada by som sa opýtala,som zamestnaná,platím si DNP a v prípade že by som išla na PN budem mať PN lepšie platenú?

georgine
3. jún 2010

ahojky holky , mám dotaz platím si DNP už od 1.3. a dneska jsem zaplatila za 06/2010 takže by to mělo být olrajt 😀 no jo ale 14 dní nedostanu nic, když bych byla na nemocenské 30dnů tak 14dní jsem zadara doma?? nebo je to do 14dní nemoci bez náhrady(peněz za nemoc) a 15. a další den jsou pak zaplacené všechny, kromě prvních 3 dnů... 😀 😉 děkuji za odpověď..
nastupuji nemocenskou v pondělí, a paltilajsem dneska no snad stihnout peníze dojít na účet OSSZ 😉 do toho pondělka... 😉 a´by to měla prvně zapalcené a pak jsem nastoupila nemocenskou.. 😉

georgine
3. jún 2010

tak jsme na to přišla od 3.dne bych měla nárok zřejmně jen jako zaměstnanec,ale jako OSVČ až od 14.dne 😉 hodím přesnější znění, třeba se někomu bude hodit.. 😉
Z nemocenského pojištění OSVČ nám náleží

nemocenská od 15. dne pracovní neschopnosti. Máme na ni nárok, pokud jsme měli nemocenské pojištění aspoň tři měsíce bezprostředně před pracovní neschopností (při zahájení podnikání do 8 dnů od zahájení činnosti) - viz kalkulačka nemocenské

peněžitá pomoc v mateřství (mateřská) 28 týdnů. Můžeme ji začít čerpat nejdříve 8 týdnů před očekávaným termínem porodu (potvrzení nám vystaví gynekolog, na formuláři vyplní pravděpodobný den porodu).

saaskia
3. jún 2010

Dobrý deň,

chcem sa spytať, že čo mám urobiť aby som dostala materskú?
Od septembra 2009 som nezamestnaná, skončila mi doba určita a už som bola tehotná, takže matersku som ešte dostala. Som na RD. Teraz som pravdepodobne cca vo 4tt čo ešte nie je až také isté , ale chcela by som vedieť čo by som si mala začať platiť aby som materskú dostala?

Ďakujem Vám krásne

marion
4. jún 2010

Ahojte kocky. Som evidovanana na urade prace. Mam splnenu podm DNPO 270dni a 26tyzdnov tiez uz ubehlo, a platila som si z maxima. 🙂
1.6 v utorok som nastupila na PN, rizikove tehu. Jeden papier poslal doktor a druhy papier som ja odniesla, nakolko ked som nezamestnana tak mi SP plati od 1.dna nemocenske, je to prosim Vas tak? Dobre som to pochopila? Mne netreba vypisovat 2 PN-ky vsak?

A este teta mi tvrdila, ze uz vobec nemusim platit, lebo pocas PN som oslobodena a potom hned nastupim na MD, a pocas MD tiez nemusim platit. A ze uz mam aj splnenu podm. na max. matersku? Je to teda pravda? ☹ 😀 ☹

Dakujem 🙂 Kocky, este jedna vec, doktor vypisal PN papier, a nezaskrtol tam ze nemocenske, alebo osetrovne, vraj to oni nikdy neskrtaju. Myslite ze v SP pochopia ze ziadam o nemocenske? ☹

gapa
4. jún 2010

marion,
je to ok. Ak máš nárok na nem.dávky (nemocenské, materské), tak za obdobie, za ktoré ich poberaš, neplatíš.

A neviem aký papier lekár vypisoval, ved iný papier je pre žiadost o nemocenské a iný pre ošetrovné.

marion
4. jún 2010

@gapa, na tom tlacive je v prvom riadku ze treba skrtnut ci ziadam, ci nemocenske alebo osetrovne 🙂 🙂 🙂

gapa
4. jún 2010

o aké tlačivo ide?

marion
4. jún 2010

Ide o tlacivo do socialne poistovne potvrdenie o docasnej pracovnej neschopnosti...

marion
4. jún 2010

Doktor ma vypisal na PN, s tym ze 1 papier ide mne, ak pride kontrola, jeden si nechal on, a jeden poslal priamo do SP.

A mne dal este 2, z toho jeden som zaniesla na UpSVR. Nakolko nie som zamestnana, a od 1.dna mi bude platit SP, tak ten druhy papier co mi este ostal tak som zaniesla hned do SP. Kedze mne sa bude PN vyplacat iba z toho co som si ja platila, tak mi bolo treba len jedno tlaciv nie? 🙂

marion
4. jún 2010

@gapa,

Ide o tlacivo do socialne poistovne potvrdenie o docasnej pracovnej neschopnosti...

Doktor ma vypisal na PN, s tym ze 1 papier ide mne, ak pride kontrola, jeden si nechal on, a jeden poslal priamo do SP.

A mne dal este 2, z toho jeden som zaniesla na UpSVR. Nakolko nie som zamestnana, a od 1.dna mi bude platit SP, tak ten druhy papier co mi este ostal tak som zaniesla hned do SP. Kedze mne sa bude PN vyplacat iba z toho co som si ja platila, tak mi bolo treba len jedno tlaciv nie?

gapa
4. jún 2010

áno, ak si neuplatnuješ nárok na nemcenské z viacerých nem.poistení, t.j. napr. zo zamestnania, tak stačí 1x.

Ja mám pred sebou to tlačivo, ale časť II.a a tam nie je taká kolonka, tak neviem, či majú viac verzii toho tlačiva, alebo len na inej časti sa to píše.
Ale nelámala by som si s tým hlavu. Ale celkom byma to zaumímalo, čo to tam je. Ale jasne máš napísané, že potvrdzujú tvoju PN a ak si uplatnuješ nárok ty v čase tvojej PN, tak vyplácajú nemocenské a nie ošetrovné.

marion
4. jún 2010

@gapa,prva strana ostala mne, a ta druha je II.a aj b. to A asi posielaju do SP a to B ostalo mne, kde boli v prvom riadku tie dve moznosti, nemocenske alebo osetrovne.A na druhej strane je napisane ze ak PN trva dlhsie ako 10dni, tak je zamestnavatel povinny poslat to do SP, ale kedze ja som nezamestnana tak tak bolo napisane ze SZCO, DNPO to ma ist odovzdat a ma narok od 1.dna. 🙂
Hladam a nikde neviem najst to tlacivo ako vyzeral. 🙂

marion
4. jún 2010

@gapa, sorry...prave som to nasla...je tam napisane ziadost o nemocenske alebo urazovy priplatok... 🙂 a ja som tam nemala nic zaskrtnute tak logicky hadam pochopia ze ziadam o nemocenske, ci myslis ze sa tam ma ist opytat...alebo pockam ked mi pride postou vyjadrenie?

marion
4. jún 2010

@gapa dakujem ti, si zlata..pekny vecer a vikend 🙂

gapa
4. jún 2010

nemám skúsenosť. Ale asi pri úraze by musela byť iná diagnoza (aj ked v SP diagnozu nevidia). Asi by som to neriešila zatial. No je to na tebe.

lucy_lu
6. jún 2010

Ahojte dievčatá, aj by som vás chcela veľmi pekne poprosiť o radu. Môj plat u súč. zamestnávateľa je 720 eur. Plánujeme bábo, takže si chcem začať platiť DNP aby mi vyšla maximálna materská. Zaujíma ma, ako je to v prípade, že si napr. 2 mesiace budem platiť DNP a medzitým otehotniem a budem doma na PN-ke na rizikovom. Ak budem naďalej počas PN-ky platiť DNP, zostane mi nárok na max. materskú? A čo sa týka nemocenského - budem mi vyrátané tiež z toho maxima (plat+DNP) alebo len z môjho platu? Budem vám veľmi vďačná ak sa tu nájde niekto kto mi to "po lopate" vysvetlí. 🙂 Ďakujem!

adka.8
6. jún 2010

Lucy ak si budeš platiť 2 mesiace DNP a ostaneš doma na rizikovom tak bohužial PN budeš mať len z platu. Z DNP nie pretože na poberanie PN aj z DNP musíš byť poistená 270 dni.

lucy_lu
6. jún 2010

Aha, adka dakujem. A materska je potom z maxima?

adka.8
7. jún 2010

ak si platiš z maxima tak ano

penelope10
7. jún 2010

Ahojte, zaujimalo by ma, ked planujeme babo (tak aby sa *2011), som zamestnana, rada by som mala materské, čo najvyššie, je pre na lepšie začať si platiť DNP z rozdielu max. VZ a mzdy alebo minimalne DP a potom sa odhlasit a dať si z rozdielu ?
Dakujem za vsetky rada a nazory .

v.elen
7. jún 2010

Ahojte, pripájam sa k penelope10, tiež by som si chcela doplácať nemocenské poistenie, aby som mala čo najvyššiu materskú.. som zamestnaná, tak neviem či je dobre si doplácať rozdiel do maxima, alebo mi poradíte niečo iné?

Ďakujem za vaše rady a názory

petra222
7. jún 2010

ahojte, tiež by som sa rada pripojila a ak mi vie niekto poradiť, budem rada.
Od augusta 2009 si platím DNP, v októbri ma vykopli z práce a odvtedy som PN. Som v 22tt tehotenstva. Dozvedela som sa, že by som si mohla uplatniť aj 2.PN, vlastne z DNP už spĺňam podmienku 270 dní. Nebude to mať negatívne dôsledky pri poberaní materskej (že keď si uplatním teraz 2. PN potom mi nedajú materskú z DNP) a ako sa to vybavuje? má stým niektorá z vás skúsenosti a poradí mi ako na to?

Ďakujem za rady

adka.8
7. jún 2010

Ahoj Petra222. Ano môžeš poberať PN aj z DNP , vplyv na matersku z DNP to vôbec nema. Ked pôjdeš k doktorovi tak si daj vypísať ešte jednu PN poved že si DNP a teraz ti vznikol narok poberať PN už aj s tade a tu vypisanu PN pošli alebo odnes osobne do socialnej poistovni. Ja som to tiež tak urobila, tak isto potom nezabudni posielať do SP prechodky z mesiaca na mesiac.

marion
7. jún 2010

@adka.8 , poradila si tu petre aby posielala prechodky...to je co? Ja som na PN ako DNPO len teraz od 1.6. ale za chvilu je tu jul a ja chcem vediet co potom. Treba mesacne nosit nejaky papier, ze som stale PN? DAkujem 🙂

gapa
7. jún 2010

marion,
prechodky sú doklady od lekára o pokračovaní pn ku koncu mesiaca. Treba ich do SP odniesť myslím najneskôr do 4tého dalšieho mesiaca. Ale lekár dáva prechodku popradu, mne cca 22 pred koncom mesiaca, takže bolo času dosť. A SP som mala po ceste od lekára chvalabohu.

petra, ale materské budeš poberať už len z DNP :( lebo v čase ukočnenia PP si tehotná predpokladám nebola. Ttak neviem, aký si mala z DNP vym.základ od prihlásenia na DNP do konca roka 2009.

lucy_lu
7. jún 2010

gapa, rada by som sa ťa ešte poprosila o pomoc a vysvetlenie.. Keď som teraz v 17 DPO (3š dní od poslednej menštruácie) a som tehotná, oplatí sa mi ísť zajtra na sociálku a začať si platiť DNP z rozdielu môjho platu a max. vymeriavacieho základu? Splním ešte podmienku 270 dní a vznikne mi nárok na materskú? Je možné zaplatiť si DNP aj spätne? Ospravedlňujem sa za tieto moje otázky, ale absolútne tomu nerozumiem. :( Ďakujem za odpoveď.

lucy_lu
7. jún 2010

A ešte jedna vec ma napadla - keby som do pôrodu nesplnila podmienku 270 dní DNP, ale splnila by som ju napr. o mesiac neskôr, vznikne mi nárok na max. materskú? Ďakujem.