Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dada2007
13. sep 2011

@peggi ja som na tom presne tak isto ako ty....tiež by ma to zaujímalo.....ako by to bolo, ak by to schválili............. 😒

sonetka
13. sep 2011

@smejka13 tak dakujem za info 😅 😅 😅 😅

erika0101
13. sep 2011

Ahojte..ak by ste mi mohli poradit...pomoct.....pocula som o DNP..pytala som sa na poistovni no povedali mi ze sa to urcite zrusi ze si to nemam davat...a vysvetlili mi to asi tak ze tomu vobec nerozumiem...takze...moj pripad: som na RP cize poberam 200e mesacne..predtym som nikde nepracovala...bola som dobrovolne nezamestnana(pracovala som v zahranici)...no a teraz ma dcerka 6 mesiacov a planujeme dalsie babo...ako to vlastne je???ak by som mesacne platila 30e kolko by mi vysla materska??? prosim poradte mi...dakujem

elinocka
13. sep 2011

ahojte, od dnes som nezamestnanana, skoncila mi doba urcita.Zamestnana som bola presne 1 rok.Zaregistrujem sa na urade prace a chcem ist na PN-ku. Chcem sa opytat ,ako to bude s platenim mojej PN-ky?Mala by som sa dat dobrovolne nemocensky pripoistit,aby som si zvysila vysku PN? Z akeho vymeriavacieho zakladu?vopred dakujem za odpoved

mirininu
14. sep 2011

ahojte, určite ste to tu už rozoberali, ale spýtam sa i tak, aby som si to upresnila.... DNP som si platila ešte pred tým ako sa mi narodil druhý syn, nakoľko mi vzamestnaní na moje prekvapenie vypočítali max materskú, DNP som nečerpala.... od mája som na RP, mala som preplatok , ale od augusta platím opäť /musím zistiť, či mám všetko ako má byť/, no a teraz sa chcem spýtať k čerpaniu - starší syn chodí do MŠ a momentálne je chorý, chcem s ním ísť k Dr. môžem sa dať vypísať s ním aj keď som na RP, potom PN odniesť na sociálku a čerpať z DNP ?

nikaivka
14. sep 2011

Ahojte dievčatá. Chcem sa vás opýtať. Som na rodičovskom. Do koľkých dní treba zaniesť OČR do sociálnej poisťovni, ak na OČR mám už aj dátum ukončenia OČR. Stačí až pred ukončením 10 dňa? Ďakujem.

bapi1
14. sep 2011

@mirininu ak si na RD a hneď po MD si pokračovala s platením DNP, tak OČR môžeš čerpať. Avšak píšeš, že od mája si na RD a až od augusta platíš znova DNP, tak tam ti nejaké mesiace chýbajú - čo nemáš zaplatené. Zájdi tam radšej osobne a spýtaj sa.

mirininu
14. sep 2011

@bapi1 áno, lebo som mala preplatok, tak mi povedala, že nemám zaplatiť a oni to stiahnu, len dúfam, že som to dobre vypočítala, skúsim tam aspoň zavolať snáď mi povie, čo a ako... v prípade, že náhodou mám nejaký nedoplatok stačí to doplatiť a aj keď nie teraz neskôr to môžem využiť .... a ešte jedna otázka , tým že som na RD papier o PN treba okrem sociálky odniesť na úrad práce ?

kaaaty
14. sep 2011

Ahojte chcem sa popýtať na zmeny v DPN. Od 02/2011 si platím aj DPN som zamestnana. Termín mám 3.3. 2012 budem môcť čerpať materskú aj z DPN, tak aby som mala maximalnu? viete mi poslať link kde sa o týchto zmenách píše? Ďakujem

bapi1
14. sep 2011

@mirininu a budeš čerpať PN?, lebo písala si, že syn je chorý - tak asi OČR, nie? Každopádne si tam zavolaj, či ti ten preplatok pokryl tie mesiace, za ktoré si neplatila a či je všetko v poriadku a priznajú ti dávku, ak pôjdeš na PN/OČR.

mirininu
14. sep 2011

@bapi1 zle som sa vyjadrila myslela som OČR - áno syn je chorý akurát sa chystám k Dr.

mirininu
14. sep 2011

@bapi1 takže mám tam ešte preplatok niečo cez 10€ 😉

elinocka
14. sep 2011

prosim, surne potrebujem poradit:ahojte, od dnes nezamestnanana, skoncila mi doba urcita.Zamestnana som bola presne 1 rok.Zaregistrujem sa na urade prace a chcem ist na PN-ku. Chcem sa opytat ,ako to bude s platenim mojej PN-ky?Mala by som sa dat dobrovolne nemocensky pripoistit,aby som si zvysila vysku PN? Z akeho vymeriavacieho zakladu?vopred dakujem za odpoved

sashabb
14. sep 2011

@erika0101 tak to su potom veľmi múdre "tetušky" keď vedia, že sa to URČITE zruší 😠 čo som čítala návrhy tak majú byť zmeny, no DNP sa nemá úplne zrušiť

nikaivka
14. sep 2011

Ahojte dievčatá. Chcem sa vás opýtať. Som na rodičovskom. Do koľkých dní treba zaniesť OČR do sociálnej poisťovni, ak na OČR mám už aj dátum ukončenia OČR. Stačí až pred ukončením 10 dňa? Ďakujem.

luna22
14. sep 2011

@nikaivka ja donesiem ukončenie až , keď sa skončí reálne.Teda až po 10 dňoch. Nevieš či chodia kontroly , keď si na OČr?

janastanova
14. sep 2011

Ahojte, chcela by som poprosiť o radu gapu 🙂 ......dňa 22.02.2011 som sa prihlasila na DNP, zamestnana som od roku 2002. Termin porodu mam 23.12.2011, termin nastupu na matersku mam 11.11.2011.
Chcem sa spytat, ci splnam podmienky DNP?.......AK NIE A NEBOLO BY TO DO NASTUPU NA md 270 DNI, mozem nastupit na MD o 8 dni neskor, teda 18.11.2011? Alebo tych 270 dni je do dna porodu.
Velmi pekne dakujem za radu

lucia.kl
14. sep 2011

@janastanova tých 270dní je do dňa pôrodu, to znamená, že pôrod môže nastať najskôr 271 deň. materská sa ti bude posudzovať až keď porodíš a mala by ti byť vyplatená spätne...

lucia.kl
14. sep 2011

@nikaivka OČR stačí priniesť oba papiere až po jej ukončení...

lucia.kl
14. sep 2011

@elinocka skús ešte @gapa poprosiť o radu.. ale na PN by si mohla ísť do 7 dní od ukončenia PP - do vtedy ti trvá ochranná lehota... čo sa DNP týka, tak ten rok v zamestaní by sa ti prirátal do doby poistenia ale bola by ti PN vyplácaná len z minima lebo by si nesplnila podmienku 26tt platenia DNP - tolko treba platiť aby si dostala PN podla VZ ktorý si zadáš...

ketere
14. sep 2011

ahojte kočky... takže práve som dostala vyjadrenie zo sociálnej poisťovne... V návrhu novely zákona, ktorý by mal platiť od 1.1.2012 je nasledovné: DNP by sa malo k 31.12.2011 automaticky zrušiť... ale je tam zároveň, že pre všetkých poistencov DNP platí 8-mesačná ochranná lehota.. to znamená, že kočky, ktoré nastúpia na materskú v období tejto ochrannej lehoty, čiže do 31.8.2011 budú mať vyplatené materské aj z poistenia DNP.. Ďalšou podmienkou na vyplatenie materskej z DNP bude, že poistenkyna musí splniť podminku 270 dní do 31.12.2011, POZOR, nie do dňa pôrodu, ak napríklad bude rodiť v júli 2012, pretože k 31.12.2011 DNP zaniká. Ale ešte nie je nič schválené.. 😒

rosaria
14. sep 2011

Ahojte, dnes mi nabehli prvé peniaze zo sociálky, ale neviem či sú z DNP, alebo za PN.
Ešte stále mi neprišiel domov žiadny papier, peniaze prišli z účtu ZFNP SP. Viete mi poradiť, či je to materská ale pn? Chodí to z rôznych účtov? ďakujem.

elinocka
14. sep 2011

ahoj lucia, dakujem krasne za radu...takze ked tomu spravne rozumiem nema vyznam, aby som si dala DNP...PN mi bude aj tak pocitana len z platu, ktory som zarabala.dobre som to pochopila?

tinara23
14. sep 2011

@ketere ďakujem za info, aspoň pre mňa je to pozitívna správa, nakoľko termín mám v máji a už som špekulovala čo idem robiť pre vyššiu materskú.

kukucg
14. sep 2011

@ketere teraz to tu citam a ide ma vykotit, platim si DNP od maja, ci juna, rodit budem v aprili.... platim si ju zbytocne???????????????

ketere
14. sep 2011

@kukucg podľa info, ktoré mi dala teta na sociálke, tak asi hej.... ale skús si tam znova zavolať, a spýtať sa konkrétne na toto... bohužial nič iné poradiť neviem..

standa82
14. sep 2011

Takže DNP končí? No super.... Uvidíme teda k 31.12. čo sa stane.

kukucg
14. sep 2011

@ketere akoze ked som sa sla poistit vsetko som si overila, popytala som sa, a teraz ako zistim ze vyhadzujem kazdy mesiac 50 eur do vzduchu alebo co??? Mna asi porazi..... 😠 ☹

kata13
14. sep 2011

tak teraz ked to tu citam, neviem ci sa mi oplaca to platit dalej alebo nie

tinara23
14. sep 2011

@kukucg ešte nie je schválený zákon, sú to iba návrhy, ktovie čo z toho nakoniec bude, takže hlavne sa nerozčuluj, škodí to bábätku, aj keď ja chápem, že je to na porazenie.