Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

obcansr
18. jan 2013

Dobrý den zatial mi nik neodpovedal na moju otázku tak píšem ešte raz. Može sa polovičná dochodkyna ktorej skončilo dnp v januári 2012 a do augusta marodovala nepretržite 52 týždnou prihlásit na dnp z minima a dostane pn z minima alebo nemože? Neviem ako to je ked marodovala 270 dni poistenia jej asi skončí približne v apríli. Dakujem ak mi niekto odpovie

lydka8855
18. jan 2013

@zalka ahoj Zalka, tak sa nakoniec veci vyvrbili tak ako si mi to navrhovala. chcela som popracovat este do konca februara aby som stihala tu lehotu na zapocitanie aj poistenia zo zamestnania, no od vcera som v nemocnici, a teda na PN. Takze teraz ked ma pustia, pojdem sa odhlasit z doterajsieho DNP a na druhy den zalozim nove z minima.. a potom medzi 30. 6. a 2.7. pauza a potom nova PNka z dvoch poisteni...dufam ze mi to tety na SP vypocitaju tak ako ty a nenajdu nejaky iny § 🙂

zalka
18. jan 2013

@lydka8855 tak prajem nech sa polepší zdravíčko ... 🙂

ireland
18. jan 2013

Ahoj dievčatá, môžete mi niektorá poradiť? 22. 10. 2012 mi skončilo DNP, platila som si to celých 270 dní. Ak by som teraz zostala PN, viaže sa na mňa ochranná lehota 8 mesiacov a mohla by som dostávať vyššiu PN? Neviem, ako je to teraz po novom... vďaka...

zalka
18. jan 2013

@ireland a si tehotná?
teda bola si tehotná k 22.10.2012?

ireland
18. jan 2013

nie, nie som ☹

ireland
18. jan 2013

@zalka asi sa to vzťahuje iba na tehotné?

zalka
18. jan 2013

@ireland dobrý postreh, ak chceš mať PN aj z DNP tak sa deň pred PN nahlás na DNP, za deň zaplatíš odvody 4,50 ale PN bude vyššia o 216 e ... VZ daj 393 eur.

lydka8855
19. jan 2013

@zalka dakujem dufam ze vsetko bude fajn, mojim dvojcatkam bije srdiecko o stosest, no zivot im zneprijemnuje nejaky polyp tak s nim musime nieco urobit.. Zalka chcem sa este opytat, ma nejaky zmysel davat si to nove DNP vyssie ako z minima, ci netreba? dakujem

karinkaeich
19. jan 2013

ahojte, vie mi niekto poradit? kamoska si platila dnp od januara 2012 este po starom do oktobra tych 50 eur aby mala max. matersku. nie je zamestnana ale poberala rodicovsky na starsie dieta. nastupila na matersku koncom novembra cize v ochrannej lehote. a porodila den po vypocitanom termine. dnes bol jej muz na sp ohladne materskej ze este stale nema rozhodnutie a pytal sa na to. pani mu povedala ze matersku jej urcite zamietnu lebo vraj podla noveho musela porodit do terminu. ja som uz tieto nove zmeny nejako extra nestudovala. vyznate sa niekto? je to tak alebo chybna info? dakujem krasne za odpoved

janka9900
19. jan 2013

@foxinecka ja som si PN prenasala, aj par mojich znamych, sice este minuly rok, zeby sa to menilo teraz? ... neviem 😕

janka9900
19. jan 2013

@janulllka16 ak si este nikdy nemala DNP, tak si myslim, ze je to zbytocne. max. VZ, z ktoreho sa tento rok rata materska je 1179€, tebe vychadza 1005€. musela by si platit z minima 393€, co je 138€ mesacne. pre vypocet materskej by sa ti nebral cely VZ 393€, z ktoreho by si platila, ale len 174€.

janka9900
19. jan 2013

@sendynka01 ahoj, myslela si v roku 2014, ci by sa dalo dnp vyuzit z vyssieho VZ ako z minima, ze?
nedalo 😒 jedine, ze by si zalozila novy balik z maxima pred materskou, ale to by ti zasa materska vysla minimalna 😒 keby ti materska koncila este tento rok, tak by sa dalo nieco robit, ale kedze konci az na buduci, tak nie. ja byt tebou, by som to poistenie zrusila teraz po OCR, ked ti teda dohoda nic nepokazi 😉
... prihlas sa po nastupe na matersku, nech ti aspon dni bezia 😉

wewe1
19. jan 2013

@zalka chcela som ti len poďakovať za rady. Dúfam, že nikde nenastane problém a dostanem aspoň niečo .
ďakujem

cristi
19. jan 2013

@karinkaeich ahoj,citam tvoj prispevok a myslim,ze asi nebude mat tvoja kamoska narok na matersku z DNP... 😒 aspon podla tejto odpovedi,ktoru som nasla na stranke poradna SP.... podobny pripad ako tvoja kamaratka... http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=52369&swo...

zalka
19. jan 2013

@lydka8855 no už ty musíš zvážiť, či dáš viac ako z minima, ak stihneš 6-8 tt .. môžeš dať aj z vyššej sumy, neskôr je to zbytočné.

zalka
19. jan 2013

@wewe1 držím palec.

zalka
19. jan 2013

@cristi ale prípad ktorý popisuje @karinkaeich je iný, na stránke SP sa rozoberá mamička na RD, kt. má ešte aj zamestnanie. A karinkaeich píše o kamarátke, kt. je nezamestnaná a to je dosť podstatný rozdiel. Lebo jej sa žiadne poistenie dňom nástupu na MD neobnovuje.

cristi
19. jan 2013

@zalka jj,mas pravdu,len nemam dostatok informacii, ak je zena na rodicovskej dovolenke a nezamestnana,ako je to s poistenim...plati to stat alebo dotycna osoba..?

zalka
19. jan 2013

@cristi no štát nikdy neplatí nemocenské poistenie, takže ak je nezamestnaná na RD, a má nárok na MD z OL tak je nepodstatný dátum pôrodu.

cristi
19. jan 2013

@zalka takze by mala mat narok na materske z DNP? ako sa to v tomto pripade posudzuje?

zalka
19. jan 2013

@cristi vieš ak je mamička zamestnaná a na RD, tak nástupom na MD sa jej obnovuje nemocenské poistenie ... a akonáhle vznikne nové poistenie v OL tak OL sa zruší.
Ale ak je mamička nezamsetnaná na RD, tak jej nemá čo vzniknúť, nemá jej u koho vzniknúť nové poistenie nástupom na MD, a preto ona nemá problém získať MD z OL z DNP.

cristi
19. jan 2013

@zalka ja patrim do tej prvej skupiny,tak uz co-to mam o tom pozistovane...len som nevedela, ako je to s narokom na materske davky pre nezamestane matky na rodicovskej dovolenke ,ktore zaroven cakaju dalsi prirastok do rodiny....dakujem za doplnujuce infosky 😉

zalka
19. jan 2013

@cristi no nezamestnaná má nárok leda z DNP ... pri splnení podmienok, ... ak nemá splnené podmienky tak dostane len RP.

lydka8855
19. jan 2013

@zalka to uz je v pase som v 9tt, nevadi.. este mam jednu otazku na teba, ked som uz od teraz na pnke, ale budem ako szco este aj pocas pn nieco fakturovat, teda mat prijem, tak ani vtedy sa DNP neplati? pamatas kvoli tomu si ma nazvala trubkou, ze ked poberam PN z DNP tak DNP neplatim🙂, ale ani vtedy ked ako szco mam prijem?

zalka
19. jan 2013

@lydka8855 tebe som neradila prerušiť DNP a začať nové? už sa mi baby pletiete 😒
jaj hej si ma pobavila ... 😀 vtedy , môžeš faktúrovať aj počas PN, aj počas MD a odvody platiť nebudeš neboj .

lydka8855
19. jan 2013

@zalka super diiky moc! 🙂 jj radila si najskor pn, poton zrusit dnp a zalozit nove..

sendynka01
19. jan 2013

@zalka vieš ak je mamička zamestnaná a na RD, tak nástupom na MD sa jej obnovuje nemocenské poistenie ... a akonáhle vznikne nové poistenie v OL tak OL sa zruší.

Plati to aj pre mamicky pracujuce len na dohodu???

zalka
19. jan 2013

@sendynka01 ja to viem, a aj z dohody vzniká nemocenské poistenie pri pravidelnom príjme. Takže ak niektorá mamička je tehotná, platila si DNP a je na RD, a náhodou aj pracuje na dohodu tak si to dohodou pokašle .. ak je na pravidelný príjem.

zalka
19. jan 2013

@lydka8855 stále to platí, porieš to tak ako som ti radila skôr ... 🙂 a som rada že sa nehneváš za to oslovenie 😀