Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

06lienocka
3. okt 2011

ano ja som bola pred tým dva roky zamestnaná takže nebudem mať od januara narok na vyššiu materskú kvoli tym 26 týždnom?

katarina104
3. okt 2011

@bapi1
@luna22 aha, ďakujem nevedela som 😉

sasena033
3. okt 2011

kocky prosim Vas viete mi povedat kedy mam splnenych presne 26tt aby som mohla ist na PN?? platim si od 1 aprila 2011 len neviem ako s ato rata kedze splatky idu pozadu ako to mam pocita dakujem pekne

deni73
3. okt 2011

Ahojte, aj ja sa obraciam na Vás s mojim problémom. Som cca. v 5 tt. Pracujem na dobu určitú do 31.12.2011, predtým som tiež pracovala nepretržite u iného zamestnávateľa. Chcem sa Vás spýtať na 2 veci : 1. Oplatí sa mi ešte uzatvoriť dnp, aby som mala vyššie materské? 2. Ako by som mala postupovať,keď mi zamestnávateľ nepreďlži pracovnú zmluvu? Ďakujem.

michaelapillarova
3. okt 2011

Ked schvalia tu novelu, tak som nasla na nete toto: Pisala to pani Navratilova zo socialky.
Jedna schéma dobrovoľného poistenia obsahuje nemocenské poistenie+poistenie v nezamestnanosti, ostatné sú finančne náročnejšie. V tejto schéme môžu byť dobrovoľne poistené osoby, ktré nie sú povinne nemocensky poistené, ale sú poistené starobne a invalidne.
Nezamestnané ženy , ktoré sa riadne starajú o dieťa do 6 rokov nie sú povinne nemocensky poistené ale sú povinne dôchodkovo poistené a poistné za nich platí štát. Z toho vyplýva, že môžu využiť túto schému dobrovoľného poistenia.

Zamestané ženy na rodičovskej dovolenke majú len prerušenú účasť na nemocenskom poistení, ale prerušenie má rovnaké účinky ako ukončenie poistenia, sú dôchodkovo poistené zo strany štátu a počas rodičovskej dovolenky môžu využiť vyššie uvedenú schému poistenia.
Navrhntá sadzba poistného je 6% a treba počítať s tým , že sa zdvihne minimálny vymeriavací základ v súvislosti so zavedením superhrubej mzdy.
Problém nastane po skončení rodičovskej dovolenky, retože už ako zamestnané osoby nebudú mať možnosť využiť túto " lacnú" schému poistenia a tak sa môže stať, že zaplatené poistné bude zbytočné.

06lienocka
3. okt 2011

@michaelapillarova ahoj tak to by znamenalo že ked mam 5 ročnu dcerku a som nezamestnana a schvalia ten nový zakon tak si budem môcť nadalej dobrovol.platit kým sa nezamestnam?a nevieš ake percento?si zlatá že si to našla diky

popelka
3. okt 2011

ahojte koceny,,,,vidim,ze sa venujete tej teme,,,,,,ja som zamestnana a platim si aj dnp,,,,,to znamena,,,ze od noveho roka uz to nebude platit ak to zrusia,,,ci ako to je,,,,a keby som sla na marodku v decembri a tahal aj januar tak by sa mi to ratalo,,,ci ako to je,,,,,

elienka
3. okt 2011

@06lienocka troškq problém by som videla v tom že ty ako nezamestnaná nie si starobne poistená

popelka
3. okt 2011

neni tu nikto,,,hm

tinara23
3. okt 2011

@sasena033 ráta sa to od doby poistenia, nie od platby. Čiže ak si poistená od 1.4.2011, tak 26tt ti uplynulo 30.9.2011. Splňaš aj 270 dní ?

tinara23
3. okt 2011

@popelka ak máš nárok na PN z DNP, tak samozrejme keď sa dáš vypísať na PN v decembri a budeš trebárs aj do apríla, tak PN budeš mať vyplatenú aj z DNP.

mariynka
3. okt 2011

kocky, a je to iste, ze to zrusia??? ja si platim od jula(za jun..) a neviem, ci to mam teraz teda zase zaplatit,alebo prerusit/zrusit????????????ach 😒

06lienocka
3. okt 2011

@elienka aha tak uvidíme ako to dopadne nevie niekto kedy sa to ma schvalovat?

kris1109
3. okt 2011

Ahojte žienky,potrebujem aj ja radu,chcem si podat o DNP,vlastne už mám papiere vypísané,mám malého teraz v septembri mal 4 roky,som už na druhej predlženej materskej zo zdravotných dovodov do augusta 2012.Viem,že sa to má od nového roka to DNP rušit alebo čo...Ked si to podám ešte tento týžden mám nárok potom ak otehotniem na tu zvýšenú materskú?A možem otehotniet trebárs už aj za 2 alebo tak 3 mesiace?vdaka za všetky odpovede🙂.

uzovicka
3. okt 2011

Ahojte, tiez by som sa rada spytala, kto by mi vedel poradit. Pravdepodobne som v 2tt, dnes som vypisala prihlasku na DNP, zajtra ju chcem podat. Ako je to s tym poctom 270 dni??? To ak by som si to cely cas tehotenstva odteraz platila a nevysloby mi tolko dni, to by som nemala narok z DNP na celkom celkom nic???? Aj keby chybalo napr len 10 dni? Skuste odpisat, ak mate info, dakujem krasne za cas a ochotu.

sashabb
3. okt 2011

@kris1109 @uzovicka ak by prešiel daný návrh, tak je potrebné mať zaplatené 270dní do konca decembra tohto roku. Čiže pokiaľ si to začnete platiť len teraz tak to nesplníte a ak daný návrh schvália tak v podstate peniaze vyhodíte von oknom 😒

uzovicka
3. okt 2011

sashabb, a co v pripade, ze to neschvalia, len teoreticky, keby to fungovalo ako doteraz. Mozem sa este poistit DNP , hoci som uz v 2 tt? Alebo inak, kedy najskor od uzavretia DNP mozem otehotniet, aby som mala narok na materske aj z DNP??? Dakujem ti.

michaelapillarova
3. okt 2011

@06lienocka ja neviem, aj ja to tak chapem, tak asi to bude tak, aj som to tak pochopila, ze aj mamicky ktore su na RD , tak aj pre nich to plati, to by bolo dobre, lebo ja som zas na RD, ale nemuseli by to vobec rusit a nechat to tak, len tam jedna este pisala, ze preto to chcu zrusit, lebo niekto to len vyuziva, cely rok je vypisany a dostava velke peniaze...

jankasz
3. okt 2011

mozem poprosit o radu? tych 270 dni musim splnat aj pri OČR? neni to tak,ze pri očerke mi plati hned DNP a pri PN-ke a materskej musim mat tych 270 dni splnenych? dakujem

tanika5
3. okt 2011

ahoj, ja mám problem podobný :( v máji bude mať drobec 3 roky, do škôlky mi ho nevezmu, najskôr od septembra, ak vôbec aj to :( v práci mi beží stalé PP, no budem musieť dať výpoveď, môžem sa aj ja pripoistiť aj ked som teda este stále zamestnaná aby som po podaní výpovede mala vyššiu podporu? ak ano ako sa to potom ráta?

kris1109
4. okt 2011

Sashabb dakujem pekne za odpoved🙂.a ešte ma napadlo že aj keby som si to šla dnes podat,a dajme tomu že by to platilo od nového roka aj pre tých posledných,ktorý v starom roku majú zaplatené min.3 mesiace čiže moj prípad ok tober,november,december,že ked to dnes podám je 4.oktober nemala by som plné 3 mesiace lebo by mi už z oktobra chýbali 3 dni.Takže otázka : Musí byt celý mesiac?lebo už aj také niečosom počula...Vdaka vopred za všetky rady.

oskvarkaa
4. okt 2011

@mariynka nieje to iste ja si tiez platim od juna ale zatiel verim tomu ze to neschvalia... :(

kris1109
4. okt 2011

...takže podla mojho sa mi asi neoplatí to podat vobec že? 😢

sevzuz
4. okt 2011

@gapa ahoj

pisala si mi este 27. 9. ohladne vyplacania PN z DNP, ze "ak splnaš 270dní ale nesplnaaš 26týž od posl. prihlásenia, tak ti nemocenské z dnp budú vyplácať z minima odo dna vzniku pn." chapem to tak, ze ked by ma vypisali na PN-ku napriklad dnes, a bola by som na PN az do nastupu na matersku tak mi je PN vyplacana za cele obdobie len z minima, aj napriek tomu, ze 19.10 mi uplynie 26 tt od druheho prihlasenia z maxima (2.10.2011 mi uplynulo 270 dni platenia DNP z minima). A ak by som chcela aby mi vyplacali vo vyssej vyske tak musim PN-ku prerusit, alebo sa to automaticky bude priemerovat, alebo aky je tam postup? dakujem🙂

sasena033
4. okt 2011

@tinara23 no mala by som splnat aj 270 dni nakolko som si platila z minima od 2009 roku do teraz toho 1 aprila kedy som si dala maximum....podala som si papier n aSP ab ymi poslali spatne za vetko obdobie ci mam vsetko ok lenz eto trva 30dni a ak hovoris ze uz by som to mala mat tak by som isla na PN...ale platit to musim asi az do konca roka ak tak s ato zrusi samo inak platne do nastupu na MD 🙂 dik

este otazkka teeraz ked s adam vypisat PN tak papier zanesiem na SP a oni mi povedia kolko budem dostavat a pride mi papier domov\,?nevadi ked som zivnostnik nejakeho pol roka.ale chystam sa pozastavit ked budem mat cas

gapa
4. okt 2011

@sevzuz
výška denného vym.základu sa vyráta pri VZNIKU nároku na nemocenské, potom sa už neprerátava, teda je rovnaká dávaka potom na den. A áno, muselo by ísť o novú pn-ku, aby bola rátaná z iného vym.základu a nie predpokladaného.

bapi1
4. okt 2011

@uzovicka pozor!tehotenstvo sa pocita od prveho dna posl. menstruacie. Takze ked si teraz zistila,ze ti meska,tak nie si v 2t ale od 4t viac.

silviabn
4. okt 2011

@jankasz aj pri OCR musíš mať 270 dní.

sashabb
4. okt 2011

@uzovicka v podstate môžeš, malo by to výjsť ale zas ak by si napr. porodila skôr tak by ti md z DNP neuznali. Treba rátať aj s touto variantou, že pôrod môže nastať aj o mesiac skôr (v horšom prípade), preto je dobré DNP si začať platiť ešte pred otehotnením

sashabb
4. okt 2011

@kris1109 nechápem čo myslíš pre akých posledných? a aké 3 mesiace? o takomto niečom som nič nepočula 😅