Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

chirabell
17. feb 2012

@papuka a ako dlho si na PN? teda po akej dobe ti prisla kontrola?

silviabn
18. feb 2012

@mima595 alebo @gapa,vy ste tu take najsikovnejsie dievcata 🙂 a chcem sa nieco spytat.Moja sestra je SZCO,na DNP sa prihlasila k 31.1.2012 po prvy krat.Ona ako SZCO si odvody plati len z minima,cize ja som jej poradila,ze ked chce mat max matersku,nech si vyrata rozdiel medzi jej odvodmi a max VZ a z tej sumy nech plati DNP.Ale teraz nejake 3-4 strany dozadu som sa docitala,ze VZ SZCO a DNP sa nescitavaju.Mam tomu chapat tak,ze ked by sestra isla na matersku,tak by ju dostavala len z DNP.?To akoze SZCO nedostavaju nic z povinnych odvodov?
DAkujem za vysvetlenie 🙂

sherny
18. feb 2012

Ahojte,neviete ako to je s pn a s tymi 10 dnami ktore plati zamestnavatel?rata sa aj vikend?dakujem

lubkasungirl
18. feb 2012

@mima595 dakujem ti, takze uvazovala som spravne, ak som si to takto chcela preratat 🙂

andrejkag
18. feb 2012

@gapa dnp som si platila od 7.7.2010 na pnku som šla 8.8. 2011 (od vtedy si dnp neplatím) a z pnky rovno na materskú 25.9.2011 ktorú budem mať do 19.5.2012

@milena35 ďakujem za odpoveď

gapa
18. feb 2012

@andrejkag
myslím, už ti tu odpovedali, že dnp sa ti skončilo 31.1.2012, ked posledné prihlásenie bolo v r.2010. Tj. ak sa teraz neprihlásiš na balík od 1.2., tak po skončení materského budeš mať nárok len ak sa nanovo prihlásiš - vid môj príspevok včera 10.2. o 13,11hod (alebo 11.13?)

ak sa prihlásiš na balík od 1.2. do konca februára, tak a bude považovať tvoje poistneie za nepretržité. Môžeš čerpať pn, očr, no bude to drahé, lebo po ukončení poberania materksého budeš m usieť platiť minimálne cca 120eur na mesiac.

mima595
18. feb 2012

@silviabn - bohužial, ja SZCO ovladam len velmi malo, takže neporadim...

gapa
18. feb 2012

@silviabn
nesčítavajú sa vym.základy mesačné, lebo z každého nemocenského poistenia sa zistuje, či vznikol nárok na materské zvlášť a zvlášť sa vyrátajú aj denné vym.základy (ak z dnp nesplní podmienku aspon 270dní np v období dva roky pred skutočným pôrodom, tak nárok navznikne a vym.základ z dnp sa nebude rátať). Ked vznikne nárok na materské z dnp a aj szčo, tak sa zrátavajú až denné vym.základy a z toho sa ráta jedno materské. Samozrejme píšem zjednodušene, nie podrobne, ako to prebieha.

karinkaeich
18. feb 2012

prosim vas, mam otazocku. na dnp som sa prihlasila 30.1. (uz som jedno mala v 2009-2010). chceme surodenca pre maleho a vyuzit este max.matersku. len neviem, ake rozh.obdobie by bolo v mojom pripade, keby som na md nastupila este tento (i ked chcem az v r.2013, vtedy to je jasne). pocita sa to od noveho prihlasenia alebo z r.2011? som na rd, ale pp mi stale trva. najde sa dobra dusa, ktora mi da 100% info? dakujem @gapa @mima525 a ostatne
este jedna vec ma napadla. dala som moj prijem, co som mala na dohodu k mm ziadosti o vypocet dane do prace. mam si este podavat aj dan.priznanie? dan mi vysla cca 50 eur, len neviem, ci to daju rovno jemu alebo ako postupovat. diky za odpoved

aknedz
18. feb 2012

@mima595 @ @gapa ahoj, mozem sa spytat, pise tu mima nieco podobne hviezdicke2024, ja som teraz na PN a cerpam aj PN z DNPO ale len z minima (lebo do 270 dni nepretrziteho poistenia sa vraj rata aj predosle zamestnanie, co som bola 2 roky .-povedala pani zo socialky) takze na minimum z DNPO mam narok aj ked som ho zacala platit az v septembri a od decembra som PN...uz mi bezi, tak to viem...len sa chcem spytat, ci nevies, ci matersku budem mat z maxima nakolko si teraz od decembra nedoplacam DNPO, kedze mi na socialke povedali, ze som oslobodena od doplacania, kedze som PN? Vdaka

mima595
18. feb 2012

@aknedz - co to znamena...nedoplacam??? poistenie ti trva, a ty si len neplatis alebo si si nedoplacas do maxima, teda si poistenie zrusila????

karinkaeich
18. feb 2012

@gapa to sa mam nasej mzdrarky opatat este pred nastupom na novu md, aky mam pravdepodobny vz, ktory mi ide uviest pre ucely sp ohladne materskej? dobre chapem? alebo kedy? lebo ja som si dnp dala tiez iba ako rozdiel max.vz a moj prijem, i ked som teraz na rd. tak nech som potom neni zufala, ze mi vypocitali iba z dnp lebo v zamestnani napisali blbost, kedze teraz za mna neplatia. tak? ak ano, dakujem za upozornenie, dam si na to zvlast pozor

aknedz
18. feb 2012

@mima595 no poistenie mi nadalej trva nakolko mi bezi stale 270 dni platenia DNPO ale nedoplacam si nic do maxima, nakolko mi to tak povedali na socialke, ze ked som na PNke, nemusim platit nic a rata sa mi to do 270 dni ako by som si to platila...podla hrubeho platu mi to vychadzalo doplacat do maxima cca 32 eur za mesiac a napr. v decembri som bola praceschopna len 7 dni, tak som si doplatila len cca 8 eur za tie dni - tak mi to vyratali na socialke, za ostatne dni v decembri vraj platit nemusim, kedze som PN a ide mi PN aj z DNPO(ale len z minima, lebo som nemala odplatenych 26tyzdnov)...niekolkokrat som sa pytala, ci ale teda budem mat matersku z maxima a pani mi povedala jedna aj druha, ze ano.....ale hovori sa dôveruj ale preveruj, tak sa uistujem aj tu 😕 ale mam taky pocit,ze tam skocim v pondelok predsalen sa popytat, sice uz treti raz ale aj tak 😀 lebo za januar som neplatila nic, kedze cely som bola PN...tak dufam, ze to mam ako keby doplacam do maxima..

mima595
18. feb 2012

@aknedz - to, že neplatis, lebo si na PN...nema vplyv na vysku materskej..si PN, cerpas davku z DNP a poistenie ti trva, platit nemusis...do 270 dni aj do 26 tt sa ti to rata...podla to, co pises, budes mat narok na maxim. matersku

aknedz
18. feb 2012

@mima595 jej, vdaka 🙂 tak tam nemusim bezat teda hned v pondelok lebo som aj akasi prechladnuta tak nech tam este cosi nenachytam medzi tolkymi ludmi, musim davat pozor na babo, preto ma to aj zaujima, lebo koncom juna by som mala nastupovat na matersku 😉 este raz dakujem

tinkaaa
18. feb 2012

baby viete mi niektorá poradiť - ako si výpočítam výšku dennej PN z DNP -odhlásila a prihlásila som sa na DNP k 13.1.2012 - ak dobre počítam tak na PN môžem ísť najskôr 13.7.2012 aby som mala nárok z DNP z ktorého si platím teraz z max VZ - platila som si už aj predtým cca 4roky - vie mi niekto vysvetliť resp poradiť ako to vypočítam a ak pôjdem na PN tak aj vtedy si to musím platiť - totiž som tehu a termín pôrodu mám 13október- takže by som z PN chcela prejsť rovno na materskú kujem

papuka
18. feb 2012

nič, iba PN-ku, teda u mňa 2 Pn-ky, lebo mám aj DNP, nezabudol mi pripomenúť, že chodia aj v sobotu aj nedelu, to je všetko

papuka
18. feb 2012

@chirabell na PN som od 19.12.2011, a prišla mi teraz prvý krát, ale ja som PN aj z DNP, to možno preto, lebo to aj na joj-ke hovorili, že sociálka viacej posilnila kontroly, za to že ludí je viacej PN z DNP

sherny
18. feb 2012

BABENKY, viete mi poradiť?

neviete ako to je s PN a s tymi 10 dnami ktore plati zamestnavatel?rata sa aj vikend?dakujem

Ak som PN od 17.2.2012 od kedy začne platiť sociálka z DNP? dakujem za pomoc 🙂

poisonblu
18. feb 2012

@sherny ano, pocita sa aj vikend....takze od 17.2 do 26.2. plati zamestnavatel, od 27. socialna poistovna

sherny
18. feb 2012

jéééj, dakujem za radu, 🙂

katuska54
18. feb 2012

ahojte viete mi niekto poradit asi aku pn-ku mi vyplatia z DNP? som PN od 9.2. a budem do 26.2. a som aj zamestana.paltim si DNP od 27.1.2012 takze budem mat asi z minima.Ale rada by som vedela,s cim mozem ratat 😒
Dakujem za odpoved 🙂

simonkato
18. feb 2012

Ahojte babenky mozem vas poprosit o radu od konca januara si platim dnp z maxima od utorku nastupujem do prace mam ich informovat ze si to platim?alebo v socialke nieco nahlasit?Ci bude stacit az nakonci 270dni ked mi to skonci a pojdem si dat prepocitat preplatok lebo urcite mi vznikne kedze sa zamestnam.

elise
18. feb 2012

@simonkato nemusiš to nikomu nahlasovať vpráci🙂

gapa
18. feb 2012

@karinkaeich
ak ti trvá prac.pomer, tak je dobré sa popredu spýtať mzdárky, asi som o tom písala.
Ak máš ale aj prac.pomer, kde čerpáš rd, čo je podstatná info, tak je veeeelmi dôležité, že ti bude trvať dnp v čase nástupu na md. Ak by ti pred nástupom na md skončilo dnp, tak by ti nárok na materské z dnp nevznikol, už sme to tu viackrát preberali.

ak bude nástup na md tento rok (po uplynutí 26týž), tak je rozhod.obdobie obdobie od posledného prihlásenia 30.1.2012 do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na md.

ak chceš dan z dohody spät, musíš sama dať dp. Manžel si uplatní len rozdiel medzi celkovou čiastkou nezdanit.čiastky na teba mínus zdanitelný príjem z dohody.

lenka_enka
18. feb 2012

Ahojte ! mam jednu technicku otazocku - v januari som sa stihla pripoistit (z maxima). Chcem len vediet, ci som nespravila hlupost- ak by som sa dala v januari poistit z minima a po polroku by som to dvihla na balik z maxima, tak by som dostala taku istu matersku? ?? je to diera v zakone, alebo ked to spravime "dvihacou metodou"po polroku bude to mensia suma na mareskej???
neviete?

karinkaeich
18. feb 2012

@gapa cie v kazdom pripade (aj ked bude nastup na md este tento rok, alebo aj keby bol az buduci), bude mojim ro r.2012, cize ked si platim do max., tak po splneni podmienok by som mala mat max.matersku. dufam, ze to tak bude. ano, viem, ze mi musi dnp v case nastupu na md trvat, kedze nebudem v ochrannej dobe kvoli rd. cakam, ze tu nejaka baba z "prvych lastoviciek" da info, ci im to pocitaju ako nepretrzite poistenie, ked sa prihlasili na balik v 269. den. a dakujem aj za radu ohladne danoveho, vobec som si nebola ista. cize sup vyplnat dp 🙂

jablcko1
18. feb 2012

Koľko mesiacov mi budú vyplácať materskú z DNP, keď nastúpim na materskú?!

jablcko1
18. feb 2012

Ak som si začala platiť DNP 28.1.2012 a hneď týždeň na to som zistila, že som tehotná, budem mať nárok na materskú z DNP?! Čo ak porodím o mesiac skôr, nakoľko čakám dvojičky?! Splním tú lehotu? Vďaka

mima595
18. feb 2012

@jablcko1 - ak si si predtym nemala ine DNP, alebo si cca. za posledny rok nemenila pracu a eda nemas ine ukoncene nem. poistenie, tak nebudes mat narok na matersku z DNP