Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
8. dec 2011

@zuzmor002 - no stacilo aj dat odhlasku a znova prihlasku do 6tt ☹ ...lenže teraz je kazdy mudry, vtedy ta to urcite nenapadlo...to by tak možno napadlo gapu, pochybujem, že aj niekoho ineho ☹

darinkazv
8. dec 2011
darinkazv
8. dec 2011

@06lienocka doplatíš si do tých 270dní. ak by si bola tehotná, si v 8 mesačnej ochrannej lehote a mala by si nárok na materskú z DNP. ak nebudeš tehotná, tak na PN treba nastúpiť do 7dní od ukončenia poistenia (tebe zanikne tým 270tym zaplateným dňom)

maskaa
8. dec 2011

@zuzmor002 ano, vysiel, myslim nejakych 16€, ked sa nemylim, k tomu mi priratali to, co som bola 10 dni na PN, lebo to bolo v oktobri a tam som zaplatila za cely mesiac, teda som mala nejakych 26€ preplatok dokopy a tym, ze ja platim za mesiac 26,20€, tak ked som nastupila na matersku 21.11., tak za 9 dni mi nebolo treba platit, tak ten preplatok mi stacil na platbu za november, tak mi to tam posunuli a este stale mi zostal par eur replatok, tak potom musim o neho poziadat

mirkave
8. dec 2011

@jolo25 no ale voooobec to nema ziadny vplyv.to je sila normalne 😖 .my sa tu asi bavime o strikovani a hackovani a nie o novele zakona,ktora nam prevrati zivoty-zivotnu uroven hore nohami.jezisi,jak ma toto vie nastvat ☹ .ono to asi nema na ich zaujmy socialny vplyv.......hajzli

maskaa
8. dec 2011

@mima595 tak to by ma ani vo sne nenapadlo, teraz uz sme mudre

mimkaa2607
8. dec 2011

@darinkazv a nevieš mi prosim poradiť ohladom toho, že napr. ja 270dni splnim v marci ... ale budem mať splnenych len 19tyzdnov...nevieš mi poradiť čo by som mala robiť?...ja si to platim kvoli tomu aby som mala zvysenu matersku ... dakujem 🙂

darinkazv
8. dec 2011

@mimkaa2607 no, toto ti neporadím, lebo o tomto veru nikde som nič nenašla, ako sa riešia tie, čo nebudú mať 26tt splnených. napíš si za to na poradu do sociálky. ale mám taký dojem, že to tu už niekto písal, že tie, čo nemajú 26tt, tak neviem, či nebudú mať nárok na materskú z dnp alebo budú mať nárok, ale len z minima. takže radšej si napíš priamo im 😉

zuzmor002
8. dec 2011

@mima595 Nieže nenapadlo, vôbec som netušila, že oni to takto budú počítať! No, čo už, ale aspoň o niečo budem mať tú materskú lepšiu ako by som mala bez DNP! Len je to fakt zaujímavé počítanie! ☹

mimkaa2607
8. dec 2011

@darinkazv no skusim im ešte raz napisať ... lebo mi ešte neodpisali :-/

st2
8. dec 2011

ahojte ja to tu citam hore dole a stale som z toho jelen ako mrak, proste sa neviem vysomarit ale v podstate som lahky pripad tak mi mozno budete vediet lahko odpovedat:

DNP si platim uz rok ak tristvrte od roku 2010 od maja, cize 270 dni mam uz davno, DNP necham plynut tak ako je cize mi automaticky skonci k datumu 31.01.2012, potom mi bude plynut uz len NP zo zivnosti
ked stihnem otehu do konca marca, resp. do konca roka 2012 aj porodit, tak sa mi bude pocitat vyska materskej z vymeriavacieho zakladu z roku predtym teda z roku 2011, cize aj plna materska kedze v toku 2011 som platila v maxima, chapem to spravne ak nie tak ma opravte

lubkasungirl
8. dec 2011

baby, tak ako je to vlastne????ked mam uz zaplatenych 270 dni a teraz sa odhlasim a na druhy den prihlasim na DNP - bude sa to ratat do novych 270 dni alebo nie/teda aby som si to doplatila po starom/? dnes ma na socialke presviedcala, ze nie... 😒 😒 😒 😒

zuzmor002
8. dec 2011

@mima595 Takže ak som to správne pochopila, tak kvôli tomu, že som 2 mesiace v roku mala nejakú odmenu z práce, tým pádom som ani nemohla nijakým spôsobom dosiahnuť maximálnu materskú? Takto vlastne trestajú ľudí za to, že pracujú? Pekné! ☹

mima595
8. dec 2011

@zuzmor002 - mne napr. Gapa este davno..myslim, že to bol r. 2009 napisala, že v sucte DNP a prace je tazko dosiahnut maximum...že sa to nepodari skoro nikdy....
a ja som s nou riesila problem segrin...ona bola na rodicaku, z neho isla na matersku, doplacala si do maxima...aj nieco navyse...teda ona nemala skuocny prijem, iba si vyratala...maxim. VZ - vymer, co mala na zmluve a este to zaokuhlila nahor o nejake 2-3 E....v praci jej aj skutocne potvrdili ako pravdepodobny prijem to, co mala na zmluve...aj tak jej nevyslo presne maximum....
takže ja tym vypočtom až tak detailne nerozumiem....

silvia123
8. dec 2011

@lubkasungirl myslím že sa ráta 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch, môžeš mať aj prerušené medzi tým,myslím že žiadnych 270 nových dní sa ti rátať nebude.

keksicek20
8. dec 2011

@mimkaa2607 nebola si ty nahodou moj pripad? odpoved velmi jednoducha: od decembra, ked si sa prihlasila na nove DNP sa ti pocita novych 270 dni 🙂 takze si za vodou....

milka24
8. dec 2011

nasli ste niekde toto v čislach??kolko platit a kolko dostanem...ako a kde to vypocitat??nic som nenasla

lubkasungirl
8. dec 2011

@silvia123 je to tak naisto? lebo uz som citala rôzne nazory nato...fakt teraz som zmatena z toho.. 😉

mimkaa2607
8. dec 2011

@keksicek20 No jj ja som teeeeen isty pripad ako ty...tak mi to prosim vysvetli ako to všetko je ... lebo už som počula tolko variant pri našom pripade, že až...ja som sa prihlasila na DNP 14.11.2011

gapa
8. dec 2011

@lubkasungirl
treba rozlišovať:
- dosiahnutie 270dní pre nárok na nem.dávky (rátajú sa posledné 2roky pred vznikom PN, očr, skutočným pôrodm a aj ukončené NP v tomto období)
- dosiahnutie 270dní pre zánik dnp zo zákona (malo by sa rátať od poslendého prihlásenia na dnp, ak vzniklo najneskôr 31.1.2012)

neviem ti zaručiť, že toto bude postup SP, ale ak podla zákona zanikne dnp dosiahnutím 270dna od vzniku dnp (posledného prihlásenia, no najneskôr 31.1.2012), tak sa môžeš odhlásiť a prihlásiť aj počas čerpania materského. Ale treba si uvedomiť, že
- počas poberania mataerského nemožno čerpať nem.dávky (nemocenské, ošetrovné),
- že nem.dávka bude rátaná z minima, ak vznikne pn,očr počas prvých 26týždnov od posledného prilásenia (ak prestaneš poberať pred vznikom pn,očr),
- že ak sa prihlásiš nanovo ešte v r.2011 a budeš poberať materské až do 31.12.2011= nebudeš mať žiadny vym.základ v tomto období, tak aj nem.dávka, ak vznikne pn, očr po uplynutí 26týž., bude rátaná z minima=pravdep.vz, lebo v rozhod.obodbí si nemala vym.základ.
-A tiež napr. ak súčasne si aj dobr.poistená v nezam, že to zanikne 31.1.2012, nebude pokračovať, tak ako dnp, aj keby si si stanovila rovnaký vym.základ (neviem, ako by to bolo, ak by si sa prihlásila na DNP+dpvn+ddp z rovnakého vz)

Tj. ked už, tak by som sa prihlásila nanovo od 1.1.2012 a záleží aj kedy ti končí poberanie materského, aké bude obdobie, kedy to ešte môžeš využiť. Tam tiež ešte po ukončení poberania je obdobie, kedy by dávka bola ráná z minima, ak v RO nie je vym.základ.

silvinka666
8. dec 2011

ahojte dievcata... no ako citam, tak citam, ale uz som z toho riadny magor!!! lebo kazdy pripad je iny... ak by ste mi vedeli niektora poradit, bola by som vam velmi vdacna... ja si platim DNP od aprila 2011 minimum, s tym ze som otehotnela v septembri a v oktobri som si spravila nove DNP na maximum... som momentalne nezamestnana, ale bohuzial uz nie som ani tehotna... 270 dni mi uplynie niekedy v januari... co mam teda robit? platit? neplatit? niekde som citala, ze tie co si to platia, tak im to uz nechaju, inde zase, ze ale musia do tych 270 dni otehotniet, co ja uz 2x nestiham, kedze som po kyrete a musi tam byt aj nejaka pauza... aaaaach jaj 😔

tessinka
8. dec 2011

Babule, ja by som sa rada spýtala takúto vec: DNP si platím od decembra 2010, teda už rok. Dúfala som, že otehotniem, ale zatiaľ to nevyšlo. Na PN nechodím, doteraz som bola iba raz v živote, DNP som chcela len kvôli maximálnej materskej, prípadne ak by so počas tehotenstva musela zostať PN... Som zamestnaná a popri tom mám aj živnosť, ale iba malý príjem. DNP si platím z maximálneho vymeriavacieho základu, je to asi 22 euro mesačne. A teraz čo: Ak nám náhodou DNP od februára za týchto podmienok zrušia, prípadne sa poistné neúmerne zvýši,a teda nebude mať zmysel, aby so si ho ďalej platila, a ja by so si ho teda k 1.2. 2012 zrušila, a náhodou by so potom do 8 mesiacov predsa len otehotnela, berie sa to ako ochranná lehota? A čo z toho prakticky vyplýva? Že by som predsa len mala nárok na vyššie dávky pri prípadnej PN a neskôr aj na maximálnu materskú?

gapa
8. dec 2011

@silvinka666
ešte si to over, ale ak by si sa prihlásila nanovo najneskôr 31.1.2012 (no kvôli rozhod.obdobiu, ak nemáš prac.pomer, no nevieš, či nebudeš mať je lepšie najneskôr 31.12.2011), malo by sa rátať 270dní nanovo, tj. od poslendého prihlásenia a tam máš šancu otehotnieť do 270dní od tohto posledného prihlásenia.
Teraz velmi nečakajte odpovede od pracovníčok za okienkami v SP. Skôr cez poradnu, no v januári overiť radšej, už by mohli mať usmernenia.

keksicek20
8. dec 2011

@mimkaa2607 tak ako pise gapa vyssie, tebe konkret. od 14.11.2011 plynie novych 270 dni, pocas ktorych by si mala otehotniet... cize aj podmienku 26 tyzdnov budes mat splnenu, po skonceni 270 dni, ti zacina 8 mes. ochranna lehota, ak budes tehotna...

gabina23
8. dec 2011

@gapa ahoj môžem sa ťa spýtať na moju situáciu? Stále to hádžem sem aj na inú stránku a nik mi nevie odpovedať :(
Prosím o radu,
som zamestnaná a od 1.7.2011 som Dobrovoľne nemocensky poistená z minimálneho vymeriavacieho základu. Keďže sa mi podarilo otehotnieť dňa 15.11.2011 som si dala odhlášku a následne prihlášku na max. VZ. Bude sa mi materská rátať z Min VZ keďže aj keď si budem môcť poistenie doplatiť ale tých 26týždnov z maxima nesplním? Termín pôrodu je Júl a od začiatku tehotenstva som na PN čo predpokladám zostanem do konca.
Ďakujem za odpoveď

silvia123
8. dec 2011

Tak viem že sa posudzovali vždy posledné 2 roky, ale chodím čítať diskusiu pretože tiež mám trošku chaos, ja si už dávno platím DNP, keby viem že to takto dopadne tak tento rok ho buď neplatím,alebo sa ho snažím aj využiť. a teraz vlastne neviem čo mám robiť, zrejme to zruším...

mimkaa2607
8. dec 2011

@gapa tak ak som sa prihlasila 14.11.2011 na DNP, tak odvtedy sa mi ráta tých 270dní?..a ked som mala platené DNP do 23.6.2010, tak to nevadi?...to sa mi nebude započítavať?

gabina23
8. dec 2011

@gapa napísala si Silvinke 66 že sa jej bude poistenie rátať nanovo ale to znamená že keďže mám termín koncom Júla až začiatkom augusta nestihnem znova zaplatiť 270 a z materskej nebude nič :(

mimkaa2607
8. dec 2011

@keksicek20 aha ... tak to možem otehotnieť aj vo februári? a vyjde mi zvysena materska?...

tessinka
8. dec 2011

@gapa , prosím, môžeš odpovedať aj mne? Ja so z tých zákonov úplný jeleň. Dík. 🙂