Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

karinkaeich
29. feb 2012

@olinka166 @celiakia kocky, prosim vas, hodte tu potom info, ci vam to skutocne brali ako nepretrzite poistenie (ked si uplatnite nejaku davku a vyplatia vam ju). lebo je nas tu takych viac, co to takto chceme urobit, tak nech to mame iste. diky

marmes
29. feb 2012

Včera mi došlo zo soc.poisťovne, že mi dobrovoľné nem. poistenie zaniklo 1.2. znamená to, že nebudem dostávať vyššiu materskú tých 34 týždňov???? zatiaľ som na materskej len 12 týždňov?

janadl
29. feb 2012

@marmes aj mne prišlo, že mi zaniká, a to som pritom bola 6.2 dať prihlášku k 1.2 na nepretržité poistenie....

miruska24
29. feb 2012

Ahojte, ja by som vás chcela poprosiť o radu, či tomu správne chápem – podmienku 270 dní budem mať splnenú 3.3.2012, som tehotná a malinké čakáme v júli. Chcela by som len vedieť, či môžem ísť na PN od apríla do začiatku MD a bude mi vyplácané aj DNP, alebo na PN musím nastúpiť už teraz do 7 dní po ,,ukončení“ DNP. A nebude mať PN vplyv na výšku materskej? Ďakujem mooc....

marmes
29. feb 2012

@janadl ja som si to platila a spoliehala sa, že do augusta budem poberať vyššiu materskú ... teraz neviem čo bude, sme si chceli odložiť pár eur na horšie časy ...

janadl
29. feb 2012

@marmes tak a teraz som pre istotu zavola do soc.pois. na tie čísla čo boli na tom papieri čo mi došliel 🙂 povedali mi že to posielali každému, a ešte mi pozrela podľa rod.čísla, a že mi poistenie trvá 🙂 tak ak nie si istá tak tam brnkni

marmes
29. feb 2012

@janadl díky, zavolám 🙂

stojdulka
29. feb 2012

baby aj mne prišiel papier o zániku poistného a na pobočke mi povedala pani že to formálne posielali každému, inak sa na mna pozerala ako puk, že prečo sa chcem prihlásiť na balíček ked tak veľa sa platí

@marmes prečo by si nemala dostávať, budeš čerpať i nadalej materskú i z DNP hoci ono zaniklo
@miruska24 na PN musíš nastúpiť do 7dní od 3.3. aby si bola v ochrannej lehote a dostávala PN a čerpanie PN nemá žiaden vplyv na výšku materskej, tú dostaneš tiež v ochrannej lehote 8mesiacov od ukončenia DNP

marmes
29. feb 2012

@stojdulka díky 🙂

olinka166
29. feb 2012

@radkovadanka tiež odporúčam zavolať si na infolinku soc. poistovne a presne im vysveliť o čo ide... sú tam zlaté , len v tvojom prípade musíš sa ísť prihlásiť minimálne deň predtým ako skončí doba 270 dní - potom sa to bude brať ako nepretržité poistenie

sherny
29. feb 2012

@janadl a kedy ti ubehlo 270 dní?

sherny
29. feb 2012

ja som mala 270dní 11.2, 9.2 som dala zmenu ne registr. formulári, ale z mini. VZ, mesačne 119,45 eur... písala som do poradne, že ANO berú to ako NEPRETRZITE 🙂 takže to mám overené 😉

natalia777
29. feb 2012

caute baby aj mne prisiel vcera papier z poistovne, a vsak mna trapi to ze ja si platim DNP od 1,8,2011, platila som si len 14 eur ale kedze som otehotnela v septembri tak som si to v oktobri zrusila a hned v ten den zalozila nove a od 1,11,2011 si platim DNP 50 eur......... baby chape sa to ako nepretrzite poistenie???? cize podla mojich vypoctov by som mala mat splnenych 270 dni 26 aprila cize tymto dnom by mi malo zaniknut DNP zo zakona....v juni sa nam ma narodit babo a v maji nastupujem na matersku..... ale v tom papieri sa pise ze budem mat splnenych 270 dni 20,7,2012 ja tomu nechapem absolutne..... ☹ ☹ ☹ ved sa vsade pise ze ako nepretrzite poistenie sa pocita akekolvej aj ukoncene v poslednych dvoch rokoch pred porodom.......teraz neviem od kedy sa pocita tych 270 dni? prosim poradte

brita
29. feb 2012

@natalia777 Ja sa len spytam, ze preco vlastne potrebujes tych 270 dni? Staci, ak budes platit DNP minimalne 26 tyzdnov a dostanes maximalnu matersku, nie?

natalia777
29. feb 2012

@brita no ved ja som si bola ista doteraz ze to tak je ..... ale ten vcerajsi list z poistovne ma zmiatol nakolko sa tam pise ze mi DNP bude koncit dnom 20,7,2012 nechapem odkial je tam tento datum......

brita
29. feb 2012

@natalia777 Oni to asi pocitaju od zaciatku toho DNP, co si si dala v oktobri. Lebo ja som si DNp tiez dala v oktobri a v tom liste od socpoist je napisane, ze mi bude koncit 16.7.2012. Na to maximalne materske mi staci mat zaplatenych tych 26. tyzdnov, tak mi napisali oni, ked som tam posielala mail. My mame termin porodu az koncom augusta/zaciatkom septembra. Tak ja som v pohode, preto sa pytam, ze naco potrebujes tych 270 dni DNP.

martineluska
29. feb 2012

@natalia777 ahoj a nie to je problém že si z predošlého poistenia nemala splnenych tých 270 dní?

natalia777
29. feb 2012

@brita no ved to si myslim aj ja ale teraz to nechapem kedze sa pise ze za DNP sa pocíta kazde poistenie uz aj skonecne v poslednych dvoch rokoch pred porodom........ale ty si myslis ze kedze budem mat splnenych tych 26 tyzdnov v aprili kebyze to pocitam od novembra tak mam narok na materske z DNP ? z maxima?

natalia777
29. feb 2012

@martineluska moze byt ☹ lenze ja som nejako bola v tom ze sa to ratalo tiez tie 3 mesiace..... teraz co akoze mi tie 3 mesiace prepadli?

martineluska
29. feb 2012

@natalia777 no neviem ti povedat ale mna hned to napadlo 😒

brita
29. feb 2012

@natalia777 No mne to tak napisali. Ja som inak robila 12 rokov v kuse - cize som bola povinne nemocensky poistena, od 1.10. 2011 som nezamestnana a 22.10.2011 som si zalozila DNP a platim si z maxima. Neviem, ci mam nejaky vplyv na to fakt, ze predtym som bola dlho povinne nemocensky poistena, to fakt neviem, ako to je 😒

leonna
29. feb 2012

@natalia777 ahoj ten datum je tam spravne. tebe bude toho 20.7.2012 koncit 270 dni DNP, kedy ti automaticky zo zakona zanikne....To uz mozes byt aj na materskej. Je rozdiel 270 dni DNP a 270 dni nemocenskeho poistenia, ktore musis mat splnene za posledne dva roky. Tie su podmienkou aby si mala matersku. Na to aby si mala matersku z DNP musis mat tych 26 tyzdnov nepretrziteho platenia.

brita
29. feb 2012

@leonna
@natalia777 Aha, tak leonna nam to vysvetlila. Cize aj ja mam splnenych 270 dni nemocenskeho za posledne dva roky a to nemusi byt nepretrzite, ak tomu dobre rozumiem, ale nemam este splnenych 270 dni DNP, presne ako ty. Ale ja tych 270 dni DNP nepotrebujem, staci mi tych 26 tyzdnov, aby som dostala max. matersku.

leonna
29. feb 2012

@brita to je presne to, ze kedze si bola zamestnana, tak mas tych 270 dni splnenych za posledne dva roky. teraz uz len musis mat 26 tyzdnov nepretrziteho platenia do nastupu na matersku. Tak to bolo mne vysvetlene na soc. p.

natalia777
29. feb 2012

@leonna dakujem velmi pekne cize 5 maja ked nastupim na matersku mam narok ist do soc. poistovne a poziadat o matersku z DNP? este raz dakujem

leonna
29. feb 2012

@brita spravne, no vysku materskej ti vyrataju podla toho kolko si si platila od toho 22.10. 2011 do 31.12.2011. kedze porodis v roku 2012. teraz uz v podstate podla vsetkeho ako mi to vysvetlovala mozes platit len minimum. lebo ratat to budu len z toho co si platila do konca roka...

brita
29. feb 2012

@leonna Ja som od zaciatku DNP platila z maxima a zo socpoist mi napisali nedavno toto:
Vo vašom prípade si môžete naďalej platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a nezanikne Vám k 31.1.2012, pretože k tomuto dňu Vám dobrovoľné nemocenské poistenie trvá menej ako 270 dní od posledného prihlásenia sa na toto poistenie. Poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie si teda treba zaplatiť aspoň 26 týždňov pred nástupom na materské a potom Vám vznikne nárok na maximálne dávky materské.

A este mi napisali, ze mam stale platit tych 49,13, cize z maxima. Tak ja to chapem tak, ze dostanem maximalnu matersku, ak tych 26 tyzdnov dodrzim.

leonna
29. feb 2012

@natalia777 v pripade ze budes mat do toho 5.5. splnenych tych 270 za posledne dva roky a tych 26 tyzdnov nepretrziteho platenia DNP, tak mozes ziadat o matersku z DNP hned ako ti ju lekar vypise. Potom uz nemusis platit DNP a len ti zanikne toho 20.7. Alebo ak to budes dalej platit, tak ti vznikne preplatok o ktory potom mozes poziadat, aby ti bol vrateny po tom 20.7. ked to zanikne.

domeli
29. feb 2012

@miruska24 rozchádzam sa s odpoveďou od @stojdulka - ak si tehotná, tak sa na Teba v ochrannej 8 mesačnej lehote vzťahujú všetky dávky, teda aj PN, avšak pokiaľ som správne pochopila, tak PN musí byť od gynekológa. Či ale už musí byť PN iba z dôvodu rizikového tehotenstva alebo môže byť aj iný to neviem. Ale určite sa na tehuľky vzťahuje vrámci 8-mesačnej ochrannej lehoty aj PN. Písala to @gapa pár strán dozadu ako doplnok k môjmu príspevku, v ktorom som radila jednej kočke

natalia777
29. feb 2012

@leonna no ale ved prave to mi nie je jasne vobec ze od kedy mam ratat spravne tych 270 dni? od 1,8,2011 kedy som si ho zalozila uplne prvykrat, pred tym som pracovala ale v zahranici 5 rokov cize to sa nerata u mna......... 😒 alebo az od toho 1,11,2011? kedy som urobila zmenu a zrusila ho a zalozila nove s max. vymer. zakladom?