Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sssimi
2. aug 2011

@lienka01 podľa toho na čo to chceš využiť. Ak som dobre pochopila tak si zamestnaná a chceš si doplácať len rozdiel na maximálne DNP. Vieš koľko ti to robí? Možno ti to aj približne vychádza. Treba si to vypočítať. Ak to chceš zmeniť stačí dať odhlášku a zároveň novú prihlášku so správnymi údajmi.

lienka01
2. aug 2011

moje údaje:výplata hrubá mzda:450,98..A teraz mám platiť mesačne DNP19,84.takže mi to vyrátaly z hz...je mi do plaču..budem mať aspon o niečo vyššiu materskú?

lienka01
2. aug 2011

už som tam volala,zmena môže byť až po pôl roku..dobre na mna bola hnusná.. 🙄

sashabb
2. aug 2011

@lienka01 ale veď nerob zmenu (keďže sa ani nedá) Jednoducho sa odhlás a nanovo prihlás 😉 a máš to vyriešené 🙂

lienka01
2. aug 2011

@sashabb .a takúto možnosť mi ani nespomenuly.. 🙄 .chceme sa začať snažilkovať od septembra a už som sa vytešovala že mám poistenie od 1.augusta 😒 ..takže teraz ísť zase na SP a odhlásiť sa?čo k tomu potrebujem?

sandruska81
2. aug 2011

@lienka01 áno, stačí len ak budeš vedieť správny VZ - nič iné nepotrebuješ

sashabb
2. aug 2011

@lienka01 nič, vypýtaj si iba tlačivo na odhlásenie a prihlásenie. Potom by ti mali povedať ešte sumu ktorú budeš musieť zaplatiť, aj z tohto z ktorého sa odhlásiš.

lienka01
2. aug 2011

Dakujem pekne za odpovede.takže VZ si vypočítam takto:1116,76- moja mzda 450,98=665,78...Takže si tam napíšem do kolonky VZ 665,78...Je to tak správne? 😕 ...dúfam..

sandruska81
2. aug 2011

@lienka01 áno, to je tvoj VZ pre DNP

lucia.kl
2. aug 2011

@lienka01 inak z toho, čo máš teraz ako VZ + zamestnanie by si dostávala materskú 540€

monicka34
2. aug 2011

@lucia.kl ahoj ano dala som ziadost o obe pnky, DNP som platila z maxima a plat 450 v hrubom, PN mi vysla necelých 520 Eur. Je to mozne?

monicka34
2. aug 2011

@gapa ahojcek, DNP som platila z max. vym. zakl., moja hruba mzda 450 Eur, teraz som 2 mesiac PN. DNP si platim zhruba 2,5 roka. vypocitali mi PN zhruba 520 Eur. Prosim je to o.k.? moc sa v tom nevyznam. Dakujem za akukolvek radu. nakolko sa snazime o babatko, a chcela som mat lepsiu MD, aby sme neprisli popri mojej materskej o strechu nad hlavou. Este raz moc dakujem. pekny vecer.

gapa
2. aug 2011

@monicka34
nedá sa posúdiť. Ak si sa však na dnp prihlásila naposledy najneskôr 1.1.2010 a aj tvoje terajšie zamestnanie trvá aspon od 1.1.2010, ak si si platila celý rok 2010 z maxima,tj. v súčte zo zam.+dnp to vychádzalo 6mes. 1084,55eur a 6mes. 1116,75eur, nečerpala si v r.2010 žiadne nem.dávky a v žiadnom mesiaci si neprekročila v zamestnaní maximum, tak by mal byť denný vym.základ z oboch nem. poistení cca 36,18 lebo (6x1084,55+6x1116,75) :365 a dávka od 4tého dna pn cca 19,9eur.

z tvojich údajov sa toto nedá posúdiť.

ak niečo z toho

zoja
2. aug 2011

@tatatom nie je tam rozdiel pri ocr mas kazdy den rovnako plateny pri pn je to inak, ale neviem presne ako kedze to som este nevyuzila , ale cca za cely mesiac je to myslim okolo 600eur ak platis v plnej vyske,hej treba tie papiere odniest na socialku pn myslim hned a ocr staci po jej ukonceni , aspon tak to bolo v minulom roku , t.c. som este ocr necerpala kedze vysiel od januara novy zakon ze musi byt platene 270dni a ja som mala len dva mesiace, teraz to uz mam splnene , ale maly nastastie este neochorel 😉

@lucia.kl dakujem za opravu nevedela som to 🙂

monicka34
2. aug 2011

@gapa ahojcek, dakujem za odpoved, prihlasena na DNP som od 05.06.2009, necerpala som ziadnu pn az teraz, platim z maxima az doteraz, vtedy som bola SZCO. Od 15.6.2010 som bola zamestnana - hruba mzda 700 Eur, tento pracovný pomer trval do 3.4.2011, potom som zhruba mesiac bola na dohodu a od 01.05. 2011 mam trvaly prac.pomer - hruba mzda 450 Eur. Prepac, že opat odpisujem, ale ma velmi zaujima, z coho je vypocitana suma pnky. Este raz moc dakujem!

gapa
2. aug 2011

@monicka34
takže
tvoje nem.poistenia od 1.1.2010 doteraz:
1) dnp od 5.6.2009 trvá doteraz bez odhlásenia z maxima tj. prihlásená si asi z 1003,09eur, možno si dávala zmenu vz na aktuálne maximum (aj ked to asi podstatné nie je)
2) mala si v r.2010 povinné np szčo? dokedy? a z akého vym.základu?
3) pp č.1 : 15.6.2010-3.4.2011 vym.základ 700eur
4) pp č.2 : 1.5.2011 doteraz z vym.základu 450eur
kedy vznikla pn? skôr ako na 91vý den od 1.5.

lucia.kl
2. aug 2011

@monicka34 no, takže záhada vyriešená, nárok na PN máš len z DNP nakolko v novej práci by si musela odrobiť 3mesiace až potom by si mala nárok na PN aj zo zamestnania.. inak tým, že si platíš DNP skoro do maxima a si aj zamestnaná, tak si môžeš požiadať o vrátenie preplatku, platíš si totiž poistenia vo vyššej sume ako je 1116,75€

gapa
2. aug 2011

@lucia.kl
nie je pravda, že nárok na nemocenské zo zamestnania vzniká až ked vznikne po 90dnoch trvania pp. Ak pp trvá menej ako 90dní, tak sa ráta z vym.základu v predch.kal. roku, ale nie u daného zamestnávatela.

lucia.kl
2. aug 2011

@gapa manžel bol na PN a keďže nebol u daného zamestnávatela viac ako 3mesiace, tak nemal nárok na PN od sociálky.... dostal len za prvých 10dní čo mu platil zamestnávatel...

lienka01
2. aug 2011

ahoj Lucia..asi by aj to stačilo..mám si to takto nechať?takže ked si nechám vz 450,98 tak by mi vychádzala materská na tých 540..Dakujem za odpoved

gapa
2. aug 2011

@monicka34
aha a PP č. 2 predpokladám nebol u toho istého zamestnávatela ako PP č.1 ????

lucia.kl
2. aug 2011

@lienka01 hej, lebo si si dala aj 450€ VZ z DNP a tak isto to máš VZ z práce čo je spolu 900€ a z toho máš materskú 60% a je možné, že sa budúci rok bude materská zvyšovať ...

gapa
2. aug 2011

@lucia.kl
to je blbosť, že by nemal nárok na nemocenské z tohoto dôvodu. Musí dostať najmenej z minina (ak nemal v predch.kal.roku žiadny vym.základ alebo len vym.základ u toho istého zamestnávatela), no pozriem presne zákone ešte

lucia.kl
2. aug 2011

@gapa jednoducho mu povedali, že nemá nárok a nič nedostal... no neviem ako to je, my sme to už neriešili...

gapa
2. aug 2011

@lucia.kl
a dali mu aj rozhodnutie, že nemá nárok, lebo odosielala pn-ku mzdárka a zamietavé rozhodnutie musia poslať. čo tam uviedli?

lebo som teraz pozerala Zákon o sociál. poistení
§ 54 ods.2 písm. c) +
v prípade ked nemal vym.základ v predch.kal. roku, tak § 57 ods.1 písm.a) + ods.2
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

lucia.kl
2. aug 2011

@gapa ja už sa nepamätám, je to už pol roka......musím kuknúť doma v papieroch zo sociálky...

lienka01
2. aug 2011

Dakujem 😉 ,

mishuu
3. aug 2011

@gapa Ahoj 🙂

veľmi by mi pomohla rada: platím si DNP od 02/2011 v najvyššej možnej výške, od 07/2011 mi vznikli aj povinné odvody 109,07 € + si ďalej priplácam DNP 34,65 € aby to naďalej bolo to najvyššie možné. Ak sa mi od 07/2011 zmenili tieto sumy, nezačína sa to obdobie 270 dní platenia pre splnenie podmienky na nárok na materskú počítať odznova? Ak pôjdem na materskú napr. v apríli 2012, tak sa to bude počítať, že si platím DNP od 02/2011 alebo od 07/2011? Budem spĺňať nárok na najvyššiu materskú? ďakujem

a ešte jedna vec: keď budem tehotná a išla by som napríklad na PN, budem aj počas PN v tehotenstve dostávať mesačne tú sumu, kt. vychádza z týchto mojich odvodov ako materská ? A neskráti sa mi tým obdobie poberania materskej? ďakujem veľmi pekne za informácie.

gapa
3. aug 2011

@mishuu
ak by zákony ostali ako sú teraz (no hovorí sa o zmenách od 2012)
tak sa zvášť posudzuje nárok z každého poistenia (nepíšeš, či si predtým cca dva roky bola nem.poistená).
t.j. ráta sa 270dní zvlášť pred dnp a zvlášť pre povinné np szčo. Pri pôrode v apríly 2012, ak bude stále dnp a povinné np szčo pokračovať, tak podla terajších zákonov nárok získaš. Ak máš nejaké ukončené nem.poistenie, tak teraz je možné prirátať tieto dni ukonč. dni k trvajúcemu nem.poisteniu.

nepíšeš aké máš vym.základy (nechce sa mi to rátať z poistného a hlavne to szčo, lebo tam sú aj iné odvody), ale predpokladám teda že v súčte platíš z vz 1116,75eur, z toho 2-6/2011 to bolo len z dnp a od 7/2011 si predpokladám nedávala na dnp odhlášku ale len si začala platiť dnp z nižšieho vz dnp.

obdobie poberania nemocenského neovplyvnuje dlžku poberania materskkého, to ovplyvnuje to, či nastúpiš na md najneskôr 6týž. pred očak.termínom pôrodu.

ale po novom roku aj tak všetko treba overiť, lebo môžu byť zmeny a to môže situáciu zmeniť.

veeron
3. aug 2011

Dobry den, chcela by som sa spytat chcem si platit DNP, som zamestnana dlhodobo. Rada by som si takto chcela prilepsit matersku. Este vsak tehotna nie som. chcem sa na to pripravit, kedze som po potrate. Chcem sa spytat ak si zacnem platit DNP a pocas tehotnosti budem musiet byt na rizikovom teda PN, je mozne si aj pocas toho platit, aby sa mi zvysila materska?Je to velmi pravdepodobne, ze a oteheotniem, budem musiet byt PN. Ake papiere a ako mam ich vypisat? Je to registracny list a cestne prehlasenie, to je vsetko? A kedze mam cca 525euro cisteho cca 700 euro v hrubom, kolko budem platit mesacne?Dakujem