Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katuska24
29. sep 2012

@janka9900 Lebo jedna mamina ma splietla, že nastupujem na MD v čase síce keď mám ešte aktívne DNP ale termín porodu mám po uplinutí DNP čiže po 27.10 a že niekedy je rozhodujúci deň porodu, potom mi tam písala ešte niečo o ochrannej lehote tak ja som uz s toho magor

janka9900
29. sep 2012

@katuska24 vazne sa nemusis bat 😉 dolezite je, ze nastupis na matersku pred zanikom poistenia.

ale ak tak sa velmi bojis, tak sa prihlas na balik poistenia od 26.9., poistenie bude nepretrzite, teda sa nebudes musiet bat, ze porodis po zaniku poistenia. pocas materskej nebudes platit za balik, staci ho zrusit poslednym dnom poberania materskej 😉
..

katuska24
29. sep 2012

@janka9900 Ahoj myslela si že od 26.10. a po ukončení MD mi budú vyplácať aj Očr napríklad ? no lebo mala som 1.PN ktorú mi platili s minima a po 182 do prihlásenia s maxima som si dala druhú aby mi vyplácali s vyšieho VZ a teraz po 2 mesiacoch mi ju zrušili a pokračujem v tej prvej s minima tak preto si to iba overujem 🙂 včera som mala také nervy že si nevieš ani predstaviť. Za ten balík sa počas MD neplatí? inak sa platí kolko? budem mať nejakú výhodu ked si to dám

janka9900
29. sep 2012

@katuska24 preco mas teraz PN z minima? vsak tu prvu PN si ukoncila, isla na druhu a teraz mas tretiu, nie? 😕

pocas materskej sa neplati. inak sa plati z minima 120€. po skonceni poistenia budes mat 7 dni ochrannu lehotu na nastup na PN alebo OCR. VZ sa v ochrannej lehote bude brat z tohto roku. v tvojom priade to ma vyznam hlavne preto, aby si bola kludna, ze budes mat narok na max. matersku 😉 dni poistenia sa ti mozu zist do buducnosti 😉 ak by si chcela po ukonceni poistenia a po skonceni ochrannej lehoty cerpat OCR, musela by si sa prihlasit v den zaciatku ocr a odhlasit v den ukoncenia OCR, aby si nic neplatila. OCR bude potom ratana iba z minima. ak nezmenia zakon, tak budes moct takto cerpat OCR dva roky 😉

silvuskaa
29. sep 2012

ahojte chcem sa spytat bab ktore rozumeju DNP....ja si platim DNp od januara 2012 a od 3.septembra som na pn.....termin porodu mam 19.3.1013....DNP si platim nie z minima ale z rozdielu kedze som zamestnana....
Mozete mi poradit ci mam narok na maximalnu matersku? Stiham ist na matersku v ochrannej lehote?

katuska24
29. sep 2012

@janka9900 Ešte jedna otázka ak sa rozhodnem pre ten nový balík tak ten základ si mám dať taký ako som sa prihlasovala na DNP od 31.1 . tam to nebolo zo sumy 1153 ale tam to bola iná suma lebo tam bol dopočítaný rozdiel lebo som stále zamestaná / čiže predpokadný príjem sa tam bral do uvahy/ a čo sa týka tej Očr na očr mozem ísť iba počas RD nie? čiže po skončení MD keby som chcela ísť na očr tak zakaždým musím dať prihlášku na DNP s minima v den začiatku očr a ukončenie očr tak odhlášku s DNP dobre to chápem?

janka9900
30. sep 2012

@katuska24 ten novy balik si mozes dat zo sumy, aku si mala na nemocenskom alebo si zmenit VZ pri nemocenskom na max. a dat si aj dalsie dve poistenia z max. vsak povedz na socialke, ze chces, aby ti poistenie trvalo pocas materskej a chces pokracovat v baliku 😉
ano, na ocr mozes ist iba po skonceni RD. dobre to chapes s odhlaskou a prihlaskou 😉

janka9900
30. sep 2012

@silvuskaa ano, budes mat narok na max. matersku. do 8 mesiacov od skoncenia poistenia musis nastupit na matersku, takze to stihas s prehladom 😉

moon1979
30. sep 2012

@janka9900 len musí PNkovať až do nástupu na MD ak ovšem momentálne nie je ešte na RD ... 🙂

janka9900
30. sep 2012

@moon1979 jaj ozi, RD ma nenapadla 😅 a preco musi PN-kovat do nastupu? 😕

cristi
30. sep 2012

@janka9900 ahoj,prave citam predchadzajuce prispevky,kde si radila katuske24...v mojom pripade ide o nieco podobne,len ja som si prvyraz zacala platit DNP ku dnu 30.1.2012 ,zanika mi 25.10.2012..rozdiel je v tom ,ze mne konci RD dna 21.10. a do prace nastupim na druhy den 22.10.DNP mi nezanikne este pred nastupom do prace...ale v case ,ked uz budem znova pracovat a tym mi nanovo vnikne povinne poistenie...bola som sa informovat v SP ohladom terminu nastupu na matersku dovolenku z oboch poisteny a pani mi povedala ze sa na MD da nastupit aj v dvoch terminoch...nie v jeden den ako v pripade PN..je to naozaj tak? Prvu z povinneho chcem nastupit v 32tt. 6.11.a druhu z DNP za dva tyzdne v 34tt. 20.11.kedze z nej sa neda skor ,lebo som v ochrannej lehote...a tu je moja otazka,ci sa aj na mna vztahuje ten rozhodujuci den porodu 6tt od nastupu na MD pri vyplacani materskej z DNP ,kedze som nastupila na matersku uz zo zamestnania a nie priamo z RD... a v pripade ,ze ano,tak co je pre mna najvyhodnejsie a najistejsie ,aby som ozaj dostala tie peniaze z DNP...p.s. v case nastupu do prace si beriem hned dovolenku,ktora mi este zostala z predchdzajucej materskej 10dni a vychadza to presne do 5.11.,a ten dvojtyzdnovy rozdiel medzi nastupom na MD v 34tt,si riesim skorsim nastupom na matersku z povinneho poistenia....v 32tt. dakujem za odpoved.

janka9900
30. sep 2012

@cristi ahoj, da sa nastupit v dvoch terminoch. mohla by si to urobit tak ako si pisala, ze nastupis na matersku z prace 8 tyz. pred terminom a z DNP 6, kedze sa ti v praci obnovi nem. poistenie este pred zanikom dnp.
v ochrannej lehote mozes nastupit len 6 tyz. pred terminom, ale ak by si sa prihlasila na balik pred skoncenim poistenia, poistenie by bolo nepretrzite a mohla by si ist aj z DNP 8 tyz. pred terminom.
musela by si vsak za dni od prihlasenia do nastupu na matersku zaplatit za balik, kedze budes cerpat dovolenku. keby si cerpala PN, platit by si nemusela. z minima by to bolo cca 50€. ak mas VZ vyssi ako minimum, tak by ti to aj trosicku znizilo matersku.
najlepsie je to asi urobit tak, ako planujes- 8t vopred zo zamestnania, 6 z DNP 😉

janka9900
30. sep 2012

@silvuskaa cerpas RD? ak ano, bude lepsie prihlasit sa na balik pred skoncenim poistenia 😉

silvuskaa
30. sep 2012

@janka9900 RD mi skoncila 18.9. ale na Pn som od 3.9. a DNP mi konci teraz zaciatkom oktobra....treba novy balik alebo mozem cerpat az do MD Pnku?

gapa
30. sep 2012

@janka9900
áno, ak nastúpi po 26týž, no najneskôr 6týž. pred temínom

cristi
30. sep 2012

@janka9900 fajn,tak je to mozne tak nastupit na matersku,vv dvoch terminoch 🙂 este som chcela vediet ,ak nahodou porodim v den predkladaneho porodu alebo az po tomto dni,tak mam narok na vyplatenei materskej z DNP?Ja si myslim,ze ano,lebo obnovenie preruseneho NP mi vzniklo vlastne nastupom do prace a DNP mi v tom case stale trvalo.. a na matersku nastupim az za dva tyzdne od nastupu do zamestnnia....takze sa mi to nebude posudzovat ako pri zene na RD,ktorej sa sleduje splnenie podmienky ochrannej lehoty z DNP ku dnu zaciatku 6t pred skutocnym porodom... toto si potrebujem ujasnit...

gapa
30. sep 2012

@kikusik88
do 3.11. ak chceš mať peniaze načas. myslím nie je ani v zákone dokedy treba uplatniť, teda je, do 3och rokov.

kikusik88
30. sep 2012

@gapa no ved to ze by som nemusela ten utorok sediet doma. ale uvidm zas ci sa mi bude chcet behat po meste. dakujem

janka9900
30. sep 2012

@silvuskaa ked ti skoncila RD 18.9., tak cerpas PN zo zamestnania, teda mas obnovene nem. poistenie zamestnanca, ze? dnp ti teda zanikne az po vzniku povinneho poistenia zamestnanca, teda by si mala narok na matersku v OL aj keby si sa neprihlasila na balik.
ale ked si PN a budes az do materskej, tak sa mozes prihlasit na balik, kedze sa pocas PN neplati, pojdes na matersku z aktivneho poistenia a nebudes sa musiet bat, ze ti matersku nepriznaju 😉
... takze mozes byt PN az do nastupu na matersku a balik si mozes, ale nemusis dat 😉

inkamia
30. sep 2012

Ahojky,poprosila by som od vas poradit;)...po neuspesnych pokusoch som konecne tehotna. Som v 13.tyzdni,porod vychadza na april 2013.
15.10.2012 mi konci DNP (po starom). Do augusta som bola zamestnana a priplacala som si DNP z minima(aby som mala max. Matersku),odvtedy som na urade prace(zmenila som si vysku DNP z min. na maximum-aj ked neviem,ci mi to k niecomu pomoze.)
Moja otazka je, ze ak mam zdravotne problemy a lekar ma vypise po tomto datume,resp. po 15.10. na PN, ako sa mi bude posudzovat PN,teda vyska PNky,ci budem mat max PN, alebo neviem a lekarovi aj nieco povedat, ze mam DNP,ked bude vypisovat PN?
A este jedna otazocka, po tomto datume sa mi automaticky zrusi DNP, keby som chcela v tom pokracovat, kedze niekedy neskor planujeme este jedno babatko,tak ako sa treba zachovat, platit si to po novom z max.? Daaakujem velmi pekne dievcata.

janka9900
30. sep 2012

@moon1979 ahoj, gapa uz odpisala, tak je to tak, ako som si myslela 😉

janka9900 @gapa prosim ta, mozes nam objasnit, ako je to s prihlasenim do 8tt.? ked ma zena ukoncene poistenie, ktore platila z minima a prihlasi sa do 8tt. z maxima, pojde na druhy den na PN, bude mat po 26 tyzdnoch narok na max. matersku? DAKUJEM za odpoved.

gapa @janka9900
áno, ak nastúpi po 26týž, no najneskôr 6týž. pred temínom

janka9900
30. sep 2012

@cristi malo by to byt presne tak, ako pises. teda by si nemala ziadny problem s porodom po termine 😉

gapa
30. sep 2012

@janka9900
ešte tolko, že v tzv. rozhodujúcom období musí platiť (mat povinnosť platiť) poistné na dnp aspon 1den, tj. ak sa prihlási počas pn a poberania nem.dávok z dnp na balík a neplatí celý čas poistné, resp. podstatné "v rozhod. období" neplatí ani 1den, tak bude mateské len z minima!!!

janka9900
30. sep 2012

@gapa ano, ano, to vieme, dakujeme ti velmi pekne 🙂
bola som dopletena, lebo raz tu jedna mamicka pisala, ze ked chce zena max., tak musi mat v obdobi dvoch rokov ZAPLATENE z maxima 160 dni, aj keby bolo 270 dni splnenych dokopy z dvoch poisteni.
ale bolo mi to divne, kedze sa VZ berie od posledneho prihlasenia.

... teda je jedno, aky VZ bol v ukoncenom poisteni. v novom je potrebne zaplatit aspon jeden den z max. a po 26 tyzdnoch budu davky max, ze? 🙂
DAKUJEM 🙂

domeli
30. sep 2012

UPOZORNENIE pre všetkých, ktorí sa chcú dopoistiť k 269,.dňu, aby ich poistenie bolo považované za nepretržité: technická záležitosť, ale dosť podstatná:
dopoistenie na dobr. doch. poistenie a poistenie v nezamestnanosti sa robí na RLFO - škrtáte hore PRIHLÁŠKA a DPO. A čo bol problém u mňa na pobočke a riešila som to až so šéfstvom, nakoľko pri dvoch okienkach tvrdili rozdielne veci:
v bode č. 11 - vyplňajú sa kolonky dátumu vzniku a výšky VZ iba v 2. a3. riadku okienok - teda pre dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti. Nemocenské NIE!!! Tam, ak má byť nepretržité, tak dátum vzniku sa neuvádza - overené ústredím SP, mám to aj mailom, nakoľko na pobočke ma pán pri okienku presviedčal o opaku dokonca aj s vedúcim.

@annanatalia, aj pre Teba, Ty si sa na to vyššie pýtala. A môžeš tam zájsť hocikedy do toho 269. dňa a dať dátum vzniku na ten 269.deň (ja som si tento týždeň podávala už na 14.10.) - aj to mám potvrdené mailom z ústredia

annanatalia
30. sep 2012

@janka9900 este raz dakujem 🙂

annanatalia
30. sep 2012

@domeli dakujem 🙂

cristi
30. sep 2012

@janka9900 dakujem ti pekne...tak mozem pokojne spavat 🙂 😅 pekny dnik ti prajem 🙂

annanatalia
30. sep 2012

@domeli .prosim ta co je to RLFO.Baby nesmejte sa ale ja som s toho fakt blba 🙂 Tak ak som dobre pochopila tak datum si mozem dat aj 4 okt. A vymer. zaklady pisat iba pre to dochodkove a v neyamestnanosti.Nemocenske si nepisat, lebo si ho vlastne platim s maxima.A na tie dve dopoistenia si dat ten vymer.zaklad 1153,50 , tak ako mam na nemocenskom?

silvuskaa
30. sep 2012

@janka9900 a ked si novy balik nedam tak budem mat max.matersku? alebo ako to bude?