Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

silvia123
17. aug 2010

Ďakujem gapa!

domika9
17. aug 2010

ahoj gapa momentalne som na materskej dovolenke a DNP si tym padom neplatím ale za chvílu mi materska konči a prejdem na rodičovsku avšak dalšie babo by som chcela skor ako do troch rokov čiže by som šla z rodičovskej znova na matersku alebo sa len pokračuje v rodičovskej ? pytam sa preto či sa mi oplati teraz po skončeni materskej dalej platiť DNP alebo nie dakujem

zuzikka
17. aug 2010

ahojte dievcata 🙂 prosim prosim, potrebujem radu. Mam podozrenie ze som tehoska 😉 a este len vybavujem toto dobrovolne poistenie, ma to este vyznam? je to vraj 270, resp. 270 dni to treba platit len neviem ci je to do odchodu na matersku alebo do porodu? prosim poradte ako to je vlastne s tymto? 😅 nerozumiem tomuuu. Som normalne zamestnana, chcem si len zvysit matersku. Vdaka moc za pomoc

andzi
17. aug 2010

@zuzikka 270 dní musíš spĺňať do pôrodu, v tvojom prípade je dosť diskutabilné, či stihneš tých 270 dní, možno áno, možno nie, záleží kedy porodíš. Vypočítaj si, z akého VZ by si si chcela platiť a uvidíš, či sa ti to oplatí. Risk je zisk.

jajka78
17. aug 2010

http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/mihal-chce-...

tiez zaujimave ohladom materskej a osetrovneho

zuzikka
17. aug 2010

@andzi no chcela by som platit to maximum, vychadza mi to celkom slusne, a co v pripade, ze mi to casovo nevijde a nebudem mat na tu "zvysenu matersku" narok vrati mi niekto tie peniaze potom ci ako to je? och som z toho jelen 😀

mariro
17. aug 2010

@zuzikka -nevrati ti nikto nic,ty si musis premysliet ci d toho ides alebo nie, ale mozes to potom vyuzit ked budes na rodicovskom na pripadne OCR a PN.Pocas materskej poistne platit nemusis,tych 28 tyzdnov.Takze je to na zvazenie a len na tebe ako sa rozhodnes. 🙂

zuzikka
17. aug 2010

@mariro aha tak to je, super cize ak by som to nestihla, mozem si o to poziadat ked pojdem na rodicovsku? tak to je fajn, to sa da, ja som myslela, ze mi to potom pada uplne, dakujem baby, moc ste mi pomohli 😉 lebo tety na socialke moc mile neboli a poriadne nic som nerozumeli, neboli ochotne sa so mnou bavit 😠

mariro
17. aug 2010

@zuzikka - nic ti nepada neboj sa...ak budes platit a mozno to aj stihnes, tak vycerpas matersku, ak nie tak budes platit do porodu, a pocas materskej potom uz nie...ked nastupis na rodicovsku tak si das len zmenu na minimum a budes platit len 14€ a ocr a pn ti pojde z maxima.Samozrejme ak to bude vsetko este platit.Ale verim, ze musia cosi ponechat mamickam.Uvidime. 😉

zuzikka
17. aug 2010

a kolko sa vlastne vyplaca z VZ? Je to tych 55 %?

petulka_
17. aug 2010

ahojte, mohli by ste mi poradit? tiez si platim DNP..presne od 9.12.2009, takze 4.9.2010 to bude uz tych 270dni, co budem dobrovolne nemocensky poistena a termin porodu mam 30.9.2010, takze tu podmienku splnam..len neviem ako je to s tym platenim DNP pocas materskej?citala som, ze pocas materskej sa DNP neplati..ale ja nastupujem na matersku 19.8.2010..kedy mam naposledy zaplatit to DNP? mam v tom trochu zmatok 😅

ninan2
17. aug 2010

@zuzikka Ahoj, v pripade ze si zamestnana, tak narok na matersku mas uz teraz. Tebe sa totiz tych 270 dni rata pocas 2 uplynulych rokov.
"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."
Pokial ide o DNP, tak musis byt nepretrzite nemocensky poistena najmenej 26 tyzdnov (myslim ze pred nastupom na matersku), aby sa Ti ho oplatilo platit a mala si na neho potom narok. Takze to stihas v pohode.
Inak vela info najdes tu:
http://www.socpoist.sk/materske/1293s

andzi
17. aug 2010

@petulka_ si rovnaký prípad ako ja, ja podmienku 270 dní som splnila až počas materskej a zaplatím ešte za august, radšej aj navyše zaplatím a potom požiadam o vrátenie preplatku, ak vrátia, vrátia, ak nie, tak sa svet nezrúti, je to pár eur. Ja na tvojom mieste by som ešte pre istotu zaplatila za celý september.

andzi
17. aug 2010

@ninan2 nemáš celkom pravdu, pretože aj z DNP musí mať samostatne splnených 270 dní, nestačí len 26 týždňov do nástupu na MD. Stačilo by to len v prípade, ak by mala v posledných 2 rokoch pred pôrodom ukončené iné nemocenské poistenie, čo nespomínala. Ak nemá, tak musí zvlášť splniť 270 dní z PNP a zvlášť 270 dní z DNP. Ak je už tehotná, tak podľa mňa to asi už nestihne.

stojdulka
17. aug 2010

ahojte žienky...ktorá mi poradí...na MD nastupujem 1.9. a som SZČO všetky podmienky som splnila i s povinného poistenia i z DNP akurát neviem ako to je z augustom...mala by som ho zaplatiť do 8.9. ale kedže už budem mať od prvého MD tak teraz neviem či ho netreba zaplatiť ešte do konca augusta??? 😉

petulka_
17. aug 2010

@andzi aj som si myslela, ze to bude takto, len som chcela este pocut nazor niekoho ineho, takze diky 😉

petulka_
17. aug 2010

@stojdulka ja si myslim, ze to staci normalne do 8.9. 🙂

gapa
17. aug 2010

@zuzikka
no ja mám iný názor ako ostatné baby. (snád som niečo neprehliadla)
Ak si
-dlhodobo (cca 1,5roka) zamestnaná na ten istý prac.pomer a ten ti potrvá do nástupu na MD,
- nemala si v období dva roky pred pôrodom žiadne iné nem.poistenie okrem tohto zamestnania a
- si už tehotná,
tak splniť podmienku 270dní sa ti nepodarí.

Tehotenstvo bezproblémové trvá 38-42týž. od prvého dna poslednej menštr., tak si to vyrátaj.

Dni trvajúceho zamestnania sa ti nezarátajú do 270dní DNP. Berie sa podla výkladu SP každé nem.poistenie zvlášť. Len dni akéhokolvek "ukončeného" NP by sa ti mohli prirátať ku dnom DNP.

ninan2
17. aug 2010

@andzi to fakt? Som to pochopila tak, ze staci hociaky typ poistenia (DNP alebo PNP). To je teda blbe potom... a asi to fakt nestihne ☹
@zuzikka sorry za pomylenu info!

stojdulka
17. aug 2010

@petulka aj z povinného aj z DNP? možno mi poradia na soc. ked pojdem zaniesť papiere od MD...i ked žiadna sláva s ochotou, ked som tam bola minule...tak ma sfúkla ženská že ona neni platená za radenie 😖

gapa
17. aug 2010

súhlasím s andzi

petulka_
17. aug 2010

@stojdulka pre istotu sa teda radsej spytaj na socialke...s tou ochotou je to tak asi vsade, aj u nas na socialke 🙂

ninan2
17. aug 2010

baby, najma asi @gapa 🙂 chcela by som vas poprosit o radu - od 1.9.2010 budem zrejme nezamestnana. Do tohto datumu som pracovala v kuse 2 roky. Cize narok na matersku mam z PNP. Pokial ale ide o DNP, oplati sa mi ho zacat platit, aspon z toho minimalneho VZ? A v pripade nastupu na matersku pocas roka 2011 (po uplynuti tych 270 dni DNP), z akeho VZ mi vyrataju matersku, pojde o sucet PNP 01-08/2010 a DNP 09/2010-12/2010?
Vopred dakujem za info!

zuzikka
17. aug 2010

no lebo ja este neviem isto ci som tehu, este je skoro si robit test je to velmi cetsrve 😀 a teraz neviem, ci si to ist rychlo vybavit alebo je to uz jedno a pockat ci tehu som alebo nie. Alebo to vybavim a mozem to teda potom "pouzit" na rodicovsku dov. prip. OCR...musi to byt v tych dvoch rokoch predchadzajucich?

ninan2
17. aug 2010

@zuzikka ono zrejme sa to naozaj oplati mat, aj ked ak si tehu tak uz to asi nestihnes. Aspon z toho minimalneho VZ si teda platit, to je iba 14 EUR, a potom si to mozes zvysit ked budes presnejsie vediet co a ako. Sama sa tak akurat idem prihlasit 🙂.

andzi
17. aug 2010

@zuzikka aj keď to sem priamo nepatrí, kedy si mala posledný menzes? Treba si uvedomiť, že fyziologické tehotenstvo trvá 40 týždňov, čo je 280 dní, ale bacha! Týchto 40 týždňov sa počíta od 1. dňa poslednej menštruácie, tak si skús cez google vyhľadať čisto teoreticky tehotenskú kalkulačku a vyrátaj si termín pôrodu. Niekedy však žena porodí aj o 2-3 týždne skôr, len málokedy presne na termín alebo zvykne aj prenášať. Ak by si napríklad prenášala 7 dní (čo si myslím, že ťa maximálne nechajú toľko) tak by si to čisto teoreticky stihnúť mohla. Apropo, tehotenstvo má žena prežiť v kľude a nie v strese, či materskú z DNP stihne alebo nie.

zuzikka
17. aug 2010

@andzi mala som 26.7 skusim si to vyratat a uvidim 😉 presne, nebudem sa urcite stresovat, len som si chcela pomoct aby som mala matersku vyssiu, zamestnana som, cize odtial mi materska pojde. babule dakujem za rady, ste super 😉

leontinka1981
17. aug 2010

Ahoj baby toto som teraz nasla na nete.tak co si o tom myslite.platit alebo neplatit DNP.
http://www.webnoviny.sk/ekonomika/mihal-chce-za...

standa82
17. aug 2010

@leontinka1981 ..ide tam hlavne o ošetrovné.