Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janullay
17. okt 2011

ahoj, chcem sa spýtať, viete mi poradiť? Mám 3ročného synčeka--v januári bude mať 4roky-- a úrad práce soc.vecí a rodiny mi vydal posudok, že môj synček má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci osobitnú starostlivosť, a vraj ak som dobrovoľne nemocensky poistená, môžem požiadať, aby mi platili nemocenské... vie mi niekto poradiť, či stačí potvrdenie, ...teda posudok, ktorý mi prišiel z úradu práce soc. vecí a rodiny? alebo musím dať nejaké originál tlačivá alebo ako mám vlastne postupovať? Už rok to mám schválené, ale až teraz som sa o tejto možnosti dozvedela, dobrovoľné pripoistenie si platim uz tri roky. ďakujem za skorú odpoveď a za každú radu.

hana1236
17. okt 2011

Prosím Vás baby, keď budem poberať podporu v nezamestnanosti, môžem byť potom aj na PN? keď som si platila DNP?bola by mi vyplácaná podpora aj PNka? Ďakujem

alex444
17. okt 2011

@lin123 ja som sa informovala,lenze kazdy povie nieco ine.Povedali aby som si to isto zacala platit.Ale poriadne mi to nevysvetlil nikto.

jojolenka
17. okt 2011

@hana1236 Ak Máš splnené podmienky na DNP a budeš poberať Pn tak sa Ti podpora v nezamestnanosti posúva, takže nemôžeš poberať podporu a Nemocenské z DNP súčasne.

gapa
17. okt 2011

@katka1912
určite pred otehotnením cca na 3mesiace. Potom sa možno odhlásiť a nanovo prihlásiť až ked zistíš tehotenstvo (no medzera najdlhšie myslím 15mesiacov), no najneskôr do 8tt. Potom je ale podstatné neporodiť skôr ako po uplynutí 26týž. od poslendého prihlásenia a nastúpiť na md až po upylnutí 26týž od posledného prihlásenia.
Ako píšeš, takto by to bolo podla teraz účinných zákonov.

beruska11_1
17. okt 2011

Ahojte 🙂 Chcem sa spýtať, som študentkou na VŠ, je tu niektorá z vás, ktorá nepracuje ale len študuje a platí si DNP? vďaka za opovede

cigaretka5
17. okt 2011

@beruska11_1 je uplne jedno ci tu taka je, ak planujes tehu tak si musis DNP platiti 270 dni aby si mala narok na matersku

beruska11_1
17. okt 2011

cigaretka5 - ďakujem za odpoveď, chcela som počuť osobnú skúsenosť, aká je výška toho poistenia pri štúdiu, do kedy sa platí a tak...veľmi sa do toho nerozumiem. Kedy mi zaniká povinnosť platit si toto poistenie s tým, že uz by som využivala matersku a iné výhody poistenia?

luciqixina
17. okt 2011

http://www.topky.sk/cl/1000050/1289223/Ministri...
takze ostavaju......som zvedava co sa zase vykluje z tohto.........dufam ze uz nic nebudu schvalovat najma nie danovo odvodovu reformu ktora sa tyka aj DNP

katula77
17. okt 2011

@luciqixina , ja si myslim ze v tomto okamihu je podstatne, aky rozpocet sa schvali, ci na nas budu mysliet 🙂, lebo dod neho sa odvija, kolko a ako dlho bude materska v buducom roku, ta reforma nieje az tak podstatna.

luciqixina
17. okt 2011

@katula77
no pre koho ako podstatna .....pre mna ano lebo ak to k 31.12.2011 zrusia tak nebudem mat ani matersku ani peniaze ktore som do DNP vlozila.....🙂

katula77
17. okt 2011

@luciqixina, o to by som sa uz nebala, predsa je jasne ze uz ziadne zakony neprejdu, nieje nadpolovicna vacsina, teraz je podstatne aby radicovej vlada presadila svoj rozpocet, v nom sa ratalo s upravou vysky aj doby materskej, teraz sa len treba modlit aby saska podporila rozpocet, jedine tak je to mozne, lebo fico bude proti rozpoctu to povedal vcera jasne.

luciqixina
17. okt 2011

@katula77
vies ono je to raz tak raz tak ked sa rano zle zobudia tak kludne mozu poschvalovat bludy......ja neuverim az kym neuvidiiim 🙂.....ale dufajme ze sme v suchu 🙂

katula77
17. okt 2011

@luciqixina, blahoslaveni co nevideli a uverili... 🙂, bude to fajn, neboj, dnp uz nema kto zrusit nieje nato uz politicka vola, to by sa musel spolcit fico so zvyskom koalicie a to teraz nehrozi, aj ked po volbach to uz bude asi ine, mam tusaka ze dzurinda s ficom nieco siju...

luciqixina
17. okt 2011

@katula77
presne to si aj ja myslim.....vsetko to je jedna velka fraska...nechajme sa prekvapit co nam buduci rok prinesie....🙂

nella1
17. okt 2011

@hana1236 mozes dostat aj podporu aj PN ja som bola na urade predtym ako som sla na matersku zhruba skoro 2roky do zadu a bola mi vyplacana podpora aj PN z DNP bez problemov vraj to nema nijaky vpliv na to.dufam ze sa od vtedy nic nezmenilo 😉

smajli
17. okt 2011

dievčatá, ktoré si teraz zriaďujete DNP, máte na to odvahu? lebo ja si nie som istá... môže to byť aj lotéria. Tiež chceme druhé bábo a tiež som si chcela začať platiť DNP...len v auguste som zistila,že to možno padne,tak som s tým čakala... a teraz... je síce takmer isté,že DNP sa od 1.1.2012 nezruší,ale nestihne to niekto iný zrušiť,kým my porodíme? keby nám v tomto vedel niekto poradiť... vidím, že ale niektoré sa do toho púšťate... tiež sme na tom ale tak,že môj synček mal teraz 2 roky, keď sa vrátim do práce,neviem,či si ma nechajú a chcem druhé bábo avšak muž má iba dohodu... nik ho nechce na zmluvu zamestnať... takže je to bieda...

lin123
17. okt 2011

@alex444 tiez nerozumiem tomu, ze Ti dali 9 sekov ... este som sa s tym nestretla...ale fakt je, ze ked si nepodas odhlasku t y sama fyzicky, tak budes stale prihlsena a to znamena, ze si povinna platit za kazdy uplynuly mesiac do 8. dna nasledujuceho mesiaca. Takze ak si to pocas tychto nasledujucich deviatic mesiacov nerozmyslis a budes chciet nadalej platit, tak bud si daj trvaly prikaz alebo si chod pre dalsie seky, to uz je na Tvojom rozhodnuti. Neplatis jedine pocas PN, OČR a MD. Ak mas este nejake otazky, pytaj sa.

majoslava
17. okt 2011

ahojte, chcem sa opýtať
od marca som na PN na rizikovom a čerpám DNP lebo som mala splnenú podmienku 270dní... od 20. septembra som na MD... do poistovni aj do práce som odniesla ukončenie PN a nástup na materskú... rozhodnutie mi ešte stále neprišlo ale peniažky ano... ako keby som bola na PN celý mesiac asi o cca 20eur viac... myslíte že mi to budú automaticky doplácať tých 5% do PN?? kedže PN sa počita 55% z DVZ a materská 60% ??

darinkazv
17. okt 2011

@majoslava ale materská sa až od 1.1.2012 má zvyšovať na 60%. nie? čiže teraz ešte stále platí 55%

darinkazv
17. okt 2011

@katula77 minule vravel v správach mihál, že asi sa nebude zvyšovať ani predlžovať materská od januára, že nevie ako, ale nebolo to započítané do rozpočtu na nasledujúci rok. tak som zvedavá, ako to dopadne.

z.vrablova
17. okt 2011

@majoslava ... mozem sa spytat... ked si bola PN z DNP neplatila si DNP v tom obdobi a napriek tomu ti vyratali max matersku? Trosku nerozumiem tomu, ze musi byt splnena podmienka 26tt pred porodom platenia. Ak je zena na rizikovom a pn z dnp, a vtedy sa neplati, akych 26tt maju na mysli... Dakujem, dufam, ze si ma pochopila, co sa pytam.. 😉

majoslava
17. okt 2011

@darinkazv nie mne v soc. poistovni hovorili že MD je 60% a ked to počitam to čo mi poslali mi to dokonca vychádza na 65% z DVZ...

majoslava
17. okt 2011

@z.vrablova neplatila som ani neplatím už... povedali mi že ked som splnila podmienku tých 270dní a som na PN tak môžem čerpať DNP aj pri PN a platiť nemusím len ked ukončim materskú tam mám bud ukončit pripoistenie alebo dalej platiť.... že budem mať nárok aj na materskú vyššiu...

z.vrablova
17. okt 2011

@majoslava ... to si ma potesila, dakujem... Mne konci 270 dni 29.10 a podla dr. budem musiet ostat az do porodu na PN, preto uz skrtam dni v kalendari.... 😉

bubinko83
17. okt 2011

kočky ja nepochopim jednu vec prečo si niektore mamičky prestanu platit DNP ked už to raz začali,teda prečo to prerušia? Ved na tom nikdy neprerobite možte zostat chore alebo na OčR a všetko sa vam vrati. Ja si to platim už 3 roky a vždy sa mi to hodilo.Napr .som mala problem s chrbticou a bola som PN 3 mesiace takže som si pekne prilepšila. A teraz keby chcem druhe babo išla by som hned na rizikove lebo aj prve som mala.Ved tam stači mesiac PN a mate všetko naspät.

kitty88
17. okt 2011

baby, co myslite, oplati sa zacat si platit DNP teraz, ked sa tolko hovorilo o zruseni? aj ked asi najskor do marca sa to rusit nebude, ale co potom, ked bude nova vlada?

katula77
17. okt 2011

@darinkazv, ja som to tiez videla, ono asi s tym ani mihal nema nic spolocne, je to vec miklosa a radicovej, ono uz tohto rocna materska bola prezentovana ivetou, aj jej kazdorocne avizovane zvysovanie, ale teraz to bude uz asi jedno, prezident si postavil hlavu a achce byt panom situacie, takze z rozpoctu nebude asi nic, takze ostaneme pri starych cislach

sasettka
17. okt 2011

@beruska11_1 ja som zacala platit popri studiu - z minima, ktore je teraz 14,47/mesiac... ked som zistila tehotenstvo, sla som sa prehlasit na maximum - teda podala som odhlasku a hned aj prihlasku na nove DNP z maxim. vym. zakladu , ktoreho vyska je teraz okolo 50eur... to som si platila do nastupu na PN, po tyzdni som plynule presla na MD - pocas PN ani MD sa DNP neplati... po skonceni MD som si vysku DNP znizila o5 na minimum a platim dalej.... este nejake otazky? 🙂

silviabn
17. okt 2011

@darinkazv @majoslava .materská na tento rok je 60% z VZ,na budúci rok sa mala zvyšovať na 65% ,ale asi to neprejde.