Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

konteska
28. dec 2011

Ahojte,veľmi Vás prosím o radu- od 1.10.2009 si nepretržite platím DNP,pretože plánujeme baby,ale zatiaľ nič a dozvedela som sa,že od 1.2.2012 sa to má zrušiť?!Ako to vlastne je?Tie moje peniaze,ktoré som platila skoro 2 a pol roka som len tak utratila za nič?Čo mám teraz robiť?Musím sa znovu nahlásiť na DNP?Ďakujem za radu

domeli
28. dec 2011

@nany100 ako je to s vyrátavaním, na to odborník nie som. Ale aj u Teba platí, že založením nového DNP (21.9.2011) nebudeš mať 270 dní k 1.2.2012, takže Ti DNP k tomuto dátumu nezanikne, ale až tým 271.dňom (v júni 2012, ako píšeš). Ale, pokiaľ sa nepletiem, tak podľa doteraz platného zákona možno k dňom trvajúceho DNP pripočítať aj dni iného ukončeného DNP - takže 270 dní do pôrodu podľa tohto "vzorca" spĺňaš. Tie "chýbajúce" dni sa Ti dorátajú z toho predošlého, ktoré si mala do 21.9.2011. Ako sa ale bude rátať materská, netrúfnem si s istotou povedať. Skús sa opýtať gapa, mima595 - tie sú v tom macherky 🙂

sara07
28. dec 2011

neviete či to už prezident podpísal či to teda bude platit

sssimi
28. dec 2011

@sara07 podpísal 15teho

sssimi
28. dec 2011

@konteska k 1.2 ti automaticky DNP zanikne a začne ti plynuť 8 mesačná ochranna lehota počas ktorej by si mala nastúpiť na materskú. Takže odporúčam využiť aspoň na PN. Lebo po novom si už musíš platiť 3 či 4 druhy poistenia a neviem nakoľko je to výhodné.

sssimi
28. dec 2011

@nattii ty máš podmienku 270 dní splnenú, na to aby si dostala maximálnu materskú ti stačí platiť si nepretržite 26 týždňov DNP z maxima, aby si dostala najvyššiu materskú.

sasena033
28. dec 2011

kocky dnes som s aod znamej dozvedela co robi na SP zebvraj aj ked splnis 270 dni do 31.12.2011..a ak nastupis na MD do konca janura tak ti vyplatia MD z DNP selu ale zevraj ked nastupis po ukonceni tzv 1,2 tak dostanes s DNP ale ze nie vyplatenu celu ciastku takl neviem co je natom pravdy.. 🙂

sssimi
28. dec 2011

@nany100 nie to tak nie je. Ja som riešila presne toto isté. 270 dní musíš splňať v priebehu 2och rokov a len tých 26tt z maxima ti stačí platiť pred nástupom na materskú. Čiže podmienku splňaš a dostaneš maximálnu materskú pekne od začiatku.

sssimi
28. dec 2011

@sasena033 tak to by ma pekne nasr... mne končí 270 dní 2.1.2012 😠

bobinka77
28. dec 2011

@domeli Ahoj domeli, prosím ťa ja si platím asi rok a pol DNP, a snažíme sa o bábo, ale zatiaľ nič.... A ty si niečo ohľadom toho písala. Takže sa mám odhlásiť a znova prihlásiť, aby mi platila tá ochranná lehota.?? dakujem. 😀

sara07
28. dec 2011

@sssimi hm..no super..vieš čo ma štve že príde nová vláda a zase niečo iné vymyslí a zase tu bude dalších 800 strán..nemôžu to nechat bez zásadných zmien...ved to nie je normálne...občas mi to pripadá ako rod a nič nepýtaj ,,čo si vložila to dáme na socialne dávky pre istú skupinu občanov ktorý ked má 4 deti tak sa im neoplatí íst robit lebo dostanú viac ako keby robil..teraz na Sme je o tom článok aj presn vypočitané

sssimi
28. dec 2011

@sara07 mne sa veľmi "páčila" hláška Mihála na jednej webovej stránke ohladne DNP-vraj pre MAMIČKY ŠPEKULANTKY!!!! Akože v tej chvíli keby ho stretnem tak mu asi naplujem do ksichtu. Tak ma to vytočilo. On mal firmu kde radil ako oklamať štát a teraz sa ide hrať na svätého??? Hajzel.....

nany100
28. dec 2011

@sssimi ďakujem, potešila si ma...len aby to vedeli aj na SP keď tam pôjdem v januári kvôli tomu 😕

domeli
28. dec 2011

@bobinka77 odhlásenie jedným dňom a prihlásenie druhým dňom najneskôr do 31.1.2012 je rada ako získať viac času na otehotnenie tak, aby sa na Teba vzťahoval zákon, ktorý platí teraz (teda že Ti DNP nezanikne k 1.2.2012, ale až po 270 dňoch rátaných nanovo, ale podľa "starých" poplatkov - t.j. nemusíš si platiť celý balík soc. poistenia, ktorý už bude potrebné platiť v prípade záujmu o DNP a bude teda podstatne drahší). Ak počas doby nového poistenia, uzavretého najneskôr do 31.1.2012 otehotnieš, vznikne Ti nárok na materské z DNP z ochrannej 8-mesačnej lehoty 🙂

leon123
28. dec 2011

@domeli Ahoj,chcem sa opytat DNP si patim asi3 roky, na marec mam naplanovanu operaciu takze budem na Pn, co mam urobit aby mi este platili z DNP,som v ochrannej lehote? alebo sa mam odhlasit a prihlasit do toho 31.1.,dakujem za odpoved

domeli
28. dec 2011

ochranná lehota na PN je iba 7 dní, toto viem. Iné k tomu neviem poradiť. Skús gapa, mima595
@leon123

nattii
28. dec 2011

@sssimi ale 26 tyzdnov budem mat az okolo 27.3.2012, tak potom sa budem musiet prihlasit po novom alebo kedze som prihlasena od 26.9.2011 naposledy tak budem si to moct doplati do 270 dni to je niekedy 27.6.2012

sssimi
28. dec 2011

@nany100 ja som kvôli tomu volala na poradňu soc. poisťovne, lebo priamo na sociálke by mi určite nevedeli poradiť. Krásne to so mnou rozobrala, ochotne mi všetko povysvetlovala.

konteska
28. dec 2011

@sssimi ďakujem za odpoveď,ale čo keď ani v tej ochrannej lehote neotehotniem?! A keď nechcem o tie peniaze prísť, mám sa v jan. odhlásiť a znovu nahlásiť ako sa tu spomína?Nerozumiem tomu ☹

sssimi
28. dec 2011

@nattii nie potom ti začne plynúť 8 mesačná ochranná lehota a ak chceš môžeš ísť aj na PN (teda ak ťa lekár vypíše) a tiež dostaneš maximum.

leon123
28. dec 2011

@mima595 Ahoj,chcem sa ta opytat,platim si DNP asi 3roky a marci mam napalanovanu operáciu,čo mám spraviť,ďakujem

sssimi
28. dec 2011

@konteska Veď to je problém, že ak neotehotnieš, tak čo potom. Myslíš, že sa ti to nakoniec oplatí? Normálne si vyplať tých 270dní a potom sa môžeš na novo prihlásiť už po novom, ale netuším koľko to po novom vlastne bude.

nattii
28. dec 2011

@sssimi ale 1.2.2012 sa nemusim prihlasovat kedze som od 26.9.2011 prihlasena, dnp mi nezanikne k 1.2.2012 lebo nebudem mat s posledneho poistenia 270 dni. je to tak?

bubulka722
28. dec 2011

@mima595 No veď práve. Ako inak sa to dá ešte čo najrozumnejšie využiť? Máme poslednú možnosť ako čerpať celý rok z maxima keď sa aj znovuprihlásenie od 1.2. bude brať ako nepretržité poistenie. 😉

sssimi
28. dec 2011

@nattii ano, normálne si to plať ďalej a netreba ísť ani na sociálku

tinka1987
28. dec 2011

ahojte, viete mi poradit, za akych podmienok si viem poziadat o preplatok v DNP?

sssimi
28. dec 2011

@leon123 ja byť tebou si zavolám na infolinku soc. poisťovne alebo je tam aj e-mail-odpíšu do 24 hodín. To by bola škoda nechať to padnúť. Moja mamča si dopláca do maxima, ale vyplatí to až v máji a na infolinke jej povedala, že si to má platiť vraj to využije. Ale neviem či aj tam je nejaká ochranná lehota, ale myslím, že len 7 dní na PN.

sssimi
28. dec 2011

@tinka1987 na sociálke ti dajú tlačivo na to určené, vypíšeš a odovzdáš. Nezabudni si zobrať číslo účtu a občiansky.

mmonika
28. dec 2011

@sssimi mozem sa opytat? no ja som asi taky isty pripad ako Naty .. len ja som si zacala platit DNP od 8/2011 a bola som este nezamestnana .. ale od 12.12. uz pracujem .. lenze my uz dalsie deti neplanujeme .. ,ale o 2 roky ma caka operacia ... takze mi zostava asi jedine platit kym mi nevznikne narok ,tych 270 dni .a potom mi uz asi bude zbytocne sa prihlasovat sa .. 😒

maruska22
28. dec 2011

baby prosím vás ako je to teraz s tou OČR z DNP? chcem ist s malým k dokyne lebo pokašliava, moze mi ju vypísať? lebo som niekde čitla, ze teraz sa nieco ohladom OCR zmenilo...