Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

silvuska267
4. apr 2011

@kisska a este sa spytam ja idem na MD teraz v aprili takze na buduci rok budem mat z max.??dakujem

anjelaa
4. apr 2011

@kisska no ja som z toho jelen 😨 prosim ta, ako sa to rata? dokedy sa plati nemocenske - ja som myslela, ze kym zena nenastupi na matersku, cca 8-6 tyzdnov pred porodom? ci ja by som platila DNP kym neporodim? och sa mi to zamotava, dufam, ze ta nemätiem otazkami.
ja neplatim dve poistenia naraz. Len minuly rok som pracovala od septembra 2009 do juna 2010 ako zamestnanec, kde za mna odvadzal nemocenske poistenie zamestnavatel. Od septembra 2010 pracujem na zivnost, ale kedze iba prvym rokom, tak od socialky som oslobodena. Avsak potom som zistila, ze sa mi tie mesiace nezaratavaju do odpracovanych dni, tak som zacala od 1.marca platit DNP plnu sumu. Nic viac momentalne neplatim.
dakujem 🙂

anjelaa
4. apr 2011

@kisska a este prosim ta, kedy socialka zacne vyplacat matersku ak na nu teda zena ma narok tym ze platila DNP? este pred porodom, ci az mesiac po porode?

mata84
4. apr 2011

@bubinko83 ano..specificky symbol je napr.za mesiac marec 032011

gapa
4. apr 2011

@lietadlik
ak bude pn do 52týž. spolu s touto prvou, tak je to ok, budeš poberať nemocenské.

ak máš dnp súvislé (bez odhlásenia) na md nastúpiš v r.2012, tak sa berie VZ z roku 2011 a stačí, ak by si v r.2011 platila čo i len 1den poistné, z neho sa bude materské rátať. nevadí, že nebudeš platiť dnp ostatnú časť roka z dôovdu poberania nemocnenského.

sandruska81
4. apr 2011

Ahojte dievčatá, píšem, lebo sa chcem uistiť. Od januára 2011 som DNP (platím rozdiel medzi max VZ a poslednou HM), momentálne na RD, stále zamestnaná. Podľa TT vyzerá, že čakáme mimi - narodiť by sa malo začiatkom decembra 2011, t.j. stíhame ísť z RD na MD. Niekde som čítala, že rozh. obdobím pre výpočet materskej je predchádzajúci rok. Budem mať v mojom prípade nárok na max. materskú (teda zo zamestnania + DNP), keďže na MD nastúpim ešte tento rok?

bubinko83
4. apr 2011

@mata84 ,dakujem už som sa dovtipila a poslala som to tak.Dufam že je to dobre. 😒 Keby si to idem overit do SP oni mi povedia či tam ta platba nabehla?

sssimi
4. apr 2011

@gapa Ahoj.
Mám na teba prosbu o odpoveď.
Som na RD do mája 2012. PP stále trvá,ale nepracujem. Chcem si začať platiť maximálnu DNP od 1. augusta 2011. Dufam, že sa mi podarí otehotnieť pred ukončením RD a tak by som hneď nabehla na PN. Keďže už budem vtedy 270 dní poistená chcem vedieť koľko by som dostala PN z DNP? A či ak ukončím (znížim) platenie DNP budem mať nárok aj na maximálnu materskú, keď pred tým využijem PN?
Ďakujem veľmi pekne.

kisska
4. apr 2011

@megan999 ano, ak si na PNke, je rovnaka ako vsetky ostatne. Doktor ti da (podla stavu a diagnozy) vychadzky a tie treba dodrziavat, kontrola moze prist kedykolvek aj cez vikend. Zrusit a zalozit nove musis najneskor do 8tt. DOlezity je datum, kedy nastupis na matersku, cize aj keby si mala PTP v januari, este stale bude RO tento rok 😉 Drzim palce, nech to vyjde tak, ako si zelas.

kisska
4. apr 2011

@anjelaa ak si teraz platis len DNP, narok na davku z nemocenskeho poistenia mas po uplynuti trvania 270 dni v poslednych dvoch rokoch (mozes cerpat aj PNku, OCRku). Mas pravdu, dnp sa plati do nastupu na matersku 6-8 tyzdnov pred porodom, potom si oslobodena od platenia.
6 tyzdnov pred porodom dostanes od lekara ziadost, tu odnesies na SP a tam maju 60 dni na to, aby ti poslali rozhodnutie a niekedy v tom obdobi aj posielaju peniaze. Zalezi od toho, aku mas sikovnu tetu, ktora ta ma na starosti. Ja osobne som cakala plnych 60 dni, ale zase mi poslali matersku za dva mesiace naraz a bola to pekna suma 😉

kisska
4. apr 2011

dievcata prepacte, nevidim niektore prispevky, ale mam ich v "kto ma spomina" Kludne piste IP alebo na tanita@azet.sk 😉

cipsinka
5. apr 2011

Dobre ranko dievcence,

mam este jednu otazoku od roku 2012 bude vlastne 10 mesacna materska,ze???A po uplynutich tych 10 mesiacov vlstne ja nabehnem na rodicovsky prispevok a to jest 190 erfri,je to tak????? 😅 😅 😅 😅 😕 😕 😕 😕 😕

mata84
5. apr 2011

@bubinko83 ano..povedia..ale ak si to takto poslala, tak to mas urcite dobre 😵

bubinko83
5. apr 2011

@mata84 ,no ved som to poslala podla pokynov pani v SP tak dufam že je to ok. 🙂

sssimi
5. apr 2011

@cipsinka presne tak 😒

gapa
5. apr 2011

@sssimi
ak sa zákony nezmenia, dnp ti súvisle potrvá od 1.8.2011 a ak vznikne pn po 270dnoch a nebudeš mať nedoplatky v SP, tak sa bude rátať nemocenské z VZ z dnp v období 1.8.-31.12.2011 (ak budeš prihlásená z maxima a nebudeš mať iné nem.poistenie súbežné, tak z toho maxima, čo si z neho platila).
DNP by som si ponechala do nástupu na Md. Ak by bol nástup na MD v r.2012, tak bude denný vym.základ rovnaký ako pri nemocneskom, no materská je teraz 60% z DVZ (možno v r.2012 bude iná), nemocesnké je 55% z DNP (od 4tého dna PNky, prvé 3dni len 25%)

no opakujem, zákon sa môže v niečom aj meniť a záleží, aké bude znenie v den nástupu na MD/PN

sssimi
5. apr 2011

@gapa Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A ešte by som sa chcela spýtať na tie nedoplatky? Ako mi môžu vzniknúť. Už som pred prvou materskou bola na PN a vtedy som riešila nedoplatky od zamestnávateľa, ktorý za mňa neodvádzal. Potom to už bolo v poriadku. Mohol mi nejaký nedoplatok vzniknúť aj počas MD či RD? Myslím, že nie, ale pre istotu. Nič si totižto neplatím.

gapa
5. apr 2011

@sssimi
nesmieš mať nedoplatky na dnp, ak neplatí zamestnávatel, ale si riadne prihlásená ako zamestnanec, tak to nemá vplyv na nárok na nemocenské, materské z dnp, resp. ani zo zamestnania.

evulikm
5. apr 2011

ahoj @gapa chcela by som ťa poprosiť o radu, ako si zmaximalizovať materskú 😉 momentálne som na rodičovskej dovolenke so synom a s manželom uvažujeme o druhom bábätku, ale hodila by sa maximálna materská (aspoň by pokryla splátku hypotéky 😉 ) pred nástupom na MD som bola zamestnaná na dobu neurčitú a tento pracovný pomer stále trvá (výška materskej bola okolo 440eur)

hrasko3
5. apr 2011

Ahoj gapa, neprecitala som si sice vsetkych 366 stran odkazov, ale aj z niekolkych som pochopila, ze sa zjavne vyznas a vsetkym vies pomoct 🙂 Planujem v relativne blizkej buducnosti babo a rovnako ako asi vsetci tu chcem mat co najväcsiu matersku, preto si chcem u teba overit niekolko veci:
1. aj ked som zamestnana, mozem si priplacat dobrovolne nemocenske poistenie (aby som dokopy dosiahla ten najvyssi vymeriavaci zaklad)?
2. tych 270 dni pred porodom pocas predchadzajucich 2 rokov - je jedno, kedy pocas tych dvoch rokov to je? Napr. teraz si zacnem platit, o 6 mesiacov otehotniem, o dalsie tri-styri to prestanem platit (splnim podm. 270dni), zvysok tehotenstva som zamestnana s malym platom - aj tak dostanem tu najvyssiu matersku? Alebo to musim platit poslednych 270 pred porodom? Vopred ti dakujem.

mariposita
5. apr 2011

@gapa Ahoj gapa, chcem ta poprosit o radu, kedze sa velmi v tomto celom nevyznam....platim si DNP uz viac ako 270 dni, ale zatial sa mi nepodarilo otehotniet. Idem tento mesiac na laparoskopiu a predpopkladam ze budem PN asi tak tyzden. Mam tu svoju PN-ku zaniest zamestnavatelovi a este aj do Socialnej poistovne? Alebo staci len zamestnavatelovi? A druha otazka, mam si DNP zaplatit v normalnej vyske tak ako vzdy aj ked budem ten cca tyzden PN?

sandruska81
5. apr 2011

Gapa, ak ťa môžem poprosiť..môžeš ma len uistiť, či budem mať nárok na maximum materskej, alebo mám ešte niečo urobiť, pokiaľ je čas (som asi v 6 TT). ďakujem veľmi pekne.

mima595
5. apr 2011

@mariposita - od lekara si pytaj 2 PN... jednu odovzdas zamestnavatelovi, na druhej musi už lekar zaskrtnut okienko DNP..tu odovzdavas SP...
za obdobie, co budes PN, poisten na DNP neplatis...teda si vyrataj pomernu ciastku...

mariposita
5. apr 2011

@mima595 Aha, ok a do socialnej to mam zaniest co najskor (hned ako pridem z nemocnice) alebo staci ked mi PN skonci?

mima595
5. apr 2011

@hrasko3
1. ano, možes ako zamestnana si platit DNP...a to aby si mala narok na maximum, tak z rozdielu medzi max. VZ a tvojou hrubou mzdou
2. 270 dni je jedno kedy, ale ked chces, aby sa ti ratala materska z toho VZ, ktory si platis, tak ho musis platit minimalne 26 tyzdnov pred nastupom na matersku....

mima595
5. apr 2011

@mariposita - musis hned...oni ta mozu prist skontrolovat, myslim, že tam je lehota 3 dni, ale o neviem presne...urcite nie po skonceni...po skonceni posles tu cast PN, s ktorou chodis na kontroly a na tu ti lekar napise ukoncenie PN

mariposita
5. apr 2011

@mima595 Dakujem, uz mi je to trochu jasnejsie 🙂 Vies ja som v zivote nebola PN a este tato kombinacia ze PN a DNP, to uz je na mna vela 🙂

mariposita
5. apr 2011

@mima595 Pozeram si este k tomuto pripadu veci na stranke Soc. poistovne a rozne diskusie. Chcem sa ta este spytat ci aj zamestnavatelovi musim PN odovzdat hned. Ak som dobre pochopila, tak ak budem na pn-ke menej ako 10 kalendarnych dni (co bude dufam tak), zamestnavatel ma nenahlasuje do SP. Takze teoreticky mu staci moja PN az neskor. Alebo je potrebne vsetko odvzdat zamestnavatelovi aj do Soc. poistovne (kvoli DNP) hned?
Mne len ide o to, ci mam niekoho posielat s mojimi papiermi do prace aj do socialky, alebo ci si to mozeme vybavit sama, ked sa dam dokopy a pojdem do prace.

mima595
5. apr 2011

@mariposita ..to neviem

anelisa
5. apr 2011

@mariposita zavisi od toho ako mate nastavene procesy so zamestnavatelom. U nas to je tak, ze ked to bolo do 10 dni, tak som posielala mzdarke PN-ky za nasu pobocku az na konci mesiaca. Ale neviem, ci je to tak vo vseobecnosti, teoreticky by to malo stacit.