Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sabrinka26
4. jan 2012

@elise dakujem za radu 🙂

joyka
4. jan 2012

ahojte chcem sa spýtať, teraz 6.1. dovršim 270 dní DNP, takže by mi týmto dnom malo zaniknúť, ak v ochrannej lehote siedmich dní pojdem marodovať do nejakého 27.1., potom sa ešte stihnem prihlási´t nanovo k 30.1.- aby som mohla platiť po starom len neviem či bude nutné sa aj odhlásiť alebo sa berie do úvahy to že 270-tym dnom mi to zaniká, vedeli by ste mi poradiť???
A ešte, platím si to od 11.4.2011 a od 1.6 do 20.6. som bola hospitalizovaná, čiže som marodovala, no neviem či sa mi tá marodka ráta do tých 270 dní alebo nie.

joyka
4. jan 2012

ahojte chcem sa spýtať, teraz 6.1. dovršim 270 dní DNP, takže by mi týmto dnom malo zaniknúť, ak v ochrannej lehote siedmich dní pojdem marodovať do nejakého 27.1., potom sa ešte stihnem prihlási´t nanovo k 30.1.- aby som mohla platiť po starom len neviem či bude nutné sa aj odhlásiť alebo sa berie do úvahy to že 270-tym dnom mi to zaniká, vedeli by ste mi poradiť???
A ešte, platím si to od 11.4.2011 a od 1.6 do 20.6. som bola hospitalizovaná, čiže som marodovala, no neviem či sa mi tá marodka ráta do tých 270 dní alebo nie.
Ak sa mi DNP končí 6.1., môžem ísť marodovať už 5.1., budem mať nárok na vyššieu marodku ke´d 270 dní dovršim až 6.1.???

spanihelka
4. jan 2012

Ahojte, chcem sa ísť dnes odhlásiť z DNP a zajtra opäť prihlásiť, aby mi začalo plynúť 270dní...nakoľko si platím DNP už skoro 3roky a zatiaľ nič 😢 Mám zaplatiť starú čiastku za december 22,20 alebo už podľa nového čo chcem platiť z maxima 27,50?
Alebo mám ešte teraz zaplatiť podľa starého a v pondelok sa mám ísť odhlásiť a v utorok prihlásiť? 😒
ďakujem

silviabn
4. jan 2012

@sonka_miro ..... 31.1 Ti automaticky zanikne,nemusis nic rusit.Ak by si si to chcela este nadalej platit,za ,,lacnejsie peniaze,,treba sa do 31.1 prihlasit a mozes este 270 dni takto platit

sonka_miro
4. jan 2012

@silviabn super dakujem za radu, hned v pondelok pojdem na socialnu

florida18
4. jan 2012

Ahojte, chcem sa opýtať na tento prípad. Platila som si DNP od 20.10.2011 s minimálnym VZ. Teraz ku 31.12.2011 som to zrušila a nanovo sa prihlásila k 1.1.2012 už s maximálnym VZ. Chcem sa opýtať, ak otehotneniem uz teraz v januari 🙂 , bude sa mi do tých 270 dní rátať aj to staré DNP, lebo ak nie, tak to nové by mi netrvalo 270 dní do nástupu na MD šesť týždnov pred termínom. Viete niekto ako to je? a ktoré obdobie, resp. vymeriavací základ by bol v tom prípade rozhodujúci na výpočet MD? ďakujem

danjelca
4. jan 2012

ak sa prihlásim teraz v januári na platenie dNP idem ešte podla starého nasledujucich 270 dní? ČI podla starého len január a zvyšok už ako balík poistenia?ja to stále nechápem.

vani
4. jan 2012

Kočky poradíte mi ? DNP sa platí do 8.dňa v nasledujúcom mesiaci je tak ? a ak som ešte nezaplatila za december, môžem sa dnes odhlásiť a prihlásiť od zajtra spätne sa december a zaplatiť si vlastne už nové DNP ?

vani
4. jan 2012

@spanihelka máme ten istý dotaz, ak ti niekto odpovie, prosím daj mi vedieť. ďakujem

tinara23
4. jan 2012

@spanihelka za december zaplatíš starú čiastku, nakoľko za december platíš do 8.1.2012. Ak sa dnes odhlásiš a od zajtra prihlásiš, tak v 02/2012 budeš platiť alikv časť za 1-4.1.2012 zo starého vymeriavacieho základu a od 5-31.2012 alikv čiastku z nového vymeriavacieho základu.
@vani

vani
4. jan 2012

@tinara23 akurát som volala do sociálnej poisťovne, je to presne tak ako hovoríš
ďakujeme veľmi pekne.

spanihelka
4. jan 2012

@tinara23 ďakujem veľmi pekne, k odhláške potrebujem len tú starú zmluvu, alebo ešte niečo viac?

vani
4. jan 2012

a čo v prípade, že dnes sa odhlásim,zajtra na novo prihlásim a do konca mesiaca zistím, že som tehotná ?

sniezka
4. jan 2012

baby, ja nie som v tomto odborník, ale podľa mna nie je možné kalkulovať s tým, že platíš si DNP, tak sa teraz odhlásiš a prihlásiš znovu ešte do 31. januára aby sa ti znovu rátalo 270 dní. Niekto ste to tu takto uvádzali, tak pozor. Takto to nefunguje. Podla mna je to tak, že 1.2. sa zistí, koľko dní máš za predchádzajúce 2 roky zaplatené poistné, ak to bude 270 a viac, máš smolu, ďalej by si si už mohla sporiť len po novom. Bez ohladu na to, kolko krát bolo toto poistenie prerušené, podla mna aj bez ohladu na to, ci to je dobrovolne nemocenske poistenie alebo normalne plynuce zo zamestnania. Proste ak si k 1.2. mala za posledné dva roky dozadu 270 dni poistenia suhrnne, tak sa nič nedá robiť, DPN k 1.2. zaniká (čo sa starého systému týka)

tinara23
4. jan 2012

@spanihelka k odhláške nepotrebuješ nič, mali by to vidieť v sociálke. Akurát tam vypíšeš dva papiere, jeden na odhlášku a druhý ako prihlášku.

sniezka
4. jan 2012

@dnpo a to sa dá aj pri okienku platiť DNP?

tinara23
4. jan 2012

@vani ja sa napr. neodhlasujem ešte teraz, čakám do 30.1., ak nebudem tehu, tak sa v ten deň odhlásim a od 31.1. prihlásim, načo sa zbytočne ponáhľať.

maminka142
4. jan 2012

@sniezka Vraj to je jedno, kolko som bola prihlasena predtym, vraj stačí ak sa do 31.1 odhlasim a na to hned aj prihlasim a budem si zasa odznova platiť DNP a ak sa mi do oktobra podarí otehotnieť, tak mam ochrannu lehotu 8 mesiacov...

sniezka
4. jan 2012

@oskvarka dakujem za pomoc. takze za december zaplatim tych15,85 a potom uz za vsetky ostatne dalsie mesiace budem platit tych 49,13 (bez rozdielu kalendarnych dni) ?

maminka142
4. jan 2012

@tinara23 prosím ťa, aky maš nazor na to čo teraz písala
@sniezka ?
Tak mam sa teda prihlasiť a odhlasiť? Platim si už takmer 4 roky DNP 😕

vani
4. jan 2012

@tinara23 keď som volala na sociálku, tak mi povedala pani, že treba prísť čo najskôr...tak neviem...

spanihelka
4. jan 2012

@tinara23 ďakujem...idem zaplatiť za december, odhlásim sa a zajtra sa pôjdem prihlásiť 🙂 dúfam, že to nepopletiem 😀 😀 a ešte som sa ťa chcela opýtať...pri vyplácaní materskej ...budem dostávať z DNP a plus aj zo zamestnania 6mesiacov?

tinara23
4. jan 2012

@maminka142
@vani priznám sa zákon som nevidela, takže len čítam čo tu kočky píšu. Ja si relevantné info zistím na inej stránke a dám Vám vedieť.

martaniana
4. jan 2012

@spanihelka v deň keď sa odhlásiš ťa rovno aj prihlásia keď im povieš že sa chceš , nemusíš chodiť 2x 🙂 mne to tak spravili..

tinara23
4. jan 2012

@spanihelka po uplynutí 270 dní DNP budeš dostávať materské aj z DNP aj zo zamestnania 34 týždňov. V ten deň sa aj prihlás keď sa budeš odhlasovať, povedz, že nech ťa od nasledujúceho dňa prihlásia, nemuíš dva krát chodiť.

spanihelka
4. jan 2012

@vani ja idem radšej dnes sa odhlásiť a zajtra sa pôjdem prihlásiť 🙂

spanihelka
4. jan 2012

@tinara23 super ešte raz ti ďakujem si zlatá 🙂

spanihelka
4. jan 2012

@martaniana ok tak poviem ako mi radíš, ďakujem

tinara23
4. jan 2012

@vani ak je zákonom dané, že sa môžeš po starom odhlásiť a prihlásť do 31.1.2012, tak nie je dôvod utekať skôr. Tetušky na sociálke sa asi boja návalu 31.1. 🙂