Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kisska
24. okt 2011

@sjuzan77 ak ti to teraz zamietnu(maju na to 60 dni), dones ukoncenie PNky. Vycerpaj dovolenku a zacni novu PNku.

datanka
24. okt 2011

no,citala som to dnes v novinach....sa pred volbami este snazia a schvaluju-pre ludi len dobre veci,tak hadam DNP daju pokoj...ale dokedy 😒

lasto
24. okt 2011

@sashabb akurát ten 1 deň jej chýbal, rodila až v auguste a v decembri bola 2 týždne na pn

sjuzan77
24. okt 2011

@kisska a myslis, ze by mi to vyplatili aj spatne? pretoze hned pri preberani tej pn ma upozornili, ze to bude trvat dlhsie, pretoze vraj maju teraz na riesenie vela veci. takze ak to bude trvat 60 dni, rozhodnutie by mi mohlo prist koncom decembra no a vo februari uz mam nastupit na matersku dovolenku.

diano
24. okt 2011

@gapa ahoj mne to vychadza 25.11.2011 tych 270 dni tak som myslela ze ked pojdem od 1.12.2011 ze tak to bude lepsie lebo budem mat splnenych 270 dni.chcem sa opytat ci nahodou nevies ze ked som na pnke ci sa mi rataju tieto dni na pnke som od 2.9.2011 doftedy som pracovala.

diano
24. okt 2011

prosim oradu ak si platim dnp z najvyssieho od 1.3.2011 marci a teraz od 2.9.2011 septembra som nastupila na pnku rataju sa aj tieto dni do dnp este nemam splnenich tych 270 dni to je az teraz v novembri 25.11.2011 budem mat 270dni no neviem ci mi rataju aj tie to dni s pnky. no to by bolo strasne kebyze sa mi nerataju lebo termin mam 1.1.2012 a to uz by mi nevyslo.ak niekdo vie prosim poradte 😖

poisonblu
24. okt 2011

@diano podla mna a toho co som precitala sa ti tieto dni pocitaju do tych 270 dni, lebo DNP stale trva...

diano
24. okt 2011

@poisonblu dakujem ze si mi odpisala . musela by som to jedina zrusit az vtedy by mi nevznikol narok na dnp ak to chapem tak ze nevadi ze som na pnke taze sa pocitaju aj tieto dni.diky

poisonblu
24. okt 2011

@diano je to len moj nazor, v DNP sa iba zacinam orientovat, lebo tiez to chcem zacat platit 1.11.....DNP vsak stale musis platit, aj pocas PN..

gapa
24. okt 2011

@diano
súhlasím čo píše poisonblu. Ak ti nevznikol nárok na nemocneské z dnp, tak nadalej ho musíš platiť aj počas pn a samozrejme dni sa ti rátajú, lebo si nedala odhlášku ani ti dnp nezaniklo.

alubinka
24. okt 2011

@stitch30 no ja asi predsa len pockam do toho januara.. radsej budem kratsie na pnke ako zbytocne vyhodit 100ecok.. teraz mi este klesa rodicak takze to budeme mat dost biedne.. len dufam ze sa uz v tom sprtat nebudu..

jesika33
24. okt 2011

Keďže som od soboty nastúpila na materskú, mám jednu neskutočne dôležitú otázku- Z dobrovoľného nemocenského poistenia sa treba na ten čas, čo budem poberať materskú odhlásiť, alebo ho zrušiť??.....lebo tety na sociálke sú tak strašne milé a ochotné poradiť a aj keď sa to tu už možno, teda určite písalo, prelúskať tých 530 strán sa mi fakt nece🙂
ďakujem za každú odpoveď

milacik3
25. okt 2011

Baby chcem sa spytat ked som zamestnana,a chcem si dat DNP tak mozem si ho dat aj ked nie som este tehotna ...musi to byt 270 dni a to je maximum? teda ked napriklad neotehotniem az za 2 roky...tak kolko sa to vlastne plati aky dlhy cas? Potom sa mi to poistenie zastavi alebo mam poziadat o zrudenie poistenia, ak dosiahnem max 1120 eur? to sa pocita vymer.zaklad 1120-500=620 musim si priplatit?

dusterka
25. okt 2011

Ahojte, platim si DNP z maxima a odvcera som nastupila na PNku. Dna 16.10. som splnila podmienku 270dni a dnes zaplatila za oktober. Chcem sa opytat, si mi to ovlpyvni vysku materskej? Ked od novembra za mna bude platit DNP stat, pocitaju sa mi tieto dni?

lucia.kl
25. okt 2011

@dusterka výšku materskej to neovplyvní...

sashabb
25. okt 2011

@jesika33 keď si na MD tak z DNP sa neodhlasuj, poistenie si nechaj a platiť nemusíš. Potom keď budeš prechádza z MD na RD sa rozhodneš či DNP zrušíš alebo si ho začneš platiť

gapa
25. okt 2011

@jesika33
počas poberania materského nemusíš platiť poistné na dnp a dni nem.poistenia z dnp ti nadalej plynú. Teda je neekonomické sa odhlásiť. Síce sa dá odhlásiť a nanovo prihlásiť z vyššieho VZ, ale to už záleží na vym.základoch, dátumoch, chorobnosti v rodine a plánoch do budúcna.
Treba sa potom rozhodnúť pred ukončením poberania materského, či si dnp chceš ponechať alebo nie. Ak nie, tak sa treba odhlásiť napr. posledným dnom poberania materského (pozor odhláška sa nedá dať so spätným dátumom) a nebudeš už musieť nič platiť. Ak di dnp ponecháš, tak odo dna po ukonč.poberania materkého už platiť musíš, ak nebudeš poberať inú nem.dávku z dnp.

junkfoood
25. okt 2011

ahojte baby, prosim vas aky davate konštatny symbol ked uhradzate DNP? mne pani napisala ze 3118 ale na ucte je predtlaceny 3119....tak ktory teraz?

elian
25. okt 2011

@jankohrasko takže ak nechcem čakať pol roka....tak to môžem vyriešiť skôr tou "odhláškou " a následne sa zase prihlásiť s nižším VZ ???? Moja sitácia je taká, že už tri mesiace mám zaplatené DNP z maxima, tehotná nie som a následných pár mesiacov mi to tiež nehrozí, tak by som chccela znížiť VZ na minimum, ale budúci rok ak by som ostala tehotná, tak by som si DNP znova zmenila na maximum...............rátala by sa mi materská z minima, či z maxima? a nevadí tam potom to následné odhlasovanie a prihlasovanie ?

jankohrasko
25. okt 2011

@junkfoood cez IB je 3118, cez sek 3119

junkfoood
25. okt 2011

@jankohrasko dakujem pekne, tak uz som v obraze

zuzmor002
25. okt 2011

Ahojte baby, neviete do koľko dní príde vyjadrenie zo sociálnej poisťovne o výške PN, prípadne materskej? Som zamestnananá a okrem toho aj DNP, teraz som nastúpila na PN a o mesiac by som mala ísť na materskú. Pani na SP mi len zobrala papiere a poslal ma preč, žiadny komentár, vyjadrenie čo a ako. Pripadala som si akože čo ju tam zdržujem! 😒

forgiven
25. okt 2011

Som zamestnancom (3roky) a taktiež SZČO. Od júla 2011 som povinne nemocensky poistená ako SZČO. Od 1.11. sa chystámna PN-ku. Od lekára mám vyžiadať 2 x Potvrdenia? Budem teda dostávať 2x nemocenské?

jankohrasko
25. okt 2011

@elian ahoj, ano v jeden den mozes dat odhlasku a v ten isty den prihlasku (s nasledujucim datumom)
Ja som mala zaplatene 2 mesiace z minima (po dvoch mesiacich som sa odhlasila) a ked som zistila, ze som tehu, tak som sa znova prihlasila na DNP.
Aby si dostavala max. matersku, je tam rozhodujuce obdobie 26 tt pred nastupom na matersku.
Ak mas zaplatene 3 mesiace, tak sa podla mna staci prihlasit na DNP, ked zistis, ze si tehu. Samozrejme si treba odsledovat, aby si do nastupu na MD mala splnenych 270 dni za 2 roky.
Alebo je moznost "B" taka (neviem, kedy chces otehu), ze si das na minimum a ked zistis, ze si tehu, das si na maximamum, aby si dostavala maximalnu MD.
Dalsi fakt je to, ze nikto nevie ako to bude po januari / marci 2012.. vsetko zalezi od vlady..

jankohrasko
25. okt 2011

@junkfoood neni zac 😉

jankohrasko
25. okt 2011

@zuzmor002 http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s
http://www.socpoist.sk/materske/1293s

Výplata dávky

mesačne pozadu v lehotách určených Sociálnou poisťovňou, spravidla okolo 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa nemocenské vypláca
doklady (najmä preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti alebo hlásenie o skončení dočasnej pracovnej neschopnosti) musia byť pobočke predložené spravidla do 3. až 5. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca

teda: ak odovzdas doklady do 3. až 5. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, tak vyplata davky sa vyplacaspravidla okolo 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa nemocenské vypláca 🙂
Mne chodi kazdy mesiac 13.teho 😝

duratlicka
25. okt 2011

@poisonblu DNP sa pocas PN neplati, si oslobodena od platenia, ale dni sa Ti rataju!

oskvarka
25. okt 2011

@duratlicka isto lebo mne tu baby pisali ze ak som PN a nemam to este doplatene (tych 270 dni) tak sa mi sice dni rataju ale platit musim...

duratlicka
25. okt 2011

@oskvarka Tak ak nemas tych 270 dni, tak je zbytocne si aj podavat PNku z dobrovolneho, aj tak nic nedostanes. Toto som si neprecitala, prepac.