Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ludka77
3. dec 2011

@andelik8 presne ešte že mám doma Ľudku inak by som bola si na pokraji zrútenia 🙂) najhoršie boli prvé 3 dni, ale už o tom dokážem hovoriť bez plaču 🙂

mokilko
3. dec 2011

@ludka77 ja chcem ist hned v pondelok..... do Trnavy. boli ste tam niekto??

zuzicka1710
3. dec 2011

baby co to davali dnes v tn na markize vraj sa materska z dnp uplne rusi????

martaniana
3. dec 2011

@ludka77 Držím palce, aby sa ti druhé bábätko čo najskôr podarilo 🙂

lill7
3. dec 2011

@jolo25 v maji už bude pre nás neskoro, lebo narok na matersku vznikne až po ochrannej lehote .. Mihál si mysli, ze keď si žena plati 9 mesiacov DNP, je už dávno tehotná ... a je pritom veľa takých, ktoré si to platia aj niekolko mesiacov, či rokov ... Ja si DNP platim 10 mesiacov a ešte tehotná nie som aj keď sa už pár mesiacov snažíme 😒

ludka77
3. dec 2011

@darinkazv no mne to tak povedal na sociálke, lebo si myslela že som teraz na MD (vtedy si nemocensky poistená) tak mi povedala, že aj za týždeň keď pôjdem na PN tak už môžem čerpať aj z DNP! Fakt

darinkazv
3. dec 2011

@ludka77 PNku ževraj áno. ale nie z maxima. ale na materskú musíš splniť aj z DNP 270dní. 😉

janula42
3. dec 2011

ahojte,ako to teda je ? mam z toho chaos. som na RD a DNP som si platila od februara minimum a v auguste som sa odhlasila a 3.8. 2011 opat prihlasila.chceli by sme druhe babo, takze budem mat narok na vyssiu matersku? dakujem

jolo25
3. dec 2011

@lill7 a myslis ze keby sme si teraz zrusili a nanovo sa prihlasili, tak by to pre nas neplatilo? preco to nevyuzit tak ked take dali podmienky, pravda je ze novu prihlasku ti musia vziat, pokila nieje zakon v platnosti... to je iba ich vnutorny predpis a to im zakon predsa nedovoluje, hm?

ivka1983
3. dec 2011

@darinkazv čo znamená ochranná doba do 8 mesiacov? Už ani nerozumiem,či je dobré otehotnieť do 1.2.,alebo stačí do 270dní DNP. Neviem,či v pondelok mám uhradiť tých skoro 50eur. A je to nespravodlivé voči tým,čo si to aj roky platili, nechápem tých politikov. ako povedali ...tu berú,tam dávajú..

ludka77
3. dec 2011

@darinkazv ano ale ja som hovorila o PN a OČR 🙂 nie o materskej 🙂

fabula
3. dec 2011

@ludka77 a pokial je niekto zivnostnikom tak si musi doplatit 270 dni a az potom moze ist na pn ..ci uz aj napriklad teraz .. moj manzel si to zacal platit v juni ,ked isiel na zivnost .... toho pana M by som asi niekam kopla a noha by to nebola ,......

klaudialip
3. dec 2011

ahojte,tak to odklepli ze sa to rusi to DNP,len by ma zaujimalo rusi sa to len pre tych co su zamestani abo uplne? chceme na buduci rok babo a kedze som na rodicovskej tak nemam sancu sa ani zamestnat a ani splnit tu poziadavku 270 dni.ak by ste mi vedeli poradit bola by som velmi rada,bo tych 190 eur je nic

vonderka
3. dec 2011

baby ja už DPN platím dva roky, plánovala som znovu byť tehotná niekedy v máji, mala by som nárok na PN aj v máji či už nie, keby som bola na rizikovom......ja už mám z toho taký chaos....zmarené moje plány !!!!!

ludka77
3. dec 2011

@jolo25 je zbytočné to zrušiť a začať na novo, lebo do tých 270dní sa ti bude rátať aj to predchádzajúce DNP

ivka1983
3. dec 2011

@darinkazv Ale aj na PN musíš mať zaplatených 270dní,či nie? lebo ja som na Pn a na sociálke mi povedali,že oni nemajú s tým nič spoločné. 270dní budem mať v apríli.

jankaroy
3. dec 2011

je to obycajne svinstvo, ja si platim Dnp od 1.7.2011 a momentalne poberam rodicovsky prispevok, 270 dni by som mala splnenych 16.4.2012. Ked Dnp bude od 1.2.2012 zrusene budu mi chybat 2 mesiace a v marci by som chcela otehotniet. Podla noveho balika by som si mala platit mesacne tych 33% z VZ a to je 240 euro a z coho ? 😖

ivka1983
3. dec 2011

@ludka77 Ty si platíš od teraz DNP a môžeš byť na PN a čerpať ho z DNP?

ludka77
3. dec 2011

@fabula no ako živnostník si platí povinné nemocenské?? ak hej tak môže aj teraz (nech sa ide na to infotmovať na sociálku, alebo nech tam zavolá)

zabka60
3. dec 2011

@ludka77 😅 prepac nerozumiem,pracujem 4 roky v jednej firme a dnp platim od septembra 2011...prosim polopateeee 😅 😵

darinkazv
3. dec 2011

@ludka77 som to asi zle prečítala. som myslela, že tam píšeš aj o materskej 😉

@ivka1983 8 mesiacov od zániku poistenia má tehotná ochrannú lehotu. to znamená, že musí do 8 mesiacov od ukončenia poistenia nastúpiť na materskú 😉 toto sa aj mne už začína biť. či otehu do 1.2. alebo do splnenia 270dní. ale možno je to tak, ako som písala silvii či kto to bol. že tie, čo na konci januára budú mať splnených 270dní, by museli byť už tehotné, aby sa na nich vzťahovala ochranná lehota a ie, čo si budú po februári doplácať do tých 270dní, tak im bude stačiť otehu do splnenia tých 270dní 😉

emogeon
3. dec 2011

kocky a maminam kt. to nevyjde de to platenie alebo si neplatia a nepracuju tak tie dostanu matersku kolko ?

ludka77
3. dec 2011

@ivka1983 nie ja nemôžem, lebo od 03/2010 som na RD a vtedy nemocenské poistenie za teba nikto neplatí. teda nemám tých 270dní, ale kebyy som bola normálne zamestnaná tak by som už mohla

jolo25
3. dec 2011

@ludka77 aha s tym som neratala :( takze posledny krat 🙂
1. bud otehotniem do 31.1.2012, kedze uz mam splnenych 270 dni, aj 26 tyzdnov a budem mat narok na matersku zo zamestnania aj z DNP alebo
2. ked otehotniem neskor tak dostanem len matersku?
3. ked otehotniem neskor dostanem subeh poistenia zo zamestania a z DNP za rok 2011?

martaniana
3. dec 2011

@jankaroy to by sme sa mali opýtať Mihála..ale tým, koľko bude stáť platenie balíčka na mesiac sa v žiadnej tlačovke nepochválil..

darinkazv
3. dec 2011

@jankaroy bude možnosť doplatenia si tých 270dní pre ženy, ktoré si to platia, ale k 31.1. nesplnia podmienku 270dní. ale musia otehotnieť pred dovršením tých 270dní

ludka77
3. dec 2011

@emogeon nedostanú materskú ale len rodičovský 190,10€ od januára to bude nejakých 194€

jolo25
3. dec 2011

@martaniana vychadza to cca o 140 € naviac ako doteraz

silvuskaa
3. dec 2011

@jankaroy ja som na tom podobne....asi si myslia ze nam bude stacit zit z lasky.....

ludka77
3. dec 2011

@jolo25 1. ano
2. zo zamestnanie - ano
3. no to by aj mňa zaujímalo, či tam bude súbeh