Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

xpetka1x
20. nov 2009

zajacik a keby sa mi nedari otehotniet a odhlasim sa napr. vo februari a ked zistim ze som v tehu tak sa zas nahlasim z maxima ako som aj teraz tak bude pre mna ro z maxima??

zajacik...
20. nov 2009

Xpetka RO bude aj potom z maxima. Ale ja by som si to nerusila, ved mozno budes pocas tehu na PN a uz to budes moct vyuzivat a cerpat maximalnu PN. Teda po splneni podmienky 270 dni a 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia.

standa82
20. nov 2009

Xpetka presne ako ti vraví zajačik. Neruš si to (ako plánuješ), čo keď náhodou......

xpetka1x
20. nov 2009

vsak ano ale je to dost platenia a ked sa nam dlho nebude darit tak sa mozem odhlasit a ked zistim ze som tehu zas sa prihlasim z maxima ako som teraz! malo by mi to vychadzat ze budem dostavat maxim, nie?? a ako cedpat Pn?? to akoze budem na rizikovom?? bo do prace sa nechystam a ani som nikde nerobila som z maturovala a otehotnela a cem hned druhe nech to mam zasebou

gapa
20. nov 2009

ludmilka,
odpovedala som ti už na porada.sk ,no aj tu ti napíšem, že podla mna nárok budeš mať až pri PN čo začne po uplynutí 270dní z DNP (ak si dobre pamätám, tak najskôr 15.5.2010). DNI zo zamestnania, ak už vkuse dva roky čerpeš RD sa ti nemajú prirátať aké, lebo počas čerpania RD máš v soc.poistovni prerušené nemocenské poistenie. Situácia by bola iná iba v prípade, ak si nečerpala vkuse RD, ale si aj pracovala v období dvoch rokov späť aspon cca 6mesiacov.

gapa
20. nov 2009

neviem, či je to napísané zrozumitelne. Počas rodičovskej dovolenky mamčika nie je nemocensky poistená, takže aj ked jej prac.pomer skončí, nie je aké dni prirátať.

Iný je prípad, ak by nastupovala na MD, tam sa aj dni čerpania RD, ak prac.pomer trvá berú ako dni nem.poistenia. Ale u nej ide o uplanenie nároku na nemocenské a nie o uplatnenie nároku na materské, v tom je rozdiel!!!

cmuky
21. nov 2009

Mozte mi prosim poradit ci rozmyslam spravne? V sucasnosti som na materskej dovolenke - konci mi 28.11.2009. Pred jej nastupom som pracovala na TPP a pripoistila som sa DNP. Teraz som dostavala max matersku a nastupujem od 29.11.2009 na rodicovsku.
Sucasna materska mi bola vyratana z roku 2008 - vysla mi maximalna po sucte oboch poisteni. Ale na rok 2009 som si DNP sama znizila na minimum - co 13€ mesacne splatka.

S manzelom by sme chceli este jedno babatko a to co najskor, ale nemame vela financii a preto by som potrebovala poradit.
OTAZKA: Mozem si k 30.11.2009 zrusit svoje dlhodobo platene DNP (za rok 2009 z minima 13 €) a nasledujuci den nove zalozit na maximalnu splatku 44,1€. To by bolo teda za december tohto roku a este do 6 mesiacov rovnako 44,1€. Babatko planujeme skusat od aprila, maja - Predpokladam ze aj v tomto tehotenstve budem na rizikovom tehotenstve.
- Takze pozedzme jun 2010 by ma doky vypisal na PN-ku teda ak je to mozne z DNP ak som na rodicovskej dovolenke?
- preberie za mna platenie DNP stat, ked som na PN?
- dostanem maximalnu PN-ku, ked som predtym toho 30.11.2009 urobila zrusenie a znovu zalozenie 1.12.2009 na 44,1€ - ale mam splnenych tych myslim 26 tyzdnov pred nastupom na PN (no nie 270 dni vkuse poistenie ako DNP).
- no a to co je pre mna najdolezitejsie dostasnem potom matersku, ked z pn nastupim na matersku? a bude maximalna? Ide o to, ze na matersku nastupim podla toho ako sa podari otehotniet mozno uz aj v roku 2010 december a ja som mala posledne prihlasenie na DNP 12/2009 v max vyske - staci to na to, alebo az potom v roku 2011 nastupim na matersku a to snad bude v poho ked cely rok 2010 som si platima max a potom za mna stat ked by som bola pn.
- a posledny dotaz - mozem poberat davku zo soc poistovne (PN) aj ked som zaroven v r2010 s prvym dietatom na rodicovskej dovolenke?
Dakujem Vam za odpovede.

ewkaewka
21. nov 2009

ahojte, ja tomu vypoctu dnp vobec nerozumiem, tak by som potrebovala poradit.ak studujem denne a aj pracujem na prac. zmluvu, (nie na dohodu)ale len na 50%,pricom v cistom mam 192€ tak keby som si platila maximum poistenie po dobu tych 270 dni, pripadne viac, kolko by ma vysla materska ak by som na buduci rok otehotnela a porodila?vopred vdaka 😉

euphoria
21. nov 2009

Ahojte,
cim dlhsie vas citam tym vacsi zmatok vtom mam. Ak je to co i len trochu mozne, poradte aj mne prosim.
Som SZCO, cinnost nemam prerusenu, odvody si momentalne neplatim (teda okrem ZP), do augusta 2008 som si platila DNP aj povinne, po sucte som mala max. materske, DNP som zrusila, povinne teraz platit nemusim kedze som na rodicovskej od marca 2009.
Planujeme druhe babatko v dohladnej dobe. Ak by som si DNP neplatila, mam vobec narok na materske? Trva mi NP? Z coho by sa ratalo materske?
Samozrejme by som mala rada max. materske. Mam sa teda prihlasit na DNP a platit si DNP z max VZ? Ak sa prihlasim este tohto roku, a na MD pojdem v roku 2010, bude sa brat VZ z 2009? Mozem si potom znizit platenie DNP na min?
Vopred dakujem za navrhnutie najlepsieho variantu.

gapa
22. nov 2009

euphoria,
čo ma zaráža je hlavne to, že poberáš RP od 3/2009 a nemáš prerušenú ani zrušenú živnosť. Tu niečo nie je v poriadku, toto zákon o RP účinný od 1.1.2009 nepripúšťa. Ak chceš mať nárok na RP, tak treba mať aspon prerušenú živnosť.

jozefmihal
22. nov 2009

Dovoľte zoznam seminárov, ktoré môžu o 13:00 prísť záujemcovia o informácie o materské a rodičovský príspevok - nemusia sa prihlasovať, nemusia nič platiť.

25.11.2009 Michalovce
26.11.2009 Prešov
27.11.2009 BA
1.12.2009 Žilina
2.12.2009 BA
10.12.2009 BA
15.12.2009 Žilina
16.12.2009 BA

Viac info o miestach konania na www.porada.sk, na hlavnej stránke zoznam seminárov dolu.

sejkorka1
23. nov 2009

🙂

bondy1
23. nov 2009

Ďakujeme 🙂

andzi
23. nov 2009

Ahojte, prosím o radu. Platím si DNP z minimálneho VZ, ktorý sa od 1.1.2010 zvyšuje. Mám požiadať o zmenu VZ alebo len automaticky začnem platiť viac?

A ešte jedna otázka, ak som počas platenia DNP práceneschopná, nie som povinná platiť poistné? Doba PN sa mi nepočíta do obdobia 270 dní alebo áno?

zajacik...
23. nov 2009

Andzi nemusis ziadat o zmenu, ak platis z minima tak jednoducho zacnes platit z toho zvyseneho... A ak si na PN a poberas uz nemocenske aj z DNP, tak na DNP nemusis pocas PN odvadzat poistne... iny pripad by bol, keby si poberala nemocenske len z poistenia zo zamestnania a z DNP by si este nemocenske nepoberala, v tom pripade musis aj pocas PN odvadzat poistne za DNP. A obdobie PN sa pocita do tych 270 dni, pretoze poistenie stale trva aj v tom pripade, ak by si neodvadzala poistne kvoli PN. Dufam ze som to napisala zrozumitelne 😅

andzi
23. nov 2009

zajacik, ďakujem, úplne presne si mi odpovedala na to, čo som potrebovala. Ďakujem

b.a.m.b.u.l.k.a
23. nov 2009

Pán Mihál a čo tak Trnava.

Ďakujem 🙂

euphoria
23. nov 2009

Gapa,
podnikam na zaklade osobitnych predpisov, nie na zaklade zivn. zakona.Podpisovala som myslim vyhlasenie, ze pocas poberania rod. prispevku nebudem mat ziadny prijem, teda nebudem vykonavat ziadnu zarobkovu cinnost.Rovnako to bolo aj v soc. poistovni kvoli odvodom. Tak verim, ze toto mam v poriadku.
Ak budes taka mila, budem rada ak mi zodpovies moje otazky ohladne DNP prosim,vdaka

siouxie
23. nov 2009

ahojte.
Dnes som sa nanovo prihlásila na DNP z max. VZ (odhlásenie z minima 16.11.). Všetko je ok, keďže som SZČO a povinne platím z min. VZ, mám nový VZ 789,05, čiže platím od decembra 34,70.
Ale, teta mi vypočítala alikvótnu čiastku za november nejako divne: 6,90 (23.11. - 30.11.). To asi nie je správne, však? ☹

zajacik...
23. nov 2009

Siouxie mne to vychadza na 9,25, tak neviem ako ti to vypocitala 😒 Lebo (34,7:30dni)*8dni=9,25 😨

zajacik...
23. nov 2009

Euphoria niesom si ista ci je to rovnake ako ked podnikas, ale podla mna ak sa znovu prihlasis na DNP s max. VZ a splnis podmienku 270 dni (vratane toho ukonceneho DNP) za posledne 2 roky a zaroven podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho platenia DNP do nastupu na MD, tak by ti mala vyjst max. materska. Ako si napisala, ak nastupis na MD v r. 2010, tak RO bude r.2009 (od posledneho prihlasenia na DNP do konca roka). A vysku VZ si mozes zmenit na minimum po 6 mesiacoch od noveho prihlasenia, teda ak sa prihlasis napr. od 1.12., tak zmenit VZ mozes od 1.6.

siouxie
23. nov 2009

zajko, aj mne to tak yvšlo, ale ja som v tomto dosť negramotná, tak som si ten výpočet netrúfla sem hodiť. Aspoň viem, že nie som úplný blbec 😀 A vďaka za námahu 🙂
Teta mi to očividne vypočítala z iného VZ.

zajacik...
24. nov 2009

Gapa poslala som ti IP, prosim pozri si to a vopred dakujem 😵

rula
25. nov 2009

Zdravím pana Mihala, vitajte ! Dakujeme za vsetko, čo pre nás robíte !

vychytavka
25. nov 2009

Ahojte, mozte mi prosim poradit, mam v tom riadny chaos a nie som v tychto veciach zbehla. ☹ Ked sa idem pytat na soc. poist. tie referentky su maximalne neochotne mi poradit akoby mi mali platit z vlastneho vrecka.
Chcem sa rozhodnut spravne aby to bolo pre mna co najvyhodnejsie.

Som evid. na UP, platim sa DNP od marca 2009 z navyssieho VZ, termin porodu mam 2.4.2010 takze na MD by som mala nastupit cca 20.2.2010. Ale kedze som doma a nedostavam ziadne peniaze tak by som mohla ist na PN niekedy v januari, kedze mi vznikol narok nan teraz v novembri? Ako dlho sa da vobec byt na PN pred nastupom na MD? A papier pre soc.poist. mi vyda moj obvodny lekar a papier na MD moj gynekolog?

A este by som rada vedela co bude pre mna lepsie ak po nastupe na MD si DNP budem platit tak ako doteraz z najvyssieho VZ alebo je to zbytocne a mam si ho znizit na najnizsi? Chcela by som potom este to nejako vyuzit na PN so sebou alebo s dietatkom.

kisska
25. nov 2009

vychytavka - na PNke sa da byt tak dlho, ako to tvoj zdravotny stav vyzaduje 😉 Ja som s prvym bola od 7.tt az do nastupu na MD. Ak je treba, PNku ti vypise aj gynekolog, ak ides s diagnozou suvisiacou s tehu...
A pocas MD ti bezai dni poistenia, ale si oslobodena od platenia, takze odvody neplatis.

vychytavka
25. nov 2009

takze ja cele 3 roky ked budem na MD neplatim odvody ale soc. poist. mi bude marodku vyplacat ak budem PN so sebou alebo dietatkom?

kisska
25. nov 2009

nie, toto sa tyka len pocas Materskej Dovolenky - 28 tyzdnov, potom si uz len na rodicovskej, kedy DNP platis 😉 .
Dalej ide o to, ze na OCR mas myslim narok 7 dni do roka (baby opravte ma, ak sa mylim) a ak si na PNke dlhsie ako 12 mesiacov, tak ta supnu na invalidny dochodok.

euphoria
25. nov 2009

zajacik dakujem.
chcem sa este opytat da sa splnit podmienka 270 dni aj v kombinacii s Povinnym poistenim, ktore som si platila povinne do augusta 2008 ako SZCO?

zajacik...
25. nov 2009

Euphoria pri DNP sa do doby 270 dni pocita aj akekolvek uz ukoncene nemocenske poistenie, len to musi byt za tie posledne 2 roky, cize ano 🙂