Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

norcima
27. júl 2011

@ciaaa no treba si zacat platit DNP, budes mat ovela vyssiu matersku 🙂 Ale zalezi od toho, ci uz tehotna si, alebo este len planujes byt tehotná, lebo ak uz tehotna si, tak pravdepodobne uz je neskoro zacat s platenim...

ivana412
27. júl 2011

poradi aj niekto mne?Na predchadzujucej stranke je moj problem?

vbc22
27. júl 2011

Ahojte. Chcela by som poprosit skusene a znale zakona o radu.
od marca 2011 si platím dobrovolne pripoistenie k materskej z maxima, som zamestnana, avsak vo firme, v kt.pracujem hrozi prepustanie. Momentalne som uz tehotna, pripoistenie si musim platit do 6.decembra - to vychadza tych 270 dni,potom planujem PN a nasledne MD Co v pripade, ked ma prepustia zo zamestnania? mozem si potom doplacat zostavajuce mesiace poistneho sama a bude mi nasledne vyplacana maximalna materska?
Ďakujem

sandruska81
27. júl 2011

@ivana412 aby ste mali max. materskú..na to treba tých 26 týždňov, skorej sa neoplatí, iba ak by ste nechali ten VZ aký ste mali a materská sa bude počítať z toho VZ. Inak je to z minima, keďže nie je splnená podmienka 26t.

sandruska81
27. júl 2011

@vbc22 ak si platíte DNP z maxima, tak aj materská bude maximálna. Treba DNP platiť až do nástupu na MD, resp. na PN v takej výške akej platíte.

ivana412
27. júl 2011

sandruška myslela som si,ale nebola som si ista.Uvidime ako to urobim asi počkam tych 26 tyždnov,len neviem ako to bude s tym DNP v roku 2012

vbc22
27. júl 2011

@sandruska81 ale ak ma prepustia z prace, musim si doplacat aj tu ciastku,kt za mna odvadzal zamestnavatel alebo staci len to co doteraz?

lucia.kl
27. júl 2011

@vbc22 ak by ťa prepustili z práce, si v ochrannej lehote, to znamená, že máš nárok na materskú aj zo zamestnania - tam sa to potom nejak dokladuje, nejlepšie sa spýtať v SP, takže nemusíš si doplácať, stačí ti to, čo si platíš teraz...

lucia.kl
27. júl 2011

@marci2305 ahoj, ak by ťa prepustili z práce - tak si v ochrannej lehote 8m ( myslím, že je to čas na porodenie dieťata,) takže by si mala nárok na dostávanie materskej aj z práce... DNP si v tomto prípade treba platiť len z rozdielu max. VZ a hrubej mzdy...
ak by si otehotnela neskôr, tak máš splnenú podmienku 270dní - tým že by si mala z práce po prepustení ukončené nem. poistenie a tak by stačilo platiť max.VZ tých 26tt pred nástupom na materskú... tých 49€

marci2305
27. júl 2011

@lucia.kl Teraz je ochranná lehota iba 7 dní, nie? Myslím po výpovedi z práce. Tých 8m je keby som bola tehotná ešte počas práce....? Ale tých 270 dní platí aj keby som bola PN?

sandruska81
27. júl 2011

@lucia.kl @vbc22 ale aj tak ak si platíš maximum, tak materská bude maximálna - aj keby sa s prácou stalo neviem čo.

sandruska81
27. júl 2011

@ivana412 no, to nevie niekto .... to zaujíma teraz asi všetkých.

rakovcanka
27. júl 2011

@lucia.kl ahoj, chcem sa ta spytat, kedze pozeram ze sa vyznas... od 1.juna som prihlasena ako DNP, ale som stale zamestnana, platim si maximalnu sumu 49,13 mesacne, chcem sa spytat, kedze do terminu porodu nestiham 270 dni, staci mi tych 26 tyzdnov? rata sa mi tam aj to nemocenske od zamestnavatela? bolo mi povedane, ze aby mi to vyslo musim dat vypoved, lebo rata sa len ukoncene nemocenske poistenie, tak kedy by som tu vypoved mala dat, kedze aj tak by som ju dala, tak aby to malo vyznam... aaa este jedna vec, som teraz na pn-ke, ked dam vypoved mam nejaky narok na pn?

ivana412
27. júl 2011

sandruška a nevieš kolko budem mat MD ak si platim každy mesiac 30 eur?

lucia.kl
27. júl 2011

@marci2305 7 dní je pri PN, 8m pre tehotenstve... tých 270dní platí aj počas PN - ale ak by si išla na PN po prepustení z práce do 7 dní tak máš na ňu nárok a keď nie, musela by si si 26tt platiť DNP z tebou zvoleného VZ aby si mala PN z neho, ak by si platila len kratšie, tak by si mala nárok na PN ale len z minima...

lucia.kl
27. júl 2011

@sandruska81 ale @vbc22 si platí len rozdiel z maxima a hrubej mzdy...

lucia.kl
27. júl 2011

@ivana412 z tejto sumy vychádza materská 409€ - neviem či si aj zamestnaná alebo nie..

rakovcanka
27. júl 2011

@lucia.kl nasla si aj moj prispevok? vies mi poradit?.. zatial dakujem 🙂

marci2305
27. júl 2011

@lucia.kl Takže ak správne rozumiem, najlepšie by bolo platiť si to už teraz do max.základu - teda 1116,75 Eur. Na zdravotke mi to vypočítajú ak tam mám už hrubý príjem? Ešte mám teda čas porozmýšľať či otehotnieť ešte pred ukončením zamestnania alebo počas PN v ochrannej lehote...Čo radíte?

lucia.kl
27. júl 2011

@rakovcanka ak si zamestnaná, tak je pre teba zbytočné platiť maximum, - budeš mať preplatok, ten si potom vyžiadaj... čo sa týka 270dní, ukončené poistenie by sa ti rátalo len ak by si naozaj dala výpoveď, do 7dní po ukončení PP máš nárok na PN zo zamestnania a 8mesiacov od ukončenia PP si v ochrannej lehote kôli MD
myslím, že výpoveď môžeš dať aj počas trvania PN... ale skús sa obrátiť ešte na gapa

lucia.kl
27. júl 2011

@marci2305 na sociálke si musíš sama vyrátať všetko - nič ti tam neurobia... k tomu otehotneniu, neviem, skús sa ešte spýtať gapa či ti neporadí...,

rakovcanka
27. júl 2011

@lucia.kl dakujem za odpoved, mne ide o to ze do porodu nestiham 270 dni, len tych 26 tyzdnov, tak snad to staci a rata sa mi do toho aj to povinne nemocenske od zamestnavatela, a maximum si platim,lebo tak mi prislo zo socialky ze mi vyratali

marci2305
27. júl 2011

@lucia.kl Ďakujem....Veľmi pekne za rady. Takže keby som sa rozhodla platiť a výjde to viac ako z max. - rozdiel mi potom vrátia?

lucia.kl
27. júl 2011

@rakovcanka tých 26tt musí byť do nástupu na materskú, takže ak nedáš výpoveď, tak nedostaneš z DNP ani €

lucia.kl
27. júl 2011

@marci2305 áno. len si o preplatok musíš požiadať...

marci2305
27. júl 2011

Ďakujem. No skúsim to vyzistiť na zdravotke..

rakovcanka
27. júl 2011

@lucia.kl tak toto som chcela vediet, 🙂 a asi by som ju uz mala dat, a kedze som teraz na pn-ke tak mi ostane,alebo si ju budem musiet vybavit nanovo?

lucia.kl
27. júl 2011

@rakovcanka PNka by ti mala ostať... ale spýtaj sa aj na SP

rakovcanka
27. júl 2011

@lucia.kl dakujem za radu 🙂 si mi pomohla...

rakovcanka
27. júl 2011

@lucia.kl a este sa chcem spytat, musi to byt 26 tt od vypovede alebo len 26 tt do materskej